Ziua 10: Taman Negara-in inima junglei

September 29, 2019 in Malaysia ⋅ ☁️ 31 °C

Taman Negara e un parc național, o jungla de 24 ori cât suprafața orașului Cluj-Napoca care adăpostește o populație de aproximativ 300 de tigrii și mii de alte vietăți.
    După mic dejun, ne luam șosete lungi și pornim amândoi sa exploram jungla.
    Ne propunem sa ajungem la Canopy Walkway, dar podul printre copaci e închis, asa ca, decidem sa mai urcam pentru a vedea peisajul. Tot traseul l-am parcurs în vreo ora și jumătate-e de necrezut cât de frumoasa poate fi natura. În jungla auzi toate sunetele posibile, e o zarva continua și totuși simți cum se liniștește mintea.
    Ne întoarcem la hotel pentru a începe călătoria cu barca.
    O barcuta îngustă, de 6 locuri, condusa pe râu cu dibăcie de localnici, ne duce sa vedem minunile zonei: un copac înalt de abia în surprinzi cu privirea, o zona cu pești grași pe care ne lasă 5 min să îi hrănim și o cascada pietroasa unde apa e perfecta pentru baie.
    Pe drum ne prinde o ploaie zdravănă dar nu reușește sa ne strice experienta.
    Totul e parca rupt din documentarele de pe Discovery Channel, dar sentimentul pe care l-am trăit, nu îl pot exprima în cuvinte.
    Ne încheiem seara cu peste gătit la aburi și salata de castraveți cu ardei iute și ananas.
    Perfect! ❤️