Bishi Bashi Honey Moon

September - October 2019
September 2019 Read more

Imbarcarea

September 19, 2019 in Romania ⋅ ⛅ 13 °C

Amândoi am așteptat ziua asta. Plecam în aventură, cu valizele jumătate pline (sperând sa găsim acolo tot ce avem nevoie) și multe multe multe emoții.
    Ionuț face poza (la el sunt sanvisurile de la Panemar și Eugeniile 😁😁😁)
    Spunem 👋 și ne pornim la drum

Ziua 1- Singapore și Formula 1

September 20, 2019 in Singapore ⋅ ⛅ 30 °C

Zborul pana în Singapore: 2 ore Istanbul- nici nu apuci sa pleci bine din Cluj ca aterizezi, vreo 11 ore Istanbul-Singapore: aglomerat, mâncare bună, filme online și somn cât de mult posibil, sa treacă timpul cât mai repede.
    După ce am aterizat... Alta lume. Amețiți și obosiți după drum, ne luam cartela de telefon (sa avem net) și fugim spre hotel ca să mai prindem puțin din Formula 1. Când am ieșit afara am simțit ca ma sufoc: cald, umed și hazy (ceva păduri din Indonezia au luat foc și asta face ca, aerul din Singapore sa fie ușor poluat săptămânile acestea).
    A urmat metrou, cazare și repede repede Formula 1
    Aici surpiza: un fel de Untold, un pic mai mare și mai aranjat cu multe multe mașini care se ambalau pe pista. Am stat cuminți pana la sfârșit și am plecat spre hotel

Ziua 2: Zgârie nori, Singapore și F1

September 21, 2019 in Singapore ⋅ ⛅ 31 °C

Începem ziua la 1 PM și suntem hotărâți sa ne bucuram de ea din plin. Pornim spre Little India unde, spre marea nostra surprindere întâlnim magazine cu sute de kilograme de aur în ele, spre vânzare, pline pline de clienți. Populația e colorata în mătăsuri și zorzoane, fiecare vinde sau cumpăra câte ceva și în toată mulțimea aceea eram noi 😁
    Ne îndreptăm spre centru, din orice colt al orașului e imposibil sa nu vezi, clădirile de zeci de etaje, una mai curata decât cealaltă, pe străzi drepte și ordonate, cu câte o pata de verdeață undeva la mijlocul lor.
    Prima masa în Singapore: noodles cu ciuperci (tot felul de bureți necunoscuti), intestine de porc cu sos și dulceață de cocos cu gheata. Yummy!
    Formula 1: calificări, concert Gwen Stefani și Muse.
    Awesome day! 😏

Ziua 3: Singapore și F1-cursa

September 22, 2019 in Malaysia ⋅ ⛅ 32 °C

Azi ne-am trezit la 12:00 (aka 5 am in RO). Ne oprim pentru micul dejun la Toast box unde mancam: Kaya toast (pâine prăjită cu unt și dulceață Kaya-nuca de cocos, ou și zahar) și ceva teietei cu ou și fructe de mare 🥴🤭 și pornim liniștiți spre centru.
    Ne plimbam prin oras și găsim un loc perfect pentru a savura o înghețată de ceai verde... Care din păcate nu e deloc dulce și are un ușor gust de pește 🙄
    Seara ne-o petrecem la Formula 1, bem bere cu 90 de lei, sandvișuri cu 60 de lei de la Paul stam la concertul cu Red Hot Chilli Peppers și seara mâncăm la restaurantele din cartier (hawker centers-piețe cu mâncare foarte bună (și iute) parte importanta a culturii lor.

Ziua 4: Aventuri prin Singapore

September 23, 2019 in Singapore ⋅ ⛅ 30 °C

Azi vom explora Singapore. E ultima noastră zi aici.
    Ne începem ziua cu Kaya și Kopi (pâine cu dulceață și cafea) Pornim spre Sentosa- insula favorita a turistilor unde, spre surprinderea noastră, găsim un fel de Disney Park ce nu ne impresionează prea tare.
    Ne întoarcem acasă și după-masa vizitam Marina Bay și urcam la etajul 57 ca să vedem orașul.
    E extraordinara senzația. Odată sus, ai ocazia sa vezi cu cata măiestrie e construit Singapore.
    Totul e perfect măsurat, colorat și plin plin de verdeață. Ne scoatem Eugenia din geanta, dam "cioc" și ne bucuram de momentul în care realizam cât suntem de norocoși sa trăim asta.
    Coboram în Grădinile din Marina- Gardens by the Bay- unde începe spectacolul de lumini. Aceste grădini sunt de fapt un parc cu 10 copaci luminați, artificiali construiți dar plini de plante agățătoare, alei înguste și câteva muzee ce surprind vegetația ecuatoriala, totul aranjat gratuit pentru localnici și turiști. E un loc magic, superb, în care te poți pierde cu orele.
    Al treilea moment important al zilei sunt fântânile arteziene din fata Mall-ului Marina. Un spectacol de lumini și muzica, holograme în apa si culori... Ramai fără cuvinte.
    Seara, ne întoarcem la restaurantele noastre preferate ca să mâncăm orez cu fructe de mare și un fel de mămăligă de orez cu... Picioare de broasca 🤫 DELICIOS!!!
    Ne strângem bagajele pentru ca, dimineața plecam spre Kuala Lumpur

Ziua 5: Kuala Lumpur Turnuri și mahalale

September 24, 2019 in Malaysia ⋅ ⛅ 34 °C

Ne pornim dis de dimineață spre Kuala. Un autobuz murdarel dar cu steward, scaune confortabile, pături și filme ne duce în capitala Malaeziei.
    De la intrarea în oraș ne dam seama ca situația s-a schimbat dramatic. Orașul e aglomerat sutele de zgârie-nori sunt împrăștiați printre mahalale, e o amestecatura de lux și sărăcie crunta dar suntem curioși sa le vedem pe toate.
    Ne cazam într-un hotel de 4 stele la etajul 22 (ziua mea de naștere) și repede repede alergam sa ajungem la cele doua Turnuri gemene ce parca ating cerul de cât sunt de înalte.
    Turul este împărțit în doua opriri: la etajul 44 și la 87. Priveliște frumoasa dar vremea nu prea tine cu noi și totul e ușor în ceata.
    Soțul meu e fascinat. O minune inginereasca asa cum rareori ți se da ocazia sa vezi.
    Coboram în strada, zumzetul miilor de scutere printre mașini îți trezește simțurile, pare o loterie dacă poți sau nu sa ajungi la destinație într-o singura bucata pe o mașinuța din aceea.
    Decidem sa mâncam în piața de noapte și odată ajunși acolo încercăm tot ce se vinde "pe băț".
    E o ploaie de mirosuri din toate părțile, unele mai apetisante altele nu (spre exemplu fructul durian pe care îl încerc cu mănuși pe mâini, are un miros persistent și nu tare plăcut), eu ma pierd printre fructele zemoase și necunoscute, banane prăjite și sucuri proaspăt stoarse iar Ionuț e furat de fiecare taraba cu mâncăruri picante și aromate.
    Plecam mulțumiți la hotel unde, pentru prima noapte reușim sa dormim amândoi.

Ziua 6: Kuala Lumpur-dragoste și ura

September 25, 2019 in Malaysia ⋅ ⛅ 32 °C

Azi cureieram orașul. Ne dorim sa vedem cum trăiesc ei, cu bune și cu rele, ne cufundam în jungla urbana și ne plimbam prin piețe.
    E plin de haine și adidași fake, de jucării colorate și huse de telefon, dar ce nu spune nimeni e ca mizeria și sărăcia e la ea acasă.
    Ajungem într-o piata alimentara unde mirosul de carne putrezita strânge toți mușchii pe mine, plecam în viteza de acolo ca să dam la nici 50 de metri de hotelul Hilton. E un mix asa de puternic de uimire și oroare ca te epuizează.
    Ne închiriem mașina.
    Pentru Ionuț e un adevarat test de coordonare și atenție. E nevoit sa conducă pe "partea greșită a drumului", printre scuteriști curajoși și malaezieni încăpățânați.
    Seara intram prin Mall-uri, mâncăm mango sticky rice si ne delectam seara cu mâncare arabeasca (sa ne treacă greața)

Ziua 7: Peștera Batu și Cameron Highland

September 26, 2019 in Malaysia ⋅ ⛅ 29 °C

Plecam din Kuala (yeeeey-in secret). Odată ieșiți din oraș sper sa ajungem în locuri pline de verdeață și sa ne bucuram de frumusetile Malaeziei.
    Prima oprire- Batu Caves. Ne întâmpina maimuțe pe drum, o statuie cât un bloc cu 10 etaje și muuulte multe scări. Locul e minunat,e o pestera săpată în stâncă ce parca se topește. E plin de temple și ghirlande de flori, localnicii se roagă și turiștii vizitează, ai vrea sa crezi ca e un loc de cult dar din păcate e tot la fel de murdar și plin plin de mirosuri neplăcute.
    Ne continuam drumul. Încet intram în jungla- alta viata.
    Ne oprim la o cascada imensa- Lata Iskandar unde începem sa simțim ca natura acapareaza dezordinea oamenilor întâlniți pana acum.
    E liniște, suntem absorbiți de loc, stam un moment și ne continuam drumul spre plantațiile de ceai.
    După vreo 50 de km de drum șerpuit încep sa apară: hectare întregi de plante mici și verzi, asemenea tufisurilor ornamentale și ferme de căpșuni (e singurul loc din tara în care se pare ca cresc), vedem ferme pline cu albine și fluturi.
    Ne cazam la un hotel elegant și pentru prima data vedem cerul. Nu mai e nici ceata, nici haze sau poluare, e.... Ca-n Sinaia 😁
    Odată cazați realizam ca ne-am uitat toți banii în seiful hotelului din Kuala 😣😖🤯😳😵🤬🥺🤦‍♂️🤦‍♀️🤷🏼‍♀️.
    Sunam la hotel, la început spun ca nu au găsit nimic, noi ca venim cu politia... Într-un final miraculos ii găsesc și ne spun politicos sa ne întoarcem după ei... 4 ore de drum doar dus, faruri slabe... Nu era posibil. Obținem amânare pana a doua zi și ne încheiem ziua.

Ziua 8: Cameron Highlands și... Kuala

September 27, 2019 in Malaysia ⋅ ⛅ 20 °C

Ne decidem sa ne bucuram de Cameron, sa pornim după-masa spre Kuala Lumpur și sa rămânem acolo pana mâine. Zis și făcut, pornim sa vedem Mossy Forest și ajungem la o fabricuta de ceai a firmei BOH. Perfect!
    Un locșor micuț plin de bambus și aroma de ceai negru, unde o angajata ne explica procedeul de obținere a celei mai pure arome de ceai. E un proces greoi dar aromat care ne face pofta de o cana de ceai. Ne cumpărăm doua cutii ca amintire și pornim spre ferma de fluturi (erau cât palma de mari și stăteau la mângâiat).
    Cumpărăm o cutie de căpșuni și pornim spre Kuala (nu eram neapărat fericiți sa ne întoarcem).
    Drumul a fost lung și aglomerat, ne-am rătăcit de vreo 2 ori, dar am ajuns, ne-am recuperat banii și am pornit sa ne facem cumpărături 😎
    Ne cazam la Hilton-ul de lângă piața ce mi-a făcut pielea de găină acum câteva zile, spălăm haine la 3 noaptea și încheiem ziua.
    Grea zi! 😒

Ziua 9: Taman Negara și minunata jungla

September 28, 2019 in Malaysia ⋅ ⛅ 30 °C

Pornim spre Taman Negara.
    Ne așteptăm la un drum lung și obositor dar, spre surprinderea noastră nu a fost asa. După ce am trecut de autostrada, în fata noastră au început sa se întindă nesfârșite plantații de palmieri cât vezi cu ochii. Ne delectam papilele gustative cu fructe proaspete și ajungem la destinație.
    Un sat mic și sărăcăcios, cu doua restaurante plutitoare pe râu și multe bărci care, pentru 1 bănuț te duc pe cealaltă parte.
    Cand ajungem la resort... Nu mi-a venit sa cred.
    Căsuțe împletite printre copaci în mijlocul junglei, alei aranjate și zeci de maimuțe printre turiști.
    Ne lăsăm bagajele și pornim la o scurta plimbare nocturna prin jungla (cu ghid) unde vedem scorpioni, șerpi și miriapode în mediul lor natural..
    Minunat!