USA roadtrip

June - July 2016
A 35-day adventure by Peter Read more

Lodny dennik spojenych karavanistov 04

June 18, 2016 in the United States ⋅ ☀️ 29 °C

Z prveho kempu sme sa postupne snazili prepravit do Talahasee a dalej fo Panama City. Cestou sme sa zastavili v pravom americkom McDonalds, ktory bol cenovo na tom lepsie ako Bratislave. Inak cesta po americkych dialniciach celkom monotonna, siroke cesty, kopec jazdnych pruhov a skoro vsetko trpezlivi a ustretovi vodici (co som osobne necakal). Asi v polke cesty sme sa odpojili z dialnice na lokalnu cestu a sli sme pekne popri pobrezi. Asi 3 hodinky pred zapadom slnka sme to zapichli v nejakom mestecku a sli sa okupat na Maxico beach (niekde medzi Talahasee a Panama City). Super voda, biely piesok, malo ludi, prostr zasluzeny relax po celodennom soferovani :) Na plazi sme sa aj osprchovali a sli si do karavanu navarit veceru. Z miesta kde sme s karavanom parkovali nas vyhnala majitelka, lebo sme stali na sukromnom pozemku tsk sme to preparkovsli za roh a konecne sa najedli. Celou cestou po pobrezi bolo vysielanie v radiu prerusovane vystrahami bliziacej sa burky, ktoru sme nastastie lizli len okrajovo.Read more

Lodny dennik spojenych karavanistov 05

June 18, 2016 in the United States ⋅ ⛅ 27 °C

Karavan sme na noc nakoniec zapichli na parkovisko medzi obchodaky. Rano ked sme sa zobudili sme si mohlu ist rovno dokupit potraviny a presunut sa do nedalekeho Panama City Beach skusit sa okupat v inej casti mexickeho zalivu :) More bolo po vcerajsej burke trochu chladnejsie, ale stale teplejsie a s lepsou plazou ako Zlate piesky :) Proste paradicka...Read more

Lodny dennik spojenych karavanistov 06

June 19, 2016 in the United States ⋅ ⛅ 24 °C

Z plaze sme sa zacali presuvat do cielovej desrinacie New Orleans. Cestou sme prechadzali cez mesto Mobile a z mostu sme zazreli velku bojovu lod, tak ze sa pojdeme k nej pozriet. Nakoniec sa ukazalo ze ide o cely komplex muzea k vietnamskej, korejskej a aj k 2. Svetovej vojne. Bohuzial sme prisli 2 hodiny po zaverecnej, tak sme pofotili co sa z takej dialky pofotit dalo a isli sme pomaly do karavanu pokracovat v ceste. Pristavil sa pri nas jeden american, ktory tiez nestihol vstup a nejakych 20 minut sme kecali o nasej ceste a co kde mozeme vidiet, comu sa oplati vyhnut a co naopak obist urcite nemame. Po rozluceni sme sa konecne prepravili do New Orleans, kde sme to na noc opat odpichli k Walmartu :)Read more

Lodny dennik spojenych karavanistov 07

June 19, 2016 in the United States ⋅ 🌙 26 °C

Do New Orleans sme prisli neskoro v noci a upichli sme to na noc opat na parkovisko pred Walmart :) Rano sme sa presunuli viac do centra mesta nedaleko Mercedes-Benz Superdome. Odtial sme sa vybrali do muzea 2. svetovej vojny kde sme sa motali par hodiniek. Bolo to super, len tam mali neskutocne preklimovane az som lutoval, ze som si do rozpaleneho mesta nezobral mikinu :) Po muzeu sme presli nakupnym outletom popri rieke Mississippi, presli sme Francuzskou stvrtou pomaly naspat ku karavanu. Vratili sme sa opat ku Walmartu doplnit suroviny a uvarit spagety, aby sme sa na vecer/noc mohli zase posunut dalej na zapad.Read more

Lodny dennik spojenych karavanistov 08

June 20, 2016 in the United States ⋅ 🌧 29 °C

Cez noc sme sa presunuli pred Walmart mesta Lafayette. Do obeda sme mali v umysle posleny krat sa okupat v mexickom zalive, ale po prichode na plaz sme zistili, ze dany usek pobrezia je zamoreny nejakou bakteriou a navyse zacalo prsat :( Pokracovali sme teda dalej na zapad do Houstonu. Cestou sme sa vsak museli zastavit v McDonalde pri dialnici aby sme si pozreli futbalovy zapas Slovensko-Anglicko :) V Houstone sme sa najprv zastavili pri pamatniku nezavislosti Texasu, ale uz bolo po otvaracich hodinach, tak sme sa uplne vsade nedostali. Nasledne sme sa presunuli k vesmirnemu centru, kde dokopy nic nebolo ale vstupne mali ako keby sa tam dalo letiet na Mesiac, tak sme len z vonku porobili nejake fotky a presunuli sme sa do mrakodrapoveho centra mesta. Tam sme si pozreli vyletenie tisicov netopierov zpod mosta na nocny lov, co bolo ohromujuce. Presli sme si cast blizkeho parku a sli sa pozriet na nocny zivot medzi mrakodrapy. Mrakodrapy v noci su uzasne, len ulice v tomto case skoro ludoprazdne. Nasledoval nocny presun do Columbusu.Read more

Lodny dennik spojenych karavanistov 09

June 22, 2016 in the United States ⋅ ☀️ 21 °C

Z Columbusu sme mali namierene do hlavneho mesta Texasu do Austinu. V Austine sa nam nepodarilo v sirsom centre zaparkovat, co bola dost skoda , ale aspon sme si pozrezi mesto z okien karavanu. Pokracovali sme dalej na zapad, chceli sme sa zastavit pri vodopade Hamilton pool, ale mali uz zatvorene ked sme prisli. Krajina velmi podobna Chorvatsku, piesocno
    -kamenita poda, redsie nizke stromy, trava a skaly. Cestou dalej na zapad sme sa dostali k narodnemu parku prezidenta Lyndona B. Johnsona, ktory bol uz tiez zatvoreny, ale aspon mal vela veci volne pristupnych. Pofotili sme co sa dalo, uvarili si veceru a na noc sme sa presunuli do kempu pri Kerrville. Rano sme vykonali generalnu ocistu nas a potom aj celeho karavanu, vypustili sme odpadovu vodu a docerpali vodu cistu, pozametali a ako tak poumyvali karavan z vnutra a vybrali sa na dlhu cestu do El Pasa.

Lodny dennik spojenych karavanistov 10

June 23, 2016 in the United States ⋅ ☀️ 22 °C

Na ceste do El Pasa sme sa zastavili v mestecku Junction s westernovou historiou. Dnes je to uz iba obycajne zapadnute male mestecko, kde vacsinu zarobkovej cinnosti obyvatelov predstavuje predaj suvenirov, loveckych potrieb a starych veci vo vypredajovych starozitnictvach. Stravili sme tu asi 3 hodinky, preliezli obchodiky, osviezili sme sa v rieke pri ktorej sme sa aj najedli. Viacej zastavok okrem tankovania sme nemali a tak sme pokracovali na El Paso. Prespali sme asi 2 hodiny jazdy od El Pasa v mestecku Van Horn. Zastali sme pri zeleznicnej trati blizko priecestia, takze kazdu dobru polhodinu sme dost jasne poculi prechadzat okolo asi 100-voznove vlaky :)Read more

Lodny dennik spojenych karavanistov 11

June 23, 2016 in the United States ⋅ ⛅ 34 °C

Doobeda sme sa presunuli do El Pasa pred Walmart, nakupit zasoby na dalsie cestovanie a na pripravu obedu. po obede sme navstivili archeologicke muzeum a muzeum hranicnej straze. Nacerpali sme kopec nametov, ako sa co mozno najsofistikovanejsie dostat do Mexika a hlavne ako sa opat dostat spat do Usa, co sme hned mali moznost vyskusat :)Read more

Lodny dennik spojenych karavanidtov 12

June 24, 2016 in Mexico ⋅ ⛅ 26 °C

Prechod najstrazenejsej hranice na svete medzi Usa a Mexikom prebehlo rovnako narocne ako prechod zo Slovenska do Ciech. Keby sme sa pre istotu nezastavili na imigracnom na mexickej strane, ani by si nikto nevsimol ze stvorica slovakov si to straduje okolo :) Imigracna pracovnicka, celkom mile ziena, bola nasou pritomnostou a otazkami v anglictine dost zmatena. Rukami-nohami sme jej vysvetlili, ze do Mexika chceme len na skok, tak nam dala vyplnit vstupny formular. Podarilo sa mi v nom spravit chybu v datume narodenia, tak som jej popisal co sa stalo a vypytal som si novy formular, na co sa na mna usmiala so slovami, ze to nevadi a ze mam len smelo pokracovat v uz zacatom :) Povolenie na vstup sme dostali na 7 dni... Do Mexika sme z logistickych dovodov sli peso, preto sme sa v Mexiku nedostali dalej ako par kilometrov do smerom do centra mesta Cuidad Juarez. Oproti americkemu El Pasu islo o velky skok spat v case a v celkovej urovni mesta. Ulice rozbite, vsade vysoke ploty s ostnatym drotom navrchu, ziaden anglicky hovoriaci domaci... Nakoniec sme skoncili v nakupnom centre velmi sa podobajucom zanedbanemu slovenskemu Prioru v bohom zabudnutom mestecku. Otvorenych bolo zopar butikov a malych obchodikov v ulickach centra a obchod na sposob Billy. Oproti Usa tsm msli vsetko o znacny kus lacnejsie, tak sme dokupili co nam chybalo, akp napriklad kava, pivo, avokado a lokalne kolace :) Cestou k hraniciam sme nad kupou piva zacali premyslat, ci je jeho prenos cez hranice v poriadku a ci ho nebudeme musiet preclit. Nakoniec sa ukazalo ze pivo je v vhodny dovozny artikel, co potvrdili aj colnici s otazkou preco toho piva tak malo :) Preniest sa nam nepodarilo len to avokadu, lebo vraj moze obsahovat nejake musky, ktore v Usa nemaju a ze by sa ich zanesenim mohla ohrozit narodna bezpecnost :D Cez hranice sme teda presli naspat do Usa bez problemov, pricom sme mexickymi uradmi boli opat uplne odignorovani :)Read more

Lodny dennik spojenych karavanistov 13

June 24, 2016 in the United States ⋅ ⛅ 31 °C

Cez noc sme sa dostali nedaleko narodneho parku White Sands, kam sme chceli dalsi den ist. Na noc sme zostali na parkovisku americkej obdoby Hornbachu. Rano sme plni elanu vyrazili smerom na White Sands. Cestou sa nam omylom podarilo odbocit na americku zakladnu vzdusnych sil Holloman, ktora sa na navigacii javila ako male mesto. Vojak na brane nam vysvetlil ze cez vojenske zakladne sa do narodnych parkov nechodi a nechal nas zastavit par metrov za branou komplexu. Postupne k nam chodili viacere zoskupenia vojakov, ktory si podrobne spisovali nase identifikacne crty, ako napr. vysku, vahu, farbu vlasov a oci, jazvy a tetovania. Vyplnanie formularov zabralo nejaky cas, ktory prebehol v celkom prijemnej atmosfere a debate s vojakmi. Vojaci by sa s nami aj odfotili, len museli zaniest formulare nadriadenemu a nahlasit nas pokus o vniknutie na letecku zakladnu nalezitemu uradu narodnej bezpecnosti. Za par minut sa vojaci vratili aj s dvoma specialnymi agentami, nechali nas vystupit z karavanu a opat v priatelskej nalade nas znovu vyspovedali na temu nasej cesty, planov, vzdelania... Nakoniec nas otocili von zo zakladne s odporucanim vyvarovat sa dalsim pokusom o preniknutie na americke vojenske zakladne : ) Specialni agenti sa s nami vyfotit nechceli, tak sme odisli zo zakladne naprazdno (okrem zaznamu v spisoch NSA, FBI, CIA, ...). Cestu na White Sands sme uz nasli bez dalsich nechcenych odbociek. Ide o mensiu pust s uplne bielym pieskom, kde sa testovali prve atomove bomby. Aj dnes je cast uzemia v sprave vojenskeho letectva, ktore tu ma strelnicu na pozemne ciele. Karavanom sme sa po vyznacenych a odhrabanych cestach dostali celkom hlboko medzi pieskove duny, kde sa dalo volne pohybovat, sankovat sa alebo prechadzat sa po naucnom chodniku. V parku sme stravili asi 4 horuce hodiny, najedli sme sa vo velkom piknikovom priestore medzi dunami a zamierili do Arizony smerom na westernove mesto Tombstone.Read more