SriMal

Yolanda's guest house

February 14, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 27 °C

Unawatuna

February 15, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 7 °C

Azzal kezdem, hogy óriásit aludtunk, mind a hárman. Reggeli után elindultunk a beachre, Unawatunaba, ami egy kicsike üdülőváros a sziget dél-nyugati csücskében. Eredetileg vonatozni akartunk, de ukrán barátaink jól lebeszéltek róla: nem volt nehéz, felmérve az időjárási korulmenyeket...kocsiban legalább van légkondi. Előző este a házigazda nénivel fixáltuk, hogy a rokona Denis lehoz minket, ami annyiban változott, hogy ma reggelre kiderült a fiunak dolgozni kell, így a testvére vezet. Nem is lett volna ezzel semmi gond, ha a fiú tudta volna hova jövünk: Negomboból is alig talált ki, legalább hatszor megálltunk megkérdezni merre a főút. Aztán már András felbátorodott és próbálta navigálni sofőrünket, hiszen táblák azért voltak szép számmal az út mentén. Némi telefonos segítséggel is tértünk a nemrég megépült express highwayre, és így pikk-pakk leértünk, cirka két óra alatt. Autópálya kihalt volt, szerintem a gyerek még soha nem vezetett 120 km/h-val, hiszen a városban 20 km/h az átlagsebesség, valóban. Itt minden jobban néz ki, mint a képeken. A szállás ámulatba ejtő, óriási trópusi oázis pár méterre a parttol. Minden nagyon színes, főleg az európai turisták, meg a tukk-tukkok. Délután sétálni, fürödni indultunk. A séta meg is volt, meg az órányi ácsorgás egy eresz alatt, mikor leszakadt az ég... Mert itt persze minden nap(délután) esik. De ez sem zavaró. A tengerparton helyenként vörös a homok, a víz pedig jó langyi. Ezt a napot bónusznak éltem meg, mivel utazással terveztük tölteni, így nem zavar, hogy igazából csak tengtünk-lengtünk. Dani csúcs szuper, über cuki, nagyon jól van.Read more

After the rain

February 16, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 12 °C

Azzal kezdem, hogy ma nem esett. Halleluja! Reggeli utan a kis csalad levonult a beachre. Amig apa uszott, anya tologatta a babakocsit, majd forditva. Hat ennyit a kozos strandolasrol :-). Viccet felreteve atusztam a kis oblot, ami onmagaban nem nagy szam, de nem voltam meg olyan tengerben, amiben ilyen lassan lehetne uszni. Lehet, hogy a folyamatos kis hullamzas teszi, de lassan ment. Az vigasztal, hogy ahogy neztem, masnak is. No nem csak a napi rutin miatt usztam, hanem mert kerestem a reagge bart, ahova tegnap nem jutottunk el az uton, mert az eso kedvunket szegte. Megtalaltam, de ertelemszeruen reggel meg nem duborgott a party time. Csak hogy mindenki furdizzen, mikor feljottunk, Dani a medenceben pancsizott egy jooo nagyot. A helyiek csak neztek, foleg amikor lenyomtam a viz ala... Nem ertettek, nem hiaba itt a tobbseg uszni sem tud. Van itt egy kedves holgy, mint kiderult o a masszor... olyan eszrevetlenul szervezett be egy masszazsra, hogy csak akkor eszmeltem ra, mikor mar a nyakamat nyomkodta. Nem volt gyenge! Ami a napi izgalmat illeti, az is meg volt, mikor raeszmeltem, hogy elhagytam a telefonomat... Hoppa!! Gyorsan felhivtam Andras telefonjarol magamat... szerencsemre rogton fel is vette egy kedves hangu angol ferfi, aki megtalalta a parton es magahoz vette. Ha jol ertettem, meg az anyukamat is felhivta, hatha eler engem... Este pedig egy kedves "kockas abroszos" helyen ettunk, ahol kimondottan organikus alapanyagokbol foznek hazias kosztot. Andras ujjongott, a vacsora pedig valoban finom volt... a haziak pedig hadd ne mondjam itt is mennyire kedvesek voltak. All in all, nem tudom Dani mennyire fog ezekre emlekezni, de en azt remelem, hogy ha minel tobbet tapasztal a vilagbol, talan annal nagyobb esellyel lesz belole jo ember.Read more

Unawatuna a magyar falu

February 17, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 0 °C

A mai nap tanulsagat igy lehetne osszefoglalni: Unawatuna, a magyar falu. Azt hiszem kulonbozo tortenetek es sztereotipiak elnek bennunk, amikor magyarokkal talalkozunk kulfoldon. Itt ez is megdolni latszik. A mai napon sikerult osszefutni a jelenleg faluban tartozkodo szerinten nagyjabol osszes magyarral, nem kis meglepetesunkre es oromunkre. Ezek kozul kiemelnem Zsoltot, a 47 eves online marketing ceget felado elvalt haromgyerekes sraccal, aki egy kisebb udulokomplexumot uzemeltet a dzsungelban, akivel a masodik sorunket fogyasztottuk el a parton. Pentek estet be is terveztuk vele, felkutatjuk a meltan elhiresult banana beach bart. Aztan este elmentunk az oranikus ettermesek altal ajanlott masik kis etterembe, ahol magyarul is ki volt irva a menu, kisebb helyesirasi hibakkal. Ez mar gyanus volt, de rogton kegvilagosodtam, amikor egy nagyon szep arcu kisfiu rankkoszont magyarul. Kiderult magyar az apukaja es itt el a csalad. Lathatoan o is orult nekunk, egesz este szoval tartott es persze meselt sokat, a vilagutazo kalandor apukajarol, kedvenc kutyajarol, iskolarol. Az etlapon tobbek kozott palacsinta, paradicsomleves es rantott csirkemell is szerepelt... Tuti visszaterunk, Dani nagy oromere. A kaja amugy mindenhol finom es olcso, a sor viszont annyiba kerul, mint egy tal etel... igaz, 6.5 dl kiszerelesben adjak, az angolok nagy oromere. Jah, es a kave is draga nagyon! Zaroljelben megjegyzem, hogy allitolag harom napja, vagyis amiota itt vagyunk, azota felhos az eg. Engem ez maximum azert zavar, mert annyira paras a levego, hogy nem latni jol a szineket a parton - ez talan a kepeken is latszik. Ma azert mar egy pillanatra megmutatta magat a smaragd zold tenger... remelem lesz meg belole tobb is. Es vegre lattunk helyi tiniket is furodni: egy osztalynyi gyerek iszogatott a parton es egymasba karolva furdoztek a hullamokban, termeszetesen ruhaban. Hasonlo jelenetet lattunk Mexikoban is, ahol szinten ismeretlen fogalom volt a furdoruha a lanyok koreben.Read more

Mirissa

February 18, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 24 °C

No, ha csak ennyi jutott a napsutesbol, akkor sem sapadtan megyek mar haza. At-tukk-tukkoltunk Mirissara, ami arrol nevezetes, hogy onnan indulnak a hajok balnalesre. Gyonoru a part, a hullamok a palmafak torzset mossak (majdnem), hatalmasok a hullamok, igazi szorf paradicsom - mint Sri Lanka nagyresze. Nagyon jo a vibe, szol a reagge, es fiatalok/idosek ugy ugralnak a hullamokra, mintha gyerekek lennenek. Sikerult netto masfel orat a napon/vizben tolteni es olyan a szinem, mint egy het Adria utan. Amugy sokkal rosszabbra szamitottam, mar ami a vezetesi stilust illeti, es az orszagutnak is jobb a minosege, mint nalunk. Dani nagyokat aludt a hordozoban, napon nem volt, de ahol erte megis a nap, ott szepen barnul. Kezdi felvenni a mediterran tempot: napi haromszor alszik, igy as esteket is jol birja, az ejszakat pedig szepen atalussza. Ja, es valoban zold a tenger!Read more

Galle

February 19, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 6 °C

Ma megtortent az, ami azt hittem soha nem fog: bekentem magam 50 faktoros kremmel! Amikor sut a nap, az nagyon durva. Amugy a parat eleg gyorsan megszoktam, de lehet nekem is kellett volna szoliznom utazas elott... mindenesetre ma bementunk a reggeli furdozes utan Galle-ba, aminek tobb oka is volt: Andras fule bedugult es orvost kellett keresni. A tegnapi tukk-tukkos bacsira raakadtunk, aki orommel elfuvarozott ismet minket. A magankorhazban gyorsan es szakszeruen ellattak minket, 3000 Huf - ba kerult a fulmosas. Aztan elmentunk az allomasra, hogy megvegyuk Ella- Kandy jegyunket, de vegul nem tettuk, mert a penztaros szerint tele vannak a vonatok 22-en. Ez nagyon meglepo lenne, foleg, mivel utolag kiderult nem is lehet mas allomason jegyet venni, csak ott, ahonnan indulsz. Ezek utan az Unesco vilagorokseg reszekent nyilvantartott Galle Fort-ba vettuk az iranyt. Hangulatos kis epuletek, regi autok, kicsit talan emlekeztetett SanCristobalra. Ez delutan haromkor volt, es a hoseg kezdett nehezen elviselhetove valni, igy aztan hazaindtunk, hogy az este beallta elott meg lehutsuk magunkat a nagy zold vizben. Dani kicsit nehezen viselte a napot, kevesebbet aludt a szokasosnal, igy felmerult, hogy lemondom az estere hivott dadust. De vegul nem tettem, kar is lett volna... Egy rendkivul kedves es szeretetteljes kisugarzasu holgy jott vigyazni KisBucira, amig mi apaval es az ujdonsult magyar ismerosokkel egy kicsit lazultunk a parton. Egy pillanat alatt letrejott a kemia Dani es a kisholgy kozott, aki lathatoan nagyon gyakorlottan ert hozza. Kiderult, o is anyuka, nemsokara iskolaba megy a fia, meselte buszken a fiatal lany. Aztan addig kerdezoskodtem - jo szokasomhoz hivem -, amig ki nem deritettem, hogy valojaban elvalt, mert a ferje megcsalta amikor a 9. honapban volt, hogy a gyermeket a megozvegyult edesanyja neveli akinek o rendszeresen hazakuldi fizeteset, es o valojaban nagyjabol csak ket havonta tudja latni a fiat. Nem panaszkodott, csak meselt: elmondta, hogy a munkaban boldog es hogy mennyire orul, hogy ilyen jo allasa van(masszor), hogy sokat medital, amibol energiat tud meriteni, es hogy " i have big dreams for my son"... Csak ott ultem, figyeltem, anyakent megdobbenten... legszivesebben elsirtam volna elotte magam. Nehez szivvel, de magukra hagytam oket Danival, akinek fel sem tunt tavozasom... igy tudtam, hogy minden rendben van. Az este tovabbi resze felettebb jol sikeredett, jottek meg tobben magyarok, es persze megbeszeltuk, hogy kulfoldon inkabb keruljuk egymast, de megis milyen jo most igy osszetalalkozni. Nem tudom, hogy a pentek este kellett-e hozza, de ugy dontottunk, hogy maradunk meg itt ket napot es az eredetileg 4 naposra tervezett kirandulasbol csinalunk egy napot. Daninak is jobb lesz igy, aki mostanra teljesen megszokta es megszerette ezt a meses kornyezetet. Szo se rola, nem volt nehez.Read more

Japanese peace pagoda

February 21, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 -5 °C

A mai nap csucspontja mindenkeppen az volt, amikor gyerekkel a hatunkon atkirandultunk az obol masik oldalara. Ezt ugy kell elpezelni, mintha Nagymarosrol mennel at Zebegenybe naplementet nezni. A helyi oserdoben vezet at a nem kicsit emelkedos ut, meg a tukk-tukknak sem konnyu ottan felmenni. Es hogy miert mentunk at? Leginkabb azert, hogy megnezzuk a 11 eve a tsunami aldozatainak emlekere emelt japan beke pagodat. Eppen egy szertartasba csoppentunk bele, sokan voltak az unnepen. Megkapo, nyugalmat araszto, lelekemelo... ezekkel a szavakkal tudnam leirni az erzest, ami elfogott. Halas voltam, hogy bepillantast nyerhettem a helyi emberek unneplesebe. Nem mellesleg hetfon "poya day", vagyis telihold lesz, ami itt minden honapban hivatalos unnep: zarva tartanak a hivatalok, iskolak es a boltok tobbsege is. Erezheto is volt a hosszu hetvege, hiszen megtelt a part sri lankai csaladokkal...Read more

Poya Day

February 22, 2016 in Sri Lanka ⋅ ☀️ 22 °C

Pont jo. Igy volt a jo, hogy tovabb maradtunk, mert ma mar ugy ereztem, eleget voltunk itt, mehetunk tovabb. Aztan a termeszet is kegyes volt, mert ma volt a legszebb szinu a tenger, amiota itt vagyunk. Napkozben meglatogattuk Zsolt baratunk haciendajat, es utjozben betertunk egy helyi templom komplexumba is. Sok feher ruhas lany/no gyult ossze egy nagy teremben, latszolag kotetlenul beszelgettek, kozosen imadkoztak. Egy masik sarkon piros kendobe csavart kisfiuk vigyorogtak - szerzetes tanoncok, es persze sok volt a helyi zarandok, aki koszonteni jott Buddhat. A parton ma talan meg tobb volt a helyi, akik lathatolag a strandszakasz egyik szegleteben gyultek ossze, a buddha szobor arnyekaban. Egesz nap hallani hangosbemondobol a kantalast, eneklest. A taxisok fele nem dolgozik es vannak olyan boltok is, amik nem nyitottak ma ki, alkoholt sem szabad fogyasstani. Mindenkinek kijar egy kis piheno:-).Read more

Kandy

February 23, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 25 °C

Eljott a napja tehat, hogy elhagyjuk a partot. Nyolc este egy helyen... csak a gyerek miatt volt lehetseges, pedig igy lehet igazan pihenni! Ukran ismeroseink altal ajanlott uriember, Sisira jott ertunk, hogy meglatogassuk a hires neves Kandy varost. Sisirarol annyit, hogy folyekonyan beszel oroszul, mert mint kiderult 1988 es 2011 kozott Ukrajnaban tanult, majd dolgozott es csaladot alapitott. Rendkivul kedves, nyugodt, muvelt es megbizhato ember, es nem utolso sorban hybriddel jar... mint oly sokan masok.
    Az ut hosszunak igerkezett, es az is volt: kb 220 km-t tettunk meg tobb, mint negy ora alatt: az elso felet egy ora alatt az autopolyan, majd 100 km-t bo harom ora alatt az orszaguton. Gyakorlatilag egyre-masra erik egymast a telepulesek, igy keptelenseg jo tempoval haladni. Dani hatalmasat aludt az autoban, tobb mint 2.5 orat, aminek koszonhetoen kibirta egeszen estig alvas nelkul- Andras szerint azert, hogy o is eljusson a templomba. Kandy belvarosa buszken hordozza magan az egykoron kiralyi varos hangulatat, nyuzsgo bevasarlo utcain hompolyog a tomeg, de egyaltalan nem nyomaszto. Amikor a varos hatarahoz ertunk, megalltunk egy kifozdenel, ahol nagyon keves penzert nagyon finomakat ettunk. Nagyon sokan voltak, latszott, hogy kozkedvelt hely. Vegre nem csak curryt kostoltam!!! :-) Kandy arrol nevezetes leginkabb, hogy itt talalhato a "Temple of Tooth" , a buddhistak egyik legnevesebb temploma, ahol Buddha fogat orzik. Naponta haromszor kinyilnak a kapuk es meg lehet tekinteni - igaz tavolrol - a fogat. Nagyon sokan voltak, rengeteg turista, de igy is atjott valami felelmetes es monumentalis ero. Talan a sok elrebegett ima, a tortenelem szelleme, mely ott kisertett, erintett meg ennyire minket. Ilyenkor komolyan ugy gondolom, hogy szep az elet es milyen gyonyorkodteto ez a kulturalis sokszinuseg.