Satellite

Po stopách Chopina a Sandové

August 3 in Spain ⋅ ☀️ 27 °C

Valldemossa je docela pěkné město na úpatí místních hor, které se jmenují Serra de Tramuntana. Hory se nacházejí na severním okraji ostrova a jsou poměrně dost impozantní. Na to, že vystupují ze Středozemního moře – tj. z bodu nula, tak dokáží vystoupat až do výše 1 445 m, což je celkem slušné (ale je to stále méně než Sněžka 😊). Zpět k městu. Město je známé hlavně díky pobytu Fryderyka Chopina a jeho 'přítelkyně' George Sandové. Bohužel zde chytil tuberkulózu (nebo se mu prohloubila – zdroje se rozcházejí), takže to za něj až tak super dovolená nebyla. Ještě, že jsme očkovaní. 😊 Bydlel v místním klášteře, který byl již tou dobou přebudován na ubytovnu. Původně v něm žili mniši, kteří mohli mluvit každý týden maximálně 30 minut v knihovně, takže se té přestavbě ani moc nedivíme – kdo by chtěl mít ve městě tak divné patrony. Chopina nechtěl nikdo z místních ubytovat díky již zmíněné TBC, tak našel azyl zde. George Sandovou tento pobyt inspiroval k napsání románu 'Zima na Mallorce', ve kterém se o místních obyvatelích nevyjadřuje zrovna lichotivě a popisuje je jako chladné, nepřívětivé lidi. Možná to bylo i proto, že tu nekonečně dlouho čekali na vydání Chopinova klavíru, který mu přicestoval lodí a místní celníci chtěli příliš mnoho peněz. Naštěstí se časy od té doby změnily a my si na místní opravdu nemůžeme stěžovat. 👍Read more