Ide sa do kaňonu

June 15, 2022 in Serbia ⋅ ☀️ 19 °C

Dnes sa začína plavba po hlavnom úseku, hlavnej atrakcii, kvôli ktorej sme tu šli. Dunaj sa prediera Karpatmi v asi 120km úseku a tvorí úzky kaňon obkolesený vysokými brehmi - Železné vráta.
    A už prvé minúty ukazujú, že sa bude čím kochať. Začíname totiž preplavbou okolo pevnosti Golubac a z vizuálneho hľadiska je to asi tá naj pevnosť akú sme videli a to podľa iných zdrojov sú ešte niektoré jej nižšie časti zatopené.
    Dunaj totiž v tomto úseku po postavení dvoch priehrad Djerdap I a Djerdap II zdvihol svoju hladinu oproti pôvodnej o 30m.
    Pôvodné cesty ešte z rímskych čias, mosty, obce, dokonca pevnosti zostali navždy zatopené niekde na dne.
    A rieka Dunaj, ktorá prudko tiekla doslovne aj po žulových masívoch (žiadne pieskové dno) bola pred postavením priehrad postrachom každého námorníka a úsek, ktorý sa nazýval Dunajské katarakty už svojim názvom vyvolával rešpekt.
    No a názov Železné vráta, prebraný z turečtiny znamená, že toto miesto na obchodnej ceste bolo posledným obranným a nepreniknuteľným bodom, za ktorý sa nikto cudzí nemohol dostať. A keď vchádzate do úzkeho kaňonu okolo majestátnej pevnosti Golubac na jej začiatku, je vám jasné, že to tak asi aj bolo.