Jeruzalem

November 26, 2017 in Israel ⋅ ☀️ 17 °C

Sväté mesto, zlaté mesto, mesto pokoja, Dávidovo mesto, Sion... v Biblii o Jeruzaleme sú referencie a citáty veľmi časté... Asi neexistuje také mesto, ktoré by bolo príčinou toľkých ozbrojených konfliktov ako Jeruzalem.

(Strohé poznámky z kázne)
    - Lazár bol chorý - táto choroba bola na oslavu Boha. (Skutky ktoré konám ja budete konať aj vy, ba budete ich robiť ešte väčšie) Židia verili, že ak človek zomrie tak ide do sheolu (ríše mŕtvych), tam sa vstupuje cez hrob. Kameň je prekážka vstupu z jeden strany (života) na druhú (smrť).
    - Ježiš hovorí o smrti ako o spánku.
    - Kto je vo svetle nespadne do depresie (Ja som svetlo sveta). Tomáš sa podobá na Ježiša, nemá strach zo smrti.
    - Keď človek zomrie, pochovajú ho čo najskôr. My máme medicínu lepšiu ako vtedy preto mali povedomie že 3 dni duša bdie a hľadá život a keď sa telo začalo rozkladať duša odišla definitívne. 3 dni sa chodí k hrobu oplakávať. Ak je niekto 4 dni v hrobe, je to vyjadrenie, že človek je definitívne mŕtvy. Ježiš čaká, aby nik nemal pochybnosť. Ide o myslenie.
    - Potešovať smutných (v sobotu) je veľmi dôležité.
    - Ježiš nejde do Betánie. Všetko sa odohráva mimo Betánie (dediny).
    - Marta mu dáva výčitky. Človek to robí ľahko: za všetko je vinovatý Boh. Ježiš dáva náboženskú perspektívu. Hovorí jej, že vstane z mŕtvych.
    - Marta pokračuje: viem že vstane. Ježiš jej mení farizejskú myšlienku, ruší čakanie na posledný súd. Robí niečo hneď - Ja som vzkriesenie a život. Mara dozrela a odchádza.
    - Keď Ježiš videl ako plačú... zachvel sa (striasol sa od hnusu) a pýtal sa kde ho uložili. Kde ste položili vašich mŕtvych vo svojich myšlienkach? Odvaľte kameň z vášho myslenia! Lazar poď von a mŕtvy (už nemá meno) vyšiel.
    - Môže pozväzovaný mŕtvy vyjsť? Chodiť? Mŕtvy sa nestretol s blízkymi, ale hneď odchádza. My niekedy držíme mŕtveho stále v hlave, ale on žije plným životom. Boh dáva človekovi život naplno až po smrti. Už im nič nechýba. To je svetlo pre pochopenie môjho života.

Foto:
    - Hlavný vchod do Božieho hrobu