Argentina
Cancha Carrera

On the road again 15.03.24

March 15 in Argentina ⋅ ⛅ 5 °C

Ταξίδι από το πουέρτο νατάλες με λεωφορείο έως στην αργεντινή στο ελ καλαφάτε. Περάσαμε τα σύνορα και ήταν ωραία εμπειρία. Οι δρόμοι ήταν χωματόδρομοι και είχε πολύ πλάκα να βλέπεις το λεωφορείο να πηγαίνει με 20 χιλιόμετρα την ώρα για τουλάχιστον 40 λεπτά. Επειδή αργήσαμε να φτάσουμε έχασα την επόμενη σύνδεση στις 2:30. Εκνευρίστηκα και άρχισα να ψάχνω μανιωδώς να νοικιάσω αυτοκίνητο. Προφανώς και δεν βρήκα και αναγκάστηκαν να περιμένω το λεωφορείο για το el salten στις 6:00 το απόγευμα. Ήταν μια υπέροχη διαδρομή όπως θα δείτε και από τις φωτογραφίες. Μπήκα δεύτερη στο λεωφορείο και έπιασα την τέλεια θέση. Πίσω ου μπήκε ένα group 40 κορεάτων. Δίπλα μου έκατσε μία κορεάτισσα ετών 72 που όταν μου το είπε τρόμαξε τόσο πολύ γιατί το πρόσωπό της είναι λες και είναι 55. Κάνουν τον γύρο όλες τις λατινικής αμερικής για 44 ημέρες. Έφτασα στο έλ σαλten γύρω στις 8:30 το βράδυ. Το τοπίο είναι μαγικό και είναι ένα χωριό πολύ πιο ωραίο από το προηγούμενο που ήμουν. Στο hostel γνώρισα τρεις από τους πέντε συγκατοίκους μου. Η Εμμα από την αυστραλία και ένα ζευγάρι αργεντινών. Η αργεντινή με βοήθησαν αμέσως να καταλάβω τι να κάνω με τις πεζοπορίες και μου τα εξήγησαν όλα μέσα σε μία ώρα. Ήμουν πολύ ευγνώμων και οι κοπέλα είναι ελληνίδα από τη μεριά του προπάπου της αλλά δεν ξέρει πλέον από πού ακριβώς στην ελλάδα. Δεν έχει πάει ποτέ της το δεύτερο όνομά της είναι αλεξάνδρα κ θέλει πάρα πολύ να πάει. Αύριο θα ξεκουραστώ για τα βρέχει όλη μέρα και την κυριακή στις 17 πάω τη μεγάλη πεζοπορία.Read more

Chile to Argentina

February 20, 2018 in Argentina ⋅ ⛅ 25 °C

After three weeks we traveled to Argentina. Stamp out from Chile, stamp into Argentina. The countryside reminded Dave a lot of the outback, with extensive plains of just bare grazing land. Then on the last leg in to El Calafate...the outback on steroids! Unbelievable coming off the high plains down to the riverine plains. Huemel - or South Andean deer - everywhere.Read more

Cancha Carrera