Cambodia
Phum Svay Khang Lĕch

Here you’ll find travel reports about Phum Svay Khang Lĕch. Discover travel destinations in Cambodia of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Siem Reap 2

March 18 in Cambodia ⋅ ⛅ 29 °C

Heute bin ich ohne bestimmtes Ziel einfach mal losgelaufen.
    Nach der ersten Stunde hatte ich das Gefühl, dass Siem Reap nur aus Hotels, Restaurants und Coffeeshops besteht. Ich schätze mal, dass 90 % der Einheimischen hier in irgendeiner Weise in der Tourismusbranche arbeiten.
    Als ich den Fluss entlang gegangen bin, habe ich eine kleine Seidenweberei entdeckt, die von einem Japaner gegründet wurde, der die traditionelle Handwerkskunst wiederbeleben wollte, denn nach dem Regime der Roten Khmer war das traditionelle Handwerk in Kambodscha fast ausgestorben.
    Anschließend habe ich einige Arbeiter am Fluss beobachtet, die sehr unterhaltsam und gesprächig waren. Ich habe zwar kein Wort verstanden aber es war lustig und sie wollten unbedingt fotografiert werden.
    Am Royal Garden haben mehrere Händler Vögel zum Verkauf angeboten. Die Vögel werden gefangen, an (hauptsächlich) asiatische Touristen verkauft und die lassen sie dann fliegen. Das soll Glück bringen.
    Ich finde das nicht sonderlich sinnvoll aber in Asien ist es wohl Traditionen.
    In den Bäumen am Royal Garden gibt es auch ganz viele und ziemlich große Fledermäuse.
    Am Nachmittag war ich noch beim Artisans Angkor. Das ist ein soziales Unternehmen, das für junge Kambodschaner aus den ländlichen Regionen Arbeitsplätze schafft und gleichzeitig die traditionelle Handwerkskunst der Khmer pflegt und bewahrt.
    Man kann sich dort die einzelnen Gewerke anschauen und mit den Angestellten über ihre Arbeit und ihr Leben reden.
    Es ist sehr beeindruckend, was alles in Handarbeit dort hergestellt wird.
    Generell spielt die Handwerkskunst hier in Siem Reap eine große Rolle.
    Zum Abschluss war ich dann noch "Fische füttern". Für gerade einmal 3 Dollar konnte ich meine Füsse, so lange ich wollte von den Fischen "massieren" lassen. Am Anfang hat es total gekitzelt aber nach ein paar Minuten hatte ich mich daran gewöhnt und dann war es ganz angenehm 😊.
    Man kann in Siem Reap natürlich auch verschiedene Museen besuchen aber darauf hatte ich heute keine Lust.

Prvé zážitky z Kambodže

February 15 in Cambodia ⋅ ⛅ 27 °C

Nasadáme na korbu pickupu (žiadne sedačky sedíme na korbe na nejakej deke) a presúvame sa k 6km vzdialenej hranici. Tá je príznačná tým, že sa jedná o asi najpodvodníckejší prechod v Thajsku. Skončiť na falošnom vízovom oddelení a trošku si priplatiť tu nie je problém.
    Navyše celá hranica je jeden veľký trho-chaos, kde je problém vôbec nájsť, kde je nejaká kontrola pasov a pod.

My však dobre pripravení prechádzame celú túto hranicu možno za polhodinku úplne bez problémov.

Hneď za hranicou prenajímame minivan, s ktorým smerujeme do Siem Reap, najznámejšieho Kambodžského mesta. Kto nevie prečo, zajtra sa dozvie.

V minivane sú s nami 2ja angličania, ktorí zaplatili každý za cestu z Bankoku 37 eur. No kdo umí ten umí. Vytešujem sa z nášho 1,3Eura, aj keď viem, že už o dva dni ušetrené peniaze obetujeme na iné veci.

Z okienka vidím prvé zmeny.

Sledujem celodrevený vozík o dľžke asi 6m naložený tovarom, ktorý vytŕča ďalšie 3m a naložený do výšky 3m. Celkom zaujímavý pohľad sám o sebe, ale toto celé čudeso je ťahané motorkou, ktorá má na zadnom sedadle namontované nejaké zaujímavé ťažné zariadenie.

O chvíľu sledujem ručný záhradný traktorík (ten, čo má len 2 kolesá vpredu), na ktorý je navarený 5m dlhý prívesný vozík plne naložený kamením (aká to asi musí byť váha).

Neskôr obdivujem "koče" pre 4 ľudí, ktoré sú zakvačkané o motorku, ktorá ich ťahá.

Časté sú tiež nákladiaky naložené na prasknutie, kde sa ešte hore na náklade a na streche prednej kabíny vezú ďalší ľudia.

Škoda, že sa to nedalo z auta nafotiť, takýto kreatívny bordel sa mi začína páčiť.

Večer ideme na Night market a Pub street a vidno, že sme v najturistickejšom meste Kambodže. Riadne to tu žije.
    Kvôli Ňaňovi odoláme pizzi s krokodílim mäsom (vyhýbame sa totiž múke a Ňaňo sľúbil, že sa doma bude tiež, čomu však úprimne neveríme).
    Kocháme sa na predajcoch opekaných veľkých chlpatých pavúkov, či na 20cm hadíkoch napichnutých na špilke.
    Predavačky sú riadne biznismenky, zjednávačky a oblbovačky. Keď ide o peniaze snaha je zjavne o zopár kategórií vyššia ako u thajčanok. Tuk tukári sú však otravní. Mne už neponúkajú len tuk tuk, ale aj ženu na noc, ale som tu s Tomčom, kde by ten chudák spal :)
    Novinkou je pekná kambodžanka, ktorá keď som nezabral na štandardnú masáž, skúša na mňa "love" masáž. Čo si pod tým asi predstaviť...?
    Kambodžanky sú jednoznačne krajšie ako thajčanky, ale my slušne všetko odmietame, snáď to raz nebudeme ľutovať :)

Kambodžské jedlo

February 16 in Cambodia ⋅ 🌙 26 °C

Ako správny držgroš nachádzam reštauráciu, kde každé jedlo stojí 2 doláre. Ryža a čaj je zadarmo - to je niečo pre mňa :)
    Veľkosť porcie je devastujúca. Tomčo ani nevládze všetko dojesť. V každom prípade obaja sme si dali nejaké khmérske jedlo a bolo veľmi chutné aj keď to možno na fotke až tak extra nevyzerá.
    V reštaurácii nás profesionálne s profesionálnou angličtinou a usmiatym prístupom obsluhovala 9 ročná Kambodžanka (vek sme overili).

Po dojedení zisťujeme, že jedno z jedál, ktoré sme si mohli v tejto cene objednať sú opekané žabky (3ks).

Vonku zas predávajú nejaké veľké varené jazyky. Keby to nakrájali, aj by to bolo požívateľné, ale keď to tam človek vidí ešte pomaly aj s vytrhnutými mandľami, tak ho chuť prechádza.

Phum Svay Khang Lĕch, Phum Svay Khang Lech, ភូមិ ស្វាយខាងលិច