Chile
Parcelas Agua Potable

Preparatifs Torres del Paine

March 1, 2023 in Chile ⋅ ☁️ 6 °C

Aujourd'hui, on veut préparer le trek de 5 jours pour lequel on part demain. On décide cependant de s'occuper ce matin avec une randonnée au sommet du Cerro Dorotea. C'est une montagne à une quinzaine de kilomètres de notre auberge qui surplomble la ville de Puerto Natales et le fjord de Esperanza.

On est facilement pris en stop par des suisses qui nous amènent au pied de la randonnée. Au départ on est obligé de payer un droit d'entrée à un vieux berger, va savoir pourquoi...... Il pleut des cordes et il ne fait répéter que le mot "peligro, peligro, peligro" : dangereux pour les nullos en espagnol. On se dit que le temps change tellement vite ici que dans 5 minutes cette pluie va s'arrêter. Tu parles pendant les 20 premieres minutes on en prend plein la gueule, on a même droit à de la neige. Dame nature est clémente avec nous par la suite et nous n'aurons plus aucune goute de pluie jusqu'à la fin.

On se lance dans ce sentier de 800 m de dénivelé et on se dit que les chiliens ne se sont pas trop embêtés. C'est un grand tout droit dans la montagne pour arriver au sommet. Le paysage est plutôt sympa car on a une vue super dégagée et il mélange steppes, forêts et zones un peu plus rocheuses.

Quand on arrive en haut on a une belle vue sur toute la région de Puerto Natales et surtout les montagnes derrière le fjord. Comme nous l'avait dit une personne à l'auberge on remarque que les montagnes sont pleines de neige (normal il a neigé la veille). Seul point négatif, il y a un vent de ouf en haut. On est pas des météorologues mais je pense à plus de 120 km/h. On redescend et on plit la rando en 3h. (On nous avait dit 5h mais c'est des pas chiliens).

On rentre en stop à l'auberge et on s'occupe des courses et des derniers préparatifs pour le lendemain. On est assez efficace, Victor a même coupé son merveilleux mulet en allant chez le coiffeur (il veut pas nous en dire plus mais apparement ca s'est vraiment bien passé). Vers 19h on décide d'aller boire un verre pour fêter notre premier trek. On sort de l'auberge et PAF !! On retombe sur les francaises qu'on avait rencontré hier. On les amènent à la Rustika le bar où on était hier et elles nous font goûter du Pisco sour et Pisco al Calafate (deux cocktails typique du Chili). Quelle idée de faire ça avant de partir en trek. On sort du bar à 23h30 après pas mal de discussions durant lesquelles on se rend compte que la France c'est vraiment beau (vive le Périgord). Il faut avouer qu'on a un petit pet dans l'aile surtout Joseph ......

Bref on rentre tard, on fait nos sacs jusqu'à 1h du mat. Demain on se lève à 6h pour notre premier trek. Ça va être génial !!!! YOUHOU

Καβάλα στ' άλογα

March 13 in Chile ⋅ ☁️ 7 °C

Μια ημέρα περίεργη αλλά με ωραία βόλτα στα λιβάδια και τα δάση της περιοχής. Η φοράδα μου λεγόταν Πέπα. Και φυσικά για ακόμη μια φορά μου έδωσαν το άλογο που θέλει να τρώει 😄😄. Το τουρ ήταν όλο στα ισπανικά και μόνο με στεναχώρησε όταν στο διάλειμμα εκεί που είχαμε την ωραία θέα μας εξηγούσε πράγματα για την περιοχή και εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα. Από τους συνδιαβάτες μου, κανένας δε σκέφτηκε να μου μεταφράσει έστω και μία πρόταση ήταν όλοι πολύ στα τέτοια τους. Τουλάχιστον με γύρισαν πίσω στο χωριό. Πέρασα το υπόλοιπο της ημέρας με πάρα πολύ άγχος για το τι θα κάνω και πώς. Τελικά φεύγω 2 μέρες νωρίτερα για αργεντινή και θα περάσω δύο βράδια σε ένα χωριό στην αργεντίνικη παταγονία, από πού δεν χρειάζεται να πληρώσω κανένα λεωφορείο για να πάει στο εθνικό πάρκο. Η διαδρομή ξεκινάει κατευθείαν από το χωριό και αν έχω όρεξη να την κάνω θα την κάνω. Αν όχι απλά θα απολαύσω τη φύση για όσο θέλω. Εδώ τα πράγματα είναι πολύ αγχωτικά και πάρα πολύ δύσκολα το πάρκο είναι τεράστιο και η επιλογές για μεταφορικό μέσο πολύ δύσκολες. Τα καταφύγια μπλοκάρουνε επίτηδες (πιστεύουμε εμείς και οι γερ6στο χοστελ) τις φθηνές επιλογές του camping για να πρέπει ο κόσμος να πληρώνει 150€ το βράδυ για premium επιλογές. Όταν λέμε premium εννοούμε 150€ το βράδυ για να κοιμηθείς στο ίδιο δωμάτιο με άλλα 10 άτομα. Συν 100ευρω για πρωινό μεσημεριανό και βραδινο. Έχω ανεβάσει σχετική φωτό. Υπάρχει και η καμπίνα για ένα άτομο που κάνει 430dollars. Kαι τέτοια απαράδεκτα πράγματα.... Εδώ είναι περιοχή για περπατήματα για elite ή πολύ καλά προετοιμασμένους, και εγώ δεν είμαι. Μία νύχτα στο κανονικό ξενοδοχείο σε καλό σημείο του πάρκου κοστίζει 700€. Θα μπορούσα να πάρω μία σκηνή όπως πρότεινε ο Χουάν και να τους πω να με αφήσουν απλά να την στήσω κάπου γιατί τώρα είναι αργά και δεν μπορώ να πάω πουθενά αλλού και δεν έχω λεφτά. Γενικώς να κλαφτώ. Ακόμα και αυτό να πετύχαινα πάνω στο βουνό σήμερα χιόνιζε και γενικά βρέχει κάθε μέρα. Δεν έχω καμία διάθεση να περάσω από όλο αυτό το Γολγοθά. Περπατήματα κάνω και στην αυστρία και εμπειρία σε τέτοιου είδους κάμπινγκ δεν έχω ούτε θέλω να αποκτήσω. Η καρολίνα που γνώρισα χθες ανέβηκε σήμερα την διαδρομή και δεν μπορούσε να δει καθόλου τα βουνά πίσω από τη λίμνη. Επειδή εδώ στο hostel έχω πληρώσει δύο νύχτες που δεν θα τις χρησιμοποιήσω τις χάρισα στην καρολίνα και θα χρησιμοποιήσει τη μία απ' τις δύο. Μερικά πράγματα για το γερμανούς στο δωμάτιό μου οι οποίοι με βοήθησαν πάρα πολύ να αποφασίσω τι θα κάνω. Ο Σιμόν και η αλινα είναι ένα ζευγάρι από τα νότια της Στουτγκάρδης. Και οι δύο παραιτήθηκαν από τις δουλειές τους πριν από έναν χρόνο. Από τον απρίλιο του 2023 μέχρι το δεκέμβριο 2023 γυρίσαν όλη την ευρώπη με το τροχόσπιτό τους. Περάσανε και 1,5 μήνα στην ελλάδα. Όταν γυρίσαν τα χριστούγεννα ψάξανε για δουλειά και ο Σιμόν βρήκε πάλι στην προηγούμενη δουλειά του. Η αλινα κάπου αλλού. Και οι 2 ξεκινάνε τον Απρίλιο. Ο τρίτος Γερμανός ο Μάτι... Είναι 18 χρονών. Η μαμά του είναι από την Χιλή και ο μπαμπάς Γερμανός. Έχει και τα δύο διαβατήρια. Μεγάλωσε στη Βρέμη. Και με το που τελείωσε το σχολείο αποφάσισε να ταξιδέψει για να γνωρίσει την υπόλοιπη οικογένειά του και να τελειοποιήσει τα ισπανικά του που είναι η δεύτερη μητρική. Μιλάει εκπληκτικά αγγλικά και είναι ένας ξανθός γλύκας. Θέλει να σπουδάσει κτηνίατρος. Είναι χαμογελαστός και πολύ χαλαρός. Οι γονείς του του πληρώσανε από τα 950δολαρια που κάνει το πενταήμερο περπάτημα εδώ στο πάρκο τα μισά, και τα υπόλοιπα μόνος του. Δεν είχε ξανακάνει ποτέ περπάτημα και Το έκανε όλο εντελώς μόνος του. Αύριο φεύγουν όλοι τους και ανυπομονώ να δω αν θα γεμίσει πάλι το δωμάτιο και με ποιους. 7 το πρωί της Παρασκευής φεύγω κι εγώ. Αύριο θα πάρω ένα μίνι βαν με ξεναγό και θα γυρίσουμε όλο το πάρκο από τους χωματόδρομους και θα κάνουμε παντού στάση. Για αυτό έδωσα 60ευρω και άλλα 40 σε είσοδο στα 2 πάρκα. Τουλάχιστον δεν θα κουραστω. Θα φύγουμε 7μιση το πρωί και θα γυρίσουμε 7 το βράδυ. Δεν θα έχω σήμα! Ελπίζω να αξίζει τα λεφτά του. Τουλάχιστον δεν θα πάνε χαμένες οι ημέρες μου εδώ πέρα. Τα λέμε αύριο!Read more

Détroit de la Ultima Esperanza

December 30, 2017 in Chile ⋅ ⛅ 13 °C

Journée dédiée au tourisme de masse.
      Nous avons participé à une belle balade en bateau (rempli de touristes) au programme bien chargé : cormorans, lions de mer, condors, glacier Serrano, glacier Balmaceda, verre de whisky au glaçon de glacier et pour finir cantine barbecue dans une estancia (agneau à la parrilla).
      Malgré les apparences, c'était bien sympa et ça nous faisait une journée plus calme (sans route, ...).
      Le soir, un peu de route pour nous approcher de Punta Arenas : route nommée La Ruta del fin del Mundo. Ça s'annonce bien !

Parcelas Agua Potable