Georgia
Lagodekhi

Úterý, večer

August 2, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 28 °C

Po fotbale velká část EGGařů zamířila do hospody, zatímco naše česká skupinka se vydala na hotel. Před hotelem ještě nikdo neseděl, nic se tam nedělo, tak jsme se zavřeli u nás na pokoji a hráli Cards Against Humanity. Už dlouho jsem se tak nenasmála, některé kombinace byly fakt úžasné a vypadá to, že máme všichni podobný smysl pro humor! Po nějaké mé perličce se všichni začali hrozně smát a Maki nebo Eliška řekly něco jako: "Jee, ty už úplně patříš mezi nás", což je samozřejmě nesmysl, protože jsem měla tenhle smysl pro humor vždycky, ale stejně mě to hrozně potěšilo <3 :).

Později jsme šli před hotel za ostatníma a já jsem strávila tak dvě hodiny s Michaelem ve vstupní hale, kde jsme seděli a kecali o lingvistice, astrofyzice, jeho výzkumu a podobně. Bylo to super, i když jsem se teda s mnoha jeho názory úplně neztotožňovala :D.. Po půlnoci už na mě ale diskuze o preposition stranding začala být trochu moc náročná, tak jsem šla docela brzo spát.

Úterý, navečer

August 2, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 28 °C

Dnes se navečer hrál fotbal, EGGaři vs. místní Gruzínci. Začalo to asi o dvě hodiny později, než mělo, takže vlastně přesně na čas podle Gruzínců. Byla docela sranda to sledovat, i když mě zklamalo, že nikdo jiný pořádně nefandil. Co je to za lidi, kteří nemají chuť si při sportu trochu zakřičet? Upřímně... proč jinak, probůh, sport vůbec sledovat? Naši se drželi statečně, Manka dokonce dala gól, nicméně nakonec přece jen vyhráli místní. A já tak doufala, že uslyším EGGařskou hymnu.

Btw. před fotbalem mě Manka vzadu na basketovém hřišti poprvé učila nějaké základní kroky k irským tancům. Je to sranda, ale zároveň je to fakt makačka!

Úterý, poledne

August 2, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 29 °C

Šly jsme se s Mankou vykoupat a seznámily jsme se se zdejší pohraniční policií. Čtyři Gruzinci z Lagodekhi. Vždycky deset dní hlídají na hranici s Ázerbajdžánem a pět dní mají volno, tak se poflakují, chodí se koupat a pijí. Je jim všem okolo 30, rádi čtou (jeden z nich tam měl Posledního Mohykána, další má rád detektivky, třeba Agathu Christie), jeden má otce Rusa a maminku Arménku, ale maminka zemřela jako velmi mladá, jiný měl babičku arménského původu, jejíž jméno bylo Lucy (resp. asi arménská varianta). Nikdo z nich nebyl v České republice, ale znají třeba Petra Čecha, prý je to "/charašoj/ goalkeeper", když budu citovat 😁. Musím říct, že se v česko-rusko-anglicko-gruzínském smalltalku zlepšujeme 😄! Každopádně začíná být čím dál tím těžší Gruzince odmítat, jsou velice perzistentní.Read more

Pátek, odpoledne

July 29, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 23 °C

Při poslední dopolední přednášce se spustil neskutečný slejvák, a protože jsem se ke konci už moc nechytala, tak jsem se nemohla dočkat, až hodina skončí. Pak jsme se hned s Mankou převlekly do plavek a ještě i s Dejvem jsme vyrazili k řece. Jedna Izraelka se nás ptala, jestli jsme crazy, jiná si nás v plavkách v dešti před hotelem fotila 😁. Zatímco D. nás pak zbaběle opustil (prý se chtěl jen podívat, kolik je v řece vody), my s M. jsme se statečně vrhly do vody a vykoupaly se! Myslím, že my dvě jsme se fakt hledaly 😁...

V Heddeho úvodu do syntaxe jsme konečně začali dělat něco, co ještě neznám, a fakt mě to dnes bavilo. Částečně ale asi pomohl i fakt, že dnes poprvé za dobu tady nejsem unavená.

Středa, dopoledne

July 27, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 23 °C

Ve středu ráno jsem se chtěla proběhnout dolů do obchodu a koupit si snídani, ale Eliška a Maki se rozhodly se ke mně přidat, tak jsme šly (chůzí) ve třech. A půl. Od vchodu do hotelu nás doprovázel taky EGG dog, takový prťavý, tulivý chlupáč, kterému jeden z kluků ve městě včera koupil párek a psík nás od té doby následoval. Byl strašně rozkošný, pořád pobíhal sem a tam, před náma, za náma a vypadal, že nás hlídá 💓. Čekal na nás pak i před obchody, ale nakonec se někde ztratil 😢.

Ve městě jsme konečně mj. zašly na venkovní market, kolem kterého jsme denně procházeli už od neděle. Je to takový malý dvorek nacpaný stánky a ty jsou zaskládané hromadami ovoce a zeleniny. Mají tam třeba broskve, melouny, švestky, rajčata, česnek, lilek, okurky, ale taky sýr, nějaké zavařeniny, nápoje a tak. Já jsem si tam koupila broskve (stejně jako rajčata jsou tu olbřímí) a holky si vzaly kus sýra, který se dává na khachapuri. Ten sýr mi hrozně chutná, je to něco jako náš balkán, ale lepší.

V hodině s Robertou nám jedna Gruzínka řekla, že pokud se v gruzínštině líbáte vášnivě, používá se jiný pád (ergativ), než pokud se líbáte normálně (nominativ) 😃.

Lagodekhi, Georgia

November 1, 2021 in Georgia ⋅ ⛅ 9 °C

Lagodekhi National park - finally back to walking, camping and long days of hiking 😍😍
      Or not...
      With the heavy rains of early October all the bridges on the trail to the black rock lake have been washed away and the trail is therefore closed 🥺
      A bit bummed by the news we stroll around Lagodekhi, watch a local Georgian football match and find our best guesthouse yet.
      Or not...
      Halloween is upon us and our host is clearly taking her witch costume very seriously, she even has the missing teeth 😐

A clear blue sky brightens our mood and we head out determined to see as much of the park as we can, trail closed or not. Our balance skills turn out to be quite good considering our very high centres of gravity, logs and stones making very good bridge alternatives.
      After almost 1000m D+ of walking and lots of woodpecker watching, we trekked back regretting not to have taken all the camping gear with us.
      Moral of the story; Georgians are very quickly discouraged by broken bridges.

Čtvrtek, ráno

August 4, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 21 °C

Brzké spaní se vyplatilo, ráno jsem se cítila tak svěží, jako už dlouho ne. Na mých snech se to ale v noci neprojevilo. Zdálo se mi, že utíkám před teroristy a nakonec jsem po nich i střílela rakety a omylem jsem zabila Noama Fausta. Maki zase ráno vykládala, že ve snu zabila nějakého týpka kosou. Manka nezabila nikoho, což byl asi nejpřekvapivější sen ze všech, protože Manka.Read more

Středa, poledne

August 3, 2016 in Georgia ⋅ ⛅ 29 °C

Místo první poobědové hodiny jsme se, už by se dalo říct, že téměř tradičně, s Mankou vydaly do řeky. Neměly jsme ale chuť se seznamovat, ani odmítat pivo a to všechno okolo, tak jsme se rozhodly najít si nějaké odlehlé místo, kde budeme samy. Svým způsobem to byl opravdu dobrý nápad. Špatný nápad byl jít tam bosky. V pravé poledne. Po rozpálených silnicích. A bylo to fakt docela daleko, až u Tsiskvili. Ještě teď mnou projede vlna horka a mrazu zároveň, když si na to vzpomenu. Až na ty spálené nohy byla ale ta cesta docela sranda! Přebíhat z jednoho stínu do druhého napříč celou ulicí, skákat po jedné noze a nahlas vřískat "auauauau" a nadávat. Too much fun, I'd say. Stoupnout si po tomhle do té ledové řeky byl možná nejlepší pocit za celou Gruzii. Vrchol slasti. V řece jsme si otevřely pivka, která jsme po cestě koupily, a plánovaly jsme sraz s pohraničníky, který se měl odehrát další den. Chtěly jsme je nějak odradit a vyděsit, aby s námi nechtěli nic mít, a vymyslely jsme sadu otázek na svatbu a děti a požadavků na spolubydlení s tchýní, životní styl náš i jejich a naši akademickou kariéru, že bychom snad musely odradit každého chlapa. (Později nám Dejv s Maki tenhle skvělý otázkový plán vymluvili, prý abychom nezpůsobily mezinárodní konflikt. Poslechli jsme je až u argumentu, že by se to mohlo otočit proti nám, protože Gruzínci jsou velmi rodinně založení. Bylo by nepříjemné, kdyby se jim naše nápady líbily, to jsme nezvážily.) Taky jsme vymyslely 24 jmen pro našich 12 dětí - vždycky holku a kluka, jejichž jména začínají na první písmeno daného měsíce, ve kterém se mají narodit. V každém měsíci budeme mít jedno dítě. Nejsem si přesně jistá, proč jsme vymýšlely jména pro naše společné děti, ale každopádně jsem dospěla k názoru, že být s Mankou v jednom harému by asi nebylo až tak hrozné, myslím, že bychom skvěle vycházely. Krom tohoto rozhovoru s pivkem v ruce (úžasná pohodička) jsme se samozřejmě pomazaly blátem od shora dolů a házely žabky a brodily řeku a posílaly si po vodě kusy dřeva, prostě klasika. Asi jsem se zamilovala.

U řeky jsem našla jeden růžový pantofel, tak jsme si ho po cestě zpátky střídaly. Jeden by nevěřil, jak moc na té rozpálené silnici pomohlo mít aspoň jednu botu!

Pátek, dopoledne a odpoledne

August 5, 2016 in Georgia ⋅ ☀️ 28 °C

Dopoledne byly poslední přednášky, resp. pro mě spíše poslední přednáška. Na intro do syntaxe jsem se i se svou kocovinou dokopala a jsem pyšná sama na sebe, že jsem to dokázala a ještě jsem dokázala dávat pozor. Na nic jiného jsem ale už ten den neměla sílu jít.

Odpoledne jsme šli s Dejvem k řece najít Gruzínce, abychom jim poděkovali za předešlý večer a rozloučili se s nimi. Psali, že jsou u řeky - psali to teda už ráno, že prý už zase chlastají... Já se měla v plánu fakt jen rozloučit, neměla jsem sílu se nějak víc socializovat, takže jsem si ani nedala plavky a chystala si nějakou šikovnou ruskou výmluvu. Nicméně jsme tam Gruzínce nenašli, a tak jsme chvilku jen posedávali okolo a povídali si. Dejv si dal cigárko ve vodě, pohodička. Na sluníčku u vody bylo tak dobře, že moje tělo i na chvilku zapomnělo, že má příšernou kocovinu a tak mě to dobře naladilo, že jsem se rozhodla si přece jen skočit pro plavky. Na hotelu jsem sbalila i Manku a další část odpoledne jsme strávili u vody a stavěli další hráz se Švýcarským Davem.

Lagodekhi, לגודחי, Lagodechis, Лагодехи