Georgia
Samtskhe-Javakheti

Here you’ll find travel reports about Samtskhe-Javakheti. Discover travel destinations in Georgia of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Autumn scenery in Caucasus Mountains

October 29, 2017 in Georgia

After a few "what the hell are we doing here?"-moments, we found cycling through this gorgeous landscape to be worth any effort, with all the colors, valleys, creeks and waterfalls, the snow, sun and clouds, the coldness and warmth. We definitely want to come back one day to hike to the more remote Adjarian villages hidden in the mountains.

It's been easy to find great camp spots next to a river, especially the beautiful Kura river makes you thinking about pitching the tent every few kilometers.

Back on asphalt after more than 50km on difficult terrain, we came to appreciate smooth roads like never before.

Another anecdote: Silke needs to speed up buying groceries if she doesn't want Hauke to cycle slalom behind - in Borjomi (which is actually famous for its healthy waters), there was enough time to get invited for three shots of vodka and some sausages, Gagimardschos!

Akhaltskhe & die Türken

September 4, 2017 in Georgia

Heute früh also wieder einmal in ein vollgepacktes Marshrutka gesetzt und los ging die wilde Fahrt - Abreise aus der Hauptstadt. Manche Fahrer versuchen wirklich in der Zeit zurück zu reisen. Blöd nur dass sie einen Sprinter steuern und keinen DeLorean!

Die Reise ging nun westwärts in eine kleine Stadt mit Namen Akhaltskhe, gesprochen A-chal-tsi-che. Bis vor wenigen Jahren in post-soviet Tristesse verfallen, versucht die Regierung hier durch jede Menge Bauprojekte neuen Schwung zu bringen. Allen voran hat man das ansässige Castle bzw. eher Festung vor wenigen Jahren absolut auf Vordermann gebracht.

Rabati, die neue Burg auf georgisch, thront über der Stadt und dem Fluss. Super interessant, dass es sehr türkisch aussieht, mit Moscheen-Dach und vielen Ornamenten. Dies hat einen guten Grund: die Region war 200 Jahre unter türkischer Herrschaft (und liegt auch heute nur 20km von der Grenze entfernt!). Allerdings ist sie bis heute Ort vieler Religionen die sich seit Jahrhunderten im Einklang befinden, es gibt Gebetsstätten von fünf Religionen hier!

Die Moschee in der Mitte von Rabati wurde über die Jahre drei mal von Islam zu orthodoxer Kirche und zurück geändert, sodass heute Halbmond UND Kreuz vertreten sind. Allerdings ist es heute ein leer stehender Bau. Defacto eines der schönsten und interessantesten Castles das ich je gesehen habe!

Vardzia: Eine Stadt im Fels

September 4, 2017 in Georgia

Besser bekannt ist Akhaltskhe als Absprungbasis für Touren ins anliegende rauhe Canyon-artige Umland. Hier ist es so abgelegen, dass es selbst kaum Marshrutki gibt. Also einen Taxifahrer engagiert. Für 70 Lari (ca. 25€) waren wir uns einig dass er mich vier Stunden herum fährt. Los ging es also an beeindruckenden Felslandschaften vorbei in Richtung Vardzia.

Und ich muss sagen, ich war schwer beeindruckt! Königin Tamar baute hier im 12./13. Jahrhundert eine Felsenstadt und etablierte dort eine Klostergemeinde. Zu Ihrer Hochzeit lebten auf 13 Etagen in über 400 Räumen über 2.000 Mönche.

Ein Erdbeben und einige Perser-Angriffe sorgten dafür dass viele der Frontmauern der Höhlen zerstört sind. Aber seit dem Fall des Sovietregimes leben wieder Mönche hier und auch die Instandsetzung nimmt Formen an! :) Alleine die Fresken der riesigen innen gelegenen Kirche... Der Wahnsinn!

Für fünf Lari Eintritt durfte ich jedenfalls lange durch die Höhlen klettern, was bei nahe 40 Grad eine extrem schweißtreibende Angelegenheit war!

Sapara oben auf den Bergen

September 4, 2017 in Georgia

Letzter Stop auf der Rundfahrt war Sapara. Wie so oft haben auch hier die Georgier einen traumhaften Platz für den Bau eines Klosters gewählt. Datiert auf das ca. 9. Jahrhundert war Sapara lange Zeit der Sitz der regierenden Familie. Die Festung oberhalb des Klosters zeugt davon.

Größte der vielen Kirchen und Kapellen im Komplex ist St. Saba. Unglaubliche Fresken zieren die Wände und das war wohl die erste Kirche dieser Welt in der ich war, wo sich jeder vor Ehrfurcht an das Stillegebot gehalten hat!Read more

Zmena za zmenou

May 7, 2017 in Georgia

Druhá noc medzi horami bola príjemnejšia. Jednak sme spali v nižšej polohe, a teda bolo teplejšie, zem bola rovnejšia, takže sme sa v stanoch nešmýkali pri každom pohybe, no a ... neboli tam lajná.

Nedočkavo sme vyzerali prvé slnečné lúče, aby sme si vysušili stany po nočnej prehánke. V horách sa na predpoveď počasia nedá spoľahnúť. Nakoniec sme to všetko stihli a presne sme sa stretli s našim hostiteľom Kokom, ktorý nás mal odviesť z Mestie do prímorského Batumi. Na jeho jazdu sme si už zvykli, je jasné, že vie čo robí.

Po ceste sme ale zmenili plány, lebo pri mori vraj má pršať. Koka tak musel zmeniť tiež svoje plány. Neskôr ale ide vyzdvihnúť 10 Číňanov, ktorých vraj v pohode napchá na 7 miest vo svojej dodávke.

Prestupovali sme v už pre nás známom Kutaisi na "stanici mini busov" hneď vedľa Mc Donald's.

Rusky hovoriaci postarší pán nám predviedol ako naozaj vyzerá gruzínska jazda. Tepomer som už radšej ani nepozeral.

Dorazili sme do mesta Borjomi, ktoré sa nachádza hneď pri jednom z národných parkov.

Veľa sme však nevyhrali, lebo sa tu akurát spustila búrka. A pršať má najbližšie tri dni 😎

Siesta

May 8, 2017 in Georgia

Príjemné ráno v našom pohodovom apartmániku. Večer sa nám podarilo oprať veci z predošlých dní a aj seba, čo všetci ocenili.

Navštívili sme centrum národného parku, aby sme si vybavili povolenie a zistili informácie, čo sa vlastne dá robiť. Žiaľ, mnoho značených trás je z nejasného dôvodu zatvorených. Zostala nám teda jedna, a tú z časových dôvodov už dnes nestíhame. Necháme si ju teda na nasledujúce dva dni. Uvidíme, či sa niečo dovtedy zmení :)

Čo ale dnes? Počasie neodzrkadľuje včerajšiu a ani dnešnú predpoveď, je vcelku slnečno a horúco.

Relax, oddych, varenie.

Zrúcanina a kúpanie.

Rozhovory s arménskym sprievodcom. Dohadujeme sa, že o dva roky krajinu navštívime, aby sme mohli ,okrem iného, vyjsť na štvortisícový vrch Aragac a okúpať sa v jazere Sevan.

Avšak dnes - siesta.

Acha, Atscha, Alka.. čo?

May 11, 2017 in Georgia

Kam to vlastne ideme? Hodnú chvíľu to nikto nevedel vysloviť. Niektorí sa o to radšej ani nepokúšali. Akhaltsikhe. Gruzinsky napísané to radšej ani nechcete vidieť.

Došli sme akurát v začiatku niekoľko hodinového dažďa. Popri ubytovávaní sme opäť oprášili ruštinu. Určite bude treba vo výučbe pokračovať, zíde sa.

Večerný program sme vyriešili chachou od Baby Jagy. Tak sme pomenovali babku, ktorá nám ju predala preto, lebo na druhý nákup nahodila 100% prirážku.

Ráno sa vyčasilo a po daždi ani stopy. Slnečno a priam horúco. Kto by to bol povedal, mne sa už druhý krát zošúpal nos a mám cyklistické opálenie.

Je tu krásne.

Sme 20km od tureckých hraníc v objatí zelených kopcov, niektoré sú stále pokryté snehom. Údolie pretína rieka popri ktorej sa nachádza niekoľko zrúcanín dávnych pevností. A my sme navštívili nedávno zrekonštruovanú, najväčšiu - Rabati.

Terasy, záhrady, bazény, veže. Ako stvorené pre parkour. Sme trochu radi, že sezóna ešte riadne nezačala, mali sme veľa príležitostí fotiť bez iných turistov. Dnes tu je inak opäť sviatok, múzeum bolo teda zatvorené. Expozícia trochu chýbala, tak sme náš smäd po informáciách uhasili pivom načapovaným do PET fľaše.

Ľudia sú k nám veľmi milí. Keď treba, pomôžu ako len vedia.

Naozaj sa tu treba vrátiť. Skalné mesto Vardzia žiaľ nestíhame. Naše kroky akurát smerujú do hlavného mesta Tbilisi. Prvý krát ideme verejnou dopravou, minibusom, ktorý tu volajú Marshrutka.

Samtskhe-Javakheti, Samzche-Dschawachetien, Самцхе-Џьавахеҭи, Samtsxe-Cavaxeti diyarı, Самцхэ-Джавахеты, Самцхе-Джавахети, Samtsche-Djavachethi, Samtskhé, Samcche-Džavachetie, Samçxe-Cavaxeti, Samcĥe-Javaĥeti, Región de Samtsje-Yavajeti, Samtshe-Džavahhethi, سامتسخه-جاواختی, Samtskhe-Džavakheti, Samtskhé-Djavakhétie, סאמצחה-גאוואחתי, Szamche-Dzsavaheti, Սամցխե-Ջավախք, სამცხე-ჯავახეთის მხარე, 삼츠헤자바헤티 주, Samcchė-Džavachetija, Самцхе-Џавахетија, Samtsche-Dzjavacheti, Samcche-Dżawachetia, Samtsche-Dzjavachetien, Samtshe-Cavaheti, Самцхе-Джавахеті, سامتسخے-جاواختی, სამცხე-ჯავახეთიშ აკანი, 薩姆茨赫-扎瓦赫季州