Greece
Karterados

Slovenske Konjice - Benetke - Santorini

July 13, 2023 in Greece ⋅ ☀️ 29 °C

Končno je prišel tudi čas za letošnji dopust. Zaradi norih cen je letos spet na vrsti Grčija in sicer Kikladi. Kikladi so skupina grških otokov, jugovzhodno od celine v Egejskem morju. Mi imamo,plan obiskati štiri otoke, morda kakšnega še zraven, plan pa je Santorini, Naxos, Paros in Ios.

Pravočasno smo rezervirali letalske karte, let iz Benetk z Voloteo na Santorini. Karte s prtljago za nas tri so bile 400 Eur. To je bilo tako ugodno, da se pač letos temu ni bilo mogoče upreti.

In kako je potekal prvi dan? Naporno. Pot do Benetk je bila cel čas deževna skozi Slovenijo in vroča skozi Italijo. Parkirišče smo tudi za 16 dni našli za 89 Eur, saj bi sicer parkiranje ob letališču stalo preko 250 Eur. In ko smo vse uredili, pustili avto, oddali prtljago in že pravočasno sedeli na letalu, se nam je zgodila pa zaradi tehničnih težav baje, zamuda leta dve uri. Naposled smo le odleteli in ob 1 ponoči pristali na Santoriniju. Še dobro, da nas je taksist čakal, saj smo še pol ure čakali na prtljago. Utrujen taksist, ki je baje delal od 6 zjutraj, utrujeni mi, smo se naposled poslovili, ko nas je pripeljal za “skromnih” 44 Eur v nastanitev v Karterados, cca 5 min od letališča. Ampak tako pač je, ker taxijev tukaj ni v izobilju in ko prideš ponoči je bilo treba imeti rešitev. Welcome Pickups je bila ta rešitev vsaj za prihod.

Tuš in spat, jutri spet potujemo naprej, kar na trajekt in naprej na otok Naxos.

Ios - Santorini - Fira

July 24, 2023 in Greece ⋅ 🌬 28 °C

Dolg dan je za nami, naporen. Ob 11 smo morali zapustiti sobo, pustili tam prtljago in šli na obilen zajtrk. Trajekt smo pričakali ob 14.30, vmes pa preganjali čas v še enem lokalu v pristanišču in gledali te velike množice mladih, ki so danes “napadli” Ios. Ios The Project 2023 imajo vsi majice in zapestnice, v bistvu je to 5 dni žuranja, DJ-ev, vožnje z ladjicami, itd. Očitno smo pravi čas prišli in odšli, da nam je bilo najhuje prihranjeno, ker tile danes so prišli “lačni” :)

Trajekt danes je pa malo drugačen, 27 metrov, največ 200 ljudi, v bistvu kot ena turistična ladja in prav fino je bilo. Pa cena proti ostalim smešna. 10 eur od Iosa do Santorinija. Uro in 20 minut traja vožnja, ko pristanemo nazaj na Santoriniju, nekako smo sklenili ta naš krog po Kikladih. In takoj razlika, večja gneča, nervozni avtobusni vozniki, malo drugače pač.

Iz pristanišča moramo do Fire, potem pa še z enim avtobusom v Karterados, cca 2 km od Fire. Malo še gremo peš in pridemo v našo zadnjo namestitev tukaj, Anna pension. Krasna velika vila, bazen spredaj, mehki ležalniki, fino. Okopamo se in potem še na ogled Fire.

Fira je čudovita prestolnica otoka in največje ter najbolj svetovljansko naselje Santorinija. Nahaja se na zahodnem robu otoka, nasproti vulkana in dveh vulkanskih otokov, Palaia Kammeni in Nea Kammeni, ki ležita v morju.

Dostop do Fire je poleg cestnih poti iz pristanišča in letališča mogoč tudi z žičnico ali po oslovski poti iz pristanišča, za tiste, ki iščejo tradicionalno izkušnjo. Mi smo šli peš po oslovski poti, se nahodili, videli krasne razglede na kaldero in res je lepo. Pri “Three bells of Fira” smo dočakali ikoničen sončni zahod in se skozi uličice sprehodili nazaj, pojedli večerjo in z avtobusom nazaj na počitek.

Prvi vtis je, da tukaj dosti več gneče, cene so višje, pa do astronomsko visokih v premnogih chic restavracijah, ki jih je tukaj ogromno. Kepica sladoleda recimo je 3-3.5 eur, kar je vsaj po mojem malo pretirano. Kakorkoli, danes počitek, jutri pa po dopoldanskem kopanju, gremo v bojda najlepši del tega otoka, Oia.

Oia

July 25, 2023 in Greece ⋅ ☀️ 29 °C

Danes pa je končno dan, za nekatere bojda za najlepšo vasico Grčije. Oia je najbolj obiskana vas na Santoriniju in druga največja za Firo, glavnim mestom otoka. Oia leži v severnem delu kaldere, 12 km stran od Fire. Poleg avtobusa za pristanišče, je to verjetno drugi najbolj zaseden avtobus na otoku.

Vas se nahaja nad impresivno pečino s pogledom na vulkan in otok Thirassia.
      Naselbina je stara več stoletij; verjetno je bila zgrajena v 15. stoletju in je še vedno dom ruševin beneškega gradu iz katerega se vidi lepo vasica in ta epski sončni zahod.

Postala je svetovno znana po svoji pristni kikladski lepoti, pobeljenih hišah, labirintom podobnih uličicah in neverjetnih hotelih, čeprav je Oia najbolj znana po čarobnem sončnem zahodu.Vsak večer se zbere na stotine ljudi, da bi opazovali sonce, ki zahaja nad Egejskim morjem, in ujeli najlepši sončni zahod v Grčiji.

Mi smo se temu odpovedali in odšli prej, za kar mi je celo človek v naš nastanitvi stisnil roko. Dejansko je vasica lepa, idilična, ampak gneča je prevelika. Mi smo odšli nazaj 2 uri pred sončnim zahodom in so ljudje se že drenjali in iskali mesto, ne predstavljam si stotine ljudi in ni treba. Lepih sončnih zahodov smo se nagledali na Kornatih, Visu, Mehiki in še kje.

Oia je lepa, ampak pretiravajo s cenami še bolj kot v Firi. Kepica sladoleda je tukaj že 4 eur, kar je že resna meja bolečine, pivo od 6 eur in naprej, ostalo sploh raje ne gledaš. Moram pa priznati, da je meni osebno Fira bolj všeč. Čudno morda :)

Z avtobusom nazaj iz Oie se peljem ob obali na vzhodnem delu otoka in dejansko Santorini praktičnk nima plaž. Vse malo, ozko, “polplaže” bi rekel in črni pesek, vulkanski. To ne moti sicer, ampak res ni to destinacija za plaže. Za biti “chic”, predrago jesti in se drenjati v Oii, za sončni zahod, to pa ja.

Je lepo, nimam kaj reči, ampak je lepo priti tudi na bazen zvečer, pojesti nekaj in jutri je nov dan. Nov izlet nas čaka.

Santorini - Benetke - Sl.Konjice

July 28, 2023 in Greece ⋅ 🌬 26 °C

Prebudi nas lep sončni vzhod, ki napove zadnji dan. Pripravimo torbe za pot, zajtrk in še izkoristimo minute do 11 ure, ko moramo zapustiti sobo. Danes je še dan za bazen, ker imamo čas. Prevoz na letališče imamo šele ob 21 uri zvečer in danes bo res dolg dan.

Pustimo prtljago v hotelu, se kopamo in potem še čas za kosilo. Prevoz na letališče imamo šele ob 20.50, po planu bomo prispeli v Benetke ob 1.35 zjutraj, potem pa še dobre tri ure vožnje do doma. In upamo, da je avto cel, glede na pestro dogajanje v preteklih dnevih.

Na kosilo se vseeno odpravimo še zadnjič v Firo. Spet ta “prijetna” izkušnja z avtobusi, nervoznimi sprevodniki in ostalimi, Santorini glede tega res negativno preseneti. Srečo imamo, da smo zadeli ravno pravo uro in vsaj pri hrani nismo imeli gneče, kmalu po tem, ko smo šli, so stali v vrsti.

Še zadnji sprehod in pomahamo v slovo enim najlepših razgledov, se vrnemo na bazen in čakamo prevoz. “Kmalu” bomo doma.

Karterados

July 27, 2023 in Greece ⋅ 🌙 27 °C

Zadnji dan preden se začne dolgo čakanje za pot domov. Danes si nismo več delali stresa in hodili po avtobusih in se drenjali. Dan smo preživeli kar na bazenu, naredili sprehod, da smo šli po kosilo kar v Karteradosu.

Karterados je sicer mirna, slikovita vas z zanimivo arhitekturo. Med sprehodom po očarljivih, tlakovanih poteh se da videt tradicionalne, stare jamske hiše, zgrajene v soteski. Na osrednjem trgu je en lep mlin na veter in spominsko ploščo padlim v drugi svetovni vojni. Poleg tega je nekaj prijetnih restavracij, kavarn, supermarket in tradicionalna pekarna, katere izdelke morate poskusiti in sem smo šli po našo malico in sladice danes.

Večerja je bila kar naročena preko spleta, grško večerjo so nam dostavili in dan je pri koncu. Jutri pakiramo in šele ob polnoči imamo let domov. Jutri torej še en dan na bazenu, tako smo se zmenili.

Lost Atlantis Experience - Fira

July 26, 2023 in Greece ⋅ ☀️ 30 °C

Vroč je današnji dan in kar v Karteradosu pričakamo avtobus za Akrotiri. Akrotiri naj bi bil ostanek stare civilizacije tukaj. To so kot Egejski Pompeji. Nekatere teorije in tudi Platon naj bi tako menil, trdijo, da je Santorini v bistvu ostanek stare Atlantide. Ta teorija bi naj imela celo največ smisla. Zato si gremo pogledat Lost Atlantis experience,

Muzej izgubljene Atlantide je bil ustanovljen leta 2019 v slikoviti vasici Megalochori . Njegovi objekti so popolnoma novi in ​​obiskovalci v notranjosti imajo lahko digitalno interaktivno izkušnjo.To je prvi muzej, ki je bil kdaj ustvarjen za slavni mit o izgubljeni Atlantidi o verjetni mitološki otoški državi, ki je v Platonovih delih omenjena kot močno in napredno kraljestvo, ki je potonilo v ocean. Legenda, ki je imela skozi stoletja velik vpliv na literaturo in umetnost, je bila interpretirana kot način, s katerim je filozof posredoval svoje sporočilo o svojem idealnem mestu. Katastrofa minojske civilizacije in starodavne There ( Santorini ) je po nekaterih trditvah močno povezana z izgubljeno Atlantido.

Serija interaktivnih videoposnetkov predstavlja minojsko zgodovino Santorinija in dokaze o povezavi med njegovim vulkanskim izbruhom in mitom o izgubljeni Atlantidi. Holografska predstavitev prikazuje topografijo Santorinija, največja diorama Atlantide na svetu pa predstavlja vsakdanje življenje tamkajšnjih ljudi. In če teorija drži, potem niso ravno dočakali lepega konca, saj naj bi to bilo kot drugi največji izbruh (po moči), vseh časov na Zemlji. Ta interaktivna “vožnja” kako bi se naj odvilo je kar shrljiva.

Še bolj shrljiva pa je bila misel, da ko smo tukaj končali, da bi šli še na dva avtobusa do Akrotirija in ruševin, nekaj smo jih videli že v tem muzeju, zato smo si v tej vročini odpovedali takšnim načrtom. Nenazadnje so tudi ljudje na avtobusih nervozni, gneča je in ujamemo prazen avtobus iz Perisse (plaža), nazaj v Firo. Tam pa spet realnost, hektika, itd.

Pojemo nekja malega, skoraj poskusimo še z enim sprehodom skozi Firo, ampak ne. Ljudje se drenjajo, vroče je, nazaj v Karterados, na bazen, v mir.

Santorini je očitno sam žrtev svojih lepot. Ta gneča je enostavno preveč.

Santorin

April 26, 2017 in Greece ⋅ 17 °C

Jetzt geht es nach Santorini. Das Schiff ankert mitten in der Caldera und wir werden mit Tenderbooten nach Fira gebracht. Je nachdem welchen Ausflug man gebucht hat, steigt man dort in den Bus oder fährt mit der Seilbahn. Wir werden an diesem Tag mit dem Bus zu verschiedenen Aussichtspunkten und Sehenswürdigkeiten und Ausgrabungsstätten gebracht.Read more

Santorini

September 25, 2017 in Greece ⋅ ☀️ 24 °C

Early start with our ferry living at 7.20am. We managed to lock ourselves in the foyer of our apartment and had to call Stefano our landlord before 6am. Thankfully he answered and we were on our way. Next we ran into trouble as the ticket machine for the metro only accepted coins and needed to find somewhere to exchange a note for coins. Two cafes later we were on the train to Piraeus.

We made it to Santorini by about 3pm. The ferry ride was llong and picturesque. We arrived at our hotel, checked in and sun baked by the pool. Our hotel is beautiful and our rooms has a balcony which over looks the sea.

A few cocktails later and we headed into Thira for dinner. We found Da Corta, a seafood restaurant with a view. Unsurprisingly the food was delicious and fresh. We had a mixed seafood plate, with grilled octopus, fish, prawns and oysters. Service was brilliant and our waiter Andrios was lovely.

Next stop was to check out the local night life. We start and end with Murphy's. It was very touristy with tacky decor and 80s music. However the people were friendly and the drinks were cold. It turned out to be a big night and I know my head is going to hurt tomorrow.

Santorini here I come!

September 30, 2018 in Greece ⋅ ⛅ 20 °C

Deze morgend opgestaan met regen! Niet echt het vakantiegevoel dat je wil... 's morgens nog even naar het oude centrum gelopen en het archeologisch museum bezocht alvorens de ferry op te gaan richting Santorini. Mijn droombestemming vd reis. Na 2 uurtjes varen komen de huisjes op de kliffen van Santorini piepen en gelukkig ook het zonnetje af en toe. Ons hotel heeft een zwembad en daar heb ik dan maar bij aankomst meteen gebruik van gemaakt! Fris maar deed wel deugd. Rond 5 uur wandelen we met de groep richting centrum van Fira. (1km) Gezellig maar uiteraard heel toeristisch. Ook niet moeilijk want het zicht wat je hier krijgt als de zon onder gaat bij het eten en sippen van je cocktail is adembenemend! Vandaag slaap ik nog eens alleen, toch net iets relaxter. Voor morgen heb ik al een scooter gehuurd om tien uur en trek ik op men eentje het eiland rond... Tot morgen iedereen!Read more

Santorini you so beautiful

October 1, 2018 in Greece ⋅ ⛅ 21 °C

Vannacht zwaar onweer maar gelukkig tegen 8 uur gestopt. De rest van de dag was stralend! Deze morgend rustig ontbeten en gewacht tot ze men scooter brachten. Een deel vd groep ging met de gids en bus op pad, een ander deel met de quad. Bleek dat ik hier niet mag rijden met een scooter... Heb dan ook maar een quad genomen en de groep vervoegd richting het zuiden, naar opgravingen gaan kijken. Best indrukwekkend! Daarna ben ik met Jeroen en Lynn nog verder doorgereden naar de vuurtoren met prachtig zicht over santorini. Even geluncht en elks zen eigen weg op gegaan.Ik was op zoek naar een strandje om te relaxen en belandde uiteindelijk op Paradiso beach in het noorden. Op zich geen bijzonder strand en veel wind. Toch half uurtje gelegen en dan strandbarretje opgezocht. Tot plots Jeroen en Lynn er ook aankwamen. Dan maar samen doorgereden naar Oia voor de zonsondergang. Hiervoor komen mensen van over heel de wereld naar toe. Vooral veel Chinezen. Een uur op voorhand geraken alle padjes en daken druk bezet, abnormaal! Wat moet dat niet geven in het hoogseizoen? Het moet gezegd het was adembenemend! De setting van de witte huisjes de blauwe daken de kliffen ,eilanden, jachten en de vuurbal die in de zee zakt, fantastisch! Daarna nog super lekker gegeten (eindelijk soep en een zalmpje) met wederom een prachtig zicht en de weg met de quad richting hotel verder gezet. Het was weer een prachtige dag. Morgenavond varen we door naar Kreta! Slaapwel!Read more

Karterádhos, Karteradhos, Karterados, Καρτεράδος