Hungary
Pest

Here you’ll find travel reports about Pest. Discover travel destinations in Hungary of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

21 travelers at this place:

 • Day1

  Budapest I

  August 4 in Hungary

  Heute gegen 10 Uhr frühs kamen wir mit dem Flixbus in Budapest an und machten uns auf den Weg in die Wohnung. Um halb 2 fuhren wir in die Stadt wofür wir circa 10min brauchten und besuchten als erstes die große Markthalle! Diese erinnert sehr an die Victoria Markets in Melbourne🌶🧀🥩 Danach ging’s über die Gellertbrücke vorbei am Gellertbad und den Gellertberg bei 36 Grad hinauf!🧗🏻‍♀️ Oben angekommen hatten wir einen wunderschönen Blick über ganz Budapest! Danach ging’s wieder runter und zur Eisdiele ‚Levendula‘🍦 Um 7 hatten wir dann einen Tisch reserviert im ‚For Sale Pub‘ und hatten typisch ungarisches Essen! Zum Abschluss haben wir uns mit einer Flasche Wein an den Fluss gesetzt🍷Read more

 • Day4

  Budapest IV

  August 7 in Hungary

  Das Parlament genau an der Donau war heute unser erstes Ziel📍Danach sind wir zurück in die Stadt gefahren und haben einen Second-Hand-Laden nach dem anderen besucht! Zwischendurch sind wir auch durch Gozsdu Höfe gelaufen, die wie die Hackeschen Höfe in Berlin sind! Als letztes Ziel hatten wir die Synagoge vor bevor wir dann zum Abendessen gegangen sind🥡 Um 10 ging dann auch schon wieder uns Bus nach Hause und morgen früh kommen wir dann wieder in Regensburg an!🚎Read more

 • Day26

  Beautiful Budapest

  August 24, 2017 in Hungary

  We arrived in Budapest Thursday afternoon and spent the rest of the daylight hours wandering the streets of Pest’s Inner City, along the Danube. The following day we explored Buda, on the other side of the Danube. But before heading to Buda, we stopped off at the Great Market Hall, a beautiful neo-gothic building near the Szabadság bridge.

  Once we made it to the other side of the Danube, there was a mountain that needed to be conquered in order to get to the top of the Citadella. It was well worth the climb when we looked out and got an almost 360° view of the city. The Budapest Castle was next on the list and once again provided great views of the city.
  With all the walking and climbing up stairs, we deserved some rest time and what better way to spend the afternoon than to go bathing in a sixteenth century Ottoman thermal bath, the Rudas Baths. Just hope we didn’t catch the Black Plague!

  Our third day was spent walking to the Inner City and then onto the Hungarian Parliament Building, which is the largest building in Hungary and the tallest in Budapest. The adventures included some traditional Hungarian food cooked using an old-fashion, stove-top iron. We were joined by our new friend, Steve, a New Yorker on holidays in Budapest.

  The following day we explored the Roman Baths and ruins at Aquincum. Then after some ancient history we strolled along Margaret Island, situated in the middle of the Danube. The day was capped off with a gyros made by a guy who could revival the Soup Nazi from Seinfeld. But the end result was tasty and was complemented by the homemade ice-cream for dessert.

  The last day in Budapest continued the theme of eating, as we grazed or way through Budapest. Ice-cream and a lángos, a Hungarian deep-fried flatbread, were on the menu. And of course, a day wouldn’t be complete without visiting a castle, Vajdahunyad Castle, and wandering the streets.

  It’s hard to say goodbye, Budapest, but we must move onto our next destination. Búcsú Budapest

  For video footage of Budapest, see the link below:
  https://youtu.be/jPYRcPORERs
  Read more

 • Day8

  Bezďákom v Budapešti

  October 18 in Hungary

  Kancelária prístavu je v obrovskej lodi, ktorá je na brehu a zo zadného mostíka je výhľad na celý prístav. Dnu sú kancelárie kajuty o rozmere max. 2x2x2m (áno aj výška je všade dnu 2m), spolu ich je asi 10 a potom to pokračuje obrovským bytom správcu prístavu. Predstavujem si aké to muselo byť sa na tom plaviť.
  V jednej z kancelárií mi maďar, ktorý zas nevie anglicky vysvetľuje cenník parkovania.
  Situácia sa na základe cenníku, ktorý by mohol konkurovať chorvátskym marínam okamžite mení.
  Tú loď stadiaľ musím čo najskôr zobrať.

  V pološere všetko zbalím umyjem sa priamo v lodi s vodou z prístavu (no bola to zábava), keďže prístav má WC, ale nemá sprchu, prezlečiem do čistého (tak už majú nudistu na kamere) a šup na stanicu.
  Pri tých cenách za prístav by ma ani nenapadlo zobrať taxík a to ešte neviem ako dobre spravím.

  Pešo prejdem z jedného konca na druhý celý krásne vysvietený Szeged a skončím v tmavej uličke bez ľudí s jediným počerným opilcom. Skúšam na neho moju známu anglickú vetičku (dujuspikenglis) aj keď tomu nedávam ani percento, že bude vedieť správnu odpoveď.
  No ale nevyskúšaš nevieš...
  Tak keď nechápal ani anglicky ani po mojom maďarsky, že kde som sa to stratil, keď som sa dal navigovať na stanicu, všade okolo v mape sú koľaje a počujem vlaky, tak kde to do kelu som.
  No a jak už to býva opitý má iné šieste zmysly, nakoniec sme sa citoslovciami dohovorili a ja som pochopil, že som na nákladnej stanici. Ujko ma navigoval a o cca 200m za dvoma rohmi zrazu totálny ruch a velikánska už osobná stanica. Chcel za to cigaretu, ale keďže som nemal, odišiel na prázdno, ale snažil sa...

  Kupujem lístok a vlak do Budapešti odchádza o 10 min, parádne načasovanie.
  Radosť ma prejde po chvíli vo vlaku, keď do mňa dačo v kuse hučí maďarský sprievodca potom ako pozerá do môjho lístku.
  Nakoniec horko ťažko pochopím, že z vlaku musím vystúpiť.
  Nie môj lístok je ok, ale predchádzajúci vlak (ten, ktorý by som stihol s taxíkom) sa zrazil s autom, trať je uzavretá, vlak končí, vystupujú všetci. Pre maďarsko znalých: https://www.mavcsoport.hu/mavinform/szegedi-fovonalon-utkozes-okoz-fennakadast

  Hučí dačo, že mám ísť busom (z dákeho zapadákova stanice...) a ja už som z toho chorý.
  Volím taktiku "stádo vede vůl" a po vystúpení idem tam, kde všetci...Nasadáme do pripravených autobusov a po nejakej polhodinke z nich zase v úplne inom meste presadáme spāť do vlaku. Autobusy jak zo socializmu a ten náhradný vlak to isté. Musia sa tešiť tí, čo mali prvú triedu.

  Po vystúpení v Budapešti je tu malý háčik. Vlak smer Miskolc, Košice odchádza z úplne inej stanice.
  Pešky si teda urobím hodinovú prehliadku. Viem totiž, že sa nemám kde ponáhľať. Vlak ide až pred šiestou ráno.
  O pol jednej sa došuchocem na stanicu, poobzerám ako kempujú bezďáci (či sa dá v niečom inšpirovať).
  Nájsť miesto kde sa kupujú medzinárodné lístky zaberie hodnú chvíľu a i tak je zavreté. Nájdem teda na nástupišti voľnú lavičku, ktorá sa stane do rána mojim domovom. Chyba! Po pol hodine ma vyhodia strážnici, že stanica sa zatvára. To čo za bordel... Ja taktika, že kúpim lístok a s lístkom si tam v teple podriemkam a tu sa dozviem, že v hlavnom meste Maďarska stanica v noci nefunguje... No škrt cez rozpočet a riadny!

  Ako zážitok to beriem. Ako príjemný určite nie :)

  Takže sa 3 hodinky motkám nočnou Budapešťou, ktorá postupne utícha... Nechápem, keď má dakto ako ja zopár hodinový nočný prestup, či to si na 4 hodiny objedná hotel... No a to už ani piť, človek nemôže lebo všetky WC v okolí zavreté.

  Nakoniec som skončil v podzemných nákupných pasážach. Až tak tam nefúka, ale je to raj bezdomovcov, smutná odvrátená strana veľkomesta. So mnou tam postupne skončilo aj zopár ďalších, ktorí dopadli ako ja.

  V mojich "kroksošlapkách" to už inak bola celkom zima, ale Milanko, chcel si zážitky, tak si užívaj...

  2 hodiny som si takto užíval život bezdomovcov. Rušený občasnými bláznami. Jeden mi pripadal, že si tam prišiel v noci o tretej nacvičovať spevácke číslo do Superstar. Nebol to žiaden opilec, text mal na papieri a bral to vážne, ale ten spev bola katastrofa. Navyše spieval medzinárodné hity, ale v maďarčine, no hrôza.
  Celé sa to dorazilo o 4tej ráno. Síce otvorili teplú stanicu, ale v celej oblasti (a bolo to kvalitne počuť aj v stanici) začali kvíliť z dákej mešity...

  Lístok do Košíc mi predajú za nejaký podozrivo nízky peniaz a revízorke vo vlaku sa potom aj dačo nezdá, čumí do neho veľmi dlho a dačo sa pýta, nič nerozumiem, keďže ani ona nakoniec odfajkne, že ok (platil som 9 eur a cena na oficiálnych stránkach maď. dopravcu bola 24 eur a aj kilometricky mi to tak podľa predch. lístku vychádzalo).

  Vo vlaku sedím s takou babkou ignorantkou. Došiel žobrať maďar o nejaké peniaze, tak ona maďarka sa celý čas tvárila ako by tam ani nebol a ja som sa ho musel po slovensky zbaviť. Potom ešte jeden prestup na autobus do Michaloviec , Dankotaxi na Šíravu a som doma.

  Zajtra odchádzame s Dankou späť po loď a plánujeme ešte preplaviť Szeged. Potom dám foto, napíšem zážitky...

  P.S. prvé tri fotky sú Szeged (tam kde je ten most vidno slabo prístav na vode, Dinosaurus a katedrála), ďalšie 3 sú už Budapešť
  Read more

 • Day60

  Budapest, Hungary

  July 5, 2017 in Hungary

  We've spent four nights in Budapest and it has been so great being able to unpack, settle down and relax. We haven't had to rush at all since we arrived which has been so nice! After an 8 hour bus ride from Prague, we navigated our way to our hostel which was located outside of the inner city. Nearing 30 degrees, we carried our oversized backpacks through Budapest and got to our hostel absolutely drenched in sweat!! We visited the famous Ruin Bars on a pub crawl and met some great fellow travelers, bathed in the Szecheyni Thermal Baths and ate some delicious local kebabs! The following day we went on a free walking tour and again met an awesome Kiwi couple who we caught up with that night. We went into St Stephens Bascilica and caught the start of a wedding before climbing a few hundred stairs to the dome for 360 degree views of Buda and Pest. We've definitely clocked up the kms here with a hike up to the Citadel and Castle Hill but the heat has been the hardest part, most days sitting at 30-32 degrees!! We're off to Greece now and soooo looking forward to sun, sea breezes and water!!Read more

 • Day5

  Intrepid travellers on our own...

  August 28, 2017 in Hungary

  ... then meet another second cousin. Panni needed some time to herself to prepare a number of lectures which she was due to give, and she had already given up a lot of her time to be with us. We were happy to set off and do a bit of exploring on our own.

  Budapest has a very impressive public transport system, with trams, buses and underground trains all very clean, comfortable and modern. For us, the trams were especially convenient for crossing the Margaret Bridge, which we did on many occasions. We'd often walked it, but there were times when we hot and tired and when it was easier to jump on a passing tram. Evidently, public transport is free for Hungarian citizens over the age of 70, but we were told that nobody ever checks anyway. It seemed to us that it was literally a free-for-all anyway, with nobody of any age worrying about the fairly inconspicuous ticket reading machines.

  We decided head off to Budapest City Park, so first caught the (free) tram to Octagon then walked the couple of kilometres or so up the very elegant boulevard known as Andrassy ut to the park. Again, to quote Wikipedia: "The City Park is a public park close to the centre of Budapest, Hungary. It is a 1,400 by 970 m rectangle, with an area of 1.2 km2 located in District XIV of Budapest. Its main entrance is at Heroes' Square, one of Hungary's World Heritage sites. Most museums and other significant public buildings are closed on Mondays, though that didn't bother us as we were happy to simply wander through the beautiful parkland and admire the buildings from the outside.

  One building was open however, and it turned out to be quite a revelation as there were no signs in any language other than Hungarian to indicate what it was. (Sadly, there was a total absence of information plaques, tourist booths or local maps throughout the area, which is a pity). The building in question was large and built in the very ornate neo-baroque style. What we later learnt (thank you, Wikipedia) was that "The Széchenyi Medicinal Bath in Budapest is the largest medicinal bath in Europe. Its water is supplied by two thermal springs, their temperature is 74 °C and 77 °C, respectively." This impressive complex was planned from the 1880s and was opened in 1913. It now contains three outdoor and 15 indoor pools.

  We knew none of this at the time, so wandered into the foyer and decided to take sticky-beak out on of the windows. We saw this amazing sight of an ornate and truly beautiful swimming pool complex, filled with many people enjoying the warm Hungarian summer.

  Having mastered the Budapest tram system, we decided to try the Metro to get us back from the City Park to the Octagon junction, from where we could catch the tram home. Again, the system, which we were told was the first underground rail system in the whole of Europe, turned out to be very clean, fast and efficient. However, by contrast with the trams, one can't get away without paying on the underground. Not that we're complaining, of course. Our fare was very cheap and we'd already enjoyed enough free rides on the city's public transport system that we were never going to feel hard done by.

  After a brief stop-off at our hotel, we then headed out towards Panni's place, from where we going to catch up with Zsuzsi's twin brother Tamas at a nearby coffee shop. Tamas had just got back the previous day from the Edinburgh International Festival, where he had been managing one of his classical music soloists. For two decades Tamas had been the Executive Director of the Budapest Festival Orchestra, and now runs his own agency. He lives in the same city block as Panni, and when Panni, Mary and Brian reached the nearby coffee shop where we were all to meet we realised that Tamas had walked straight past the two of us as we were waiting for Panni on the footpath outside her building. Of course, we'd never met before, so we didn't recognise one another. We then spent the next couple of hours making Tamas's acquaintance and chatting about a huge variety of subjects. The time passed very quickly.

  The three of us (Panni, Mary and Brian) then wandered back in the direction of our boat, as Panni wanted to show us Margaret Island. Margaret Island is a 2.5 km long island, 500 metres wide, (0.965 km2) in the middle of the Danube in central Budapest, Hungary. The island is mostly covered by landscape parks, and is a popular recreational area. Its medieval ruins are reminders of its importance in the Middle Ages as a religious centre. The island spans the area between the Margaret Bridge and the Árpád Bridge. Before the 14th century the island was called Insula leporum (Island of Rabbits).

  What a place! We were most impressed. It's a very popular recreation area, beautifully maintained, very scenic with plenty of mature trees. Best of all, it is closed to all normal traffic. It was just on dusk, and as we wandered along, we heard the Toreador's Song from Carmen coming from some loudspeakers. We saw that it was coming an area near a really big fountain, and the fountain's water patterns and illumination were changing in time to the music. We stayed there for quite a while listening to various pieces of well-known classical and pop music, and were totally fascinated by the technology. It's a nightly program which is every bit as spectacular as a fireworks display. We've attached a small sample to this blog, though the recorded sound quality is not so good.

  We'd seen plenty of restaurants in Budapest, but as Brian kept saying, there seemed to be every nationality represented except Hungarian, which seemed a shame since the best of Hungarian food is really to die for. That night however we discovered a gem, Lecso Hungarian Restaurant, maybe a bit touristy, but offering a huge variety of authentic Hungarian food nevertheless. It was on one of the main streets, only a couple of (free) tram stops from our boat. And let's not forget, Hungary has some really terrific wines as well.
  Read more

 • Day16

  Vietnámi Nagykövetség

  December 22, 2014 in Hungary

  Vízumügyintézés az utolsó pillanatban, sürgősségi felárral. Nyilván... ???
  Akkor most már tuti utazunk!! ✈️

You might also know this place by the following names:

Pest, بشت, Пешт, Пеща, Pešť, Peŝto, Pešta, ペシュト, 페슈트, Pestinum, Пешта, Pest i Ungarn, Peszt, Peste, Pesta, Peşte, 佩斯

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now