Hungary

Show all

J154 - On reprend le vélo 🚴

July 21 in Hungary ⋅ ⛅ 28 °C

[Dimitri]

Après dit au revoir à Léo (🥲) on reprend le vélo pour la première fois depuis 2 semaines de repos et de bus. Ça fait du bien! On sort de Budapest et au bout de 30km on s’arrête au bord d’un joli lac pour dormir.Read more

Budapeszt, czyli Paryż Europy centralnej

August 12, 2022 in Hungary ⋅ ⛅ 20 °C

Wiemy co mówimy, francuski Paryż odwiedziliśmy w marcu tego roku i po dość intensywnym spacerze po Budapeszcie potwierdzamy ze vibe tych miast jest bardzo podobny! Zobaczyliśmy dziś budynek parlamentu, przeszliśmy się promenadą nad Dunajem, oraz zjedliśmy langosze i zupę gulaszową (10/10 bardzo polecamy). Ciekawostka, nowy pomnik czyli 300 nowo położonych stalowych butów nad Dunajem, postawionych w marcu po rozpoczęciu wojny na Ukrainie i celu upamiętnienia ofiar zbombardowanego teatru w Mariupolu. Wcześniej umieszczone buty zainstalowane zostały w 2005 roku upamiętniając zastrzelonych nad Dunajem Węgrów poległych w holocauscie.Read more

Campground Budapest

August 19, 2022 in Hungary ⋅ ☁️ 31 °C

Angekommen gleich mal geduscht.
      Hätten wir gar nicht gebraucht da uns ein kleines elektrisches Problem wieder ins schwitzen gebracht hat.
      Ob Bierdosen MCGYVER Fabian es hinbekommt?
      Ich hoffe doch sehr.
      Alleine sind wir auch nicht mehr einige Teams wollen noch dazustoßen.
      Regen soll es auch noch geben das wäre mal was.

Day 2: tschechien/slowakei/ungarn

August 20, 2022 in Hungary ⋅ ☁️ 23 °C

Wie alles im leben, es dauert irgenwie länger als gedacht! Der Moror überhitzte das erste mal bergauf und die bremsen wurden anschliessend heiss, so das wir pausieren mussten. Immer so viel Krimi, das man etwas zu erzählen hat, aber dann doch so wenig, das wir uns nicht ernsthaft sorgen gemacht haben. Manch andere Teams hatten da schon mehr Themen. Nach 13 std. und nur sagenhaften 530km sind wir nachts in Budapest angekommen. Sonne und über 30Grad, am Tag, jetzt Gewitter und leichte Abkühlung.. Neben Teamtausch für ein Teil der Strecke stand noch der obligatorische Tausch eines Gegenstandes auf dem Programm. Gestartet sind wir mit einer roten Büroklammer, daraus wurde ein orangener Boels-Kugelschreiber (Deutschland), eine blaue Konfettikanone (Tachechien) und heute ein grüner Tee & Sprite…. Ja, stimmt, klingt nach einem gut orgsnisierten Kindergeburtstag, aber das was dabei entstehen sollte entstand, am Ende freute sich die ganze Famile des Restaurantbesitzers über diese komische rally und die skurilen deutschen ;-)Read more

Výhody a nevýhody letu s Flydubai

February 23, 2023 in Hungary ⋅ ☁️ 5 °C

Ako sme už predtým asi spomínali, naša kúpa letov cez Pelikána dopadla zaújimavo. V domnení, že letíme tam aj späť so spoločnpsťou Emirates (tváriacou sa ako family friendly) kupujeme letenky na našu dovolenku. Neskôr vidíme pri troch zo štyroch letov, malými písmenkami poznámku "operated by Flydubai". Teraz už vieme, že to v preklade znamená: letíme s FlyDubai, s tým, že nás na letisku privíta personál Emirates a máme na palube jedlo. Jupí :)

Teda začnem výhodami (dlho sa tu nezdržím):

1.) Príjemný personál na palube lietadla (možno štastie, ale 3 z 3 letov boli v pohode)

2.) Chutné a za mňa dostačujúce jedlo na palube. Avšak, nie každý mal to šťastie. Jedlo sme mali, na základe toho, že letenky boli kúpené cez partnera (t.j. Emirates). Pár "šťastlivcov" išlo priamo cez Flydubai a mohli sa len prizerať, ako nám chutí. Tu je aj odporúčanie pre ďalšiu cestovateľskú skupinku, preverte si, či máte zahrnuté jedlo v cene, alebo si pribaľte niečo chutné pod zub na dlhé lety.

A tu asi výhody končia :) Ešte možno by sme vyzdvihli čistotu lietadiel pri nástupe.

A poďme na nevýhody:

1.) Typ lietadiel: Asi najviac zo všetkých leteckých spoločností využívajú, nie v dobrom známe, lietadlá Boeing 737 MAX-8 preslávené svojim 638 dňovým odpočinkom po uzemnení (Ďalej veríme, že nešťastia naozaj donútili preveriť všetky nedostatky. Naše lety prebiehali naozaj bez väčších problémov a zvláštností)

2.) Nedostatok priestoru: Tu nehovorím o priestore pre vysokých ľudí ako je napr. Tomčo, ale vo všeobecnosti. Aj bez Adamka na kolenách to vyzerá tak (požičiam si tvrdenie), že ten čo navrhoval to lietadlo (resp. tí ľudia) v ňom nikdy nesedeli, nie to ešte cestovali. A k tomu Adamko so svojím príslušenstvom pri nás, no riadny tetris. A keď vám z toho mála ešte človek pred vami ukrojí sklopením sedadla, získavam aj ja pocit, že si mám nohy odmontovať a vyložiť do batožinového priestoru.

3.) Batožina: Tu sa to dá rozdeliť na viac častí.

A) ako sme sa dnes dozvedeli (našťastie iba informačne) v prípade straty batožiny, nie je doručená na adresu, ale na letisko, kam mala prísť. Čiže, ak by s nami dnes nedocestovala (čo sme s tým rátali, prečo, to zistíte v iných príspevkoch) tak by sme si po ňu prišli do Budapešte o nejaký čas.

B) Ako sme tiež dnes zistili, ak cestujete s Flydubai a vaša batožina sa vráti nijako nepoškodená (od odrenín, škrabancov, fľakov, až po diery v kufri), tak ste si pravdepodobne mohli podať tiket, pretože ste jeden z mála šťastných ľudí s nepoškodenou batožinou. Ďalšie odporúčanie pre čoskoro odchádzajúcu skupinku: zabaľte kufre aspoň do fólie a dúfajte že rúčky a kolieska vám ostanú :) Dnes na reklamáciách boli všeliaké prípady (Samozrejme spolu somnou. Ja som tam zastupovala tých s dierou v kufri). Taktiež nás informovali, že problémy s Flydubai riešia denne.

4.) Bez príplatku ani na krok: Šťastie, že aj za wc sa nemuselo platiť. Nám to myslím nikomu nechýbalo, veď na to, aby nuda nebola sme mali Adamka :) Rozumejte, že žiaden film/hra a pod. bez poplatku (asi nie vysoké, ale boli tam). Taktiež to bolo s jedlom a pitím, tu utrpel najviac Tomčo. Voda/káva/čaj mu teda nepomohli prežiť stres z letu, tak ako si to predstavoval. Ale Adamko sa snažil, aby na to veľmi nemyslel :)

5.) Parkovanie lietadiel: čím väčšie letisko, tým ďalej od haly (výnimkou bola Budapešť, tam nás čakal namiesto autobusu, tunel.) V Dubaji to naopak bola cca 15 min jazda autobusom. Z 2,5 hod. času na prestup to bol beh cez prekážky (ako napr. security). Tradičné meškanie odletu s dlhým presunom do haly a presunom ku gatu, spôsobilo dobeh na posledné výzvy.

Avšak všetko sú to zážitky, na ktorých sa len pobavíme. S dierou v kufri, alebo bez, dôležité je, že za sebou máme 4 šťastné lety a jednu krásnu rodinnú dovolenku, prežitú v zdraví a bez väčších zranení :)

Skupinke, ktorá odlieta čoskoro prajem rovnakú spokojnosť po návrate :)

• Day 1–2

Pusztavacsi emlekmu

October 29, 2023 in Hungary ⋅ ⛅ 16 °C

Erster Zwischenstopp am geographischen Mittelpunkt Ungarns. Prost 🥳
      Diesmal haben wir einen "Anleger" dabei zum Anstoßen auf die gelungene Fahrt.
      An den Grenzen gab es lange Staus, allerdings auf der entgegenkommenden Seite. Zudem stieg das Thermometer gefühlt mit jedem Kilometer. Nun ja, im Chiemgau hatte es heute Mittag auch fast 20 Grad. Allerdings waren es hier in Ungarn am Abend noch 18 Grad. So freut uns das 👍.
      Bilder gibts erst morgen, denn leider ist es dank Zeitumstellung schon stockfinstere Nacht.
      Der geografische Mittelpunkt Ungarns liegt an der Grenze der Siedlung Pusztavacs in einem Naturschutzgebiet. Am Schnittpunkt von 47 Grad 11 Minuten nördlicher Breite und 19 Grad 30 Minuten östlicher Länge wurde zu Ehren ein achteckiger, 11 Meter hoher, imposanter Signalturm errichtet, ein beliebtes Touristenziel.

Maaaaahaaaaaatsch.

May 9 in Hungary ⋅ ☀️ 19 °C

Es war echt krass. Ein schöner Tag, aber es war sehr sehr matschig. Erst der Berg aus Schmierseife und dann die Spurrillen des Schlammteufels. Alles in allem… anstrengend und nicht materialschonend.

Der klügere gibt nach....

May 10 in Hungary ⋅ ☀️ 16 °C

Und damit wollen wir nicht behaupten, dass der Simmering von Shiggys GasGas intelligent ist. Denn genau derjenige hat nachgegeben und schön der Bremsscheibe des Vorderrades eine Ölbehandlung verabreicht, so dass die Bremsbacken dem glänzenden Metall eine Wohlfühl-Massage verabreichen konnte und sich die Bremswirkung im ewigen Nirvana der Entspannung verlor.
      Ebenso hat seine Motorradhose nach einem heftigen Streit mit der GasGas und Spurrillen unter dichtem Gras keine Lust mehr gehabt und sich einfach an einer Stelle, am oberen Stiefelende, von Shiggy verabschiedet. Byebye😘

So eben ist Shiggy vom ADAC abgeholt worden und lässt sich zum Anhänger zurück Gondeln. Thommy und ich werden auf unseren stählernen Rössern hinterher eiern und die Segel streichen.

Dieser Urlaub war von Anfang an auf eine abstruse Art und Weise verflucht und wir haben entschieden unser Glück nicht noch weiter herauszufordern.

Ungarn, und das schreibe ich das erste Mal, du warst NICHT gut zu uns! Aber wir nehmen es dir nicht krumm. Wir werden wiederkommen und deine Herausforderungen annehmen und meistern!

Mal sehen wer dann der klügere ist......

Hochwasser

June 11 in Hungary ⋅ ☁️ 18 °C

Die Fahrt aus Budapest war vom Navi gut geführt und verlief immer wieder der Donau entlang. Aber oha, immer wieder war der Veloweg gesperrt, weil er geflutet war. Es blieb nichts anderes übrig als auf die Hauptstrasse auszuweichen, welche in diesem Abschnitt sehr frequentiert war. Die Route führte nach der Innenstadt duch moderne Neubauquartiere ausserhalb, weiter über Land in Dörfer mit riesigen Villequartieren; grosse Anwesen zum Teil schlossartig, wie am Genfersee. Nichts desto trotz hellte sich der Himmel auf und es war eine angenehme Fahrt. Ein ungarisches Ehepaar, welches ich getroffen habe, sagte mir, dass das Hochwasser vor 5 Jahren noch viel schlimmer war.
      Am Abend in Esztergom8 angekommen, stellte ich mein Zelt auf, besuchte das Städtchen und kochte mir mein Süppchen 😊

On Eurovelo 6 again

July 13 in Hungary ⋅ 🌙 28 °C

After saying goodbye to Budapest yesterday, we're alone again, without Henry, Marie or Lilian. Today was complicated, with 3 flat tires and terrible heat.
      Our plan was aiming at Dracula's Bran castle in Roumania, but after a few kilometers on bumpy roads were fast cars were driving too close, we decided to shift our destination, and aim at Belgrade so we could follow the much nicer Eurovelo 6
      Ended up the day softly with a sunset bath in the Danube, and again, too many mosquitos

Pest megye, 페슈트 주