Hungary
Vásárosnamény

Pred výpravou

October 11, 2018 in Hungary ⋅ 🌙 15 °C

Ako to už štandardne pri takýchto výpravách býva, všetko sa už pred výpravou komplikuje.
      To, že dodávka lode mešká mesiace je jasná vec, ale že tovar, ktorý potrebujem ku dokompletovaniu lode s nápisom v eshope "na sklade, doručujeme ďalší deň" mi bude dochádzať týždeň, s tým sa nepočítalo. A to som to telefonicky urgoval každý deň a každý deň ma presvedčili, že žiadny problém, zajtra ho mám. Už som bol úplne bezradný. Dorazilo sa to, keď som dostal sledovací kód na zásielku a v domnení, že zásielka na ďalší deň dorazí som po 24h zistil, že kód mám, ale balík ešte DHL ani neprebrala...

Dôležité je, že som našiel spôsob ako z malej loďky spraviť obytný karavan i keď realitu bývania uvidím až na vode...

Odhodlanénu šťastie praje

October 11, 2018 in Hungary ⋅ 🌙 15 °C

Konečne nadišiel deň D. Plánujem splaviť Tiszu od jej začiatku (splavného) v meste Jánd. Cez Gogle Earth zisťujem, kde sú nejaké vchody do vody a vyzerá to, že široko ďaleko je až jeden.

Po strastiplnej ceste autom krkahájmi zo Šíravy, ktorá mala trvať 2 hodiny a v praxi trvala 3 zisťujeme, že vchod je súčasť prístavu, ktorý je otvorený len v sezóne t.j. do konca septembra.

Situácia sa komplikuje.

Skúsime autom zájsť pod most do vedľajšej dediny, kde sme niečo zahliadli. Areál oplotený, zamknutý a to, čo vyzeralo ako vchod do vody je nepoužiteľné...

Pýtame sa strážnika "du ju spík ingliš?" aj keď vieme, že Maďar a angličtina to nem kompatibilné.

Samozrejme nemá ani páru. Takže skúšame našu maďarčinu, ktorej celá moja slovná zásoba sa blíži k 20 slovíčkam. Našťastie viem po maďarsky slovo člnok a rieka a posunkami ukazujem, že šup do vody a maďar záhadne pochopí.

Najprv nám po maďarsky vysvetľuje cestu, z čoho na počudovanie polovičku chápeme, ale bohužiaľ to nestačí.
      Potom prejde na kreslenie prstom v piesku - už to začína byť zaujímavé.
      Keď stále nechápavo čumíme, Maďar zavrie celý areál, ktorý má v pracovnej dobe strážiť, sadá do auta a odvedie nás k vchodu do vody, vo vedľajšej dedine o ktorom sme ani nevedeli.
      Keďže je to jediná možnosť ako vložiť loď do vody, nehodnotíme jeho kvality, nejako to tam už šupneme.
      Na prvý pohľad totiž vchod končí na úrovni vodnej hladiny (tým, že voda je nízka) a ja už viem, že to sranda nebude.
      Tak aj je. Potom ako nacúvam autom do vody je loďka stále 30cm nad vodou a vyzerá to, že ďalších 50m voda hlbšia nebude. Cúvať s autom do stredu Tiszy nemám odvahu.
      Po chvíľke sa zas objaví dáky Maďar a naznačuje nám, že tam tú loďku máme proste vykydnúť. Proste buď vyvrátiť vozík, alebo ju nejako zošuchnúť dole.
      Ten si to predstavuje, keď tu všetci majú 50kg pramice, ale táto loď je trochu iná váhová kategória. Len vody a benzínu tam je nabalených pomaly za 200kg.
      Keďže však nie je iná možnosť s ťažkým srdcom skúšam nikdy neodskúšané zhadzovanie lode z vozíka.
      Postupne ju nakoniec zošuchneme do vody. Našťastie v tej vode ledva po kolena ako tak pláva.

Fotky ako v gatiach behám po Tisze má len Danka :) Takže žiadne foto...

P.S. voda mi pripadá teplejšia ako na Šírave, ale to som len asi zahriaty z toho stresu pri vkladaní

Vásárosnamény, Vasarosnameny, Вашарошнамень