Iceland
The Nest

Islanda ziua 4

August 27, 2021 in Iceland ⋅ 🌧 13 °C

La micul dejun am fost avertizați ca azi va ploua... tare. Ne-am umplut rucsacii cu haine de schimb și am pornit la drum.
      La 10:30 începem drumeția propriu-zisă. Distanța totală de parcurs este de aproximativ 6 km (3 km dus, 3 km întors), iar ca timp de parcurgere ar fi undeva între 45 min - 1 h dus, 45 min - 1 h întors.
      A început serios sa ploua și deja bocancii ne erau grei de noroi. Cu toate astea,
      cascada Bruarfoss nu o voi uita niciodată. Apa e ataaat de albastra ca ai impresia ca e un cristal lichid. Minunat!
      Ulterior vizităm Gullfoss, cascadă în două trepte, localizată pe cursul râului Hvita, aceasta fiind una dintre cele mai cunoscute cascade ale Islandei și, totodată, a doua ca debit, după Dettifoss.
      Am intrat aici la un ceai cald, ne-am cumpărat șosete și mănuși de lana și ne-am continuat drumul.
      Ajunși la Geysir, ne-am delectat privirile cu erupțiile gheizerului Strokkur. Acesta erupe odată la 7-8 minute și pentru a imortaliza momentul am stat toți cu telefoanele pornite sa prindem momentul.
      Pe drum ne-am oprit la o ferma de lapte unde, cât timp consumai ciorba lor faimoasa de carne și înghețata făcută de ei cu ingrediente naturale, priveai cumintile văcuțe cum își luau și ele prânzul sau se relaxau liniștite.
      Ultimul obiectiv de azi a fost Bruarhlod, niște chei înguste, formate din roci Breccia (hyaloclastite), perfecte pentru rafting. Seara, ne-am înmuiat corpurile înghețate de ploaie și vânt la Fontana în apele binefăcătoare care au ca și sursă de proveniență un gheizer situat în imediata vecinătate a Spa-ului (gheizer care, totodată, reprezintă sursa de încălzire pentru întreaga comunitate locală).
      Grea zi!

The Nest