Italy
Castiglione del Lago

Here you’ll find travel reports about Castiglione del Lago. Discover travel destinations in Italy of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

18 travelers at this place:

 • Day15

  Castiglione del Lago: Trasimenská bažina

  August 7, 2017 in Italy ⋅ ⛅ 35 °C

  Dnes začneme citátem jednoho člena naší expedice: „Netušila jsem, že jediné hezké jezero v Itálii je Lago di Garda a ostatní jsou bažina.“ 😃 Tato část putování měla hodně zvláštní začátek, avšak s opravdu famózním závěrem. Věrni našemu zvyku, že ubytování zamlouváme až těsně před příjezdem, jsme tentokrát vybrali apartmán lehce po půlnoci. Buď za to mohla únava, nebo všeobecné vedro, ale nějak jsme si nevšimli, že do ubytování musíme dorazit mezi 12:00 a 14:00. To byl trochu problém, protože jsme se ještě chystali do Sieny a procestovat další kus Toskánska. Zkusili jsme přes booking.com kontaktovat ubytování se žádostí o pozdější check-in, ale to nemělo žádný úspěch. Rovněž telefon v ubytování nám nikdo nezvedal. Trochu naštvaní jsme tedy minuli Sienu (holt příště, no) a vyrazili směrem ke Castiglione del Lago. V apartmánu nikdo nebyl, takže jsme opět zkusili telefon. Tentokrát to již konečně majitelka zvedla s omluvou, že nestíhá a máme si jít sednout ještě na hodinu do baru. Ano, přesně ta hodina nám chyběla k prohlídce Sieny. Ubytování proběhlo v pohodě, ale žádná omluva nepřišla. Hodnocení na booking.com již máme připravené. Odpoledne jsme se vydali na koupačku do Trasimenského jezera, skryté to perly Itálie (dle průvodce). Bohužel jezero skutečně vystihuje citát uvedený na začátku. No, hlavně, že dle průvodce, místní dbají na křehký místní ekosystém. Naštěstí se již potom začalo vše otáčet k lepšímu. Dali jsme si opravdu výbornou večeři, ze které nás pouze vyrušil historický průvod. Asi týden zpět Jirka říkal, že by chtěl v Itálii zažít nějaké pořádné náboženské procesí. A stalo se. Byly bubny, byli i divní týpci v kápích nesoucí ikonu (v tomto případě sv. Dominika) až se z toho ježily chlupy. Opravdu působivá podívaná. Večer jsme se ještě šli porozhlédnout po městě a narazili jsme na letní kino, které bylo v rozvalinách místního hradu. Rovněž velmi působivé. Celý den jsme zakončili dobrým drinkem a těšili se, co bude dál...Read more

 • Day17

  Assissi to Poggioleone

  May 22, 2018 in Italy ⋅ ⛅ 20 °C

  Assissi is the prettiest town we have seen so far. It is medieval but as lots of tourists go there it is very well maintained. Lots of quaint shops. Stefano wanted to buy his monk a pair of leather sandals. People go to Assissi to pay homage to St Francis, the patron saint of animals and the environment, so I think he must have been a good guy.
  The highlight of our day, by far, was when Stefano decided it would be a good idea to stand Ernie on the wall above the fountain. That was mistake number one. Mistake number two was to turn his back. There was a splash and a scream and one wet Ernie. Ernie was crying but we couldn’t help ourselves and were in stitches. We are horrible people.
  Back into the car for some more mad Italian driving and off to Poggioleone for the night, which is on the border of Umbria and Tuscany. Once again the rain set in so off to a wine bar to wait for it to stop, which it didn’t. We had a wet Ernie for the second time today.
  Graham is up to over 1,200 photos.
  Read more

 • Day15

  Road Trip Day 1

  May 20, 2018 in Italy ⋅ ⛅ 18 °C

  Let me start by saying you shouldn't let Graham and Stefano drive a mountain crossing together. More on that later.
  Had a last minute stroll (and gelato for Stefano/Ernie) before heading off on our road trip. As we headed into the mountains we witnessed first hand the devastation caused by the 2016 earthquake where 299 people died. Whole towns were completely decimated and left as a pile of rubble with the odd wall or two standing.
  We stopped for lunch in the town of Amatrice which was near the epicentre of the earthquake and where 234 lost their lives. It was like a war zone and so sad to see. After the original earthquake there were over 2,500 aftershocks so it must have been terrifying for those that survived.
  They are rebuilding the town and have created a centre where all the local restaurants were relocated to, so it is good to see there is still employment and business in the town. The restaurants were packed as people come from far and wide to eat the local pasta. It was worth the trip!
  We continued on our road trip and headed up to cross a mountain - at one point we were over 1,100 metres above sea level. On a positive note, the view was spectacular; all these beautiful towns sitting on the side of the hillside. Lots of postcard moments. On the downside, the drive was terrifying (well for Debbie and I anyway). Graham and Stefano thought they were driving Formula 1 race cars. The road was very thin and incredibly winding - I don't think the steering wheel was in the forward position very often and our poor little Yaris was getting thrown around the corners like our lives depended on it. Actually they did. I could see Deb holding on to the roof for dear life in the car in front.
  We stopped for a breather and the boys jumped out the car giggling and saying how much fun they had had. Yeah, right.
  Just as the sun was going down we arrived in Monteluco, which is of course situated up another winding hillside road above Spoleto. You would not want to drive these roads if you suffer motion sickness.
  There is a photo in the town with the snow capped mountains in the distance. In the foreground you can see Ernie running and Stefano chasing him. I have just noticed there are two photos featuring Ernie being chased by Stefano. This is pretty much our view all day.
  Read more

 • Day16

  Road Trip Day 2

  May 21, 2018 in Italy ⋅ ⛅ 18 °C

  We spent the night at the Hotel of 100 Cats. At least I think that is what it is called. It was very remote but there were a lot of hikers passing through Monteluco on their pilgrimage from Rome to Assissi. It is very hilly. Good luck to them.
  After breakfast we wandered to the small monastery, where monks still live today. I’ve added a photo of a room that a monk had lived in, and they were still being used up until the 1960s. I’m not sure if the photo will show the size of the rooms but they are tiny.
  As the monastery is a place of reverence you have to whisper in there. Stefano made a donation to the monastery and then picked up a leaflet and said “Oh look Debbie, we can adopt a monk. I wonder if we will get to name him”. Debbie and I lost it and rushed out of the monastery as quick as we could. We headed down the hill and then laughed for about ten minutes. Strangely enough I think he is seriously considering it. He hasn’t stopped talking about it all day and wants to know if he will get an annual photo and update.
  Hopped in the car and headed off to Assissi. The Italians are mad drivers and Graham doesn’t need any encouragement to drive like them, but I think Stefano is providing it. The scenery was, like every day, spectacular. Every couple of minutes there is a little town on the hill and they have three things in common – at least one church, a castle and a great big wall around the town to keep out invaders. Our word of the day is “wow”.
  Read more

You might also know this place by the following names:

Castiglione del Lago

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now