Italy
Castiglione del Lago

Discover travel destinations of travelers writing a travel journal on FindPenguins.

21 travelers at this place

 • Day15

  Castiglione del Lago: Trasimenská bažina

  August 7, 2017 in Italy ⋅ ⛅ 35 °C

  Dnes začneme citátem jednoho člena naší expedice: „Netušila jsem, že jediné hezké jezero v Itálii je Lago di Garda a ostatní jsou bažina.“ 😃 Tato část putování měla hodně zvláštní začátek, avšak s opravdu famózním závěrem. Věrni našemu zvyku, že ubytování zamlouváme až těsně před příjezdem, jsme tentokrát vybrali apartmán lehce po půlnoci. Buď za to mohla únava, nebo všeobecné vedro, ale nějak jsme si nevšimli, že do ubytování musíme dorazit mezi 12:00 a 14:00. To byl trochu problém, protože jsme se ještě chystali do Sieny a procestovat další kus Toskánska. Zkusili jsme přes booking.com kontaktovat ubytování se žádostí o pozdější check-in, ale to nemělo žádný úspěch. Rovněž telefon v ubytování nám nikdo nezvedal. Trochu naštvaní jsme tedy minuli Sienu (holt příště, no) a vyrazili směrem ke Castiglione del Lago. V apartmánu nikdo nebyl, takže jsme opět zkusili telefon. Tentokrát to již konečně majitelka zvedla s omluvou, že nestíhá a máme si jít sednout ještě na hodinu do baru. Ano, přesně ta hodina nám chyběla k prohlídce Sieny. Ubytování proběhlo v pohodě, ale žádná omluva nepřišla. Hodnocení na booking.com již máme připravené. Odpoledne jsme se vydali na koupačku do Trasimenského jezera, skryté to perly Itálie (dle průvodce). Bohužel jezero skutečně vystihuje citát uvedený na začátku. No, hlavně, že dle průvodce, místní dbají na křehký místní ekosystém. Naštěstí se již potom začalo vše otáčet k lepšímu. Dali jsme si opravdu výbornou večeři, ze které nás pouze vyrušil historický průvod. Asi týden zpět Jirka říkal, že by chtěl v Itálii zažít nějaké pořádné náboženské procesí. A stalo se. Byly bubny, byli i divní týpci v kápích nesoucí ikonu (v tomto případě sv. Dominika) až se z toho ježily chlupy. Opravdu působivá podívaná. Večer jsme se ještě šli porozhlédnout po městě a narazili jsme na letní kino, které bylo v rozvalinách místního hradu. Rovněž velmi působivé. Celý den jsme zakončili dobrým drinkem a těšili se, co bude dál...Read more

 • Day15

  Road Trip Day 1

  May 20, 2018 in Italy ⋅ ⛅ 18 °C

  Let me start by saying you shouldn't let Graham and Stefano drive a mountain crossing together. More on that later.
  Had a last minute stroll (and gelato for Stefano/Ernie) before heading off on our road trip. As we headed into the mountains we witnessed first hand the devastation caused by the 2016 earthquake where 299 people died. Whole towns were completely decimated and left as a pile of rubble with the odd wall or two standing.
  We stopped for lunch in the town of Amatrice which was near the epicentre of the earthquake and where 234 lost their lives. It was like a war zone and so sad to see. After the original earthquake there were over 2,500 aftershocks so it must have been terrifying for those that survived.
  They are rebuilding the town and have created a centre where all the local restaurants were relocated to, so it is good to see there is still employment and business in the town. The restaurants were packed as people come from far and wide to eat the local pasta. It was worth the trip!
  We continued on our road trip and headed up to cross a mountain - at one point we were over 1,100 metres above sea level. On a positive note, the view was spectacular; all these beautiful towns sitting on the side of the hillside. Lots of postcard moments. On the downside, the drive was terrifying (well for Debbie and I anyway). Graham and Stefano thought they were driving Formula 1 race cars. The road was very thin and incredibly winding - I don't think the steering wheel was in the forward position very often and our poor little Yaris was getting thrown around the corners like our lives depended on it. Actually they did. I could see Deb holding on to the roof for dear life in the car in front.
  We stopped for a breather and the boys jumped out the car giggling and saying how much fun they had had. Yeah, right.
  Just as the sun was going down we arrived in Monteluco, which is of course situated up another winding hillside road above Spoleto. You would not want to drive these roads if you suffer motion sickness.
  There is a photo in the town with the snow capped mountains in the distance. In the foreground you can see Ernie running and Stefano chasing him. I have just noticed there are two photos featuring Ernie being chased by Stefano. This is pretty much our view all day.
  Read more

You might also know this place by the following names:

Castiglione del Lago

Join us:

FindPenguins for iOSFindPenguins for Android

Sign up now