Italy
Chioggia

Chioggia (piccola Venezia)

July 18, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 29 °C

Gestärkt mit einem leckeren Cappuccio machte ich mich auf den Weg durch die Pinienwälder, wo ich lautstark begleitet wurde (siehe Video). Lautstark wurde auch die securita als ich in ein area privato fuhr, nach gekonntem rausreden hat er mir aber schlussendlich sogar mein Velo gepumpt.🤷‍♀️😅
      Ein schöner aber sehr staubiger Weg führte danach entlang vom delta di po bis fast nach Chioggia. Über die letzten Kilometer entlang der Hauptstrasse verliere ich lieber kein Wort, es war eng…🚛🚴‍♀️🚚🛻🚙🚐

6. den: gastro-orgazmo … konecne

July 23, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 35 °C

Povodne som chcel spojit niekolko dni relaxu na plazi do jedneho blogu, ale dnesny vecerny gastro orgazmus si vyzaduje svoje samostatne cestne miesto. Plazovy den prebiehal klasicky, talianske ranajecky, plaz, plavanie, drinky, cajovy plazovy ritual. Na veceru nas cakal uz dlhsie planovany podnik El Gato (https://goo.gl/maps/gynW7WDegay3b5Sh6) v starom centre Chiogga. Konecne sa mi podarilo aj hacknut appku na lokalny bus a dopravit sa tam za 1,30€ namiesto 10€. Nase nadsenie ale schladila plna obsadenost podniku na cely vecer. Nahradu sme vsak nasli pomerne rychlo a usadili sa v stylovom podniku priamo na brehu Canal Venu hned za najvacsim mostom Ponte Vigo (ano, ten, pri ktorom sme uz boli v inom podniku na bruschettu a pizzu) s nazvom Osteria Gusto (https://goo.gl/maps/EfhCfb2Mbq5JCf3W6). A dobre sme urobili, hoci sme sa hned aj nalezite uviedli, ked pani M roztrepala pohar na vodu, o ktorom prave basnila, ze aky je krasny … a casnicke sa potom s potesenim postazovala, ze to manzel … co dodat. Vyborne rozhodnutie bolo, ze jedlo sme si vyberali podla fotiek na webe a nie podla menu. A tak sme postupne s pani M sharovali Fritto Di Laguna (fascinovali nas tie najmensie krevetky, sardinky, kraby, kalamare urobene fantasticky, ze sa rozpadavali na jazyku), Tartare Di Tonno Con Burrata E Tartufo (famozny tuniakovy tataracik so syrom Burrata a hluzovkou nakrajanou na tenucke platky - nadpozemske!!!) a Tagliata Di Tonno Al Pistachio (fantasticky tuniak v pistaciovej kruste s domacou majonezkou). Zapili sme bielym vinkom Custoza (pani M) a Rossa a Blonde Leffe ejlikom (ja). Na zaver sme to este prelozili zakuskom Semi Torrincino a maximalne uspokojeni sme este aj stihli posledny bus na hotel. Vinko na terase uz len podciarklo tento famozny den.Read more

Chioggia

June 6, 2023 in Italy ⋅ ☁️ 18 °C

Endlich mal wieder Sonnenschein schon am Morgen . Gleich nach dem Frühstück radeln wir auf kleinen Straßen an der Etsch entlang bis zur Mündung in die Lagune. Dann komme ich auf eine ganz blöde Idee. Um nicht wieder zurück zu müssen kürzen wir über den Strand ab🙄. Stellenweise am Wassersaum entlang ging es, aber der Strand war sehr breit und im Sand hat auch die Schiebehilfe nicht viel gebracht. Dann kam die nächste Herausforderung. Chioggia besteht aus Inseln und die Zufahrt über die Brücke ist ein Nadelöhr das durch eine Baustelle noch enger wurde. Zwischen hunderten Autos und LKWS radelten wir in die Stadt, erstmal nach Sottomarina, den Ferienbezirk am Meer. Ne, hier können wir uns keinen Urlaub vorstellen. Eine vierspurige Straße mit Radweg führt an den Strandbädern entlang und wir fahren bis zur Nordspitze. Die Westseite am Hafen entlang mit Blick auf die Altstadt ist viel schöner. Über einige kleinere Brücken geht es ins Zentrum. An einem Kanal finden wir ein Strassencafe und machen Mittagspause. Die Räder lassen wir dort stehen und bummeln durch die erstaunlich leere und ruhige Stadt. Klein-Venedig, das passt. Viel Wasser, Boote, Brücken und in der Mitte der breite Corso de Popolo. Ich würde gerne mit der Fähre nach Pellestrina und dort radeln, aber die Tickets kosten 45 Euro für uns 2 für 20 Minuten Überfahrten, das lohnt sich nicht. Während eines Regenschauers trinken wir noch einen Espresso und kommen dann auf einem sehr schönen Radweg immer am Kanal entlang bis zur Horrorbrücke. Erkämpfen uns einen Weg zwischen den Autos, biegen von der Hauptstraße ab und sind wieder im Radelparadies auf kleinen Straßen am Damm. Die Gewitterwolken werden drohend und als wir zuhause sind geht es los. Gegen Abend kommt die Sonne raus und wir radeln zum Abendessen. Carpaccio, schwarze Ravioli mit Stockfischfüllung, Pizza Diavolo, Bier und Wein, so schön kann Urlaub sein🤩🥰😍Read more

11. den: Torre Canne - Chioggia

August 3, 2023 in Italy ⋅ ☀️ 28 °C

Ranne balenie prebehlo kupodivu hladko a po ranajkach sme sa rozlucili s morom, arealom aj s Melaniou a Angelom. A este sme sa dozvedeli, ze Melania je tehotna:) Gratulujeme a drzime palce. Cesta do Chioggia prebehla v poriadku, zvladli sme s jednou zastavkou na obcerstvenie. Vcelku to odsypalo, az na poslednych 60km, ktore zabrali 1,5 hodiny. Po rychlom ubytovani sme hladni a nazhaveni rovno plni ocakavania vyrazili do “nasho” podniku z minuleho roku, do Lady Tartar. Prve prekvapenie nas cakalo, ked sme zistili, ze podnik sa uz vola Lady Marina. Druhe prekvapenie bolo, ze sme v podniku boli sami (a to sme sa bali, ze nebude miesto a len si spravime rezervaciu na dalsi den). Tretie prekvapenie bolo, ked nemali vino, ktore sme si vybrali. No a stvrte … z obrovskeho mnozstva famoznych tatarakov ostalo vo vybere 6!!! Ziadna moznost zvolit si plemeno pre hovadzi tatarak, len zakladne vybery losos, tuniak, mečúň, hovadzi (klasicky, stredozemny a hluzovkovy). Hned sme sa pytali, co sa stalo a vraj zmenili koncept restauracie, pribudlo kopec klasickych primorskych jedal … ale tataraky vraj ostali (rozumej tych 6). Po prvotnom sklamani sme si objednali lososovy (pani M) a klasicky hovadzi (ja). Vino sme z opatrnosti uz dali iba po pohari. No a sklamanie pokracovalo, tatarak bol priemerny, hned bolo jasne, ze suroviny nie su take, ake boli vlani a ani prevedenie veru nebolo to prave orechove. Proste obrovske sklamanie. Tesili sme sa dlhu dobu na zopakovanie gastronomickeho zazitku, ale zazili sme velke sklamanie. Aspon to rozlievane vino bolo vyborne. Tak sme uz nedali ani dezert, smutni sme zaplatili, vyjadrili im nase sklamanie a nazor na zmenu konceptu a isli sme prec. Dali sme prechadzku do stareho centra Chioggia a dosli sme az k nasej overenej pizzerii Vigo … a aby sme si napravili dojem, dali sme si aspon jednu bruschettu crudo s cervenym capovanym pivkom. No a ta nesklamala, drzi kvalitu, nastastie. Cestou spat na hotel sme sa este stavili na Cuba Libre v prijemnom podniku (tiez znamom z minuleho roku) Tommy’s Bar a este si overili obsadenost podniku Lady Marina po zmene konceptu z Lady Tartar - posudte sami podla foto. Potom uz len unaveni po celom dni prosecco na izbe - samozrejme z nasich Valdobbiadene zasob, tentokrat brut z vinarstva Gemin Inak dnes tu vsade hlasia vystrahy pred zajtrajsou supercelou v tejto oblasti, tak sme zvedavi, ci vobec vyuzijeme lezadla a slnecnik na plazi. Len aby neboli zase krupy. Drzte palce, dobru noc.Read more

12. den: Chioggia

August 4, 2023 in Italy ⋅ 🌧 23 °C

Hotelove ranajky (porovnavania s ranajkami v Aurelia Sea View sa zdrzim) a sup na plaz napriek nie najlepsej predpovedi (a ani priama vizualna konfrontacia nas nenaplnila optimizmom). Slnko sa sice moc neukazalo, ale zase vlny boli paradne. Ja osobne som sa v mori vyblaznil dosyta. Pani M vsak vlny az tak neocenila. Citanie knih na lehatkach pod slnecnikom (ani neviem preco sme ho mali otvoreny) sme prekladali navstevou blizkeho beach baru (okrem pivka pre mna a aperolu pre pani M sme dali aj Magnum). Pani M (kedze uz precitala vsetky svoje romanticke dovolenkove knihy, ktore sme trepali z BA) upgradeovala a dalsiu kniku cita na Kindle citacke … tomu sa povie progres … som hrdy, ze som ju z doby kamennej (stolovy kalendar) previedol az do digitalnej ery k citakce e-knih … vsak to ale ani nebol bezbolestny proces 😇. Vydrzali sme takto lenosit az do neskoreho poobedia, ked pomaly zacinalo prsat (BTW, rano som nasiel miesto v garazi, takze milasek je preparkovany a tentokrat v bezpeci). Na izbe sme dorazili vcerajsie prosecco a vyrazili na veceru do stareho centra Chioggia. Prave zacinalo prsat a ma aj trochu zamrzelo, ze sme od jedneho z pocernych predajcov na plazi cez den nekupili daznik, co ponukal za 15 euri (ale pani M si kupila aspon taky prehoz do Vojky - bud na gauc, alebo z neho bude vintage obrus). Nakoniec mi prdli nervy a cestou som v minimarkete kupil dazdnik - a bol za 8, takze aj tak dobre, ze sme nekupili na plazi 😜. Pani M sa zdal zbytocny aj tento nakup, vsak az tak neprsalo (nechcem predbiehat, ale uvidite, ako to dopadlo). Cestou sme si pohladom skontrolovali Lady Tartar alias Marina - a samozrejme, nebola tam ani noha. My sme dnes vsadili na klasiku z minuleho roku, a to na Osteriu Gusto. A tato klasika na rozdiel od Lady Tartar vysla na 100%. Ako predjedlo sme dali Pepata Coze (rozumej paprikove musle) a k nim biele vinko Soave D.O.C. Classico 2022 z vinarstva Monte Del Fra. Vynikajuce. A potom sme dali z minuleho roku overeneho tuniaka v pistaciovej kruste a raw tuniakovy tatarak. Famozne, uroven ostala zachovana, tuniak v pistaciovej kruste opat topka, opat paradny gurmansky zazitok. Medzitym pocasie zacalo uplne blaznit a lialo ako z krhly. Sedeli sme sice vonku, ale skryti pod markizou. Zacali sme rozmyslat, ako sa dostaneme na hotel - to uz aj pani M ocenila, ze mame dazdnik. Nepodarilo sa nam vsak odolat dezertu, a tak sme sme si este dali brownie s cokoladou (ja) a cheesecake (pani M). Oba vyborne, ale moj cokoladovy bol aj tak ovela lepsi. Dopili sme vinko, zaplatili a romanticky prituleni sme pod novym pestrofarebnym daznikom vyrazili na hotel. Museli sme vypustit aj tradicne Cuba Libre a aj tak sme dorazili s mokrymi nohami, chrbtami a jednou (vonkajsou) rukou. A tak sme vecer ukoncili uz len jednym flaskovym pifkom z minibaru (proseccka aj primitivka su v aute). Pani M este citala knihu, lebo vraj ju musi este na dovolenke docitat. Ja teda pisem tieto zapisky a pomaly zacinam mysliet na zajtrajsiu cestu domov. Strasne rychlo nam to utieklo, ale v podstate sme toho stihli ovela viac, ako sme povodne planovali. Dobru noc.Read more

7.-8. den: gurmanske zazitky pokracuju

July 24, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 35 °C

Nasu dennu plazovu relaxacnu rutinu uz poznate, tak skocim rovno do gurmanskej sekcie. Ale predsa este nieco … cestou z plaze sme boli kupit mineralky na pitie a odtial bola skratka cez hotelovu garaz. A zistili sme, ze v tej mini garazi nas zprava blokuje stlp, zlava passat (anglicke riadenie, a teda navaleny na nas lavobok) a za nami cez uzku prejazdovu cesticku je dalsia Q7 … obe tieto auta maju parkovanie do 30.7. My odchadzame 28.7. … len to tak vyzera, za ani teoreticky sa odtial nasim autom odist neda. Takze asi budeme potrebovat niekoho, kto 29.7. vyzdvihne Reb na letisku, ak to nedame. Ale podme spat ku gurmanskej sekcii. V nedelu sme urobili dalsi pokus s El Gato, opat vsak bolo plno, tak sme zakotvili v Bacaro La Baia dei Porci (https://goo.gl/maps/F4qSwjXvnWXfjHE68). A nebola to veru vobec zla volba. Zacali sme uz klasicky tuniakovym tataracikom, ktory bol vyborny, ale predsa len za vcerajsim zaostaval. Nasledoval Capasanta tanierovy mix (hrebenatky, 2 druhy kreviet, chobotnica, sardinky) - a toto uz bolo gurmanske nebicko v papulke. Vynikajuce, topka! Nasledoval podobne ako vcera tanier hlboko fritovanych plodov mora - vyborne, vsetko ale vacsie kusy ako vcera, opat vcerajsok vyhrava. Zakoncene dezertmi tiramisu a pistaciovym cheesecakeom. Zapili sme vinkom Sauvignon (pani M), pivkom a prosecckom (ja). Celkovo vecera vyborna, ale Osteria Gusto si drzi neohrozene svoje prve miesto. Vecera este bola okorenena jednym panom, ktory zabudol, ze ma na svojom malom aute nasadeny nosic a prebehol popod taky betonovy obluk … nevosiel sa, cela restika oci na neho a on v panike hodil spiatocku a este dvakrat nacuval nazad, lebo to neslo … z nosica neostalo nic.
      Na pondelkovy vecer sme si pripravili nieco specialne. Zavitali sme k “pani tatarakovej”, rozumej do podniku Lady Tartare (https://goo.gl/maps/fen2UphjruhEF4L88). V modernom prostredi sme pri flasi vyborneho prosecca Borgoluce zacali vyberom predjedla. Bohuzial nemali vyborne vyzerajuce sardelove minibruschettky, tak sme zvolili “lokalnu” specialitu Sarde in saor, co bolo nieco ala nase kysle rybicky s cibulkou, len to boli sardinky. Vyborne, jemnucke. No a potom to zacalo … tataraky. Celkovo maju 2 druhy - masove a rybacie. Masove su podla typu masa 4 zakladne druhy a kazdy z nich pripravuju na 8 roznych sposobov. Rybacie su 3 druhy (tuniak, losos a mecun) na 7 sposobov. Dali sme masovy z maska Chianina (specialne jemne a stavnate hovadzie s vysokym obsahom bielkovin a malym mnozstvom kalorii a nizkym obsahom cholesterolu - ide o specialny taliansky chov porcelanovo bielych zvierat … dalo by sa este popisat o nich vela, ale vsak vsetci mate Mr. Googla) na klasicky sposob (extra panensky olivovy olej, sol, ancovicky, kapary, uhorka, horcica, worcestershire omacka, tabasco a salotka). K tomu tuniakovy tatarak na taliansky sposob (extra virgin olivac, susene paradajky, kapary a taggiasca olivy). Ked nam ich doniesli, najprv sa potesili oci a ked sme ochutnali … no proste kulinarska nirvana!!! Ako strasne som sa doteraz mylil, ze viem, co je tatarak! Ta jemnost, vyvazene postupne naskakajuce chute … no proste ako taky zladeny orchester chuti. Fantasticke, boli sme tak nadseni, ze sme nakoniec neodolali a dali este lososovy na exoticky sposob (extra panensky olivac, sol, kremovy syr Philadelphia, avokado a salsa teriyaki) - rovnako famozna naloz. Zapijali sme tym nasim proseckom Borgoluce a rozmyslali, ci sme prekonali Osteria Gusto. Ale strasne tazko sa to porovnava. Samozrejme tuniakovy tatarak bol najlepsi v Lady Tartare, ale to je priame zameranie podniku … no zvazujeme, ze budeme mat 2 vitazov. A to sme este zacali vyhodnocovat samotne porovnanie tatarakov co sme dnes mali. Tu sme sa ale zhodli, ze detailnou analyzou tych najjemnejsich nuans chuti a vnemov je vitazom tuniakovy tatarak. No a aby bol zazitok uplny, ukoncili sme vsetko niecim sladkym, a to dezertmi Tiramisu cream a Millefoglie s pudingom. Boli uzasne, oba! Lepsie tiramisu som este nejedol. Ak sa tu v okoli objavite, tento podnik je must!!!
      Cestu na hotel sme dali po takej veceri radsej pesi a uz sme vynechali aj vino na terase. Dobru noc.

2. den: plaz a stare mesto

July 19, 2022 in Italy ⋅ ☀️ 32 °C

Ranajky na terase s vyhladom na more, lenosenie na plazi, drinciky a poobedny plazovy cajovy ritual … proste plazove good vibes ;) Vecerna pesia vychadzka do stareho mesta, tzv. Malych Benatok ukoncena vybornou bruschettou (ta bola exkluzivna), pizzou a piveckom v Pizzeria Vigo (https://goo.gl/maps/iMY16XfxAE21AxXi7). Cesta naspat nas zmohla (necela hodinka pesi), ukoncili sme skvelym piveckom rovno pod nasimi oknami v Berita bare (https://goo.gl/maps/U16RkMRz6qjeofbB7), kde sice mali aj Plzen, ale uprednostnili sme lokalnu ipicku ;) Nakoniec sme ale museli ujst, lebo pani M si vyhliadli ako ciel vsetky miestne komare. A tak sme den zakoncili na balkone nasim GTckom.Read more

Chioggia, Italy

October 17, 2023 in Italy ⋅ ☀️ 14 °C

Venice stopped cruise ships from docking in the city due to the damage that was being done to the lagoon. Our ship docked in Chioggia, about 1 hr south of Venice. Referred to as "little Venice", Chioggia was quaint and gave us a pre-taste of what Venice would look like with many bridges and small streets.Read more

Dai murazzi alla cioccolata

April 21, 2023 in Italy

Il nostro viaggio proseguirà lungo un cordone ombelicale che unisce Sottomarina al Forte e prosegue fino a Pellestrina. Sono i Murazzi.

I murazzi riflettono i modi dell’abitare di questo territorio. I modi dell’abitare sono parte costitutiva del gioco comunitario. Da un lato riflettono il funzionamento e l’organizzazione di una società, dall’altro il modellamento della superficie terrestre sostiene i progetti collettivi e fornisce le risorse psicologiche, intellettuali e materiali per la loro realizzazione. Quando la società si volge all’ambiente per farne la sua casa, lo scruta, poi se ne ha le capacità tecniche sufficienti, lo trasforma per adattarlo ai suoi bisogni. In tal caso si istituisce un ordine: il suo che sostituisce a quello della natura
      l’opera dei murazzi lunga 1255 metri è costruita in massi di pietra d’Istria, regolarmente squadrati, disposti a scaglioni, cementati di pozzolana, che costò ben 20 milioni di lire venete, da cui deriva il detto: “Ausu romano, aere veneto”, che tradotto significa: “Volontà romana, soldi veneti”

Erster Besuch in Chioggia

July 13, 2020 in Italy ⋅ ☀️ 25 °C

Am Spätnachmittag gings dann noch mit den Radl ins nahe Chioggia. Wir brauchten ja eine Italienische SIM Karte, die es aktuell mit 100 GB für 2 Monate bei Windtre im Angebot gibt. Kosten 25€, ein sehr gutes Angebot wie ich finde.
      Dann radelten wir noch kreuz und quer durchs Dorf. Chioggia ist schon sehr nett, auch wenn es leider nicht Autofrei und somit recht laut ist. Schade, das könnte man besser machen, der hübsche Ort hätte es verdient!

Chioggia, キオッジャ