Italy
Piazza Giacomo Matteotti

4. den: Ostuni

July 27, 2023 in Italy ⋅ 🌙 23 °C

Dnes konecne celodenny relax (aspon taky bol plan). Famozne ranajky na terase s vyhladom na more. Melania vsak uz na ranajkach zacina pokusat, ze dnesny vecer by bol idealny na vylet do “bieleho mesta (La Città Bianca)” Ostuni (miesto osidlene uz od praveku, mesto zalozene v 7 st. pred n.l.), lebo vecer bude krasne osvetlene a cez vikend uz tam bude kopec turistov. Ked nam nakoniec Melania spravila na vecer aj rezervaciu v tamojsej restauracii, bolo rozhodnute. Cez den sme sa teda opalovali, plavali, skumali vedlajsie plaze (rozumej ja), citali knizky, lustili sudoku (rozumej pani M) a popijali caj, pivko a prosecco (rozumej obaja). Od ranajok sme boli v celom areali len my dvaja a jeden sympaticky nemecky par, takze uplna parada. Navyse Melania dnes vsetkych, co mali zaujem, pozvala na obed na taliansku specialitu Frisa (dvakrat pecene chlebove cesto), a to paradajkovo-mozzarellova a tuniakova verzia - prisli sme opat my a Nemci :) Bolo to dobre, ale Taliani maju aj lepsie speciality :) Do Ostuni sme vyrazali o pol osmej a uz aj vtedy bol problem zaparkovat. Ale podarilo sa a stihli sme aj restauraciu. Inak uz z dialky mestecko vyzera vecer famozne, ako z rozpravky. Slavne biele budovy, paradne nasvietene, malebne ulicky, strme schody, nadherne namestia, krasa. Restauracia Dish s priamym vyhladom na pamiatky bol bonus navyse. No a to jedlo !!! Na pripitok sme hned dostali vino a k nemu opeceny chlebik a malu porciu lososoveho tataracika. Na predjedlo sme si dali tatarak z podolice (sivy dobytok z oblasti Puglie , vid. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Podolica) s horcicovou zmrzlinou (ja) a surove cervene krevety na zazvore (pani M). K tomu pohar lokalneho bieleho vina (z 20km vziadelenej vinice). No a potom to prislo, hlavne jedlo. Pani M si dala mix morskeho certa, kalamara, slavok a korovca na chilli kreme s citronovou travou a vermutovym sorbetom. Ja som mal filet z brucha cerveneho tuniaka na kreme zo zeleneho korenia s rukolou. Bolo to fantasticke. Vlastne som zistil, ze som doteraz tuniaka asi este nikdy nejedol 😄. Pre mna to bolo naozaj gastro orgazmo. Fakt neviem, ci to nebolo najlepsie jedlo, ake som kedy jedol 🤷‍♂️. Povodne sme uz dezert nechceli, ale po tomto zazitku sme tusili, ze aj za nie uplne lakavymi nazvami a popismi dezertov sa moze skyvat nieco naozaj zaujimave. A dobre sme urobili. Pani M zvolila vegansku mandlovu panna cottu s mrkvou, citronovou zmrzlinou a mandlovym nugatom. No a ja cokoladu s rebarborou a jogurtom - co sa za tymto strohym nazvom skryvalo vsak bolo opat nieco prekvapive. Este raz velka vdaka Melanii za tento tip a klobuk dole pred surovinami a kucharom. Ak sa tu niekedy vyskytnete, tuto restauraciu dajte na svoj MUST list. Nasledovala prechadzka nocnym Ostuni, namestie Slobody (Piazza della Libertà) s barokovym stlpom (guglia) venovanym sv. Oronzovi (zachranil mesto pred morom - mor, nie more 😅), kostol sv. Vita, goticka katedrala Panny Marie, biskupsky palac, obluk Arco Scoppa a mnoho dalsieho - este aj pred polnocou vsade zastupy ludi, niektori len prichadzali do restauracii. Proste to tam v noci zilo, vsetko krasne nasvietene. Mesto nas tak zaujalo, ze sme 2x predlzovali parkovanie a nakoniec sme do auta sadali presne o polnoci. Nafotil som asi tisic fotiek, dnes sa bude tazko robit vyber. Po navrate uz iba pohar prosecca a padli sme utahani do postele. Zajtra (teda uz dnes) nas caka dalsi vylet.Read more

Ostuni

October 13, 2023 in Italy ⋅ ☀️ 26 °C

Ostuni die weisse Stadt genannt weil sie grössten Teils aus einem weissen Kaltstein gebaut wurde welcher in der Gegend abgebaut wird.. und natürlich auch hier flaniere ich durch die schönen malerischen Gässli 🥰🤗Read more

Les Pouilles

July 2, 2020 in Italy ⋅ ☀️ 31 °C

Ah les Pouilles !! (ou plutôt la Puglia comme disent les Italiens)

Voici une région qui nous a tapé dans l'oeil, à tous les 4. Les filles ont adoré les plages, la pêche aux crabes et les glaces (nous aussi d'ailleurs). Mais il y a plus que ça dans cette région. Il y a un vrai dépaysement, qu'on ne retrouve pas ailleurs en Italie. La Toscane est très belle, c'est vrai, mais très classique et trop léchée.

Ici tout est plus rustique et dans son jus, mais quel jus ! Le bleu intense de la mer, le blanc éclatant des maisons à la chaux et le jaune lourd d'un soleil de plomb se marient avec le rouge d'une terre ocre dans laquelle les oliviers centenaires, la vigne et les lauriers rose se plaisent à merveille et apportent une touche verte de fraîcheur bienvenue.

Chaque village a son identité et son architecture bien à lui, et a su garder une belle unité. Mentions spéciales pour Polignano a Mare et ses maisons surplombant des falaises à pic au-dessus de l'eau, Ostuni, village perché sur les hauteurs, et Alberobello avec ses trulli, maisons coniques en pierre. L'artisanat local y est partout bien présent et très beau. Il y a très peu de magasins de babioles, chaque boutique fait envie.

Et on y mange bien ! Poisson fraîchement pêché, mozzarella locale et huile d'olive, è molto buono!

Et encore une fois le peu de touristes nous en fait profiter encore plus, très égoïstement.

On reviendra !
      Guillaume