Jordan
Tall Dāmiyā

Rieka Jordán

November 21, 2017 in Jordan ⋅ 🌧 20 °C

Vstúpili sme sybolicky do rieky Jordán, aby sme si tak pripomenuli vlastný krst...
      Podľa čítania zo Sv. Písma by človek čakal, že to bude obrovská rieka. Čas a história ubehla a z rieky ostal len potôčik, ktorý rozdeľuje Izrael a Jordánsko.

(strohé poznámky z kázne)
      - Jánove kázne boli starozákonné. Ján ponáral a asistoval pri ponorení. Bolo to niečo nové - sám sa nemôžeš vytiahnúť z hriechu, ale potrebuješ pomoc. Ja vás ponáram do vody na znak pokánia. Vyzýva k metanoji - ku zmene zmýšľaniu / zmene mentality. Až potom dokážeš prijať dobrú novinu.
      - Naproti tomu Ježiš Kristus bol ako ostatní. Preto je logické, že Jána skôr považovali za Mesiáša.
      - Ježiš stojí na zasnúbenej zemi a Kristus chce ich vyviesť z tejto krajiny (z mentality, krajiny, hriechu...) Ježišov krst je teda v opačnej prespektíve. Ježiš chce krstom vyviesť z tohto zotročenia.
      - Oheň som prišiel vrhnúť. Oheň = láska. Preniká celého človeka ktorý zmení celý organizmus.
      - Ján káže podľa Izaiáša - hľa váš Boh. On sám príde a spasí vás. A kde je teraz náš Boh? Je na najnižšom bode. Je medzi bežnými ľudmi (nahý) pri rieke Jordán. Ján sa ho pýta: čo tu robíš? - Nechaj a urob čo je spravodlivé... Urobne spravodlivosť, aby tí ktorí sú okolo neho získali dar od Boha. A nebo sa otvára a potvrdzuje Boh Otec že Ježiš je jeho syn.
      - Spravodlivý znamená dať každému čo si kto zaslúži (plat, ale aj pokuta). Spravodlivosť je aj almužna. Dať každému čo potrebuje len tak zadarmo.
      - Milosrdenstvo je prižmúriť oči... Boh je spravodlivý a milosrdný.
      - Milosrdenstvo - ruchama (rechem - maternica) > materské city > vzťah k svojmu dieťaťu. Je to prirodzenosť ženy milovať svoje dieťa. Ona nešpekuluje, ona to robí nežistne. Mama miluje svojho syna, aj keby bol najväčší lump. A taký je aj Boh. Nemôže sa vzdať človeka ktorého stvoril.
      Milovaný najviac miluje. Ježiš ide do rieky (aj na kríž) nahý. Nielen že je všemocný ale kôli nám je aj vše-slabý. Nahota je v tomto prípade je dôvera v človeka, ako keby hovoril: milujem ťa a ty mi ublížiť nemôžeš.

Foto:
      - Rieka Jordán
      - Pri Jordáne
      - spomienka na krst
      - sr. Tarzícia ako posledná to mala najtažšie :-)

Tall Dāmiyā, Tall Damiya