Nepal
Ḍhuṅre Kholā

24 travelers at this place

Chitwan Nationalpark

October 16, 2019 in Nepal ⋅ ☀️ 31 °C

Um 6:30 Uhr gab's Frühstück und um 7 Uhr ging's los zur Kanutour. In einem traditionellen Kanu, was aus einem Holzstamm gebaut und dann mit Harz verklebt wurde, ging es, angetrieben mit einem Bambusstab, über den Rapti Fluss durch den Dschungel. Schon bald konnten wir vereinzelt drei (wohl aggressive) Krokodile beobachten, wie sie ein erstes Sonnenbad nahmen, nachdem der Morgen recht diesig war. Am Flussufer waren viele Vögel zu sehen und in der Luft konnten wir einen Fischadler sehen. Nach einer knappen Stunde ging es an Land und es gab zunächst eine Sicherheitsunterweisung, wie wir uns bei verschiedenen Tieren im Falle eines Angriffs verhalten sollen (Rhino: im Zickzack weglaufen und notfalls auf einen Baum klettern; Bär: in der Gruppe bleiben und laute Geräusche machen; Tiger: in der Gruppe bleiben und Augenkontakt halten, da ein Tiger immer von hinten angreift). Zum Glück mussten wir die einzelnen Taktiken nicht in der Praxis testen. Trotzdem sahen wir ein paar Affen, eine Herde Hirsche und zumindest Spuren von größeren Tieren. Die Dschungelwanderung endete in einer Elefantenzucht, welche sich für den Erhalt der Artenvielfalt bei den nepalesischen Elefanten einsetzt. Das kleinste Elefantenbaby war gerade zwei Wochen alt! Mit dem Jeep ging es weiter nach Tharu, wo wir uns den kleinen Ort und das lokale Museum angeguckt haben, und dann zurück zur Unterkunft.
    Nach dem Mittag ging's auf eine vierstündige Jeep-Safari - und wir hatten wieder Glück! Trotz des im Herbst nach der Monsunzeit sehr hohen Grases und entsprechend schlechter Sicht haben wir einen Bären und zwei Rhinos (Nashörner), die einen Streit hatten und hintereinander über die Straße gerannt sind gesehen und konnten viele Vögeln, Affen, Hirschen und Wildschweinen beobachten. Im Park gibt's aktuell auf 900km^2 gut 600 Nashörner und 93 Tiger. Seit ein paar Jahrzehnten ist die Jagd und auch die Abholzung im Park streng verboten und der Park wird dahingehend stark mit Videokameras überwacht.
    Zum Abendbrot gab es super leckeres Dal Bhat und die Angestellten des Hotels waren wieder super bemüht, dass es uns gut geht. Ein Hotelmanager erzählte dann noch, dass sie erst seit 5-6 Jahren das Essen fast ausschließlich aus der Region beziehen, um so die lokale Wirtschaft zu unterstützen. Vorher war dies nicht möglich, da die Leute Angst vor einem schlechten Karma hatten, wenn sie Essen verkaufen anstatt es zu verschenken. Eigentlich ein schöner Gedanke!

Den 17 - směr Chitwan

September 26, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 31 °C

Ráno jsme trochu se zpozděníčkem, hůř se nám vstávalo vyrazili směr bus do Chitwanu - Sauhary. U snídaně jsme se ještě pozdravili s pár odjíždejícími směr ČR :) Obchodník, co nám prodal lístky nás dobrovodil až skoro na konec kolony autobusů, mohlo jich tam být tak 15. Po přibližně 3 hodinách na dlouhém popojíždení v koloně na jediné cestě směr KTM jsme měli zastávku. 10 minut - vyčůrat, koupit njakou menší sváču a pokračujeme dál směr dobrodružství. Po dalších hodinách zastavujeme u většího odpočivadla a máme 25 minut pauzu na oběd. Vypadá to tam celkem slušně, jak nějaký horší motorest v ČR.

Krajina a cesta se pomalu mění a dorážíme do teplých krajin, je sice tak 30 stupnů, ale pocitově snad padesát :D jsme v jungle oblasti, vlhkost vysoká a my začínáme vypadat, jak když jsme vylezli právě ze sprchy 🚿. Po příjezdu na autobusové nádraží se na nás sesypou místní nahaněči na hotely. Jednoho teda zkusíme, už nás cpe do auta a přiběhne známý našeho jednoho průvodce Čabiho. Tak jedeme obhlídnout možnosti a končíme u kamaráda průvodce. Dostáváme celkem pěkné bungalovi a noc za 140 Kč. Dáme u nich rovnou jídlo a jsme překvapeni, je dobré a je toho dost. Jako pozornost hotelu dostáváme obhlídku okolí se západem slunce. Tak vyrážíme na cestu.

Potkáváme místního nosorožce🦏, který krouží okolím a lidí se vůbec nebojí a jede si to své. Přecházíme do části národního parku, tak potkáváme farmu slonů, které tam má vláda. A vlastně většinou pak na cestách ve měsťe vidíme pár slonů, zda jsou z farmy přesně nevíme, ale je to zajímavý pohled 🐘.

Procházka džunglí je fajn, jen jsme si nevzali úplně vhodné oblečení :D nějak nalm to vůbec prostě nedošlo. No nevadí. Večer domlouváme program na další den a bude to výprava do džungle a hned na několik způsobů. Celkem nás to vyjde na 600, z toho je tak půlka za permanentku na vstup.

Pak už jen rychlá véča a spánek, vstáváme zase kolem 5:30, abychom vyrazili co nejdřív.

Den 19 - Chitwan - den druhý

September 26, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 31 °C

Volnější den začal vstáváním až v půl deváté, část už vyrazila půjčit si motorku, kluci vyrazili pro kola a my si s holkama daly dobrou snidani - palačinky s ovocem. Mňamka :) pak jsme chtěly jít do bazénu, ale úplně to neklaplo. Dala jsem si oraz a pak vyrazila za holkama na oběd. Daly jsme si vege burger a sandwich se sýrem a rajčaty.
    Po obědě jsem vyrazila na kapučíno a čekat na zbytek. Byl to dost volný den :D když dorazili kolisti a motorkáři, tak jsme dali všichni kávičku a pak měl dorazit náš kamarád Čabi, tak jsme si vyzkoušeli asijský způsob jízdy ve čtyřech na skůtru, byla to sranda a místní se taky smáli 😀.

Večer jsme seděli u řeky na pláži, pili pivko a bavili se. Pak jsme se přesunuli do místní restaurace na dlabanec a bylo to teda moc dobroučký. Pak už jsme se přesunuli na hotel a byli jsme docela unavení, tak jsme šli spát. Vstávačka na 6, abychom se přesunuli do Kathmandů.

Den 20 - směr Kathmandu a last night

September 26, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 30 °C

Ráno budík nemilosrdně zazvonil v 6 hodin, rychle dobalit, nasnídat (předem objednaná snídaně, aby byla včas 😀), všichni jsme měli omeletu a toustík s máslem a medem (med mají připravený s rozpuštěným máslem, ale je tam víc medu než co jsme zvyklí z tábora 😀, to je dost opak a navíc s Ramou). Pak už jsme frčeli na autobusouvou stanici. Dorazili jsme tam brzy, týpek z hotelu sice tvrdil, že jedeme brzy, ale na lístku bylo 7:00, a my měli docela strach jak to je. Přeci jen jsme zvyklý, že většinou čas na lístku je odjezd. Jelo to až v 8:00, tak jsme čekali asi 45minut 😀 a zatím si tam hráli s kozou, která byla dost zvědavá a líbily se jí naše batohy. Chvilku nás otravoval i místní kupec, co prodával něco mezi houslemi a mini basou. No každopádně stres. Cesta před námi měla trvat maximálně 7 hodin, takže dojezd tak v 15:00. Cesta je směr KTM klidnějsí a moc to nehoupe. A my se těšíme na poslední večer a vymýšlíme co budeme dělat.

Ale cesta trvá déle, před KTM to stojí a najednou až tak, že jsme stáli asi 40 minut na místě a trávili dost času venku. A chcílemu jsme si už mysleli, že jedeme rovnou na letiště. Takže po cca 11,5 hodinách jsme dorazili do cíle. Dokonce jsme potkali asi dvě auta značky Škoda :) A když se to tak vezme z hotelu jsme razili v 7:00 ráno, takže je to už 12,5 hodiny na cestě. Poslední noc v Kathmandu začíná a my pořád v buse, bez nového hotelu k ubytování a dost máme hlad.

Posilam jeste ukázku dnešního oběda, jeste k tomu bylo pár sušenek a jinak nic, tak máme hladíky a těšíme se na večeři :)

Dorážíme pozdě, kolem 19 hodiny. Poslední nákupy vůbec nestíháme, protože než se najíme a ubytujeme je 21:30 a to půlka obchodů a směnárna zavřely, což nás mrzí, ale nedá se svítit. Frčíme dotáhnout poslední resty a to hlavně zabalit a nachystat se na další den. Je skoro 11 a úplně kaput uleháme ať naspíme před odletem aspoň chvilku.

Den 18 - Chitwan - den první

September 26, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 31 °C

Další den ráno vstáváme v 5:30, abychom byli v 6 u našeho průvodce džunglí. Včas tam sice jsme, ale je problém s lístky. Prý vykradli kancelář a teď to řeší policie. Tak čekáme, prý si máme zatím dát čaj. Pijeme a pořád nic, tak že nás vezmou na procházku kolem řeky, po hodině a půl čekání a procházky nic. Máme si dát snídani, tak trpchu rezignujeme, vypadá to jak obchodní trik a tak mizíme k nám na hotel na snídani. Její příprava trvá hodinu, klasika :D pulku surovin jedou nakoupit tak se to protáhne.

Pak už konečně frčíme do džungle jeepem. Je to sranda, 2,5 hodiny brázdíme cesty a hledáme obyvatele. Podaří se nám vidět (dva typy) 🦌,🦏,🐊,🐕 (liška) a spoustu ptáků. Bylo to fajn. I to pěkně kolébalo a to vedeo nás nějak unavuje. Po projíždce jsme frčeli na oběd, zase k nám na hotel, už jsme měli představu jak vaří tak byla volba jasná. A po obídku jsme dali trochu odpočinek a v 15 hodin šup na lodičky. Hned jak jsme přišli k vodě jsme viděli 🐊, což nás trochu znepokojilo a do loděk, které vypadaly, že je vytesali z klády a moc toho nevydrží se nám nechtělo 😂, ale jsme odvážní a tak jsme vypluli vstříct novému dobrodružství. Cesta hezky plynula a potkali jsme zase pár ptáků, viděli koupat se krávy a dalšího 🐊.

Po přibližně 40ti minutách jsme byli u cíle. Rozdělili jsme se na 2 menší skupiny a vyrazili s průvodci po džungly. Oblečeni složené z kraťasů, tílek a sandálí sice tedy tmavé barvy, ale i tak, nebylo úplně vhodné, průvodci to zjistili taky až celkem pozdě (ale u nepálců se není čemu divit 😀). Ale nedalo se nic dělat a vydali jsme se na cestu.

Drali jsme se křovím a trávou a ano, dlouhé kalhoty, dlouhé triko a klobouk by se hodil. Skupina má vždy 2 průvodce - seniora, co má licenci provázet a juniora, co se zaucuje. U nasi skupinky ro vypadalo, že jsou oba zkušení dost. Což nás uklidňovalo :D vlastně celkem se šlo v pohodě. Člověk si moc neuvědomoval nástrahy džungle. Ani po tom co nám dali přednášku, jak se chovat v případě potřeby a vyjmenovali nám 8 druhů nejnebezpečnějších zvířat zde. Až do chvíle, kdy se něco šustlo v křoví a viděli jsme tmavý flek vypadající jak gorila, byl to medvěd viz obrázek, který jsme našli až potom, ale i tak jsme měli docela dost strach. Druhá skupina nám to pak nevěřila, ale my už jsme byli ostražitější a je pravda, že nás to poznamenalo :D když jsme odcházeli z jedné vyhlídkové věže a napravo u řeky měli krokodýla, který už tam byl na cestě na vež, tak se najednou někdo otočil a křičel běžte, bežte a rychle, nevěděli jsme proč, ale měli strach a tak frčeli na věž, schody brali po dvou a skoro se ušlapali. Ve finále jsme zjistili, že to byl planý poplach, akorát někdo z věže nás volal, že jsou vidět nosorožci. Stala se z toho pak večer vtipná historka. Od věže už nás čekala jen krátká cesta k řece, kde nás převezla lodička a hura se dat do kupy po výletě a na večeři a pivo, bylo třeba to spláchnout.

Na večeři jsme šli do krámku vedle od obchodu, kde nám dělali prohlídku po okolí. Všichni jsme si dali véču složenou z momo knedlíčků, čínské polévky, spring rolls a smažených nudlí. Byl to veselý večer a s místními jsme se dobře pobavili. Byla jsem překvapená, že dobře umí anglicky a i starší lidé. Asi už je to turistické místo, tak je to třeba. Ve 22 hodin nás poprosili, abychom se přesunuli, že se nesmi moc juchařit, protože vedle jsou vojáci a armádní objekt. Čekal nás volnější den, tak jsme jěstě poseděli na zahradě u ubytování a pak postupnem a pomalu do hajan.

Den 21 - letíme dom

September 28, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 32 °C

Letíme domů.... vstáváme před šestou hodinou. V 6:15 nás nabírá taxi za 500R a frčíme na letiště. Cesta je hladká a řidič příjemný. Měníme ještem pár dolarů, včera už bylo všude zavřeno a tak jsme měli smůlu. Tím, že se opozdil bus o cca 4 hodiny jsme si vlastně pořádně poslední večer neužili. Vyčerpaní jsme balili a pak padli za vlast jak se říká :D

Letiště mají v KTM malé, ale příjemné. U check-inu si můžete koupit kávu za 250R, kokosové sušenky na 100R, tak snídáme. Odbavení bylo rychlé. Zabalená zavazadla ve folii (500R/ks) vypadala menší než když sem jela :D z mých 20kg je 19,5kg :D evidentně Matějova bunda a polštář vážili přesně takhle :D. Vlastík má 12 kg a měl 11 kg, trochu se ty váhy rozložily jinak, ale i tak jsme na tom dobře a dost stejně a to vezeme dárečky. Každý máme mít 30 kg, tak je to fajn. Jsme skromní 😀 příště tam přidám ještě pohory 👟👠.

Pri kontrole jsme rozděleny na muže a ženy, kontrola probíhá odděleně a ještě vám při kontrole dají do boarding pasu razítko o kontrole. Na kazdem vstupu, uz od zacatku vstupu na letiste chteji videt kam letite a kontroluji letenky či informace o letenkách. Komtrolují nejen tašky, ale prohmatávají i vás. Na displeji o odletech mají lety za celý den až do 02:10 ráno, jak praktické, když letíte v 9:40 ráno a čekáte než se to celé projde :)

Nasedáme na let směr Dubai, letíme s Flydubi Boeing 737-800, sedíme na konci letadla u okénka a máme celou sedačku pro sebe. Paráda. Čeká nás 4 hodinový let, zásobeni sušenkami a vodou jsme připraveni. Asi dostaneme i něco k snědku, tak snad to bude lepší jak na cestě sem. Vyrážíme na čas. Vlasta má Flydubai jak evropské Ryanair 😂. Jen s tím rozdílem, že když letíte s Emiratama, tak dostanete jídlo. Zbytek má smůlu a 4,5 hodiny je o hladu a bez pití. Dostáváme bramboru plněnou květákem, brokolicí a sýrem, k tomu dvě bramborové placky s kukuřicí, žampiony a rajčatovo paprikovou směs. Chutná to fakt dobře. O proti minulé zkušenosti, kdy se to vůbec nedalo jíst je to příjemná změna. Nejaou tu obrazovky a tak si čteme, doplňujeme informace do příspěvků, ale spát se nám nechce. Přilétáme do Dubaje ve 12:30 místního času (9:51 ČR) čeká nás přestup na terminál 1. Máme na to 3 hodiny, ale přestup z terminálu 3 je poměrně dlouhý, tak to vyjde akorát.

Na letišti obcházíme obchůdky a vytvářím nátlak, mám hlad. Nakonec jíme v ROOTS něco jako KFC. Drahota, ale ňamka. Hranolky jsou hrozně tenoučké a maso čouhá přes celý burger. No kam se fast foody u nás hrabou.

Další nádhera co nás dopraví do rodné hroudy je boeing 777-300ER, letadlo je dost prázdné a tak se cestující postupně rozesazují po volných místech. Cesta s emiráty je příjemná, koukáme na filmy, popíjime akorát mne se od Dubaje nedaří, stihla jsem ztratit průvodce, rozlít ďzus do kapsy sedačky a polít nás červeným vínem, turbulence za to nemohli :/ cesta trvá 5,5 hodiny a hlavním pilotem je Slovák. K jídlu dostáváme stroghanow se zelninou a těstovinami, mangovou pěnu, zeleninový salatek a housku. Prostě pohoda v oblacích.

Přistáváme v 19:45, teplota venku 12C, hruza, moc se nám do toho teda nechce. Jsme vyhřátl a tak to bude asi těžší si zvykat. Zlatý Thorong La Pass 😀.

Ḍhuṅre Kholā, Dhunre Khola