Nepal
Nayangaun

Poznatky z Nepálu

September 28, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 30 °C

- jezdí se zde opačně na levé straně
      - jsou tu milí lidé (pár jich bylo otravných, sle jinak ve směs přátelští)
      - hlavním jídlem je dahl bath takiki (rýže a čočková polévka, bramborová směr, jogurt a pak ruzne dalsi přísady)
      - mají tu jedny z nejvyšších hor světa - Anapurna (Anapurna komplex), Everest
      - cestování je dlouhé a úsek 50 km může trvat i 3 hodiny, když je špatné počasí i někdy déle
      - nepálské jméno mám Durga (což je hinduistická bohyně hor)
      - cesta jeepy - zazitek, ktery asi jen tak člověk nezopakuje, ale stojí za to, někdy stojíte na samém okraji krajnice a pod vámi propast i 1km.
      - mají tu celkem dost (živých) psů, čím jsme výš, tím lépe vypadají - mají kvalitnější srst a vypadají najedení :D
      - rostou jim tu jablka na stromech ve 3000tisic nad mořem a jsou chuťově moc dobré
      - na trek je dobré vzit si samolepky a na guethousech zanechat po sobě stopu
      - v horách nejde žádná síť, místy chytíte občas E, což má své výhody
      - světlem se šetří, takže v noci fungujete po baterkách a svíti se jen v hlavní místnosti na čajovnách (viz. více o Nepálu)
      - jídlo se začíná vařit až když přijdete do restaurace, takže ho máte čerstvé, ale o to déle to někdy trvá, záleží jak početná skupina dorazí
      - v Pokhaře (i v dalšich městech, ale tady, jsme si toho všimli nejvíce) mají na menu ceny bez dýška/servisu (10%) a daně (13%), takže si finální cenu musíte dopočítat a je mnohdy vyšší než původní a asi byste si to as za tu cenu nedali
      - jidlo začínaji pripravovat od začátku, to znamená, že když si objednáte, hledají suroviny a někdy si je musí prostě dojit koupit. Příprava tak někdy trvá i hodinu.
      - záchody májí převážně tureckého stylu, což jsme v horách ocenili, toaletní papír po použití neházejí do záchoda, ale vedle a to i v případě použití při klasickém evropském záchodě.
      - u záchodu mají jako ve většině asijských zemí sprchu na opláchnutí, což schvalujeme a líbí se nám to
      - rozdílný čas Indie a Nepál je o 15 minut
      - docela dobře a spolehlivě zde funguje whatsapp
      - cesty autobusem jsou dle map cca hodinu, nepálsky je to tak 3 hodiny
      - tráva jim tu roste na některých místech jako plevel a dorůstá i výšky jako keře

Nayangaun