Palestine
Kanīsat al Mahd

Discover travel destinations of travelers writing a travel journal on FindPenguins.

16 travelers at this place

 • Day8

  Church of St Catherine of Alexandria

  October 12, 2018 in Palestine ⋅ ⛅ 23 °C

  The midnight Mass beamed from Bethlehem to television viewers worldwide on Christmas Eve is celebrated in the Church of St Catherine of Alexandria.

  This 19th-century church adjoins the 6th-century Church of the Nativity, built over the cave where Jesus was born. It even shares a wall with the Nativity church.

  The Church of St Catherine is the parish church for Bethlehem’s Catholics
  Read more

 • Day9

  Bethlehem

  October 30, 2018 in Palestine ⋅ ☀️ 27 °C

  Links, direkt an die Geburtskirche angebaut, befindet sich die 1881 von den Franziskanern an Stelle einer früheren Kirche neu errichtete Katharinenkirche (der heiligen Katharina von Alexandria geweiht) mit einem Kreuzgang und dem Casa-Nova-Komplex. Dieser beherbergt unter anderem das römisch-katholische Pfarrzentrum von Bethlehem.
  Über eine Treppe gelangt man zum nördlichen Teil des Grottensystems, in dem sich die Gräber des hl. Hieronymus, der hl. Paula und der hl. Eustochium befinden. Die Gebeine der Heiligen wurden im 15. Jahrhundert nach Rom in die Basilika Santa Maria Maggiore gebracht.
  Read more

 • Day7

  Bethlehem, Church of Nativity

  November 27, 2019 in Palestine ⋅ 🌙 15 °C

  It’s now finally time to visit the Church of Nativity!

  On the way, we see the church were Kamal got married. He explains that he invited 500 guests and 750 showed up! So, he ended up paying over 30.000 USD for the whole wedding! However, in this region guests usually bring an envelope with some money to cover for the food and some extra. So, in the end it made quite a good profit out of it and comments: “Unfortunately you can only get married once, otherwise it would be a good business!”
  He adds another pearl of wisdom, this time coming from his mum: “A marriage is like a watermelon: you buy it as a whole and you can only open it at home to see what it looks like from the inside”.

  We finally reach the area where the church stands, but we first need to park our bus in a bus station not far away.
  Bethlehem is the town where Jesus was born and raised. And the Church of Nativity was built on what is believed to be his birth place (which is nowadays underneath the church). The current premise was built in the 4th century by Queen Helen, mother of Constantine and is the oldest church in the Holy Land (all the others were indeed destroyed several times).
  Once inside, we are invited to buy a candle, light it and then blow it off and bring it home with us. We then start lining up to reach the grotto where Jesus was believed to be born. There was once also the manger where he was laid, but it was stolen by Crusaders.
  While we wait in line, Kamal explains that Jesus spoke Aramaic and Hebrew. Hebrew is actually very close to Arabic and never evolved into a complex language: it only has 5.000 words! English, for instance, has over 800.000.
  According to the Gospel, Mary gave birth to Jesus in a grotto close to animals, because “there was no other place for her in Bethlehem”. While many interpreted this as a lack of hospitality of local inhabitants, Kamal has a different explanation: Mary was of course a Jew and in Jews traditions blood in impure. That’s why a woman giving birth to a child remains impure for several days and cannot give birth inside a house.

  Once we get down in the grotto, we have to kneel down under an altar to see a 14-pointed star showing the place where Jesus’s manger once lay. The star represents the three sets of 14 generations in the genealogy of Jesus Christ:
  - 14 from Abraham to David
  - 14 from David to the Babylonian captivity
  - 14 more to Jesus Christ
  3 times 14 generations
  The Jews always believed to be the chosen people, but the birth of Jesus everybody is the chosen one. Also, with his death Jesus washed the sin of Adam.

  After visiting the grotto, we walk again up the stairs until we reach a beautiful cluster. It’s already twilight and the atmosphere is truly unique. To make it even more special, Kamal asks us to all sing “Silent Night” in our own language. And the result is pure magic…

  Goodbye Bethlehem!
  Read more

  Ludovico Castelvetri

  I guess that there is no "return policy" for the watermelon...

  11/29/19Reply
   
 • Day7

  Church of Saint Catherine

  May 13, 2019 in Palestine ⋅ ☀️ 81 °F

  Church of St. Catherine is a Roman Catholic monastery. The present Monastery, rebuilt in 1882 with the financial help of the Emperor of Austria, incorporates the remains of the 5th-century sanctuary of St. Jerome and parts of the 12th century Crusader Church.Read more

 • Day7

  Church of the Nativity

  May 13, 2019 in Palestine ⋅ ☀️ 77 °F

  According to Christian tradition, Jesus is said to have been born at the Grotto of the Nativity, enshrined since the fourth century in the Church of the Nativity. To enter the church, one must kneel over because the door is so short. It is called the Door of Humility. The 3rd century St Jerome put into words my feelings at this location: “If I could only see that manger in which the Lord lay! Now, as if to honor the Christ, we have removed the poor one and placed there a silver one; however, for me the one which was removed is more precious . . . .”Read more

 • Day3

  Jaskyňa Narodenia

  November 18, 2017 in Palestine ⋅ 🌙 11 °C

  Veľmi som túžil mať sv. omšu v Jaskyni Narodenia, ale ako sa tam dostať?
  Náš sprievodca mi poradil, že každé ráno o 5h sa tam slúži sv. omša. Večer líhať unavený z celodennej púť-nej turistiky a ráno vstať minimálne o pol piatej, je trochu náročné; ale povedal som si, že keď sa zobudím, pôjdem. Niektorí spolupútnici chceli ísť so mnou, ale ja som si nebol celkom istý, či sa vôbec zobudím ... zobudil som sa! Prichystaný som vyrazil z izby hotela a zo 7-ho poschodia som scupkal na prízemie - ranná rozcvička je za mnou :-) Vo vstupnej hale už niekoľko ľudí čakalo... Poprosil som ich aby išli neskôr (majú ešte čas), pretože ja by som chcel koncelebrovať a musím ešte nájsť miesto, kde je sakristia. Vyrazil som do tichej, tmavej ulice. Prišiel som do jaskyne a tam nejaký pravoslávny mních ma jednoducho vyhodil - nemám tam čo robiť!!!
  - "Kde je sakristia?" - pýtam sa.
  - "Hore" - strohá odpoveď.
  Začínam mať divný pocit, že sakristiu nenájdem včas ... vošiel som do vedľajšieho otvoreného kostola sv. Kataríny Alexandrijskej a prešiel som okolo istého pána. On mi dal otázku či som kňaz. Keď som prikývol, povedal po taliansky a anglicky: Rýchlo!
  Viem, nemusí mi to hovoriť ... hľadal som to miesto, ako som vedel ... obliekam sa sám v sakristii (ostatní iste už čakajú pred jaskyňou, veď máme cca 2 min do začatia). Poprosil som o liturgické texty (podal mi slovinsky :-) do rúk mi dal kalich, pod pazuchu vymenený slovenský liturgický text a vykročili sme do chrámu... v duchu si myslím:
  ...už asi omša začala, asi budem slúžiť pri jednom z bočných oltárov ... nevadí, do jaskyne sa síce nedostanem teraz, ale friško si odslúžim sv. omšu a posledných pár minút pobudnem v jaskyni, keďže naposledy som si odstál vyše 90 minút a do jaskyne som sa dostal na 10 sekúnd...
  Ale Pán (a pán) ma viedol do jaskyne ... neveril som vlastným očiam ... budem slúžiť sv. omšu priamo na mieste Narodenia Pána ... sám (v sprievode spolupútnikov) a v slovenčine! S úmyslom za jezuitov a uzdravení vzťahov ... po skončení sv. omše sme mali 8 minút na odfotenie sa a spokojne vychutnanie si priestoru...
  Keď sme prišli na raňajky, vyrozprávali sme čo sa stalo, a Rasťo nám povedal, že ráno sa tam tradične slúži sv. omša len v taliančine, alebo latinčine ... asi si slúžil kdesi inde ... neskôr zistil, že miestny kňaz, ktorý slúžieva sv. omšu, niečo sa mu stalo s nohou a musel do nemocnice a keďže sa v sakristii ukázal nejaký kňaz tak ho františkáni nemuseli zastupovať...
  Pán prekvapení znova ma prekvapil, že nesplnil mi "iba" moju túžbu, ale prekročil hranice a urobil aj nečakané (celebroval som sv. omšu v mojom rodnom jazyku za moju rodinu jezuitov). Z mojej strany to chcelo len vstať... oplatilo sa!
  Otec františkán ospravedlňujem sa, je mi ľúto toho zranenia!

  Foto:
  - ulice ráno o 5h
  - vstup do baziliky Narodenia ... nikoho ani nohy ...
  - Spoločné foto po sv. omši
  - 90 minút čakania na 10 sekúnd "dotknutia sa" miesta narodenia... bežný "nával" pred jaskyňou Narodenia.
  Read more

  www.jezuiti.sk

  90 minút čakania aby na 10 sekúnd som bol na mieste narodenia

  3/31/18Reply
  www.jezuiti.sk

  nikoho ani nohy

  3/31/18Reply
   
 • Day12

  Den oprindelige kirke

  November 13, 2018 in Palestine ⋅ ☀️ 20 °C

  Jesu fødested i Bethlehem. I en grotte under alteret er en sølvstjerne der markeret det eksakte sted. Jeg stod 1 time i kø for st komme ned. Forskellige trosretninger har skendes om denne sølvstjerne og den var årsag til Krimkrigen.Read more

You might also know this place by the following names:

Kanīsat al Mahd, Kanisat al Mahd, كنيسة المهد