Philippines
Calmung

Here you’ll find travel reports about Calmung. Discover travel destinations on the Philippines of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

14 travelers at this place:

 • Day24

  Tag 24: Bacuit-Archipel

  February 1, 2017 on the Philippines ⋅

  Nach ein paar ruhigeren Tagen haben wir eine Tour durch die Inselwelt vor El Nido unternommen, den Bacuit-Archipel. 😊
  Auf insgesamt fünf Stopps haben wir weiße Strände, versteckte Lagunen inmitten von bewaldeten Felsinseln und unterirdische Höhlen entdeckt. 😍
  Es war mal wieder wunderschön, fast zu viel, um es alles ordentlich würdigen, aber wunderschön!Read more

 • Day13

  Bacuit Archipelago

  November 15, 2016 on the Philippines ⋅

  A day in paradise.

  We went island hopping, kayaking and snorkelling in heaven!

  We felt like we had been transported into a mystical world of fantasyscape jagged limestones and turquoise waters.

  Best day so far... Happy bunnies😃

 • Day8

  Secret beach

  March 3, 2017 on the Philippines ⋅

  The beach was even harder to get to than the others, there was a small hole in the rocks above the water that we had to swim through, luckily it was quite big below the water.
  Naturally most of our touring companions did not even attempt it. One guy actually gave his gopro to the guide to take pictures inside, what a waste to come all this way just to let someone else take a picture for you, you might as well sit at home and watch it on discovery channel.

  Anyway we enjoyed the little secluded beach and Isabel even made fun of all the girls we have seen on our travels posing like models in the shallow waves and I caught her on camera, haha.

  {Roedolf}

  We learned through our wonders people in general are scared... or we just were lucky enough that parents gave us the confidence and fearlessness to do things. We snorkel further out , we swim through tiny holes even if there's waves. We lecture (and shout) at stupid uniformed tourists that step on coral. We are not scared and we love to adventure.

  {Issy}
  Read more

 • Day9

  Dive at Twin rock

  March 4, 2017 on the Philippines ⋅

  Not the best dive of the day due to the poorer visibility and the fact that we had to swim quite a distance from the boat mooring to the actual reef.

  We saw a couple of scorpion fish which I always love to see. The one actually crawled on the sand which I have never seen before.

  We also saw loads of noodie branches, even two on top of each other, I wonder what they were doing?

  {Roedolf}
  Read more

 • Day9

  Dive surroundings

  March 4, 2017 on the Philippines ⋅

  Today we are exploring the underwater world of El nido a bit further (&deeper). I am baking on the sundeck after our second dive, felt a bit chilly after 26 degree water (this mermaid might "struggle" for real @ future beach destinations).The maximum depth we went on the second dive was 17m, the diversity of colors and coral was immense. We saw a turtle, trumpetfish, angelfish, noody branch, moorish idols, fusiliers, and loads more.

  It is nice and relaxing between the dives, we saw a little bit more of the scenery on the other side of El Nido where Miniloc island is, where one of the prestige resorts are located.

  {Issy}
  Read more

 • Day8

  Hidden beach

  March 3, 2017 on the Philippines ⋅

  We arrived at a spot with rocky cliffs and no beach in sight, the guide pointed us in the direction of an opening in the rocks and we jumped in to explore. The rocks opened up to a beautiful beach, the beauty of this spot is, its quite a swim to get there and most people are just simply too scared to go see it, so we pretty much had the beach to ourselves apart from the guide and one or two people who got there using their life jackets.

  {Roedolf}
  Read more

 • Day114

  Kalksteinformationen

  December 25, 2016 on the Philippines ⋅

  Von den Reisterrassen ging es mit Bus, Taxi, Flugzeug und Van nach El Nido. Der Ort lockt mit weißen Stränden und fantastischen Kalksteinformationen. Auf einer Bootstour konnten wir dann auch einige der vorgelagerten Inseln besuchen. Dabei waren wir dann in Lagunen mit den einfallsreichen Namen kleine Lagune, große Lagune und geheime Lagune. Letztere war natürlich alles andere als geheim. Die selbigen schnorchelnd zu durchschwimmen war aber durchaus interessant.
  Das Essen am Strand war natürlich auch ein Highlight.
  Read more

 • Day37

  35. päev saarte-tuur

  February 9, 2017 on the Philippines ⋅

  Ma luban teile see on viimane tuur siin riigis 😅. Järgmised päevad tahan magada poole päevani ja istuda megkiire internetiga arvutis, mingi veekogu lähedus oleks suureks plussiks-ühel e-riigi kodanikul nii vähe lähebki vaja ōnneks😄.

  El Nidos on jagatud tuurid tähestiku järjekorda ja kōigis putkades pakutakse ühte tuurikava ja peaks olema ka sama hind. Kindlasti on mōni innovatiisem müüja ja paadimees ka, aga üldpilt on: A, B, C ja D tuurid 😎. Kōik kestavad ühe päeva ja kōige rohkem soovitatakse A ja C. Kuigi ma juba hakkan kahtlema sellest vb see on lihtsalt linnamüüt ja kōik lähtuvad sellest. El Nido linnas ma väga ei jōudnud ringi käia ja maapealseid kohti avastada. Kahel ōhtul käisin söömas ning üldpildis on tohutult turiste ja iga meetri peal baar-söögikoht. Nagu ma enne juba mainisin siis korralik pidutsemise koht- alkohol on ka odav.

  Valisin A-tuuri, sest tahtsin näha suurt ja väikest laguuni, C-tuuril pidi olema rohkem snorgeldamist. Sellest snorgeldamisest ma ei ole ka veel aru saanud. Nende tuuride raames näidatud snorgeldamise kohad on täpselt samal alal kus ka ujumine. Vesi on ju nii selge, et ma ei pea toruga mööda veepiiri ähkima ja puhkima, lihtsalt suunad pilgu alla ja vaatad 😄.

  Aga kogu tuurindus käib siis nii... Kōik turistid kupatatakse hommikul randa- rōhutan sōna kōik! Paadid ulbivad seal kaldas. Eelmises postitudes oli vist näha. Nüüd hakatakse inimesi jagama paatidesse, 16 inimest ühte paati. Teate kuidas inimesed paatidesse saaavad? 😂 Ujuvad... 😄No okei, ei uju, aga kōnnivad... mitte sellises madalas vees, vaid rinnuni vees ja suurte lainete saatel. Kui tahta, et näiteks kott kuivaks jääks siis on tark anda see kellegi pika inimese kätte, et tema, käed peakohal, su koti paati viiks. Kuigi üldjuhul on tal endal ka mingi kott kaasas. Kōige mōistlikum on osta veekindel ocean bag, seda müüvad siin kōik ja igal pool (mina ei teinud seda). Ega keegi siis ei kommenteerinud enne tuuri bronnimist, milliste komplikatsioonidega tuleks arvestada. Hea, et ma panin selga kleidi ja ujukad kohe alla. Enamus inimesi marssis täis varustuses käed pikalt pea kohal paati. Tegin sellest kohe eraldi video 😄. Jälle ma ei saa aru, kuidas ei ole tuldud normaalsema lahenduse peale. Mingi sild küll tundus taamal olevat, aga keegi ei kasutanud seda, ilmselt vanast harjumusest teevad kōik vanaviisi ja iga uus asi on paha.

  Pidin ootama ligi 2h enne kui järg minu grupini jōudis. Kuid siis kohe kleit seljast, plätud jalast, lootsin vähemalt täna plätud kuivana hoida ja paljajalu läbi ajada, ja marss paati. Esimene peatus pidi olema piiiiiiikk piiiiiikk liivarand ja siis lisas giid, et anname teile aega täpselt 40 minutit 😅Ehk kōik reisijad jōuavad randa, pööravad end seal ringi, teevad kaks pilti ja hakkavad uuesti paati ronima. Nii pōhimōtteliselt oli ka, ma jōudsin oma päeva footprinti pealkirja ära kirjutada ainult. Ning pikast liivarannast on mul natukene teine nägemus. Kōige atraktiivsem koht oli ühe puu all, kuhu oli kiik üles pandud. Päris cool tundus, aga arvake kui pikk järjekord seal oli 😂 Ehk kui te näete mingeid Aasia maade reisipilte, kus keegi mōnusasti üksi mere ääres kiigel istub, siis kujutage ette järjekorda, mis tema seljataga on 😎Vb ma jälle liialdan, aga tunne on küll selline. Ja need saared siis, veits tuleks täpsustada, et need ei ole nagu meie mōistes saared, vaid lihtsalt kaljunukid veest välja turritamas. Üldjuhul seal ongi ainult 50 sammune liivariba ja suur kaljusein, ja siis vaatame seda kōik koos kümne paadiga 😄. Ilmselt ikka tehakse mingeid sōite nö päevaseid ka, et hommikul visatakse sind mōnda kenasse randa ja ōhtul vōetakse jälle peale. Mina vähemalt teeks nii.

  Liivarannas mōnusalt päevitamas käidud, sōitsime oma töristajaga edasi. Need paadid on vähe suuremad kui Puertos olid, lisaks on neil kambüüsi osa. Ehk ahtrisse on ehitatud grill, kus siis terve reisi vältel girllitakse lõunasöögiks kala ja liha. Teine peatus oli minu oodatud laguun. Tahtsin näha sellist salapärast, läbipaistva veega sopikest keset metsikut loodust...

  Alustuseks siis.. paat jäi keset vett seisma, giid teatas, et pange nüüd jalanōud jalga, sest surnud korallid ja jms lōhuvad teie jalad ära. Brrrrrr.... miks keegi ei öelnud, et need veejalanōud on kohustuslikud!!! Panin siis oma Ecco plätud jalga 😄 Ōnneks peale minu oli veel plätudega inimesi, giid kaasa arvatud, aga tema ei lähe arvesse. Ma ei olnud emotsionaalselt üldse ennast ette valmistanud, et ma pean nüüd keset ookeani ja suuri laineid lihtsalt vette hüppama. Kuid mis teha, ise ma ju seda tahtsin. Korralikult üle pea vesi ja ulpisin kuidagi kaldale natukene lähemale. Oma jalad lōhkusin kohe ära. Verd lippas ja niii valus oli. Astusin kogemata natukene valesti ja käisin käpuli nende korallide otsa. Kalipso oleks pidanud seal ka kohustuslik olema. Pilte mul sellest loogiliselt ei ole, sest ma ei riskinud sellega, et jätan peale ilusate jalgade ka oma telefoni sinna kivide vahele. Tuli kōndida 20 m teise randa, et jōuda laguuniavani... ja mida mu silmad näevad. Prouad jalutavad, telefonid käes, pea kuiv, läbi madala vee minu poole 😡 Mis mōttes nende paat sai ilusti pm randuda, aga meie jäime kuskile ookeaniavaustesse ulpima...Ma olin niiiii pahane, enda peale ilmselt. Ja Kōige toredam kogu tripi juures oli see, et jōuda kaua oodatud laguunini, pidi ronima läbi väikse kaljuavause... kujutate seda kōik ette jah... ja nüüd kujutage sinna juurde veel selline 50 pealine järjekord 😂😂 No ikka täielik feil. Ootasin kannatlikult enda korda, ma olen väga kannatlik inimene, ja just enne mind otsustati teha järjekorra vahetus ehk kōik inimesed hakkasid nüüd välja tulema 😅Mul ei olnud muud teha kui ainult naerda. LŌPUKS sain siis enda laguuni, see oli selline korralik vann, mis hakkas vaikselt juba pissi järgi haisema 😄. Tegin tiiru peale ja läksin jälle järjekorda. Tagasi paadini jälle sama kadalipp. Pärast siis giid tuli oma vatitupsugu mu sääri tupsutama... Kogu see jura oleks ära jäänud, kui nad natukene ka mōtlkeks 😎🤔.

  Kolmas koht oli söögipaus, seal pidi ootama nii kaua kuni meeskond arbuusid ja ananassid lahti lōikasid, plastiklaua kaldale tōid ning road ette kandsid. Istusin terve selle aja vööris ja vaatasin mida nad teevad 😄Seekord pakuti lisaks karpe, aga kuna mul oli sellest kreeka restost veel teatud komplikatsioonid siis ma loobusin neist. Muidu kõik oli väga hea. Viimane koht oli jälle saarte vahel keset vett snorgeldamine, ma päevitasin paadis. Aaa see väike laguun oli ka, aga sellega oli nii, et pidi laenutama väikse kanuu, et sinna saada. Ehk pidi kanuutama läbi väikse avause. Kuna see suur laguun oli tegelt nagu väike ja neid kanuusi oli rohkem kui üks, siis oli oht, et kalju taga ei ole muud kui hästi palju kollaseid plastikkanuusid- päevitasin paadis. Ja ega ma üksi ei olnud, alati oli ikka keegi veel, kes arvas, et kōik see on natukene naljakas... Noh selline paras pohmakaga soojas vees sulistada ja paadiga sōita 😅. Sinna ocean bagi ei ole ka rohkem midagi vaja kui nii palju ōlut kui sinna mahub ja mingi aparaat millega pilte teha. Lōpuks jōudsime tuttavasse "sadamasse" ja vōis jälle kaldale ujuda.

  Jalutasin koju, kiire pesemine, töö (vōimalikult palju vōimalikult kiiresti, enne kui teised külalised koju jōuavad ja mu interneti endale vōtavad). Pärast jalutasin ringi ja käisin ōhtusöögil, oivaline toit oli. See korvas kogu päeva komöödia 😎. Ōhtul, kui teised olid veel linnapeal, otsustasin mida ma oma eluga edasi teen. Otsustasin, et sōidan järgmisele saarele...

  👣- El Nido saared
  Read more

 • Day146

  Day 145: Snorkelling in El Nido

  November 8, 2016 on the Philippines ⋅

  Time for our snorkelling tour. There are four main tours out of El Nido, creatively called tours A, B, C and D. They all visit different areas, and there are probably a hundred different operators, but they're all essentially the same tour and the same price. After a little research we chose Tour A run by the Art Cafe, which has been around in El Nido for about 20 years and has a good reputation.

  So we rocked up to the Cafe at 8:30 in time for our 9am departure, permits purchased and snorkelling gear ready to go. As usual there was the typical third world sitting around for unknown reasons before we finally left the dock at about 9:15, not too late thankfully.

  Stop #1 was an area known as the Small Lagoon, and it was exactly what it sounds like - a small lagoon! It was absolutely insane, with perfectly coloured green water surrounded by sheer limestone cliffs, jagged pinnacles covered in tropical jungle greenery, palm trees swaying on nearby beaches, and a small rock arch to get through where the water was calmest. A little bit of coral reef to see, but the best part was really just watching the scenery and taking photos.

  Thankfully the boats couldn't get into the actual lagoon itself, so you had to swim a hundred metres or so, but that's a small price to pay. The only downside was a huge load of kayaks, as it seems a lot of people did the kayaking tours which we'd decided against (I can't sit comfortably in a kayak). Sadly after about 45 minutes we had to leave the lagoon, so we swam back to the boat and off we went.

  Next stop was the Big Lagoon, which was exactly as you'd imagine - a big lagoon! All of these I should add are sequestered away from the sea behind rocky outcrops and in little bays etc, so the water is quite calm. The scenery here was much the same as the Small Lagoon, just the Lagoon itself was much deeper this time making it a very deep shade of blue. Annoyingly, we weren't allowed to swim out into the deep water (although obviously the kayaks were allowed to go out there).

  Did a bit more exploring of the coral on the way back to the boat, but there wasn't a huge amount to see. You're encouraged to wear reef shoes here since the water is basically only ankle deep in some places, and nobody wants to get a coral cut. The obvious downside of this is that people just tend to trample on the delicate coral rather than swimming over or walking around, and the local guys didn't seem to have much concern about throwing their anchor into the reef to stop the boat either. It's a beautiful place, but I'll be surprised if there's anything left in 10 years at the rate we're going. Sorry for adding to the problem!

  Stop number 3 for the day was the Secret Lagoon, so called because it's only accessible via a tiny tunnel in the rock a couple of feet wide and a couple of metres long. This one also required a 50 metre walk over rocks and coral, where I decided to wear thongs rather than risk another cut to my feet (I'd already gotten a small cut at the Small Lagoon).

  It was actually the first disappointment of the day here - the lagoon itself isn't very large, and since it's completely enclosed, circular and only about 30 metres in diameter, you go through the tunnel, have a look and go "huh, that's cool", then swim back out again. Not much there unfortunately, but at least we can say we've seen it!

  Thankfully our tour guides were on the beach nearby setting up for lunch. After a brief swim and sunbake we all tucked in to a feast of freshly grilled fish, pork and chicken skewers, rice, a couple of salads and a pile of tropical fruits. Decided to skip on the beer since we still had a couple of snorkelling spots left!

  Once we'd all filled up it was back on the boat and off to stop #4, which I've unfortunately forgotten the name of. It was a channel between two small islands with a nice coral reef where we had a swim around. Unfortunately the current here was really strong, and you had to really swim hard to avoid coral outcrops (and of course getting swept between the islands and off to Vietnam!). I ended up about 50 metres from the boat and had to swim against the current to get back - normally a 50 metre swim wouldn't be a problem, but against the current and with no flippers in shallow water it was a bit of a struggle. I made it safely though!

  Back on the boat for the last stop, Seven Commandos Beach. The story behind the name is that seven Japanese commandos were stranded here during WW2, though I don't recall the end of the story. I think they stayed there for quite a while? Anyway, this was another amazing spot, and probably our second favourite of the day after Small Lagoon. It was a narrow strip of beach running for a couple of hundred metres, surrounded by more rocky outcrops and with a great coral reef right at the base of the cliffs.

  Most people were pretty tired at this point and just spent the hour relaxing and sunbathing, but I set off exploring the cliffs and the reef. Lots of great coral to see, and a single outcrop had two different families of Nemo (clownfish) living in different anemones. Got some good footage, though didn't quite manage to find any stingrays or reef sharks! I'm sure they're around though.

  Back to El Nido where we handed in our gear and walked back to the hotel. Almost collapsed into the shower to rinse off the salt, though we couldn't spend long in the room as it was excruciatingly hot. There was a power outage in town at the moment, and the hotel's generator was only strong enough for lights and essentials (including ceiling fans). So no AC for a while.

  Went out to a sunset bar at one end of the main beach and drank our fill of happy hour San Miguels for 40 pesos (about $1.10 AUD). Close to the cheapest price we've paid all trip for beers, but these were just regular size, not longnecks. I think still the cheapest is the 10,000 kip longnecks in Laos (that's about $1.60) - and BeerLao is better than the other local swill beers like Chang and Bintang.

  Despite cheap beer and a little puppy running around, we didn't stay for dinner as food prices were quite high. Since we were tired we just opted for a takeaway pizza from a promising looking Italian place, and ate it back in our hotel room. Quite tasty! Bed early again tonight as we're quite tired, and our ferry to Coron is leaving at 8:30am tomorrow morning.
  Read more

You might also know this place by the following names:

Calmung

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now