Romania
Harghita

Kúpele Sovata

February 14 in Romania ⋅ ⛅ 2 °C

Poobede (na Valentína) dorážame do nášho **** hotelu v kúpeľnom meste Sovata.

Čaká nás prvý šok. Turistov (oproti Brebu) je tu toľko, že je problém zaparkovať. Cesty sú plné zaparkovaných aút po oboch stranách a parkoviská sú plné. Nakoniec parkujeme na štrkovom parkovisku a po daždi a blate trepeme naše dva veľké kufre a ďalšie 4 igelitky dnu do hotela... No to musíme vyzerať...

Naša štvorhviezdičková izba má zopár zaujímavostí na aké nie sme z thajských bambusových chatiek zvyknutí. Danka je v siedmom nebi, lebo má vlastný kávovar a ja rozmýšľam, ako by sa dal využiť telefón, ktorý je tu aj na WC-ku :) Viď. foto. "Recepcia? Tu izba 312, došiel mi toaleťák..." :)

Keďže máme ukrutne drahú, ale stále najlacnejšiu izbu, tak výhľad máme na štrkové parkovisko. Ale inak je to komfort... Drahšie izby majú priesvitnú sprchu, alebo vaňu (tak, že toho, čo tam je, vidno priamo z izby), takže zas až taký "komfort" som Danke na Valentína dopriať nechcel.

Hneď potom smerujeme do kúpeľov. Rovno v izbe sa navlečieme do županíkov a z výťahu vystupujeme priamo vo welnesse. To sa mi páči. To teplo v saunách už menej, ale trpím...
      Poplávame si tiež v bazéne, porelaxujeme a hodinu sa močíme v bazéne s miestnou liečivou ukrutne slanou vodou. Aj pri našej hmotnosti nás nadnáša.

Vzhľadom na to, že sme tu na Valentína, donesú nám na izbu aj prianie viď. fotka z prekladača a čokoládové srdiečko.

Danka si to užíva... Jej hláška dňa "tento hotel si ma získal" :)

Going on a bear hunt

October 6, 2022 in Romania ⋅ ☁️ 9 °C

Beware of the bears, every sign and internet review tells us.
      Stay in after 7pm sunset for your own safety, says the park ranger running the campsite. "Yes there are many many bears in the forest, but only 3 who tend to come to this camp" he says when asked about them...
      Bears are not tourist attractions. Bears are a real danger. Bears are deadly. Bears live in this forest!!

"How do we get to the lake please?“
      "oh you just walk through the forest"
      🤣
      "Oh OK! Do we get any sort of protection, or a lift in the minibus perhaps? Bear spray... A whistle?"
      "No basically just walk through the forest. If you come accross a bear just be very careful to face it, but not look it in the eye, walk away fast but NEVER run, make loud noises but DO NOT shout. Beware of the deadly bears but make sure to stay completely calm and relaxed. If they attack you, stand tall and proud but if they touch you drop into the fetal position and cover your face and neck. Understand?"
      "ok"

So I sang 100 green bottles, to make sure the lovely friendly deadly bears heard us coming and were not startled by our sneaky appearance... It must have worked because we were the first walkers of the day and the fresh clear bear prints we saw has evaporated by the time we walked back (ie they are purely water marks not mud, aka they were fresh only seconds before we got to that bit of road!)

We were comforted by the 2 big dogs who chose to befriend us all the way down, and one all the way back 🥰 but it was arguably even scarier when one just stopped in its tracks and then ran away 😅😅😅

Sadly/luckily no bear sightings but we did find a few pieces of evidence!

Miercucea-Ciuc (Szeklerburg)

October 2, 2022 in Romania ⋅ ⛅ 12 °C

Nachdem wir gestern ein bisschen an unseren Fahrzeugen geschraubt hatten haben wir uns heute einen neuen Lageplatz in der Pampa gesucht. Als Bonus zur Aussicht gab es einen ganz besonders süßen Besucher.Read more

Lacul Bicaz, Laci Rosu, Camping

September 25, 2022 in Romania ⋅ ☁️ 14 °C

Heute haben wir nach 2 Tagen nur gute Straßen zum ersten mal auch schlechte Straßen.

Es geht Richtung Süden zum Stausee von Bicaz. Er ist mit einer Länge von 40 km der größte Stausee innerhalb Rumäniens. Man hat von hier einen wunderbaren Blick auf die Ostkarpaten (1905m)

Weiter geht es zum Roten-See. Auf dem Weg gibt es mehrere Betonwerke, teilweise geschlossen, aber die noch produzierten gehören zu :„Heidelberger-Zement“

Kurz vor dem See geht es durch die Bicaz-Klamm.
      Auf 8 km Länge türmen sich rechts und links bis zu 300m hohe Felswände.

Dann der See, heute ist Sonntag und da ist die Hölle los, massig Autos, kein Stop, keine Bilder, wir fahren weiter…

Über einen weiteren Pass, wieder tolle Aussicht, suchen wir nun einen Übernachtungsplatz. Oben auf dem Platz ist Baustelle, der nächste Campingplatz ist zu, der nächste auch.

Aber dann finden wir einen kleinen Campingplatz, einfach aber sehr gepflegt angelegt. Hier werden wir freundlich empfangen und das Wetter lässt uns sogar draußen essen.

Burg-Franziskanerkloster-Kirche -Lázár

September 15, 2023 in Romania ⋅ ☁️ 16 °C

Nach drei tagen "Dracula" wohin man auch schaut fahren wir heute weiter in Richtung Norden.

In der kleinen Ortschaft Lázár können wir direkt vor dem Schloss Lázár parken. Das Schloss soll ein bedeutendes Renaissance-Gebäude darstellen. Als wir ankommen, um kurz nach 17:00Uhr ist es leider geschlossen.

Der Rundgang durch das Dorf lässt uns aber noch einen Blick auf das Franziskanerkloster (leider auch geschlossen) und die Rümänisch-Katholische Kirche (hier hatten wir Glück - die Kirche war geöffnet) werfen.

Nebenbei, in direkter Nachbarschaft vom Franziskanerkloster sehen wir mehrere Kinder, wie sie Brennholzstapel in ein Gebäude bringen. Erstaunlich wie alle, ob Mädchen oder Jungen, unabhängig vom Alter mithelfen. Eine ältere Frau, wahrscheinlich die Mutter, hat das Kommando. Die größeren und kräftigeren Kinder tragen mehr Brennhölzer, vice versa, die kleineren und schwächeren Kinder weniger. Jeder arbeitet mit. Alle Kinder sind engagiert. Der Ablauf wird nicht unterbrochen, so lange wir zusehen.

Ein Bild, was nachdenklich macht und man nicht häufig sieht.

Extrem BBQ-Family Time 2

February 5, 2023 in Romania ⋅ ☁️ -6 °C

Heute haben wir einen genialen Ausflug mit Kindern und der ganzen Familie gemacht. Pferdeschlitten. Ab in den Wald. Feuer an und Grillen bei minus 15grad. Sicher eine der lustigsten Sachen die wir seit langem gemacht haben. Und JA, es war schweinekalt.... 😆🥶😂Read more

Presun do rumunskej Bukoviny

February 16 in Romania ⋅ ☀️ 2 °C

Dnešný plán je takmer 300km dlhý presun do rumunského regiónu Bukovina.

Ráno však ešte v Sovate navštívime vyhliadkovú vežu s naivnou predstavou, že keď je vyhliadková, tak z nej bude výhľad na celé kúpeľné stredisko, jazierka a pod. Keď to konečne vyšlapeme až hore, zistíme, že výhľad je akurát tak na ničím zaujímavú obec Sovata, ale nie na jej kúpeľnú časť.

Potom prechádzame cez prvý nekonečný horský prechod a to ešte netušíme, že dnešný deň bude plne konkurovať thajským zákrutám. Celý deň chodíme zo zákruty do zákruty. Od nížin, kde je na pohľad takmer leto až po vysočiny, kde už sú lyžiarske strediská a takto hore, dole, doprava, doľava... Takmer 300km zákrut, ktoré sa však väčšinou ťahajú popri horských potokoch, zurčiacich riekach a jednej vyše 20km dlhej Šírave, takže celý deň je na čo pozerať.

V rámci tejto trasy máme naplánované dve špeciálne atrakcie a to prejazd tiesňavou Bicaz a prejazd adrenalínovým horským prechodom Transraraul s úžasnými výhľadmi po ceste.
      O Bicaze bude ďalší príspevok.
      Horský prechod Transraraul bol však uzavretý. Skúsili sme to za jeden zákaz vjazdu, ale po 5km bol nie len ďalší zákaz, ale aj značka kamera a všetko nasvedčovalo tomu, že hore to už bude kvôli snehu neprejazdné, tak sme to vzdali, čo bolo pre mňa veľké sklamanie aj keď som už zo Slovenska vedel, že šanca na prejazd tohto prechodu v zime sa blíži k nule.
      pozn. Na tomto horskom priechode sa nerobí zimná údržba a najvyšší bod je takmer 1500 m.n.m., pričom v nejakých 1100m.n.m., kde sme došli bolo už snehu dosť...

Celý deň v kúpeľnom mestečku

February 15 in Romania ⋅ 🌙 0 °C

Ráno raňajky v posteli. Ale nie štvorhviezdičkovo hotelové za "zanedbateľných" 25 Eur, ale pekne napečené škoricovníky ešte z domu.
      Hneď potom Danka šup do fitnessu, potom sa trepeme do sauny zas do bazénov, ešte je len obed a už mám dosť :)
      Vzrúšo je pozorovať ľudí v saune ako sa tam sú schopní dotrepať so značkovou kabelkou a ako sa po tom welnesse pohybujú v županíku, ale kabelka musí byť...

Poobede ideme preskúmať mestečko a hlavne jeho hlavnú dominantu Medvedie jazero.
      Toto kúpeľné mestečko je výnimočné v tom, že sa tu nachádza niekoľko vonkajších jazierok a prírodných bazénov, z ktorých väčšinu sme preskúmali. Všetky obsahujú liečivú slanú vodu a všetky majú na brehoch vybudované obrovské drevené terasy a bufety, reštaurácie a pod.
      Cez leto sú totiž plné ľudí, ktorí sa tam slnia a kúpu.
      Teraz v zime to však vyzerá dosť zle. Vonku zamračené, liečivá voda v jazerách má farbu bahna a pri jazerách nie je takmer nikto aj keď sú tu urobené dlhé vyhliadkové chodníčky. Niečo teda poprechádzame a pochopíme, že sme tu zase v zlom čase.
      Náladu si zlepšíme reštauráciou, kde chutnáme zas iné gurmánske špeciality a shoppingom i keď prioritne je to len Penny market. Aj tam sa však tak ďaleko od domova dajú objaviť zaujímavé veci.

No a večer sa zas doraziť do bazénov a saún, až mŕtvo padáme do postelí. Zajtra treba skoro vstávať, lebo končíme s wellnesom (už mám dosť) a pridáme na tempe toho, čo za deň chceme stihnúť.

On rebrousse chemin 😥

August 30, 2023 in Romania ⋅ ☁️ 17 °C

Visiblement la journée avait trop bien commencée… Nous voilà pris dans d’énormes orages et averses. 😰
      On s’est d’abord protégés sous les arbres, mais malheureusement cela n’a pas suffit à nous tenir au sec. (On est trempés de la tête aux pieds)
      Après 15min à hésiter et à attendre de voir si l’orage allait passer, nous avons finalement décidé de rebrousser chemin,
      Nous avons donc fait une croix définitive sur 3 endroits que nous voulions voir 😥
      Quand ça veut pas, ça veut pas !

Lacu Rosu

August 29, 2023 in Romania ⋅ ☀️ 20 °C

Lacu Rosu est un lac de barrage naturel situé dans le département de Harghita, en Roumanie. Il est situé dans les montagnes Hășmaș, sur le cours supérieur de la rivière Bicaz, au pied du pic Hășmașul Mare [ro], près des gorges de Bicaz, à une distance de 26 km de Gheorgheni et de 30 km de Bicaz.Read more

Harghita, Județul Harghita