Spain
Alonso Martínez

Here you’ll find travel reports about Alonso Martínez. Discover travel destinations in Spain of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Okénko českého řidiče ve Španělsku

August 11, 2016 in Spain ⋅ ☀️ 28 °C

Včera jsme vrátili našeho milého Leona a tak můžeme plnohodnotně shrnout, jak to tady ve Španělsku vypadá na silnicích. Najeli jsme zde letos 3 000 km, tak nějaké zkušenosti snad už máme. :-)
    Jezdí se tu vpravo (jako u nás, kdyby někdo nevěděl)! 😜 Tak dobře, přihodíme ještě pár detailů…
    Rozdíl oproti povoleným rychlostem u nás je, že na některých silnicích první třídy se může jezdit 100 km/h, naopak na dálnici je maximální povolená rychlost snížena na 120 km/h. Obecně Španělé rychlostní limity celkem dodržují, akorát u úseků, kde dochází k dočasnému snížení rychlosti, to moc neřeší. Ani jednou jsme však za celou dobu cestování nepotkali žádného magora, který se ten den rozhodl pokořit rychlost světla. Povolená hranice alkoholu v krvi je zde 0,5 promile. Místní toho hojně využívají, není problém si dát k obědu skleničku vína nebo piva v rámci menu del día. Další, a tentokrát opravdu velký rozdíl, je používání blinkrů. Španělé si s tím hlavu moc nelámou, na kruhových objezdech je každý používá jinak, většinou se však nepoužívají vůbec a občas je někdo používá obráceně, což nás dost mate!
    Co se týká kvality silnic, tak ta je výrazně lepší než u nás. Obzvlášť dálnice jsou opravdu parádní. Dálnice se obecně dělí na Autovía a Autopista. Autovía jsou bezplatné. Placení mýtného na Autopistas probíhá v mýtných branách, které jsou většinou automatizované. Na jedné si vezmete lístek a po ujetí potřebného úseku ve druhé strčíte lístek do automatu a vložíte příslušnou částku buď v hotovosti, nebo kartou. Kolony se netvoří. Možná i z toho důvodu, že Autopista se dá většinou objet – lze najít variantu zdarma. Cestování po placených úsecích občas vyjde opravdu draze. Náš nejdelší placený úsek byl mezi Zaragozou a pobřežím Středozemního moře – skoro 18 Euro. Připadá nám, že částka není přímo úměrná vzdálenosti, ale úplně náhodně to asi také nebude. Celkově jsme zaplatili 45,3 EUR. K dálnicím máme ještě jednu poznámku – naprosto neuvěřitelné mosty. Zvláště pak v Galicii. Nechápeme, že u nás mohou být nejdražší dálnice na světě.
    Ve městech je opravdu rušný provoz. Často panuje systém různých jednosměrek, doporučujeme si s sebou vzít navigaci. Centra měst bývají neprůjezdná, Španělé jsou více orientovaní na pěší zábavu (jaký rozdíl proti Americe :-)). Parkování ve městech není extra problém. Buď je možné využít parkovací domy (zhruba 11 – 20 Euro za den), nebo nechat auto přímo na ulici. Bílé zóny jsou bezplatné, modré na parkovací hodiny (o víkendech a svátcích většinou zdarma časově neomezené parkování), zelené nedoporučujeme ani zkoušet. Většina hotelů nemá vlastní parking, my jsme to řešili stáním na ulici a bylo to úplně v pohodě. Když se o své auto bojíte (ve smyslu, že vám ho někdo škrábne), tak mu nejhorší službu uděláte tím, že zajedete do garáží. Maximální využití kapacity je nepřímo úměrné s manévrovacím prostorem. Občas se to řeší tak, že garážmistrovi (nebo nějakému picmochovi) necháte klíče od auta a on vám auto zaparkuje. Klíče si následně nechává, kdyby s autem potřeboval ještě někam hnout. Na oplátku vám dá papírek, na který vám napíše SPZ vozu. Nezapomeňte zavřít pusu, až se tomu budete divit jako my. Na hotelu nám řekli, že to je úplně normální. Obecně doporučujeme si spíše ve Španělsku půjčit menší auto, i v ulicích je dost málo místa.
    Poslední kapitolou jsou kruhové objezdy. Kdo sledoval naše putování před třemi lety, tak ví, že jeden megaobjezd (7 pruhů) ve Valencii nás pěkně proškolil. Od té doby snad počet obdobně komplikovaných objezdů vzrostl. Je jich tady opravdu hodně. Částečně i se světelnou signalizací (ne na vjezdu, ale třeba v polovině). Zvolili jsme strategii krajních pruhů, což se ale rovněž ukázalo jako ne vždy výhodné. Některé krajní pruhy jsou rovnou odbočovací na prvním sjezdu… 😜
    Všem řidičům i neřidičům děkujeme za pozornost. Případné dotazy rádi zodpovíme v komentářích. 😊

Alonso Martínez, Alonso Martinez, ألونزو مارتينيز, Estación de Alonso Martínez, Estação Alonso Martínez