Spain
La Latina

Here you’ll find travel reports about La Latina. Discover travel destinations in Spain of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

24 travelers at this place:

 • Feb8

  Tegnap este megerkeztunk Madridba Helennel a kis 5 napos kiruccanasunkra, amin semmi mast nem tervezunk, mint ejtozest, es orias kulinaris elmenyekben gazdag beszelgetos-maszkalos lazulast.

  Nem kotelezo semmit megnezni, es semmit nem eroltetunk, csak ami jol esik-ez a mottonk.

  Ennek elso nap rogton meg is lett az eredmenye, f2kor sikerult elindulni itthonrol, amit egyaltalan nem bantunk, mert mindketten irdatlan faradtan estunk bele ebbe az utazasba. De mas miatt se bantuk.
  Egyreszt, mert a szallasunk a nyuzsgo La Latina negyedben van, es a kis hangulatos francia erkelyunk alatt mar reggel ota folyik az elet, ami kezdesnek eppen tokeletesen atjarta a mi hangulatunkat is.
  Masreszt, mert igy tudtunk jot reggelizni, kormot reszelni, arcpakolast feltenni Helen specialis natuekozmetikumaibol -amitol babapopsit megszegyenito puhasagu lett az arcunk- es aztan nemi tollaszkodas utan bele is vetettuk magunkat a varosba megcelozva egy pohar bort es valami jo kis tapast.

  (Na de most elalszom, mert hajnali 2 ora van, es mar megint nem tudok keveset irni, mert valahogy mindig annyi minden tortenik, es omlik belolem a szo, tehat meg reggelig irnam, ha most folytatnam...viszont holnap is lesz nap, es most az a legfontosabb)

  Addig is summazva annyi, hogy eleg vicces volt a napunk, sok sirasig rohogos pillanattal, ugyhogy a lenyeg az, hogy nagyon jol vagyunk-pont ahogy elkepzeltuk. Folyt.kov.😃☀️

  (La Latina
  Plaza Mayor
  Puerta Del Sol
  Gran Via)
  Read more

 • Day25

  La Latina žije!

  August 13, 2016 in Spain

  Madrid je městem splněných přání. Stačí jen vyslovit: "Mohl by tu být dnes nějaký festival..." A rázem jsme se zcela náhodně zatoulali do čtvrti La Latina. Hned za mostem nás to vcuclo, přátelsky pomuchlalo a vrátilo zpět plné dojmů a zážitků. To byl zase večírek! Nejprve soutěž v ječení dětí, ale to byl jenom začátek. Postupujeme hlouběji do nezmapovaného území a zjišťujeme, že se  všechny místní restaurace přesunuly na ulici. Dovnitř se vůbec nedá dostat, ale výčep je co 10 metrů. K tomu si představte strašlivě hlasitou hudbu a masy trsajících madrileños. Kolem desáté hodiny večer už prakticky není v ulicích k hnutí. Všichni popíjejí, tančí či se něčím cpou. Jediným negativem je všudypřítomný zápach z madridských specialit. :-) První jsme pomocí slovníku rozklíčovali jako smažené dršťky, druhé jsou pro nás záhadná ovčí střeva i s okružím. Raději si nechceme představit, z které části těch nebohých zvířátek to je. Některé záhady jsou holt doživotní. Drželi jsme se při zemi a navečeřeli jsme se v ústraní v restauraci (skvělé cochinillo - vysl. kočinyjo - mléčné selátko) a pak jsme se nechali unášet na vlnách tradičního festivalu La Paloma. 🎉Read more

 • Day27

  Rozloučení s Madridem

  August 15, 2016 in Spain

  Poslední den jsme odpoledne před odletem strávili okolo Plaza Mayor. Dali jsme si džbánek (1,5 litru :-)) sangrie (mimochodem dávají tady do ní vermut 😉), napsali pohledy a zašli na typickou čokoládu s churros (výsl. čuros). Jedná se o „španělské koblihy“ ve tvaru spojené podkovy lehce na slano, které se máčí do čokolády. 😋

 • Day28

  Madrid - hostel

  August 28, 2015 in Spain

  My hostel is on a quiet side street where everything seemed to be closed. Not sure if due to siesta our economic issues (arrived in 30°+ weather, around 5 pm). However, it's close to everything, cheap, and actually very nice, despite being called "OK Hostel". Definitely the best hostel I've been in!

  Also free brewed coffee and an espresso machine to use... looks like I'm renewing my caffeine addiction here!

  They also have a 3 course dinner prepared by a chef with free beer/sangria while you eat. Only ten Euro, nice! I didn't bother cooking my first night so had the hostel dinner, yum! Also a great way to socialise and meet people in the hostel!
  Read more

 • Day29

  Madrid - walking tour

  August 29, 2015 in Spain

  The Hostel provides a free walking tour, so decided to tag along instead of the usual free "New Europe" tour. Bit of a mistake - the guide didn't seem to know too much about most places we visited, but it gave me a nice intro to the city.

  #1 typical old-style Madrid buildings
  #2 Plaza Mayor, a huge square with 237 apartment balconies and many shops/restaurants around the edge (and also the awesome bubble-blowing guy mentioned by Tim/Kristina when they visited :D). It was only 11am but this pic kinda gives an idea of how hot it was.
  #3 Almudena cathedral, rotated to most attractive angle! Constructed over a century, different sides are in different architectural styles. This is gothic style and the other side is a much more subdued baroque style (because it's facing the royal palace and had to match, or at least not outdo!)
  #4 the royal palace, or Palacio Real, with its ludicrous 3,418 rooms. The royals don't actually live here anyway
  #5 "Gate of the Sun", or Puerta del Sol, is the center of Spain's radial road network, and mostly just a big touristy square. Not really as nice as plaza mayor.
  #6 a cute statue of a bear eating from a "madrone" red berry tree, the heraldic symbol of Madrid
  Read more

You might also know this place by the following names:

La Latina

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now