Tanzania
Michamvi

Weiterreise nach Michamvi

November 7, 2022 in Tanzania ⋅ ☀️ 28 °C

Nach dem Frühstück ging es wieder via Taxi zur nächsten Station unserer Rundreise - Michamvi. Die Fahrt dauerte gute eineinhalb Stunden.
      In der Unterkunft angekommen stoßen wir auf ein liebevoll angelegtes „Dschungeldorf“. Es bestand aus mehreren einzelnen Bungalows oder Doppelstockhäusschen - mit Holztreppe und Balkon. Zwischen den Hütten befanden sich Sandwege, viele Palmen und tropische Pflanzen und Liegen sowie eine große, hängende Doppelliege. Leider waren wir die einzigen Gäste. Der Weg zum Strand war fußläufig gut zu erreichen; in der Dämmerung sollte man vielleicht nicht alleine dort entlanglaufen. Der Strand an sich stellte sich wunderbar dar. Wenig los, sehr klares Wasser; kaum Algen oder Seetang. Einige Hotelanlagen reihten sich aneinander. Im Joy of Zanzibar gab es für uns ein fabelhaftes Mittagessen. Den Sonnenuntergang, der hier in Michamvi sehr angepriesenen wird, machten leider ein paar Wolken etwas zunichte. Trotz alledem genossen wir einen schönen Abend am Strand. Den Abschluss des Abends zeichnete ein Getränk an der Unterkunfteigenen Bar.Read more

Zanzibar

May 22, 2023 in Tanzania ⋅ 🌧 27 °C

Low / rainy season in Zanzibar. I stayed at Michamvi beach for a week, and I was the only guest at the bungalows 😀
      It was supposed to be rainy all the time, but I was lucky, as only one day I stayed inside. I took long walks on the beach, swam and read many books🏝️
      I also went diving, and it was one of the most beautiful underwater sights I’ve seen 🥰

Spontaner Umzug im Ort

November 8, 2022 in Tanzania ⋅ ☀️ 28 °C

Heute morgen entschlossen wir uns spontan die wunderschöne Unterkunft zu verlassen. Der Weg zum Strand sowie die Tatsache, dass das EC-Gerät der Unterkunft nicht funktionierte und wir kein Bargeld mehr hatten (auf Zanzibar gibt es wenige ATM), waren hier die ausschlaggebenden Argumente.
      Nach einer Viertelstunde Fußweg erreichten wir die neue Bleibe. Zur Begrüßung gab es hier kühle Erfrischungstücher mit einer Note von Zitrone und einen Willkommens-Drink - ein Virgin-Bellini. Trotz Check-In Zeit von 14 Uhr war unser Zimmer schon bezugsfertig. Auch hier überraschte die herzliche Dekoration. Den Tag verbrachten wir am Pool, Strand bzw. im Strand-Restaurant. Abends konnten wir diesmal den Sonnenuntergang mit wenigen Wolken genießen.

• Zanzibar - ziua 2

January 1, 2022 in Tanzania ⋅ ☁️ 29 °C

Prima zi din 2022 ne găsește în camera de hotel, fierți în suc propriu, din cauza de AC defect si încă câteva probleme administrative. Lipsiți de energie, lipiciosi, dar cu o puternică dorință de a lupta pentru confortul pentru care am plătit, ne-am petrecut o parte din zi cu Rodica de la agenția de turism (multumim Universului pentru că ai fost acolo în Zanzibar cu noi 🤟). Spre după-amiaza/seară, ne-am parcat la barul plajei de alături: Kae Beach Bar a nu se confunda cu Kae Beach Resort Hotel care este total altă mâncare de pește, adică stricat !!!). Aici ne-a fost gazdă Petra, o românca rezidentă in Zanzibar de câțiva ani. Ea ne-a povestit multe “ tips and tricks “ ale locului, care ulterior ne-au fost de mare ajutor. De exemplu: prețurile se negociază aproape peste tot (mai puțin in magazinele cu prețuri fixe - dar noi am văzut doar 2 de acest gen în toată excursia) si sunt de 3 feluri: pentru localnici, pentru rezidenți și pentru turiști. Ele se multiplică exponențial 😂. Iar pentru că ea are și câțiva Masai în staff, am aflat că ei sunt considerați atât de cinstiți, incat cheile de la seifurile cu încasări stau la ei și astfel toată lumea este liniștită.
      Pe la 18.30 a început spectacolul zilnic închinat apusului de soare: dansuri africane, jonglerii cu foc sau fără foc, acrobații și socializare între popoare 😂

• Zanzibar - ziua 5

January 4, 2022 in Tanzania ⋅ ⛅ 30 °C

Minunatul Zanzibar este cunoscut si ca Insula Mirodeniilor. Înainte era cel mai mare exportator de cuișoare din lume dar intre timp fermierii locali mai cultivă condimente doar pentru consum propriu sau în scop demonstrativ pentru turiști. Am plecat așadar dis de dimineața, curioși foc, către renumita ferma de condimente. După vreo ora jumătate de zdranga zdranga dar cu aer condiționat și un grup complet de mistocari romani alaturi, am ajuns la destinație, unde “Sandu negru” ne-a întâmpinat intr-o română semi-stricată cu “ Bine ați venit/Hakuna Matata! Eu sunt Sandu cel negru și voi fi ghidul vostru in următoarele 2 ore. Puteți gusta tot ce vreți, mâncați aici muriți acasă 😂”. Alături de el stătea Săndel, care se transforma in Sândica, în funcție de nevoile artistice ale lui Sandu negru 👋🏿 Am râs (cu pauze) vreo 2 ore, am degustat fructe exotice, tot felul de condimente, am văzut cum se culeg nucile de cocos, cu o tehnica speciala de cățărare, având o frânghie care se leagă de jur împrejurul gleznelor iar cățărătorul executa mici salturi in sus pana la vârf in timp ce cânta melodii africane pentru a atenționa trecătorii ca e cineva in pomul de deasupra lor. Ce curea de siguranță, ce casca de protecție, ce saltea sub copac :-)) , nimic din toate astea, doar o veselie permanenta pe care am regăsit-o la toți localnicii de pe aici.
      La final am fost invitați la un prânz autentic african, servit pe covor în poziția șezând, fooooarte gustooos.
      La final, ne-am delectat cu un shopping de condimente la fel de autentic, incheiat cu o negociere atât de tulbure încât nici acum nu ne dăm seama cine a ieșit mai câștigat 😂

• Zanzibar - ziua 11

January 10, 2022 in Tanzania ⋅ ⛅ 30 °C

Azi este ultima zi din minunata noastră vacanță, ne-am trezit cu acest gând și emoții direct proporționale. Bagajele păreau greu de făcut, așa e când nu te trage ața :). Mi-aș fi dorit să-mi pot lua rămas bun de la fiecare fir de nisip, fiecare moleculă de aer si de la oamenii de acolo pe care i-aș fi luat pe toți acasă. M-am rezumat însă la ocean și la Elisa, chelnerița mea favorită - o puștoaica deșteaptă, care ar fi putut face mult mai multe cu viața ei dacă s-ar fi născut într-o altă țară. Îmi amintesc cu drag, replica ei de cu o seara înainte, când îi spuneam că mi-aș dori să mai venim, ea mi-a zis: “ only mountains never meet, but people can” (doar munții nu se întâlnesc niciodată, oamenii insa pot face asta)…. Mind blowing …
      Vroiam să-i întorc binele pe care ea ni l-a făcut prin simpla e prezență și am ales sa-i fac cadou sneakersii mei albi (pe care îl iubesc) și echipamentele noastre de snorkeling, pentru ca știu ca prin valorificarea lor va putea sa-și ajute cel puțin un membru al familiei cu hrana pentru o lună.
      I-aș fi dat toate hainele mele dacă aș fi știut că le poartă, dar femeile musulmane își respectă cultura, și implicit strictețea din punct de vedere vestimentar.
      Jale mare pe capul meu la plecarea din complex, masaiul, gardianul de pe plaja al complexului hotelier, ma întreabă , “Are you Ok”? Da, pentru ca lor le pasă de aproapele lor, de ceea ce simt, este una din trăsăturile oamenilor pe care le-am intâlnit in Zanzibar. Sunt foarte săraci dar se ajută intre ei, necondiționat….
      La aeroport, surpriză :-), avem acces la terminalul cel nou (yeeee!!). Pentru prima oară mi-a fost frig în Zanzibar 😂, de la aerul condiționat evident. Ne-am îmbarcat spre București cu escală tot la Doha si cu un bagaj plin de amintiri de neuitat.
      Sfârșit :)

Michamwi

February 14, 2018 in Tanzania ⋅ 🌙 26 °C

Mai napunk szinte tökéletes volt. Reggeli után kimentünk a partra. Tudtuk, hogy apály lesz és ilyenkor nagyon látványos a táj és nagyon sokáig be lehet sétálni a vízben. A távolság most is megviccelt bennünket, amihez hozzájárult a hôség is. A látvány igazán földön túli volt a nagyon sekély vízzel és fehér homokkal.
      Egy kis szieszta után ismét felkerekedtünk és felmentünk pár faluval feljebb, az egyetlen helyre, ahol a keleti parton naplementét lehet látni. Mostani sofôrünk nagyon vidám fiatal srác volt, akinek még kis tv is volt az autójában, hogy láthassa a video klippeket. Büszkén mutogatta szerelme fotóját, akit el akar venni és igazán jól szórakoztatott minket zenei válogatásával.
      Michamvi egy öbölben talàlható, ahol a víz is nyugodtabb. Már olvastam Kae beachrôl korábban, állitólag ott van az egyik legjobb bár a szigeten.
      Így is van. Olyan progresszív zene szólt, amit Ozora is megirigyelt volna.
      Naplementére érzékelhetôen sokan odajöttek. Végül tüzek is gyúltak, az ég pedig izgalmas színekben pompázott.
      Békés és szép volt minden...

Sunset @ Konokono Beach

August 9, 2022 in Tanzania ⋅ ☀️ 24 °C

Die letzte Etappe der Scooter-Tour hat uns zum Konokono Beach geführt.
      Hier haben wir bei Beats und Drinks den Sonnenuntergang auf dem Strand genossen 😎

Michamvi