Thailand
Ao Phang Ka

Zúrivý pes v Thajsku

March 5, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 32 °C

Dnes som mal depresívny deň.
      Chýba mi domov a moje žlté kačičky.

Do toho ma doštípali komáre, telefón sa mi nejakým omylom zapol a poťahal dáta, pričom som zistil, že Orange má cenu za dáta v Thajsku len asi 1000x väčšiu (12Eur za MB, alebo teda 12000Eur za 1GB) - ani neviem, koľko som toho poťahal. Vytáča ma skôr tá cenová politika Orange.

Aby toho nebolo dosť, ja raz za čas potrebujem byť úplne sám a z toho čerpám energiu a tu všetko prebieha všetci spolu a ešte často mám aj pocit, že ma všetci stavajú do pozície vodcu skupiny (alebo sa sám násilne staviam?), že musím na všetko myslieť, o všetkom rozhodovať, všetko potvrdzovať... Chcem sa len viesť dovolenkou ako Peťka a mať jediné starosti typu, aby v ryži nebolo veľa zeleniny.
      Navyše tu mám pocit, že tu len leniviem a kysnem - teda oddychujem - len mňa ničnerobenie nebaví. Doma by som aspoň niečo majstroval a cítil sa aspoň kus užitočne a kreatívne. Tu mám pocit, že som zbytočný.

Už som z toho všetkého unavený a potrebujem minimálne svoj pokoj len sám so sebou. Uvedomujem si, že to tu proste nejde, ale zvalilo sa to na mňa všetko tak nejako naraz, že všetci si dnes mohli užívať zúrivého psa. Aj ja som si to užíval :)
      Pomaly by to aj odoznievalo, ale stále dakto do mňa počas dňa rýpol a ja som po ňom potom štekol.

P.S. Len aby ste nemali pocit, že v príspevkoch tu dovolenku idealizujem, tak vidíte, že sa snažím popísať fakt ako sa tu reálne máme (mám) - howk, teda havk.

Ostrov Mook prvé dojmy

March 5, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 26 °C

Dnes sme sa presunuli z ostrovu Ngai na ostrov Mook.
      Celá trojica ostrovov Ngai, Mook a Kradan sa tu považuje za nadštandardné ostrovy s nadštandardnými plážami.

Aspoň zatiaľ však na mňa Mook pôsobí veľmi schizofrenicky. Väčší ostrov prepchatý tuktukmi (motorsajdkami) a motorkami, všade kvantum prachu, rozostavané cestičky, kde cesta z ničoho nič skončí a už sa len vzájomne prášime na motorkách. Niekde krásny luxusný rezort a o chvíľu zopár pajzlov nalepených na sebe pomaly bez okien... Medzitým samozrejme skládka odpadu.
      Už v meste sa stačí pozrieť za hocijaký dom a bordel, že by vedeli konkurovať cigánskym osadám zo Slovenska.
      Z polovičky ľudí mám navyše zlý pocit. Sú európsky tuční, poniektorí až americky tuční (štandardní thajčania sú chudí a nie len preto, žeby boli chudobní, ale preto, že pri ich lokálnej strave sa stučnieť nedá), neusmievajú sa a snažia sa nás ogabať (pri požičiavaní motoriek sa im to už aj trochu podarilo).
      Navyše a to tu začínam pociťovať stále viac a viac tí thajci sú aj blbí. Nechali sa zmiatnuť západniarmi a sú schopní z Thajska kvôli tomu spraviť centrum pizze, špagiet, hamburgerov, sendvičov, nezdravých európskych koláčov, zmrzliny, múčnych výrobkov atď...
      Neuvedomujú si, že Thajsko je pre mnohých unikátne práve tým, že je autentické a nie, že je to kópia európskych prímorských stredísk.
      A blbý thajčan sa chce podobať na európana a nechápe, aká je to slepá ulička.

Mne sa stále viac a viac potvrdzuje, že som v Thajsku prežil 4 mesiace svojho života a že to stálo za to, ale nabudúce už do Thajska asi ísť nechcem. Čas spoznať iné krajiny. Pre niekoho, kto je tu prvý krát je Thajsko pecka a je stále rôznorodé a plné nových objavov, ale ja už som asi náročný turista... Je totiž vidím veci, ktoré niekto, kto je prvý krát v Thajsku ešte nevidí.

No uvidíme zajtra... Keď možno aj ja budem mať lepšiu náladu a možno iný pohľad.

Inak kým som mal chvíľku pre seba, ostatní si prešli nejaké pláže a ochutnali nejaké dobroty.
      Mne to dnes nechýbalo, žalúdok permanentne hlási prežratie a to mám pocit, že tu jem najmenej - proste ostatní sú stále hladní, alebo mlsní?

P.S. Na hlavnej fotke Peťka, ako prototyp vdačného turistu Thajska budúcnosti - Fanta je jej obľúbený nápoj a zelená spolu s červenou sú neodolateľné. - ale ja verím, že keď bude mať toľko rokov ako ja, neodolá klasickým thajským dobrotám - ak ešte budú existovať a že "spice" sa stane jej obľúbeným slovíčkom :)

Ubytovanie na ostrove Mook

March 8, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 26 °C

Na Mooku sme mali asi najkvalitnejšie ubytovanie blížiace sa štandardom k európskym hotelom. Avšak predsa mal náš guesthouse jednu špecialitu, o ktorú sa musím podeliť.
      Dolná vchodová časť je v podstate reštaurácia (len pre hostí), ktorá síce má okná, ale 15cm za oknami je múr susednej budovy. Takže výhľad z reštaurácie je na múr nalepený na oknách.
      Aby toho nebolo dosť, tak dnu v tej reštaurácii sú 4 budget izby s balkónom. Áno dnu... Tieto izby majú okná jedine na balkón, ktorý je priamo dnu v reštaurácii. Takže jediný výhľad je do reštaurácie a ak si odhrniete závesy, tak vám vidno z reštaurácie rovno do postele (nie je to viac ako 10 metrov) a keď vyjdete z izby na svoj balkónik tak ste v podstate priamo dnu takmer v centre reštaurácie.
      Neviem, či som to dokázal ako tak popísať, ale divočina je to riadna. Na foto to možno vidno lepšie.
      Celkovo naša budova zvonku o pôdoryse možno 150m2 je vtrepaná na pozemok možno 160m2 a z každej strany hneď nalepená iná budova.
      Jediné šťastie, že sme na poschodí a tie budovy okolo sú nižsie. Výhľad tak máme na strechy iných budov, ale lepšie ako otvoriť okno a naraziť do múru.

• Day 99–101

Inselhüpfen nach Koh Mook

March 26 in Thailand ⋅ ☀️ 33 °C

Mit einem Zwischenstopp auf Koh Lanta, einer Übernachtung im Hotel mit Klimaanlage und eigenem Badezimmer in der Nähe vom ”long beach" (langer Sandstrand) geht es weiter per Pick Up und Boot. Wir legen in Koh Ngai und Koh Kradan an, zwei sehr ruhige und paradiesisch wirkende Inseln, und erreichen Koh Mook, das sich auch gleich von seiner besten Seite zeigt.
      Sehr beschaulicher kleiner Ort, wunderbare Strände, nette Lokale, unerwarteter Abholservice vom Pier (da fühlt man sich freundlich empfangen), ... und wieder günstigere Preise. Okay, ich übernachte hier auch in einem Zelt. 😉 Das ist dafür sehr geräumig und steht unter Cashewnussbäumen.
      Ich darf die Frucht dann gleich noch verkosten und bin angenehm überrascht von dem süß-sauren Geschmack.

Posledné chvíle na Mooku

March 7, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 32 °C

Mook je príznačný tým, že je tu zopár kanálov podobných ako v Benátkach, len miesto gondol sú obsadené longtailboatmi. Všade okolo bývajú ľudia v domčekoch na koloch, či už v bambusových chatrčiach, či drevených domčekoch.
      A keďže je práve príliv vyzerá to efektne. Pokocháme sa na motorkách nie len tým, ale v podstate celé poobedie skúmame každú uličku ostrova. No a keď narazíme na zmrzlinu, či špilko-produkt, nevieme odolať. Ako voda pomaly klesá odhaľuje sa skryté tajomstvo výhod bývania na vode. Všetok bordel hádžu do vody, veď odliv to odnesie. Pri odlive, to vyzerá ako keby bývali v smetisku, ktoré si sami pod sebou vytvárajú - no ale to nie je Thajsko, to je proste Ázia. My recyklujeme, u nich recykluje more (minimálne z ich pohľadu).

Podvečer nakoniec končíme na večeri v pobrežnej reštaurácii, kde pozorujeme ako sa pri odlive opravujú lode.
      Celá večera sa nesie len v znamení shakov.
      Banánový, limetkový, mangový, ananásový...
      A ľadový čaj v plechovke - objednávateľa v záujme zachovania diskrétnosti neuvádzam :)

• Day 20–30

Koh Mook

December 18, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 32 °C

Die Überfahrt von Koh Bulon Le dauerte etwas mehr als 1 Stunde, da auch der Pier von Koh Kadran angefahren wurde. Auf Koh Mook reicht der Pier weit ins Meer hinein, damit die Boote auch bei Ebbe anlegen können. Koh Mook oder auch Koh Muk bedeutet
      auf Thailändisch so viel wie „die Perle“ der Andamanensee. Es gibt im Osten am Hauptstrand Sivalai Beach sehr teure Resorts, aber auf der ca. 5 km2 großen Insel finden sich auch preisgünstige Unterkünfte. Ich habe mich für das nahe am Charlie Beach gelegene auf der Westseite entschieden. Zu Fuß in den Ort geht man ca. 20 Minuten, man kann auch Roller mieten oder 1 der unzähligen typischen Taxis nehmen, Autos gibt es keine. Sonst ist alles da was man braucht: Supermärkte, kleine Shops, jede Menge gute Restaurants, Bars, Massage und 1 einzigen ATM. Ausflüge auf benachbarte Inseln werden ebenfalls angeboten.
      Hier ist es sehr beschaulich, keine Partyinsel. Viele streunende Hunde, die es auf die Schuhe vor den Bungalows abgesehen haben.
      Ich hatte vorab wie üblich 2 Nächte gebucht, aber dann über Weihnachten verlängert.

“Inselparadies”

November 13, 2021 in Thailand ⋅ 🌧 27 °C

Die erste Nacht im Dschungel war ungewöhnlich laut. Wir müssen uns erst einmal an all die neuen wahnsinnig lauten Geräusche gewöhnen. Wie nicht anders zu erwarten ist auch die morgendliche Dusche extrem erfrischend, da es die letzten Tage nur geregnet hat und das Wasser dementsprechend kalt ist. Und mit kalt meine ich richtig kalt! Nordpol-kalt in etwa.

Nach der Erfrischung geht es zu Fuß Richtung Innenstadt von Koh Mook, um dort das zweite geöffnete Restaurant zu finden. Unser Plan ist es außerdem einige Lebensmittel einzukaufen, weil uns Wan angeboten hat, die Küche in der Unterkunft mitzubenutzen.
      Den Weg in Worten zu beschreibend ist schwer.
      Da es die letzten Tage nur geregnet hat und die Insel kein gutes Abflusssystem hat, stehen die Straßen unter Wasser, sodass wir knöcheltief im Wasser waten müssen.
      Das Problem an der ganzen Sache ist, dass die Luftfeuchtigkeit sehr hoch ist und es immer wieder ganz stark regnet, weshalb unsere Kleidung nicht komplett trocknet. Und jeder weiß, was mit nasser Kleidung passiert, die nicht oder zu langsam trocknet - sie stinkt.
      Da die Straßen und auch das Wasser nicht besonders sauber sind, stinkt es noch mehr. Es ist echt widerlich.
      Im Internet wird Koh Mook ganz anders beschrieben. Als nahezu unberührtes Paradies, frei von jeglichem überlaufenden Tourismus, da auf der Insel Autos verboten sind, soll es hier die sauberste Luft von ganz Thailand geben und die Natur soll unberührt sein und im Vordergrund stehen.

Leider haben wir ein ganz anderes Koh Mook kennengelernt. Die ganze Insel Koh Mook wirkt sehr verwahrlost, es stinkt nach Müll und macht uns einfach sprachlos - im negativen Sinne.
      Die Einwohner haben ihre Häuser auf Stelzen gebaut und darunter sind riesige Müllberge. Man kann getrost sagen, dass die Menschen im Müll leben. Dazu kommt eben noch ein ekliger Müllgestank. Es ist erschreckend. Auch am Strand liegt überall nur Müll. Er wird einfach achtlos weggeworfen und bleibt dort liegen. Jahrelang. Vielleicht auch für immer.
      Aber es ist auch Müll aus anderen Ländern, aus Europa, Malaysia, Indonesien. Es ist Müll, der aus dem Meer an den Strand geschwemmt wird.
      Vielleicht war die Situation vor Covid anders. Immerhin gab es seit zwei Jahren keine Touristen mehr hier, die Leute hatten deutlich weniger Einnahmen, mussten sich teilweise neue oder weitere Jobs suchen, ihre Unterkünfte, Restaurants schließen. Das war alles ganz sicher eine verdammt schwere Zeit.
      Aber ist das die einzige Erklärung für den ganzen Müll? Ist das Rechtfertigung genug, dass der Mensch so mit der Natur umgehen darf? Wie kann man die Situation verbessern? Bedarf es mehr Aufklärung? Wie kann so etwas stattfinden?
      Diese Fragen gehen uns durch den Kopf. Wir fühlen uns unwohl, sind nachdenklich. Wir in Europa sind privilegiert genug um zu wissen, wie wichtig die Natur ist, dass wir nur diesen Planeten haben, wie schädlich der ganze Plastikscheiß ist und noch dazu haben wir Ressourcen und Mittel ihn zu vermeiden.
      Wir haben es in der Hand. Auch, wenn es mehr kostet: Es muss sich dringend etwas ändern, WIR müssen etwas ändern, Wir müssen UNS ändern.

- Marjolein

Ao Phang Ka, อ่าวพังกา