Thailand
Huai To

Den 28 thajska doprava

January 15, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 25 °C

Cely den sa presuvame do Ao Nang, do nasho povodneho hotelu, kde sme zacinali.
      Tam stravime 2 noci a ide sa domov.

Zaciname taxikom. Dankin kufor sa vsak dnu nezmesti. Nakoniec musi ist na prednom sedadle a my nasackovani 3 ja vzadu.

Minutu po tom, ako taxi vyrazi si Danka spomenie, ze asi zabudla mobil v domceku. Zastavit vsak thajskeho taxikara, ktory nerozumie ani slovicku "Stop" nie je sranda.
      Takze 50km v napati (kedze mobil ak ho nezabudla, tak je asi v kufri).

Taxikar je thajsky speedy gonzales. Po tom ako su pred prudkou zakrutou znacky "90", potom "80" a nakoniec "70" a ten maniak fici 120 a nie je najmensi naznak toho, ze spomali hladam pas a priputavam sa. Jeho standardna rychlost je okolo 110 nezavisle dedina, nededina.
      Po cca hodine nas vyhadzuje v meste Trang na autobusovej stanici. Mobil bol nastastie v kufri.

Na zdaleka nie malom nastupisti sme jedini traja europania a trosku tam aj budime pozornost. Tomcovi som vysvetloval, ze niekedy je lepsia jednoducha anglictina a ruky a nohy ako jeho zlozite vety na vybavovanie veci s thajcanmi, ktorych anglictina je tiez obmedzena. Takze protestne odmietol vybavovat on a poslal ma vybavit autobus. Za skvelu cenu 2,7 eur na osobu vybavujem (rukami a nohami) van (autobusik pre 16 ludi) na dalsiu asi 150km trasu.
      Ma to jeden hacik. Dankin kufor je zas tak velky, ze zabera cele sedadlo, takze ho musime zacvakat ako dalsiu osobu.

Uzivame si pravu thajsku dopravu. V minibuse thajsky puch, thajske teplo a hlavne thajska hudba, z ktorej ma po cca 2 hodinovej jazde uz triafa a som zrely na psychiatriu. Tlmice to ma v takom stave, ze my traja, co zaberame cely zadok autobusu obcas nadskocime uplne do vzduchu - ale to som chcel, uzit si pravy thajsky sposob dopravy a este sa to bude gradovat.

Po vystupeni v Krabi sa na nas hned vrha nejaky taxikar, ze do Ao Nang nas odvezie za skvelych 500 bubakov (15eur). No urcite! Vidi, ze to nepojde, tak klesa na 400.
      Kasleme na neho.
      Na nastupisti nachadzame songthaew (male nakladne auticko, kde sa sedi vzadu na laviciach na krytej korbe). Bez akehokolvek zjednavania cena za vsetkych a kufre 180 bubakov (5 eur) za cca 40km trasu do Ao Nang.
      Po tom ako sa napratame s nasimi kufriskami do auticka, zmesti sa tam podla mojho europskeho odhadu max. 5-6 ludi. Nastastie nasadaju len asi 3ja.
      Auticko vyrazi, akurat, ze zlym smerom.
      To pochopime po chvili. Auticko krizuje cele Krabi, aby nabralo dalsich. Po case je uplne plne. Ja sedim vykruteny s kuframi na nohach, auticko napraskane a ten maniak (vodic) sa stale tvari, ze nema dost. Stoji na roznych frekventovanych ulickach a oslovuje bielych... Do max. napraskaneho auticka nastupuju dalsi a dalsi.
      Ked uz to vyzera, ze uz miera komprimacie prekrocila maximum, tak maniak vodic vyhadzuje svojho spolujazdca a miesto neho nasuka k sebe do kabinky dalsich dvoch. To vsak stale nie je koniec. O chvilu nabera dalsich 3 ludi, ktori uz len postojacky visia na konci auticka (nieco ako nasi smetiari).
      Nakoniec sme v auticku 15ti plus vodic a to som si myslel, ze sa tam zmesti max cca 8 ludi.
      To je prava thajska doprava, uzivam si to. Nie som si isty, ci aj zvysni clenovia nasej vypravy ;)

Vdaka tomu, ze sme vsak dnes nesli od startu az do ciela taxikom sme usetrili asi 40 eur a fakt si uzili, ako funguje doprava v Thajsku... Mam pocit, ze poniektori by radsej obetovali tych 40eur, takze je jasne, ze o 2 dni na letisko uz ziadne experimenty. Objedname si luxusny taxik.

Huai To, ห้วยตอ