Thailand
Ko Bubu

Odchádzame na ostrov Lanta

March 9, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 27 °C

Pri odchode z ostrova Mook na ostrov Lanta konečne vidíme živých "dugongov" (kapustňák morský). Kým sme my obchádzali všetky vyhliadky na ostrove Libong, ktorý je ich populáciou známy, nakoniec ich objavíme priamo pri móle na ostrove Mook skadiaľ odchádzame speedboatom.
      Maja je z tejto lenivej ryby vo vytržení.

Na 400 koňovom speedboate obsadzujeme miesta tesne pri motoroch. Danka si tak môže pripomenúť ako celú sezónu smrdí Milan tankujúci malé loďky. Benzínová aróma je všade vo vzduchu.

Náš kufor navyše obsadil najúbohejšie miesto. Úplne na spodku velikánskej kopy ďalších kufrov (no aj 4 rady kufrov ešte nad ním) a po tom všetkom ešte poskákal jeden z thajčan z posádky. Že prežije železná vrtuľa v kufri som si istý, ale či prežije kufor...

Zábava sa začína asi v dvoch tretinách cesty, keď z miesta vodiča začne pípať varovný alarm a jeden motor sa o chvíľu na to vypína - prehriatie motora. Škoda, že tá loď má dva motory. Rád by som videl to zdesenie na tvárach spolucestujúcich, lebo už teraz bolo cítiť nervozitu.
      Kým ideme na jeden motor slimačou rýchlosťou, druhý sa už počas jazdy opravuje. Thajčan visí na konci člnu nad vodou. Ak rupne do vody, zomelie ho vrtuľa vedľajšieho motora. O chvíľu sa robí skúšobný štart a ozubené koleso v otvorenom motore sa pri jeho pohyboch zopár krát točí tesne vedľa šiat opravára. Malý pohyb a zomelie ho :) So záujmom túto opravu (ako vlastníci takmer rovnakej Yamahy :) spolu s Ňaňom sledujeme z tesnej blízkosti.
      Nakoniec to bolo len upchaté chladenie motora.
      Po chvíli opravené a prehistorická Yamaha už zase drnčí s podozrivými zvukmi, ale do prístavu na Lante už to snáď dá.

Posledná časť cesty je kanálom pomedzi ostrovmi obkolesenými magrovníkmi. Šinieme si to v sklze a mne to pripomína rýchlu plavbu po Bodrogu. Aspoň trošku spestrenia pre nás starých thajských morských vlkov, pre ktorých už plavba na speedboate nie je nič nové.

P.S. Na jednom zo záberov naložená thajská smetiarska longtailboat v diaľke a na jednom vidno, že keď si vymontuješ z prístrojovky na lodi "zbytočné" prístroje ako ukazovateľ teploty motora, potom si zrazu vyplašený, keď z ničoho nič pípa alarm a už je "takmer" neskoro.

Ko Bubu, เกาะบูบู