United States
Temple Mishkan Israel

Discover travel destinations of travelers writing a travel journal on FindPenguins.

1 travelers at this place

 • Day3

  Selma, Alabama

  April 27, 2018 in the United States ⋅ ⛅ 22 °C

  A place knowns for voting rights movement in the 1960's. On Sunday, March 7th 1965 about 600 civil rights marchers headed out of Selma direction Montgomery. What started as "Bloody Sunday" as the marchers were attacked by the local authorities, ended as a march with over 25000 participants on the 3th attempt.
  Selma, a vivid city with population of 28000 in the 1960's looks today as a city where the time stopped. Only about 18000 people live here today. I had a feeling that we are the only people walking on the streets. Passing by storefronts of closed businesses and restaurants, we walked into a tiny open coffee place. I could not help it, I had a feeling like everybody moved out.
  ***
  Selma je mesto najviac známe asi vďaka protestom za hlasovacie práva v 60tych rokoch. V nedelu 7meho marca sa približne 600 demonštrantov vybralo pochodovať na mesto Montgomery. Čo začalo ako "Krvavá nedela", keďže protestujúci boli napadnutí hneď po začatí protestu, sa nakoniec skončilo na tretí pokus ako protest s viac ako 25000 zúčastníkmi.
  Selma, ktorá bola v 60tych rokoch celkom živé mestečko (cca.28000 obyvateľov) dnes pripomína mestečko v ktorom zastal čas. Dnes tu žije len okolo 17000 ľudí. Pri prechádzke som mala pocit že sme jediní ludia co chodia po uliciach. Medzi výkladmi pozatváraných obchodov a reštaurácii sme našli malú otvorenú kaviareň. Nemohla som si pomôcť a stále som mala pocit akoby sa všetci z tohto mesta vysťahovali..
  Read more

You might also know this place by the following names:

Temple Mishkan Israel