Cyprus
Cyprus

Curious what backpackers do in Cyprus? Discover travel destinations all over the world of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Paphos Afternoon

January 30 in Cyprus ⋅ 🌧 16 °C

Had a bit of crazy weather as we moved from Kourion to Aphrodite's Rock outside of Paphos. The skies darkened. We'd heard the prediction of rain, and rain it did, along with some lightning. The only thing we could do was cross our fingers that the weather would dry out quickly before our next destination. What looked like wet snow on the window was not promising, but it did clear up soon enough.

We pulled over on the road by some cliffs overlooking the beach where Aphrodite's Rock was located. Depending on which legend you hear, you'll find different reasons to swim out to and around Aphrodite's Rock. One version has to do with love while another of course is youth and beauty. You could also find true love, supposedly, if you find a heart shaped pebble on the beach. I'm admittedly guilty of picking up a few pebbles here, one sort of heart shaped, but nothing like what a fellow traveler found. Got too distracted at one point on the beach and didn't make it further along. Oops...perhaps I shall return here on a previous trip.

The city of Paphos is the smallest on Cyprus I believe. Now that I'm here, I'm really glad I decided to make Limassol my base instead of Paphos and flying out from here. There's a few sights to see like the Saint Solomoni catacombs where she was first imprisoned for her faith, the tortured and killed. There's a large tree as well with numerous ribbons of cloth tied here. The ribbons represent prayers and hope for a cure for those who are ill. One person even tied on baby shoes.

Onwards to St Paul's Pillar where the apostle was flogged, it's near a site with ruins of past churches, although a small one still stands today. Perhaps the biggest highlight of Paphos was the Archaeological Park. Filled not only with ruins, but also some stunning mosaics remaining from earlier times. The House of Dionysos is supposed to contain the best, but I think the best one is located at the House of Theseus. It's definitely worth exploring here for an hour or two.

Time flew and we had to leave before we could see more of Paphos. I'm glad I took this tour as it helped make it an easy and focused day, not to mentioned a few sites like Aphrodite's Rock that would've been challenging to get to on my own.

Den2

December 22, 2018 in Cyprus ⋅ ☀️ 17 °C

Rano sme sa stretli s nasou mladou cyperskou prevadzkovatelkou penzionu. Vsetko sme si vysvetlilii a dala nam navod, ako zaparkovat pri penzione. Vecer sme auto nechali na platenom parkovisku, lebo v centre Nikozie to je s parkovanim peklo. Centrum je vlastne obrovska citadela po obvode s obrannym valom. Je skoro presne rozdelena na turecku a cypersku cast. Hladny sme sa vydali hladat obzivu. O deviatej bolo mesto prazdne jak u nas cez statny sviatok. Ale Dominikinej pozornosti neunikla jedna armenska pekaren. Vianocne hody sme teda zacali cerstvym bielym pecivkom pecenym v peci na dreve. Rozok so syrom haloumi, falafel a este nejaka cudna placka. Potom som si nasiel barik s pravou cyperskou kavou a cerstvo vylisovanou pomarancovou stavou. Pochodili sme cele mesto hore dole. Zaujimava bola trznica ktora byva len v sobotu. Prichadzaju farmari z okolia a predavaju vsetko co na Cypre rastie. Citrusy, korenove zeleniny, bylinky, tekvice a giganticke kapusty. Aj klobasky a vino. Skusili sme prejst na turecku cast mesta, ale ked sme videli tu nekonecnu radu smerom naspat do greckej casti, este v demilitarizovanej zone sme sa otocili na pate a hybaj naspat do EU. Chodenim nam prehladlo, tak sme spojili obed s vecerou a isli rovno do Piatsa Gourounaki (https://goo.gl/maps/rJhMtkjwozj). Fakt odporucame!!!
    Take grilovane mäská sme asi od posledneho Grecka nemali. Po veceri sme este dali prechadzku mestom, ktore zilo na 120%. Vsetci horuckovito kupovali, co sa dalo. My sme este ochutnali poulicne sisky vyprazene na pohyblivom voziku a isli rovno do postele. Zajtra vyrazame do hôr.

Den3

December 23, 2018 in Cyprus ⋅ ⛅ 10 °C

Odchadzame z Nikozie. Caka nas dlhy den, lebo cestujeme do cyperskych hor. Podari sa nam vyslobodit auto z parkoviska a do navigacie nastavujeme prvu pumpu. Cesta mestom je jedna hroza. Malo aut a na velkych krizovatkach mame problem jazdit v spravnom pruhu 😬🚗. Toto jazdenie v lavom pruhu je na hlavu. Pumpa bez obsluhy, bojujeme s tankovacim automatom, ktory je len v grectine. Podarilo sa a vyrazame do hor do klastora Kykkos. Klastor je unesco z 11. storocia. Nad klastorom na uplnom vrchu kopca je kaplnka, cca 1300 m.n.m. Krasne vyhlady, pofotime sa a pokracujeme dalej serpentinami pomedzi hory. Konecne sme pred vecerom dorazili do dedinky Potamitissa. Je tu jeden maly agrohotel, od ktoreho nas deli prijazdova cesta, o ktorej si najprv myslime, ze to je vtip. Nebol. Chudak auto. 35% stupanie po vybetonovanej cesticke da zabrat aj na peso. Konecne sa ubytujeme a utekame hladni na veceru. Usadime sa pri krbe a cakame, co nam cypersky domaci ukuchtia.Read more

Den4

December 24, 2018 in Cyprus ⋅ ☀️ 9 °C

Predpoved hovori, ze ma byt krasny slnecny den, preto vyrazame na najvyssiu horu Olympus (1952 m.n.m.). Ked sme dorazili na nase prekvapenie bol v tieni sneh a zhruba 4stupne. Vybrali sme sa na turu menom Artemis, ktora lemuje celu horu po obvode, takze ponuka krasne vyhlady vsetkymi smermi az k pobreziu. cca 50-70km. Silno odporucame. Po 3hodinkach prijemnej prechadzky sme sa posilnili v nedalekej taverne. Olivy, humus, caciky ako lusk. Zakoncime cyperskou kavou a uz vyrazame na dalsi bod zaujmu vodopad Kaledonia. Nas je tazke ohurit vodopadom (Islandske vodopady asi tazko nieco prekona), ale bol pekny. 💦 Vianocnu veceru mame u nas v hoteli. Dali sme si tradicneho peceneho horskeho pstruha 🥂🐟 pri krbe.Read more

Den5

December 25, 2018 in Cyprus ⋅ ☀️ 13 °C

Domaci nam s nadsenim v ociach predpovedali na dnes snezenie, tak planujeme len doobeda malu turu vo vedlajsej dedine a potom navstevu starych unesco ortodoxnych kostolikov v okoli. Nesnezilo, ale ochladilo sa. Zase nadherna prechadzka krajinou a terasovymi polickami, kde miestni farmari pestuju olivy a vino. Lekcia z dnesneho dna je, ze olivy zo stromu sa nejedia. Surova oliva je fakt trpka a nejedla 🥴. V dalsej dedinke sme cestou ku kamennemu kostoliku z 12 storocia natrafili na taku milu tavernu. Tvarila sa ze je zavreta, ale nase nosy citili, ze sa tam nieco griluje. Vosli sme a hned nas vital maly fuzkaty cypercan s usmevom a zaroven s vaznym vyrazom, ci mame rezervaciu, lebo vsetko je obsadene. Nastastie nam nasiel stol hned vo dverach tak, aby sme zavadzali kazdemu, kto pride. A prislo teda vela ludi. Oni tu na Cypre vlastne Vianoce oslavuju 25.dec. tak, ze cele rodiny sa navalia do restauracii a hoduju a kvakaju cele hodiny. Tak aj bolo. Prisli tetky, dedkovia, deti - vsetci vyobliekani jak do kostola. Mali tu len jedno jedlo, co bolo podozrive, ale potom sme pochopili. A nezabudneme, co to je Vianoce po cypersky. Priniesli nam v mistickach 15 jedal. Ano 15. Grecky salat, olivy, nakladana cvikla, prazenica so spenatom, pecena pecienka, pirohy, peceny cypersky syr, zeleninove fasirky, pecene prasiatko, peceny hovadzi chvost, grilovane kura, tahini, slimaky, caciky, baklazanovy salat a pita chlieb. Samozrejme na koniec domaca baklava z ktorej tiekol med. No koniec sveta. Ked sme to cele sfutrovali, ledva sme sa dokotulali do auta.Read more

Den6

December 26, 2018 in Cyprus ⋅ 🌬 11 °C

Odchadzame z pohoria. Po odubytovani nasadame do auta a vyrazame na dve lahke a kratke tury. Prva je v dedinke Kato Amiantos. Mala to byt len prechadzka popri potoku, ale asi po 200 metroch sme stratili cesticku. Potok sa zrejme nedavno po vyraznom dazdi zmenil na rieku a vymyl cele koryto aj s cestickou. Tak sme pokracovali podla mapy hore prudom, co bolo dost narocne. Asi na jednom kilometri sme museli prebrodit potok 5krat. Kazde preskakovanie bolo narocnejsie, az sme sa dostali na usek, kde sa uz nedalo pokracovat. Skoda, krasne tam bolo. Tak sme sa teda skakanim vracali spat, az nas pri poslednom preskoku zaskocila vyska hladiny, ktora stupla tak, ze som musel zacat rychlo vyrabat brod. Hadzal som balvany do potoka s cielom vyrobit prechod, ale nepomahalo. Museli sme rychlo konat, tak si to odniesli len premocene topanky. So zbytkovym adrenalinom sme prisli k autu, prezuli, obuv a isli k Millomeris vodopadu. Toto uz bola kludnejsia prechadzka 😬. Po vodopade smerujeme na pobrezie do mesta Paphos. Ubytovani sme priamo na promenade s vyhladom na more. Vecera bola zase vynikajuca. Ja som si dal pecene jahnacie🐑 a D si dala musaku 🍆( zapeceny baklazan s o syrom).Read more

Den7

December 27, 2018 in Cyprus ⋅ 🌧 11 °C

Malo nam dnes prsat. Neverili sme tomu, tak sme sa vybrali objavovat najcennejsie archeologicke vykopavky Cypru. Hned jak sme dorazili k archeologickemu arealu, zacalo liat. A lialo tak, ze sme teda ako spravni europania isli shoppingovat. Za par hodin nakupene, sak boli Vianoce. Prsat medzitym prestalo. Vratili sme sa k archeologickemu vyzitiu. Asi po 30 minutach sme si povedali, ze keby takuto historiu vykopali v Nemecku, chodili by sme tam po dlazdenom chodniku a vsetky artefakty by boli ukryte pod strechou. Ale tu sme chodili po kaluziach a na tie vsetky stopy minulosti prsalo a ludia po nich dupali. Co uz, aspon vieme, ze cerpanie EU penazi aj tu funguje podobne, ako to dobre pozname z domoviny. Videli sme tu nadherne rucne robene mozaiky z 2-3 storocia a dejiny ako z knihy historie. Staroveki greci, rimania, kriziacke vypravy, benatcania atd..Mohol by som pokracovat novymi dejinami az po 2.sv. vojnu. Boli tu odjakziva v centre svetoveho diania a su nato pomerne pysni.
    Po hodinach chodenia prisla konecne burka, ktoru nam predpovedali. Prsalo mocne, az potoky cervenej zeminy, na ktorej sa tu rodi uzasne vino stekali do mora. My sme samozrejme uz pozorovali dazd cez vinne pohare 🥂.

Den8

December 28, 2018 in Cyprus ⋅ ⛅ 15 °C

Hned z rana rychla ranajka a utekame k autu a vyrazamme k poloostrovu Akamas - nazapadnejsi cip. Cestou sme isli dlhou dolinou, ktoru lemovali pomarancovniky, mandarinovniky a pomelovniky. Nedalo nam a zastavili sme pri jednom pomarancovom sade. Od domacej si pytame dzus. S usmevom nam kazdemu natlaci 0,5l cerstvej stavy za drobne. Pokracujeme dalej. Je tu narodny park, nedotknuta priroda, cesty len pre terenne auta a podla legiend tu zila Afrodita. Ako prvu zastavku zvolime prirodny vodopad v ktorom sa udajne kupala Afrodita a nasledujeme legendu s tym, ze po kazdom kupleli isla hore na kopec pod velky dub, kde oddychovala. Prisaham, ze ked tuto turu davala zakazdym, tak lytka musela mat ako Herkules. Ked sme dorazili k naozaj staremu dubu ako z Games of Thrones, zistili sme, ze sa tunak stretavala s Adonisom. Ts ts, taketo veci. Krasne to vyhlady, boli sme az 300mnm doslova a pozorovali ludi, ako sa kupu na plazach pod nami. Slnko pieklo a my sme sa uz tesili, ako si dame cestou domov cerstve pomarance.Read more

Den9

December 29, 2018 in Cyprus ⋅ ⛅ 15 °C

Hned po ranajkach nasadame do auta a vyrazame smer ako vcera, ale pod zapadny cip do kanonu Avakas Gorge. Cim sa blizime cesta sa zhorsuje, az stracame asfalt a prichadza kamen a hlina. Uz, uz sme tam a pred koncom nas zaskoci brod cez rieku. Dumkame, sme rohodnuti nechat auto pred brodom, ale zrazu ide domaca pani na Hyundai Atos, ktora prejde cez 25cm prud vody, ako keby bola na 4WD. Nenechal som za zahanbit a rozbieham Mazdu 2. Voda spliachala stranami. A som na druhom brehu. Dominika to nestihla ani zdokumentovat. Vystartovali sme do kanonu proti prudu. Zase skaceme z jedneho kamena na druhy a z jednaj strany potoka na druhu. Topanky zamocene len troska, lutujeme nepripravenych turistov v teniskoch a slapkoch. Krasne to tu je, skoro ako v kanone Antelope v rezervacii Navaho. Ale tam sme este neboli 😉.Read more

Den10

December 30, 2018 in Cyprus ⋅ ⛅ 15 °C

Slnko hned z rana pecie. Nasa prva zastavka su Hrobky kralov. Je to cintorin plny rucne vytesanych hrobov do kamena, ale paradoxne nie pre kralo, ale pre bohatych mestanov a uradnikov. Pochovavalo sa tu takto dlhe storocia za Grekov, Rimanov, Rannych krestanov. Je to otvoreny areal pri pobrezi bez pristreskov, v lete tu musia turisti odpadavat od tepla. Cestou naspat do mesta sa D rozhodla, ze bude soferovat. 3min na parkovisku natrenovala automaticku prevodovku a vyrazili sme do ulic. Paradne dosoferovala az do hotela a uznala, ze toto soferovanie v lavo je len pre blaznov.
    PS.: prednost z lava stale nevieme, ci sa tu uznava!
    Na hoteli sme este vyuzili silne slnecne luce pri bazene.

Republic of Cyprus, Zypern, Cyprus, Ciprus, Saeprɔs, ሳይፕረስ, Chipre, قبرص, ܩܘܦܪܘܣ, Xipre, Kipr, Кіпр, Кипър, Cipri, সাইপ্রাস, སཱཡེ་པ་རས྄།, Republik Kiprenez, Kipar, Kypr, Cypern, Saiprus nutome, Κύπρος, Kipro, Küprus, Zipre, سایپروس, Siipar, Kyproksen tasavalta, Kýpros, Chypre, Syprus, An Chipir, સાયપ્રસ, Sifurus, Cipar, קפריסין, साइप्रस, Chip, Կիպրոս, Cypro, Kyprus, Chipro, Kýpur, Cipro, キプロス共和国, კვიპროსი, Kuprosi, ស៉ីពរ៍, ಸೈಪ್ರಸ್, 사이프러스, قیبرس, Kobros, Sipuriya, Cipru, Sípɛlɛ, ໄຊປັຼດ, Kipras, Shipele, Kipra, Sypra, Кипар, സൈപ്രസ്സ്, सायप्रस, Kibris, Ċipru, ဆိုက်ပရက်စ်, Taiprus, Kypros, Republiek Zypern, Republikken Kypros, ସାଇପ୍ରସ୍, Кипр, Sipre, Cypr, Kipru, Cipra, Izinga rya Shipure, Sîpri, සයිප්‍රසය, Ciper, Qubrus, Qipro, சைப்ரஸ், సైప్రస్, ประเทศไซปรัส, Saipalesi, Kıbrıs Cumhuriyeti, Síp (Cyprus), Orílẹ́ède Kúrúsì, 賽普勒斯, i-Cyprus