Satellite
Show on map
  • Day 9

    Airbus tehase tuur

    July 5, 2019 in France ⋅ ☀️ 35 °C

    Airbus on ülemaailmne ettevõte, mis arendab lennukeid, helikoptereid ja satelliite. Ainuüksi Prantsusmaal Toulouse'i linnas töötab Airbusis rohkem inimesi kui Tartu linnas kokku elanikke.

    Külastasime Airbusi tehast, kus ehitatakse ja testitakse uusi lennukeid kuni nad on lennuvõimelised. Tehases testitakse neid kana kahuriga, poriloikudesse maandumisega, tuuletunnelites, ekstreemsete värinatega, tiibade painutamisega 7m ühele ja teisele poole jne. Seejärel lennatakse nendega Saksamaale värvimisele ja sisustamisele.

    Kahjuks tehases sees pildistada ja filmida ei tohtinud. Seega väga palju pilte pole tuurist, küll aga sisevoodrita sõjaväelennukist A400M, mida hiljem seest vaadata saime. Tegu on siis lennukiga, mis suudab kanda kuni 37 tonni, on võimeline maanduma murul, liival, põllul ja suudab õhus teisi tankida või lasta ennast tankida. Et mootorid laiali ei läheks liiva või heina sees, siis on tegu propeller mootoritega.

    Enamus tuurist oli tegelt A380 kohta, mis on maailma suurim reisilennuk (2 korrust ja 853 inimest). Seda on Airbus müünud alates 2003 aastast, kuid ehitus lõpetatakse 2024, sest nõnda suur lennuk on liialt kulukas. Taavi väitis, et edaspidi ehitatakse pigem kitsamad ja pikemaid lennukeid, et kütust säästa.

    A380 ehitus toimub tegelt väga mitmes riigis (Prantsusmaa, Saksamaa, Inglismaa, Hispaania). Lennuki kere detailid ehitatakse valmis ja seejärel transporditakse Prantsusmaale Toulouse'i, kus lennuk pannakse kokku piisavalt, et sellega oleks võimalik Saksamaale lennata. Näiteks reaktiivmootorid ehitab Rolls-Royce Inglismaa jne. Suurem osa lennukidetailidest on läinud üle komposiit materjalidele nagu fiiber jne. Nina peab aga endiselt olema tugevast ja plastilisemast materjalidest, et kokkupõrkeid lindude ja muuga üle elada.

    Lennuk mudelinimega "Beluga" mis näeb täpselt välja nagu vaal, on Airbus arendanud ainult enda jaoks, et teiste lennukite juppe euroopas vedada. Näiteks mahutatakse terve lennuki tiib Beluga kõhtu. Kuna detailid on läinud suuremaks, siis nüüd arendavad nad välja lennukit "Beluga XL". Kui see nimi Google'i otsingusse panna, siis näeb lahedaid pilte.
    Read more