Ukraine
Ukraine

Curious what backpackers do in Ukraine? Discover travel destinations all over the world of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Most traveled places in Ukraine:

All Top Places in Ukraine

26 travelers at this place:

 • Day2

  Kiev

  August 9, 2017 in Ukraine

  After 4 hours of border control and 11 hours of bus riding I met Dasha, a classmate of mine from Hohenheim, and her Columbian boyfriend Edwin. She showed us the Ukrainian Kiev in a way I'll never forget. Together we discovered places we'd never seen otherwise. Definitely, Kiev is way more than post-soviet buildings and grey concrete and well worth a visit. Thank you Dasha and Edwin!

 • Day3

  Ukraine: Train No. 006 - Kiev to Moscow

  August 10, 2017 in Ukraine

  The second day in Kiev I spent loosely to get ready for the overnight border crossing to Russia. The train was heated up by standing under the hot sun which turned every movement in the train into drops of sweat running down the skin. The more people entered the train, the more flavorsome the smell became. First, my neighboring seat was taken by Helen, but she got out in Konotop to visit her family. In Konotop, border control and another very friendly Ukrainian girl Natalia took Helen's seat. The next morning we spend together talking until we got out in Moskow, Kievskaya train station. Natalia went to a wedding and I was waiting for Maxi to meet.Read more

 • Day1

  Singing... in Kyiv

  May 14, 2017 in Ukraine

  Ukraine is a tough country - in the last few years there has been a revolution, a downed plane and there are ongoing issues with Russian. I clearly didn't do my research or I may have been a little more apprehensive when we landed in KBP - Kiev's international airport, and sought out Vladimir our taxi driver. We were there for the Eurovision song contest 2017. The drive into town was quiet Vald knew little English and I little Ukraine - we smiled and pointed at a few things. First impressions of Kiev were welcoming - though it had dark undertones - I got the feeling if you wanted to pay to have someone bumped off you should have brought them with you. I had Téa with me - my favourite daughter.

  Kiev to be pronounced like Keith with a speech impediment - where "th" is "v". yep that easy, was wet and not that welcoming as a city. The hotel was very nice - I think we could have stayed there a lot longer and it is somewhere where I would be very tempted to go back to.

  Beer and food in general was cold and cheap - I liked the chicken kiev's - I had 2 and many many more beers. I gave 5 euros to the porter, and I guess that was enough for him to take his family out for a slap up meal with lots more beers if the hotel prices were anything to go by.

  The Eurovision contest was good - some observations on no particular order;
  - very camp
  - nice welcoming crowd, all on good form
  - not many drunk people
  - lots of over excited people
  - lots of Brits and Irish - but a good all round collection of flags
  - the winning song was a bit pants
  - the variety of songs was fabulous
  - the horse and gorilla were the only weird there

  We walked a lot. My feet still hurt. We took the Metro out to the exhibition hall for the contest - some 10km. It cost the equivalent of 20p each way.

  I've included some photos - last is the best.
  Read more

 • Day7

  Shayan, Ukraine

  September 2, 2016 in Ukraine

  Der Bericht folgt zum Camp, was viel als Werbung versprach, doch wenig hielt.
  http://shayan-ozero.com.ua/
  Man-o-Mann! Was es für Straßen gibt! Die Eisenbrücke sollte für Fahrzeuge bis 2,5 Meter Höhe durchfahrbar sein. Mein Womo ist 3,25 Meter hoch und ging durch. Allerdings einspurig befahrbar, man muss warten, bis das Pferdefuhrwerk die Brücke geschafft hat.

 • Day2

  Lvov

  August 18, 2017 in Ukraine

  Tak jsme se dočkali. Po 5 a půl hodinách strávených na hranicích jsme kolem 10:30 místního času přijeli do Lvova (pozn. Ukrajina je v jiném časovém pásmu... Mají oproti nám o hodinu víc).

  Naše první cesta vedla do úschovy zavazadel, kde jsme nechali velké batohy, a pak na snídani. Dali jsme si čiburieky - smažené kapsy plněné různými směsmi, my měli masovou. K tomu soljanku - polívku a kvas - kvašený místní mírně alkoholický nápoj.

  Pak jsme se vydali na obhlídku města. Došli jsme do historického jádra, kde jsou domy už docela slušně opravené. Mimo centrum je to pak už horší. A sídliště na okrajích vypadají, jako by se měla za chvíli zhroutit. Ale uvnitř to prý tak hrozné nebývá.

  Vylezli jsme si také na radniční věž, abychom se podívali na město z výšky. Na oběd jsme si zašli do sítě místních jídelen... Dobře tam vaří, vyberete si, na co máte chuť a je to za slušné peníze. Oběd pro dva ve složení polévka nebo salát, hlavní jídlo, zákusek a pití vyšel asi na 170 Kč ☺

  Šli jsme se také svézt místní hromadnou dopravou. Ve Lvově jsou tramvajové tratě užší než u nás. Mají rozchod jen 1000 mm. A v dopravních prostředcích tu hrají bezva hru 😁 Jízdenky lze bez přirážky koupit u řidiče. Jedna jízda vyjde na 2 hřivny. Pokud nastoupíte zadními dveřmi a potřebujete jízdenku, tak vezmete odpočítání obnos a strávíte to nejbližšímu člověku ve směru k řidiči. Peníze takto doputují k řidiči a ten stejnou cestou začne posílat zpět jízdenku, která doputuje k vám. A prý, dle místních, doputuje vždy. Jízdenku je pak nutné označit v "kompostéru", které jsou umístěné mezi okny.

  Další lahůdkou místní dopravy je to, že nejsou zastávky moc často označeny svým názvem a ani na nich nevisí nic, co by se podobalo jízdnímu řádu.

  Večer jsme se stavili na večeři tam, kde na oběd. Po večeři už jen přesun na nádraží (trochu hektický, protože tramvaje kvůli výlukám jezdí jinak) a odjezd do Oděsy nočním vlakem.
  Read more

You might also know this place by the following names:

Ukraine, Oekraine, Ukren, ዩክሬን, Ucraína, Ucrægna, اوكرانيا, ܐܘܟܪܢܝܐ, Ucrania, Ukraina, Украіна, Украйна, Ukɛrɛni, ইউক্রেন, ཡུ་ཀྲན།, Ukrajina, Ucraïna, ᏳᎬᎳᎢᏅ, Ѹкраина, Украина, Wcráin, Ukraine nutome, Ουκρανία, Ukrajno, اوکراین, Ukereen, Ukreina, Ucrayena, Oekraïne, An Úcráin, યૂક્રેન, Yukaran, אוקראינה, उक्रेन, Ukrajna, Ուկրաինա, Ukrania, Ukrainia, Úkraína, Ucraina, ウクライナ共和国, უკრაინა, Ukraini, អ៊ុយក្រែន, ಉಕ್ರೈನ್, 우크라이나, ئۆکرانیا, Ukrayn, Yukurayine, Ikrɛni, ຢູເຄຼນ, Ukreni, Okraina, ഉക്രൈന്‍, यूक्रेन, ယူကရိန်း, Yukreini, युक्रेन, Ukraîne, Ucràina, Ukrainu, ୟୁକ୍ରାଇନ୍, اوکراين, Ucrânia, Ukranya, Ikerene, Ukrêni, යුක්රේනය, Ukrainë, Украјина, உக்ரைன், యుక్రెన్, ยูเครน, ʻIukuleini, Ukrayna, ئۇكرائىنا, Україна, یوکرائن, U-crai-na (Ukraine), Lukrayän, Oucrinne, אוקריינע, Orílẹ́ède Ukarini, 乌克兰, i-Ukraine

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now