Martina a Jirka

Joined July 2016

Tak jsme doma!

August 19 in Czech Republic ⋅ ⛅ 18 °C

Připadá nám to již strašně dávno, když jsme 29. července plní očekávání přiletěli na Mallorku. Dnes je 19. srpna a my jsme právě někde ve vzdušném prostoru EU (tedy alespoň doufáme 😊) a blížíme se ku Praze. Za tu dobu jsme toho opravdu hodně zažili a jsme rádi, pokud vám náš blog zprostředkoval alespoň nějaké zážitky. Ještě jsme si závěrem dovolili připravit pár věcí, které nás celkem zaujaly.
    Ceny
    Ceny jsou relativně přijatelné. V Čechách je v restauracích levněji, ale není to zase takové drama. Například v Portugalsku se dá káva koupit kolem 1 Eura, pivo v normálních podnicích stojí kolem 2 - 3 Euro za téměř půllitr, sklenička vína od 2,5 Eura (ale klidně také více). Na Mallorce v supermarketu je levněji a jídlo se nám zdálo o dost kvalitnější. Ovoce bylo zralé, chuť u zeleniny naplňovala vizuální předpoklady (rajče chutnalo jako rajče) a u masa jsme si opět osvěžili, jak má chutnat (zvláště u kuřecího a vepřového). 😊
    Jídlo a pití
    Tady nám připadá velký rozdíl mezi Španělskem a Portugalskem. Španělskou kuchyni milujeme, portugalskou akceptujeme. Jasně v Portugalsku dostanete fantastické ryby na grilu (v životě jsme jich snad tolik za 10 dní nesnědli), ale nenarazili jsme na nějakou vyloženou zajímavost, která by nám okamžitě padla do oka. V Portugalsku se zároveň konzumuje velké množství masa. Pro vegetariány to tedy moc není. Souhrnně lze říci, že hlady neumřete, ale nějaká hitparáda to není.
    V pití je to trochu něco jiného. Tam nám Španělsko a Portugalsko přišlo srovnatelné. V Portugalsku mají například dost dobrá bílá vína, i když poněkud silnějšího charakteru (13,5 % není žádná výjimka). Vřele doporučujeme si v Portugalsku užít kávu, která nás snad nezklamala nikde. Pivo (základní značky) ve Španělsku a Portugalsku průměrné až podprůměrné. Zcela jiná kategorie (bohužel i cenově) jsou tzv. řemeslná piva. Ta může 50 % naší výpravy vřele doporučit.
    Jazyk v Portugalsku
    Speciální záložka kvůli Portugalsku. Nevíme, zda jste se někdy s nějakým Portugalcem potkali, ale tohle je tedy zážitek. Portugalština pro nás představuje mix francouzštiny, polštiny a španělštiny. Huhňají jako Francouzi, šišlají jako Poláci a občas je rozumět nějakému slovíčku, které ještě ze španělštiny nestihli úplně zkomolit. 😁 Doufáme, že jsme se nikoho nedotkli. Nad portugalštinou však doposud kroutíme hlavou.
    Kulturní rozdíly
    A máme tady jeden opravdu významný kulturní rozdíl proti některým Čechům. Jak Portugalci, tak Španělé vypadají tak nějak stále spokojeně. Podle nás je to tím, že si umí život užívat. Neexistuje tam (na první pohled) nic, jako třeba že by se někdo ztrapnil tím, že se dobře baví (například tančí – klidně i sám se sebou). Kromě velkých měst jsou všichni moc milí. Ve městech už tolik ne, protože těch turistů je fakt každý rok čím dál tím více. Třeba jsme měli jenom štěstí, ale podle nás, pokud se chcete nabít pozitivní energií, tak vyrazte do jedné z těchto zemí. Nejlépe někam na venkov.
    Zázrak na cestě
    Je to neuvěřitelné, ale za celou dobu, když nepočítáme odlet a přílet, jsme slyšeli jenom jednou češtinu. Bylo to v Lisabonu až na úplný závěr našeho pobytu. Ještě je vlastně třeba započítat našeho pana domácího na Mallorce a náš předem domluvený odvoz na letiště na Mallorce. I tak nám to přišlo zatraceně málo. Skutečně neuvěřitelné. 😊

Třešnička na dortu

August 17 in Portugal ⋅ ☀️ 28 °C

Poslední zastávkou na naší cestě byl Lisabon. Měli jsme na něj však jen dva dny. Po prvotním oťukávání jsme si k Lisabonu brzy našli cestu a strávili jsme tu dva krásné dny. I Lisabon, stejně jako Porto, trpí množstvím turistů, ale vzhledem k větší rozloze a menší kompaktnosti nám přišlo, že je Lisabon dokáže lépe 'vsáknout'. Zatím tedy nejsme schopni odpověď na otázku: „Porto nebo Lisabon?“ Určitě se vrátíme.Read more

Ahoj Atlantiku! Moc jsi nám chyběl.

August 16 in Portugal ⋅ ⛅ 21 °C

Na Atlantik jsme se opravdu těšili. Jsou to už tři roky, co jsme u něj byli naposledy a ačkoliv to na koupání moc není, těšili jsme se na ty nádherné výhledy a scenérie. Ubytování jsme vybírali jeden den předem, takže jsme s hrůzou zjistili, že u něj možná ani bydlet nebudeme. Ceny byly opravdu vysoké a možností málo (200 – 400 Euro za pokoj a noc nám nepřipadá úplně normální). Nakonec jsme sehnali ubytování v Nazaré, což se ukázalo jako skvělá volba. Město bylo krásné, pláž široká, oceán čistý, ale studený jako blázen... Letovisko, i přes to, světové. 😀 Jak jsme záhy zjistili, Nazaré je vyhlášené díky vysokým vlnám, takže se jedná o skutečný ráj surfařů. Když se v Portugalsku zmíníte o Nazaré, každý hned dychtivě vypráví o legendárním surfaři McNamarovi, který sjel v Nazaré 24 – 30 metrů vysokou vlnu (údaje se rozcházejí), což je fakt naprosto neuvěřitelné (mrkněte na internetu na video). Když stojíte u majáku, oceán je hluboko pod vámi a jen si to představíte, tak tomu opravdu nemůžete uvěřit. Naštěstí jsou takové vlny k vidění v Nazaré pouze v zimě, takže jsme letos školu surfování opět odložili. 😊 I tak nám to ale stačilo. Byla to celkem divočina, oba nás vlny pěkně poválely po pláži, takže teplotu vody 15 stupňů jsme ani nevnímali.
    Kromě McNamary je Nazaré známé lanovkou, na níž měl také zásluhu Eiffel, a která vede na mys s majákem čnícím nad městem. A ty ryby, co jsme tu ochutnali, byly skvělé. 👍 Přitom recept je úplně jednoduchý – vezměte čerstvou rybu, rozkrojte ji a udělejte ji na dřevěném uhlí na grilu. Dokonalost!

Biskupské město Braga

August 15 in Portugal ⋅ ☀️ 23 °C

Další naší zastávkou na cestě k oceánu byla historická Braga – třetí největší portugalské město s nejstarší katedrálou v Portugalsku, nejen díky které je považovaná za významné náboženské centrum.

Řidiči cisteren ve stávce

August 15 in Portugal ⋅ ☀️ 29 °C

Portugalská vláda nařídila prodej paliva na čerpacích stanicích na příděl kvůli stávce, kterou zahájili řidiči cisteren. Můžeme tedy natankovat pouze 25 litrů na jedné pumpě.

Na skok v Chaves

August 14 in Portugal ⋅ ☀️ 27 °C

Po cestě z Parque Natural de Montesinho směrem k Atlantiku jsme přespali ve 'vintage' hotelu za neskutečných 45 Euro se snídaní v lázeňském městečku Chaves.

Never miss updates of Martina a Jirka with our app: