Martina a Jirka

Joined July 2016

Zpátky doma a naše pocity

August 14, 2017 in Czech Republic

Tak jsme doma! A jako každá, i tato dovolená utekla jako voda. Celkem jsme v Itálii strávili 19 dní. Ujeli jsme po Itálii 2 241 km (i s cestou z Čech to bylo 3 405 km). Velké díky našemu vozu, že to přežil a ani jednou nás nenechal ve štychu. Občas to byly nervy. Třeba když teplota venku byla přes 40 stupňů, my stoupali klikatými cestami za Františkem z Assisi a ručička teploty motoru neúprosně mířila k výšinám. To by se atmosféra dala krájet. 🤗

Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik poznatků. Jedná se o věci, které nás zaujaly či nám přišly hodně zvláštní. Tady je jejich výčet:

1) Jídlo

Musíme konstatovat, že Itálie předčila naše očekávání. Samozřejmě musíte mít pro italskou kuchyni chuťové předpoklady. Ale bylo to skutečně výborné. Těstoviny (8 - 12 Euro) na všechny možné způsoby, delikátní pizzy (6 - 12 Euro), vynikající ryby (kolem 15 - 20 Euro bez přílohy), výborné steaky (bistecca alla Fiorentina 50 Euro pro 2) a super dezerty. Nesmíme zapomenout ani na bezkonkurenční plody moře (kolem 15 Euro).

2) Káva

Pokud si dáte v Itálii kávu, tak si vždy pochutnáte. Hlavně si prosím neobjednávejte „preso s mlíkem“, „piccolo“ a podobné nesmysly. Chce to mít trochu znalost (espresso, espresso macchiato, cappuccino, freddo atd.), ale odměna je zaručená.

3) Víno

Trochu máme pocit, že si Italové potrpí hlavně na červené víno (což my si zrovna moc nepotrpíme). Potom mohou být částky za láhev opravdu úlet (30 Euro a výše). Můžete se klidně držet i při zemi a objednat si stolní (nebo tzv. domácí) víno a také neprohloupíte. Velmi často je ve hře frizzante (perlivé lehké bílé víno za 10 - 12 Euro za litr).

4) Pivo

Tak tady je to v Itálii docela boj. Pokud jste pivaři, tak si s sebou vezměte spoustu peněz nebo rovnou basičku z ČR. Sklenička piva (velikosti media = 0,4 l) stojí 4,5 Euro a více. Fakt mazec. A to jsou ty nejzákladnější značky (např. Moretti). Vřele doporučujeme tvz. Birra Artigianale. Jedná se o produkci malých lokálních pivovarů. Piva jsou různá (velmi často IPA či nefiltrovaný ležák). Tato piva se prodávají zásadně v lahvi a 0,33 l začíná většinou na 7 Euro v restauraci a na 5 Euro v krámě.

5) Řízení mezi Italy

Věnovali jsme tomu samostatný příspěvek, ale musíme to ještě jednou zmínit. Ještě nikdy jsme nebyli tak blízko nějaké kolizi, jako v Itálii. Každopádně opatrný řidič má i tak relativně velkou naději na dojetí bez ztráty kytičky.

6) Cenová hladina

Překvapení se nekoná, v Itálii je draho. V restauraci i v supermarketu. Celé to ještě komplikuje dost nepřehledný systém skrytých poplatků. Například v restauraci velmi často účtují „coperto“. Většinou se jedná o částku 1,5 - 3 Euro na osobu. Údajně je to za prostřený stůl, chléb, grissini, ocet a olej na stole a jeho prostření. Občas je to ještě kombinováno s automatickým obslužným. Pozor, to není totéž! Takže určení spropitného pro přespolního je opravdu dost náročné. Stejně tak velmi zavádějící (dejte si na to pozor) je přirážka velmi častých poplatků za ubytování. Například za úklid v tom můžete zahučet navíc klidně i za 20 Euro. Tento problém se však týká pouze apartmánů. Hotely přirážejí pouze městskou daň, kterou se však můžete dozvědět až na místě po příjezdu. V průměru, a uznáváme, že náš standard je vyšší, jsme za ubytování platili 80 Euro na noc. Cestování vozem také není nejlevnější záležitost. Například průměrná cena benzínu se u nás pohybovala kolem 1,47 Euro za litr. To je nad cenou v ČR, ale i například nad cenou v Rakousku. Dejte si pozor, jestli jedete ke stojanu self-service (kde velmi pravděpodobně nebudete schopni zaplatit kartou), nebo ke stojanu, kde je cena ještě o 0,2 Euro za litr vyšší, ale benzín vám načerpají a kartu v pohodě vezmou. Za dálniční poplatky jsme celkem zaplatily 90 Euro (+18 Euro a 2 krát dálniční známka v Rakousku)!!!

7) Italové

Jsou hluční (více než Španělé), přátelští (méně než Španělé) a vystajlování (obzvláště ve velkých městech). A jsou to milovníci psů. Obecně platí, že pokud jedete do méně turistických destinací (nebo jdete do krámu pro místní lidi), budete mít problém vystačit pouze s angličtinou. Naopak v turistických destinacích to není vůbec problém. Trochu nás zklamal noční život místních (opět srovnáváme se Španělskem). Jestli chcete jet do Itálie pařit, vyberte si některý z turistických masakrů. Jinde nepochodíte.

8) Země

Záleží, kde se zrovna nacházíte. My vřele doporučujeme hlavně pobřeží Ligurie (naprosto bezkonkurenční moře) a Toskánsko (balzám na duši). Hodně však záleží na preferenci. Itálie nabízí vše. Není to tak upravené jako v Rakousku, není to tak polepené reklamami jako u nás, ale každý si skutečně najde to svoje. My jsme se snažili o všehochuť a myslíme si, že se nám to celkem povedlo. Projeli jsme větší města, hory, pobřeží, jezera i místa, kde nic není. No, nic není… Připravte se na to, že památky jsou všude. 😃 Jediné, co jsme v Itálii neobjevili, jsou hospodářská zvířata na pastvinách (třeba krávy). Z čeho tedy dělají ty steaky? 😱

Tím končí naše vyprávění. Jsme rádi, pokud jste nás sledovali a třeba jsme vás trochu inspirovali. Moc jsme si to užili a potvrzujeme: Itálie je skvělá volba pro dovolenou!

Romantická Verona: Zasněte se

August 12, 2017 in Italy

Poslední zastávkou na naší cestě byla Verona, která se nám opravdu moc líbila, i když nás tu zastihly davy turistů a déšť. Jakmile se ale dostanete dál od hlavního náměstí a domu Julie, můžete si vychutnat romantickou atmosféru města. 😍

Boloňa: Město, kde nelze zmoknout

August 11, 2017 in Italy

Když jsme se večer vypravili prozkoumat centrum, byli jsme trochu rozpačití - všude se něco významného opravovalo a fotky ani skutečnost nebyly tak malebné, jak jsme si dle průvodce přestavovali. Stačilo se však podívat znovu a nasát místní atmosféru v lahůdkářské čtvrti Quadrilatero a hned jsme změnili názor. Quadrilatero je jedno z nejlákavějších míst ve městě, jelikož jsou zde umístěny stánky a prvotřídní lahůdkářství, kde si můžete objednat talíř čerstvých lahůdek a zapít je vínem či pivem. 😋 V restauraci Trattoria del Rosso jsme ochutnali vynikající “boloňské špagety”, které odtud pochází (a správně se nazývají ragù a míchají se s tagliatelle) a pak jsme vyrazili okouknout studentský život v univerzitní čtvrti. Boloňa nás doslova nadchla svými 40 km dlouhými  podloubími, která se táhnou celým městem (že by měli fobii z deště?), šikmou věží (ano, i tady mají zmetek jako v Pise) a pohodovou atmosférou, ze které doslova dýchá radost ze života. 👍Read more

Ravenna: Krásná mozaika

August 11, 2017 in Italy

Ravenna nás moc příjemně překvapila svou atmosférou a krásnými mozaikami, které Dante ve své Božské komedii popsal jako barevnou symfonii. Dante strávil v Ravenně svých posledních 19 let života a napsal zde většinu Božské komedie, poté, co ho vyhostili z Florencie. Má tu svůj hrob a Florencie dodává stále olej do lampy, která nad ním svítí jako symbol trvalého pokání. Další zajímavostí je jeden hromadný lístek za 9,50 Euro na hlavních 5 památek, které obejdete za cca 2 hodiny (lístek má však platnost 7dní, čímž získáte pocit, že Ravennu za jeden den prostě nedáte 😃). Jirkovi se to nejdříve vůbec nezdálo a vypadal, že na pána za okýnkem skočí, co to má jako znamenat, chce přeci jen do jedné památky a ne celý den courat po všech 🤣, ale nakonec uznal, jak je to super a že to není tak drahé a náročné, jak se na první pohled zdá. Bez tohoto lístku totiž není možné žádnou mozaiku vidět a samostatné lísky do jednotlivých památek se zde neprodávají.Read more

Pes - nejlepší přítel Itala!

August 11, 2017 in Italy

Na naší cestě jsme zjistili, že Italové jsou milovníci psů. Chodí s nimi všude - ven (no dobře, to je jasné 😃), ale oni je berou i do cukrárny na kávičku, do restaurace na večeři a dokonce s nimi bydlí i v hotelích. Ale psího hovínka aby člověk na ulici pohledal. To už se spíš příležitostně neudrží páníčci cestou z baru. 🙄

Nejprve bych se rád rozepsal o kvalitě místních komunikací. Ta je v pořádku. Dálnice jsou většinou pěkně široké, i když kvalitou povrchu to třeba na Rakousko nemá. Za dálnice se zde standardně platí v mýtných branách, kdy při nájezdu na dálnici si vezmete lísteček a při sjezdu ho opět odevzdáte. Lze platit přímo člověkovi v kukani, nebo automaticky prostřednictvím platební karty. Kolony se překvapivě netvoří. Na dálnicích je maximální rychlost 130 km/h, velmi často je však snížena na 110 km/h. Na silnicích mimo město, které jsou také velmi slušné, je maximální rychlost 90 km/h a ve městech 50 km/h. Takže hodně podobný model jako u nás. Co je však hodně jiné, je rychlost v tunelech. Těch je obzvláště v Ligurii neuvěřitelné množství. V žádném případě tady nedochází k nějakému snižování rychlosti. Pokud bylo před tunelem 130, tak to platí i v tunelu. Je to fakt mazec. Kolem Janova by se dálnice dala charakterizovat jako nekonečné střídání mostů a tunelů. Sečtěte povolenou rychlost 110 km/h a opravdu velmi hustý provoz a vznikne vám neskutečně adrenalinový zážitek. Pro pamětníky PC her: trochu se mi vybavila hra Wipeout.
    A teď ta stinnější stránka. Řízení v Itálii je občas hrozné peklo. Na první pohled se zdá, že většina prvků na silnici má pro správného Itala pouze informativní charakter.
    Dlouho jsem nad tím přemýšlel a dle mého se v hlavě místních řidičů odehrává zhruba následující: Stopka? Raději šlápnu na plyn, kdyby mě chtěl někdo zastavit. Dvojitá plná? Když ten přede mnou se hrozně loudal. Omezení rychlosti? OK, nějaká značka tam byla, ale já umím stejně jenom římské číslice. Mám na něco jiný názor (velmi často), než ten přede mnou? Zatroubím na něj a on mě určitě pochopí. Co je to blinkr? Aha, to se ovládá tou páčkou pod volantem. Zkoušel jsem s ní náhodně hýbat, ale zdálo se mi, že to nemá žádný efekt. Pruhy na silnici? Proč? Klidně mohu jet středem. 😄
    Co dodat závěrem? Hlavně oči na šťopkách!!!

Milano Marittima: All inclusive

August 9, 2017 in Italy

Abychom si moře ještě užili, zůstali jsme na dva dny ve městě Milano Marittima. Říkali jsme si, ať to stojí za to a vybrali jsme si proto 4* hotel. 😄 No… Ty 4* jsou v tomto případě opravdu trochu moc. 🙊 Navíc je hotel plný turistů, kteří tu tráví svoji all inclusive dovolenou, takže to vypadá tak, že Jirka dnes na snídani čekal ve frontě s dětmi na palačinky, které už na něj nezbyly. 😈 Navíc číšník vypadal jako Louis de Funès, když nám na celou jídelnu vysvětloval, že je vlastně skoro všechno bez lepku včetně toho celozrnného chleba (to určitě 🤣).Read more

Republika San Marino

August 9, 2017 in Italy

San Marino má krásné historické centrum, které je bohužel na 657 m vysoké skále. 😄 Evidentně se jedná o populární výletní destinaci Italů, takže nás opět čekal oříšek v podobě parkování. Nakonec jsme auto nechali na parkovišti 10 (mají jich 12) a dali se na výšlap. Teploty tu zatím moc neklesají, takže opět výstup ve 40 stupních (začínáme si už ale pomalu zvykat 😄). Historické centrum je moc pěkné, ale je tam hodně turistů. Cestou zpět k autu jsme objevili systém výtahů, takže kdybyste se sem někdy chystali, určitě je využijte. Odvezou vás z parkoviště nahoru k historickému centru. 😉 Mají tu i lanovku (u parkoviště 11), ale tam bylo bohužel plno a v okolí není parkování možné. Zároveň pozor na volání a datový roaming, může vás to tu přijít draho (T-Mobile má San Marino v zóně 2).Read more

Zajímalo nás, jaké je moře na druhé straně, tak jsme se na jeden den zastavili v Pesaru. Hotel předčil naše očekávání zejména kvůli výhledu na moře a bazénu, ale moře nás zklamalo - bohužel bylo mělké a špinavé. 👎 Zašli jsme si na fajn večeři do příjemné restaurace C’era una volta, kde místním upečou pizzu i v půlnoci a zase frčeli dál. 😉

Never miss updates of Martina a Jirka with our app: