Kreta 2015

A 14-day adventure by cerotravels Read more
  • 542kilometers

Kreta dan 11 - Preveli beach...Rhetymno

August 30, 2015 in Greece ⋅ ☀️ 29 °C

...po zajtrku zapustimo Heraklion kar se da hitro, mesto nas pač ni prepričalo...ob 12 smo že v Rhetymnu, kjer najdemo svoj hotel, vendar je check in komaj ob 14 uri, zato po hitrem kosilu krenemo kar na izlet in sicer na južno stran Krete, na Preveli beach. Po cca 45 minutah vožnje pridemo do točke, kjer pustimo avto in spet malo hribolazenja dol proti plaži Preveli. Res lepo, vredno videt, plaža leži ob gozdu palm, vmes pa teče in se izteka v morje praktično reka Preveli. Pod sencami palm in ostalega rastja nam družbo poleg turistov seveda, delajo tudi štiri goske, ki se suvereno sprehajajo med ljudmi na plaži. Po trikratnem kopanju se spravimo nazaj na hribolazenje proti avtu, ob vetru, ki hladi vroče poletje smo deležni res krasnih razgledov na Kreto in morje.

Vrnemo se proti Rhetymnu, kjer se končno vselimo v naš apartma (Golden coast apartments), odlično porihtano, čisto ko suza, z lastnim mini atrijem, morje in plaža je pa samo 10 korakov preko ceste. Danes bomo kuhali "doma", ker je na vrtičku pred apartmajem res prijetno in se slišijo samo valovi. Raziskovanje mesta Rhetymno bomo opravili jutri.

Kreta dan 12 - Rethymno

August 31, 2015 in Greece ⋅ ☀️ 28 °C

...zbudimo se v sončno jutro in si na vrtu pred našim apartmajem privoščimo zajtrk. Malo popotnico razveseli obisk neke mačke, ki mu naloži hrenovke in mleko, se z njim igra in ga poimenuje Nano. Nano se veselo naje in odide, nema ga više.

Kasneje se odpravimo v mesto Rhetymno, ki je cca 3.5 km stran od naše lokacije. Sprehodimo se skozi mesto, pristanišče, naužijemo se maloh ozkih ulic z trgovinicami in se usedemo v gostilno Maria v beneškem pristanišču, kjer imajo zraven igralnico za otroke. Dejansko je to po turističnih vodičih najbolje ocenjena gostilna, natakarji vse mimoidoče veselo in vztrajno nagovarjajo v vseh jezikih, ko mu povemo, da smo iz Slovenije nam reče, "lepo, kako ste?", baje tisti najbolj vztrajen in najbolj glasen govori cca 10 jezikov. Cene pa ob ogledu menuja nekje pričakovane za ribjo restavracijo, plošča za dve ljudi je med cca 40 - 60 eur. Ni malo, z lahkoto te verjetno olajšajo za 100 eur, ampak to nekako je "normalna" cena.

Mi bomo imeli kosilo "doma", saj smo v super marketu nabavili vse kar rabimo in po počitku bomo še tukaj preizkusili plažo in valove, ki jih poslušamo.

Spali smo do 18 ure, potem pa sli do sončnega zahoda na plažo in se metali v valove. Večerja bo kar "doma", ne gremo nikamor več, jutri še zadnji premik na Stavros beach.

Kreta dan 13 - Stavros beach

September 1, 2015 in Greece ⋅ ☀️ 30 °C

...še enkrat nas zjutraj v Rethymnu pričaka Nano...z nami poje zajtrk, nakar pridna žena spakira naše potovalke, ati gre po avto in že smo na poti na zadnjo destinacijo...vasica Stavros, kjer je luštna mala peščena plaža Gold coast bay...plaža na kateri je grk Zorba odplesal svoj znameniti filmski sirtaki...

Po poti se naučimo nepotrebne lekcije, ob izteku dopusta ne sili v mesto, sploh ne na prvi šolski dan, saj smo zaradi ideje da bi še v starem delu Hanije popili kafe, izgubili eno uro v mestnem vrvežu in se le prebili naprej proti Stavrosu. Brez kave seveda.

Imamo apartma nedaleč stran od vasice, Nanakis apartments, lepo, mirno, bazen s pogledom na morje, skratka idila. Opravimo prvo kopanje, zadnji nakup v marketu za kuhanje "doma", sledi drugo kopanje medtem ko se pripravlja kosilo in po kosilu počitek. Familijarno bomo proti večeru in do sončnega zahoda romali na Stavros plažo...jutri cel dan chill out in počasno pakiranje, saj je jutri zadnji dan.

Proti večeru še na plažo v Stavros, Anthony Quinn kot Zorba je tukaj plesal, mi smo pa se kopali. Do sončnega zahoda in potem "domov" na večerjo. Spet nas pričaka mačka, mala popotnica jo poimenuje Nanica. Po vsem silnem kopanju je mala popotnica tako utrujena, da je že sebi nevarna....čas je za spanje.

Kreta dan 14 - Stavros in Nanakis beach

September 2, 2015 in Greece ⋅ ☀️ 29 °C

...zadnji dan na Kreti. Dekleta opravijo prvo jutranje kopanje kar v bazenu, potem zajtrk na terasi in potem še enkrat na peščeno plažo. Dopoldansko sonce zlato boža zalivček in nas, ki smo na plaži skoraj sami. Odlično, sproščujoče. Igramo se z mivko, mečemo žogo v vodi, se igramo "petelinčka", uživamo še zadnje ure. Po kosilu spanje in seveda kopanje spet, kot pravi mala popotnica, cel ljubi dan.

Sledi pakiranje in zvečer še grška večerja v gostilnici ob zalivu v Stavrosu. Po zadnjem sončnem zahodu in grških dobrotah se odpravimo spat. Jutri zgodaj na letališče in nazaj v realnost.

Kalimera, kalispera, kalinihta Kriti...efcharisto Kreta

...težko pričakovana Kreta je bila posebna. Žal je bila obarvana z žalostjo, ki se je dogajala doma in domov se žal vračamo na zaključek nekega obdobja v življenju. Ampak to je žal življenje, nepredvidljivo, lepo in hkrati v trenutku lahko tudi zelo boli. Ni mesto, da tukaj pišem o svojih občutkih, zato bom povzel našo Kreto, ki smo jo kljub vsemu poskušali izpeljati tako, da mala popotnica ni bila deležna vse skrbi, sekiranj in žalosti.

Kreta je lepa, gorata, resnično razgibana, morda še bolj kot Sicilija, pa čeprav sta si otoka po samem rastju kot reliefu podobna. Ceste v Italiji so nesporno boljše, tukaj na Kreti so makdami, cestice in ceste in "kao" avtocesta. Sicer na cesti ni bilo težav, ludih vozačev smo navajeni in treba je biti pazljiv, ne prehiter, sicer pa je to povsod enako. S parkiranjem načeloma nikjer ni bilo težav, praktično smo povsod parkirali zastonj, kar ob cesti, brez težav in z avtom je bilo vedno vse v redu.

Hrana je dobra, ampak se je lahko tudi prenaješ. Gyros pita, meso na vse načine, jagnje, svinjina, pleskavice, povsod zraven grški jogurt ali tzatziki, obvezna priloga pečen krompir in sveža zelenjava. Dobro, ne pretirano drago, sprejemljive cene, res pa je, da ceneje preživiš, če kuhaš sam, kar je tukaj možno, saj smo v praktično vseh sobah, apartmajih in hotelu kjer smo bili, imeli hladilnik in malo kuhinjico. Žal nismo vsega probali, ampak nekaj še mora ostati, saj bomo v Grčijo še prišli.

Naredili smo nekaj malo več kot 1000 km po Kreti, Hanija - Elafonisi - Balos - Agios Nikolaos - Spinalonga - Enagron village (Axos) - Heraklion - Amoudara - Preveli palm beach - Rethymno - Stavros. Videli ogromno, plaže so krasne, kje me morda motijo ležalniki in senčniki, ampak res kristalno morje, ni premrzla voda, skratka odlično.

Ljudje so resnično prijazni, povsod so dobre volje, angleško povsod govorijo dobro, in zelo so ustrežljivi. Vsak dan so nam pospravljali sobe, celo posodo so pomivali in zlagali naša oblačila. Čistoča je bila povsod odlična. Praktično vsak je ponujal informacije, iskreno so prijazni. Pregovorno naj bi bili Grki leni, ampak po tem kar smo videli mi, temu ni tako. Upal bi si reči, da so bili na Siciliji ljudje zelo mnogo bolj komot. Na Siciliji med 13- 16 uro cca, ko je kao siesta, nisi mogel praktično skoraj nikjer najti odprtega lokala. Tukaj tega ni, vsi delajo in delajo res pridno cel dan. Ena trgovka ima trgovino v Rethymnu, vsak dan je tam, dela sama od 8 zjutraj do 22.30, vsak dan, brez premora vmes. Pa naj še kdo reče da so leni. Upam, da politika ne bo nikoli uspela uničiti duha ljudi, ne samo Grkov, kogarkoli.

Zato na koncu rečemo efharisto (hvala) Kreta, Grčija nas bo še videla....spomin na Kreto pa ne bodo samo slike in ta potopis, ampak tudi ena zvezdica več na nebu, ki bo pazila na nas.