December 2017

Den15

December 29, 2017 in Portugal ⋅ ⛅ 19 °C

Uz sa nam to konci s musime sa vratit do vychodnej Europy. Posledny den sme stravili v nasej dedinke Porto da Cruz. Pozreli sme do liehovaru, kde z cukrovej trstiny varia rum, pozorovali surferov na plazi a hlavne dali oddych nasim congalom. V barikoch na promenade sme s vylozenymi nohami popijali sangriu.

Vecer sme sa vratili do A pipa restauracie. Mali sme kralovske krevety, grilovane kalamare a hovadzie na roste. Vyborne.

Toto je posledny zapisok z Madeiry, tak prikladam statistiky:
    1. peso nachodenych: 147km
    2. autom najazdenych: 498km
    3. cas straveny v aute: 12h 9min
    4. spotreba: 33l
    5. priemerna rychlost 36,2km/h 😀

Den14

December 28, 2017 in Portugal ⋅ ⛅ 11 °C

Ako sa nam vylet koncil, stale viac nas skrel nepodareny vystup na nejaky Madeirsky kopec. Dnes sme boli pripraveni na dve alternativy. Bud vystup na najvyssi Pico do Ruivo 1862 m.n.m alebo Levada Zeleneho kotlika (https://goo.gl/maps/4yaTERmwW2F2). Rohodnutie bolo podla pocasia.

Rano sme vstali, rychlo po ranajkach vyrazame z 0 m.n.m hotela smerom hory. Vsade zamracene len v kopcoch slnko - bola inverzia. Vystup autom po serpentinach. Chudak auto, striedam len rychlosti 1 a 2. Motor zuri, ale uz sme na parkovisku odkial sa zacina vystup na stit. Take slnko ze bez slnecnych okuliatov sa nevidime, sme nad oblakmi. V tieni je mraz, na slnku sa vyzliekame a musime natriet opalovacim kremom. Na vrchole bolo uzasne, ziadny vietor, ticho, pozerame do dolin pod mraky. Vyskovy rozdiel je citit, ja som stale zadychcany, citelne menej kysliku, ako som bol zvyknuty este pred par hodinami.

Cestou naspat schadzame pod uroven oblakov, Mame dobry medzicas a sil, tak ideme pozriet levadu.

Vecer nam z tolkeho slnka horia tvare. Schladime ich vankom pri mori a vecerou. Objednali sme si škeble na vine a chobotnicove rizoto pre dvoch. Doniesli nam hrniec pre styroch. Mali sme co robit, aby sme to spucovali.

Den13

December 27, 2017 in Portugal ⋅ ☀️ 14 °C

Nase ranajky su o poznanie lahsie. Ale tesi nas, ze si mozeme nabrat ovocia kolko chceme. S plnymi ruksakmi vyrazame do divociny. Najpr sme sa zastavili na na prvej zastavke Belvedere of Ribeiro Frio. Je to 2,7km prechdzka lesom az na skalu, ktora vykuka do doliny ( skoro ako Tomasovsky vyhlad v Slovenskom raji ). Vyhlad siroko daleko aj na kopec, na ktory sme sa kvoli zlemu pocasiu v Den9 nedostali.

Cestou naspet nam odmzrli zadky, tak sme v prilahlej chatke pri krbe vychutnali espressko. Je to tu s tymi teplotami striedave, jeden den sa na plazi varime, druhy v lesoch vydychujeme paru. Vyskove rozdiely robia svoje.

Po osviezeni sme pokracovali hlbsie do ostrova na dalsiu levadu menom Levada do Rei ( kralovska levada). Zase uzasny skoro 11km vodny kanalik vo vyske 580m lemujuci strme skalne zrazy. Vsade paprade, eukaliptusy, fikusy, draceny, hortenzie a strelicie. Ale zalezi na ktorej strane udolia sme. Na opacnej tmavej rastu duby, smreky, tuje, borovice ale aj arukalie alebo sekvoje.

Vecera hned pri nasom hoteliku restika menom A pipa (https://goo.gl/maps/szeT3P7bCJR2) Strasne dobre sme sa najedli. Ja dusena chobotnica, Dominka tuniaci steak.
    A na zaver bola aj nasa obluben Poncha.

Den12

December 26, 2017 in Portugal ⋅ ☀️ 19 °C

Presun na nase posledne ubytko. Nie priamo, ale s zo zastavkami. Skoro rano vstavanie, ranajka, nabalenie do auta a vyjazd z hotela smerom Ponta de São Lourenço. Je to najvychodnejsi cip Madeiry. Narodny park plny utesov, azuroveho mora a mnozstva endemickych vtakov a rastlin. Od zaparkovaneho auta to bolo na posledny dostupny kopecek Pont da Furado (160m doslova nad morom) presne 3,8km. Cesticka to bola prekrasna az narocna. Z jarneho pocasia sa stalo letne a nase tela zacali prahnut.

Nasou zachranou po ceste naspet bola plaz Prainha. Udajne najkrajsia plaz na ostrove, mala asi 100m na sirku a cieny piesok. Bola super, M sa okupal dva krat, D namocila clenky. Osviezeni oceanom sme si spravili piknik na odpocivadle s vyhladmi na sever a juh Madeiry.

Na vecer sme sa smerovali do minidedinky Porto da Cruz. Je tam kostol, hotel, kuplalisko a par vinikajucich restauracii. Z izby pozerame na more a pocujeme buracanie vln.

Den11

December 25, 2017 in Portugal ⋅ ☀️ 16 °C

Zase turistika. Na plane bolo Levada do Norte. Najvacsia madeirska levada. Hned po vydatnych ranajkoch sme nasadli do auta smer Ribeira Brava. Asi 20 km od Funchal. Tura bola opat popri zavlazovacom kanali s uzasnymi vyhladmi do udolia. V niektorych usekoch sme mali pod sebou mozno aj 400m zraz. Levada pokracovala tunelom cez kopec na do druheho udolia, ale nato sme uz nemali speleologicku vybavu. Celkovo prechadzka krasnych 13,2km.
    Cestou domov sme sa este zastavili na vyhliadke Cabo de Girão. Je to utes s vyhliadkou 530m nad morom. Krasny a velky je ten ocean.

Unavene chodidla sme zrelaxovali v bazene a vyrivkach s caipirinou. Vecera bola zase vynikajuca, hoci dnes som uz pomyslel na maminu kapustnicu. Vecer bolo mesto uz plnsie, aj lunapark s kolotocmi na nabrezi otvorili. Ochutnavali sme tam rozne napoje a stankove dobroty ako skoricove churros (sisky v tvare paliciek) alebo chorizo bolo do caco (chlebik s cesnakom maslom a klobaskou).

Den10

December 24, 2017 in Portugal ⋅ 🌙 15 °C

Od rana vo Funchali slnko pieklo ostosesto. Na ranajkach sme zostali prekvapeni, kolko nam do hotela pribudlo hosti. Vsetko stari anglicania. Znizujeme vekovy priemer na 70. Ist na sviatky do teplych krajov maju tradiciu. Den sme sa rozhodli stravit v pokoji a relaxom pri bazene.

Restauraciu na vianocnu veceru sme nemuseli dlho hladat. V objavovani dobrej kuchune sme dobri.

D: predjedlo rybacia polievka s kusmi tuniaka, hlavne jedlo bol scabbardfish na vine
    M: predjedlo grilovane sardinky, hlavne jedlo tuniaci steak a hrozne vela zeleniny.
    a na dezert zmrzlina.

Den9

December 23, 2017 in Portugal ⋅ ⛅ 12 °C

Ako spravni turisti budicek bol na pol siedmu. Vsetko prichystane, pocasie idealne. O siedmej sme ako prvi prekvapili casnikov na ranajkach. Nafutrovali sme zaludky a hor sa na treti najvyssi kopec Madeiry. Pico do Areiro 1818 m.n.m. Cestou autom do hor nase nadsenie opadavalo, ako sa znizovala viditelnost a teplota. Ked padla na 5 stupnov a bolo vidno len na 10 metrov, otocili sme tatosa na opacnu stranu ostrova. Spravne rozhodnutie.

Rychlo sme nasli inu turu Levada dos 25 Fontes http://www.visitmadeira.pt/en-gb/what-to-do/walking-routes/pr6--pr6-1-levada-das-25-fontes-levada-do-risco ( Tura 25 pramenov ). Bola len okolo 1200m.n.m. takze ovela lepsie pocasie. Inak je to tu velmi zvlastne podnebie. Dole v meste stale pecie slnko, vsade palmy. Hore v kopcoch na slnecnej strane tropicke podnebie a za par kilometrov autom do vnutra ostrova jak nase tatry na jesen.

Pochod popri zavlazovacich kanaloch a k vodopadu mal skoro 12km. Po navrate na hotel sme sa museli zrelaxovat v teplom bazene. Vecer bola v meste nocna vianocna oslava. Vsetci mali otovrene, vsade vianocne trhy s dobrotami a hlavne s nasou oblubenou ponchou. Je to parada byt na vianocnych trhoch a neodmrzat odspodu.

Den8

December 22, 2017 in Portugal ⋅ ⛅ 16 °C

Na plane boli dve atrakcie. Rano ist na mestsky trh a odtial do Tropickej botanickej zahrady v kopcoch nad mestom. Vystartovali sme nasim tatosom a zaparkovali v garazi v strede mesta. Trh bol cez ulicu. Vsade sa tlacia mali portugalci, prekrikuju, ochutnavaju, zjednavaju. Vsetci nakupuju na sviatky cerstvu zeleninu a ryby. Na rybom trhu maju vsetko: prazmy, tuniaky, chobotnice a hlavne scabbard fish. Musia tu rybarom skakat do clnov.

Odist z blizkej garaze bolo celkom narocne. Ludia sa tlacili, auta stali, vsetci sa prekrikovali. Ach tyto juzania.

Cesta do botanickej bol prvy kontakt s realnou dopravnou situaciou. Doteraz sme jazdili len po meste peknymi sirokymi cestami. Ale dostat sa nad mesto do kopcov je ako z Četnikov zo Saint Tropez. Cesty bez stredovej ciary a vsetci tam jazdia ako Funes. Same serpentiny a 30% stupania alebo klesania. Ale zvladli sme to.

Po vyletoch sme do vecera odpocivali pri bazenoch s caipirinhou.

Den7

December 21, 2017 in Portugal ⋅ ⛅ 20 °C

Vyborne ranajky s nemeckymi dochodcami nas ubezpecili ze sme vybrali spravny hotel. Dnes mame v plane zase cestovatelsky den. Zaciname presunom na letisko kde si poziciavame na zvysok pobytu auto. Musime stihnut co najviac, preto potrebujeme byt mobilny. Po zmetkoch v pozicovni vyrazame na severozapadny Porto Moniz. Minimestecko s prirodnymi bazenmi s vodou z oceanu. Symbolicke vstupne a sup do bazenu. Tentokrat aj D clupla do vody.

Po kupacke prechadzka po obci, obcerstvenie a sup ho na prvu madeirsku turu Levada Ribeira da Janela (http://walkmeguide.com/en/madeira/trail/12/levada-da-ribeira-da-janela/ ). Boli sme uzasnuti aka tu je priroda a kto dokazal tolke kilometre stavat tie zavlazovacie kanale. Takuto dzunglu sme po kaktusoch necakali. 🌵🌿🥦. Dnes mame v nochach 12km.

Den6

December 20, 2017 in Portugal ⋅ ⛅ 19 °C

Posledny den na Porto Santo sme si nechali na kulturne vyzitie. Navstivili sme muzeum Kristofa Columba, ktory tu a na Madeire zanechal stopy v historii. Bol to fičúr.

Zvysok dna sme sa flakali po plazi. Bose nohy v piesku a zastavky s obcerstvenim. Konecne vyslo slnko a pieklo teda poriadne. Vecer som bol jak rak.
    O siestej nas uz cakal v pristave dostavnik smer Madeira. Z mora je vianocny Funchal neskutocne vysvieteny. Neskoro vecer sme sa ubytovali v hoteli a odpadli.