mnsk

Joined April 2017

Den17

January 6 in Cyprus ⋅ ⛅ 13 °C

Posledny den. Odlietame vecer. Na letisko sa presuvame postupne. Cestou do Larnaky mame zastavky na plazach. Vietor more rozburil a obrovske vlny sa rozbijaju o utesy. Vietor prskajucu vodu unasa a rozbija na aerosol, ktory hlboko vdychujeme nosom. Vona mora.💦
    Prichadzame na letisko, kde nas uz caka panko na odovzdanie auta. Nic nekontroluje, rozlucime sa s mazdickou, podame si ruky. Ahoj Cyprus!

Statisticke okienko:
    Autom prejdenych - 951km
    Najvyssi dosiahnuty bod - 1831 m.n.m.
    Podla srdiecka sme turami a peso nachodili - 215km

Den16

January 5 in Cyprus ⋅ ⛅ 17 °C

Na tomto juhovychodnom cipe Cypru, ktory stale patri greckym cypercanom, je dalsi obrovsky narodnay park. Pre nas nezvycajne, ale tu bezne, ze narodny park moze byt aj kamenna pustatina bez jedineho stromu. Taky je aj Capo Greko. Z jednej strany ho bicuje more, z druhej ma nadherne modre laguny na potapanie. Uzasne vyhlady a plaze tu boli. S takymito pieskovymi plazami sa im tu stavaju rezorty jedna radost. Pozreli sme po ceste aj morske jaskyne, rozne kamenne obluky a ine prirodne utvary, ktore tu more uz cele starocia formuje do skalnateho pobrezia. Cestou domov sme sa uz tesili na poslednu veceru. Vyhliadnuta Izakova taverna nas nesklamala. Dali sme si rozluckove rybacie a seafoodove mezze. Casnici nosili a nosili. Tolko tanierikov, ze sa na stol nepomestilo. 🐙🦑🦐🦞🦀🐠Read more

Den15

January 4 in Cyprus ⋅ ⛅ 14 °C

Pokazilo sa nam pocasie. Studeny vzduch z Europy sa tlacil az na sever Afriky, co sposobilo, ze sa tam stocil na vychod a zautocil na Cyprus z juhu. Take Jugo sme este nezazili. Vetrisko fukal tak, ze ani najskusenejsi rybar sa neodvazil na more. Agiya Napa je centrum zabavy na Cypre. Samy rezort, restauracie z celeho sveta. Nepriazen sme preckali oddychovo ako spravni kaviarenski povalaci. Testovali sme jednu kaviaren za druhou a ked uz bolo po 12:00, zacali sme testovat bary 🍸🥂. Happy hour tu zacina obedom🥳. Na vecer sa pocasie umudrilo a zase zacal prudit prijemny teply vanok.Read more

Den14

January 3 in Cyprus ⋅ ⛅ 17 °C

Ako luskom prsta sa priroda do rana umudrila a vratila sa cista obloha a pecuce slnko. Skoro rano sme opustili Limassol a mierime smerom do Larnacy. Nasa mazdicka nam uz ukazuje viac ako 750 najazdenych km po Cypre. Robime zastavku pri nejakom nezburanom aquadukte, kde zacina 4km tura okolo dalsieho slaneho jazera 😬. Nie neni sme sisi, len D potebuje blizky kontakt s plameniakom. Velmi pekna prechadzka letnym pocasim a boli aj tu. Skoda len, ze sme nemali dalekohlady. Slnko uz zacalo byt k obedu naozaj neprijemne. Ale to sme sa uz presuvali na Nissi plaz vo vychodnej casti ostrova. Mesto Ayia Napa roztiahnute na niekolkych plazach na juhu bude nasim domovom nasledujuce dni.Read more

Den13

January 2 in the United Kingdom ⋅ 🌧 14 °C

Hoci vcera na vecer vykuklo modre nebo, pocasie islo presne podla predpovede a este horsie. Hned po ranajkach prisla taka burka, ze padali krupy, az domaci boli zhrozeni. Po ranajkach sme uprsany cas venovali nasim knizkam a ked sa pocasie umudrilo, nastartovali sme dalsie pozorovanie plameniakov. Isli sme k jazeru z druhej strany a tu sme ich nasli. Boli naozaj ruzove. Pocity boli ako na Islande, vietor more, kamene. Na vecer sme isli na potulky vecernym mestom hladat morsku obzivu. Zase nas nesklamali nase zmysly a nasli sme restiku, z ktorej sme boli nadseni.Read more

Den12

January 1 in the United Kingdom ⋅ ⛅ 14 °C

Novy rok v Limassole bol v znameni pokazeneho pocasia. Rozumej stale 17stupnov a prsi. Mali sme v plane lov na ruzovych plameniakov, ktori na sviatky prilietavaju z Afriky. Slane jazera pri mestach Larnaca a Limassol su pre flamingos lakave hlavne kvoli specialenej krevete, ktora v tychto plytkych slanych jazerach zije. Zaujimavy fakt: plameniaky sa narodia sede a aj dlho nemaju ruzove sfarbenie. V zajati byvaju biele, pokial nemaju dostatok beta karotenu napr. z kreviet 🍤 😋. Po dlhych ranajkach a konecne citani knih na hotelovej izbe aj prsat prestalo, tak sme vyrazili na lov. Pozorovanie vtactva je tu v oblube, zrejme koli tomu obrovskemu slanemu jazeru a lokalite, ktore si ako zimne sidlo vybera mnozstvo africkych migrujucich druhov. Dostat sa k jazeru nebolo jednoduche. Po litroch spadnutej vody, bolo vsetko zaliate. Aj nasa mazdicka sa musela brodit. Nasli sme ich, ale boli tak daleko, ze by sme potebovali gumaky, aby sme spravili dobru foto. Zajtra tomu este dame jednu sancu. Na vecer sme isli pozriet do akoze dubajskej stvrte, vybudovanej v pristave. Velmi zaujimavy koncept vlastneho domu s plazou na jednej strane a osobenej mariny na druhej. Tonovi by sa tu lubilo. Vecera bola na grecko-cypersky sposob.Read more

Den11

December 31, 2018 in the United Kingdom ⋅ ⛅ 16 °C

Koncime pobyt v Paphose a po pobrezi sa presuvame do dalsej destinacie, mesta Limassol. Je to najvacsie cyperske mesto. Cestou mame kopec zastavok. Ako prve je Aphrodite’s Rock. Legenda hovori, ze prave tu sa Afrodita zrodila z morskej peny. Penu vytvorilo more a useknute genitalie boha Urana, o co sa postaral jeho syn Cronus a tu ich hodil do mora. Krasne. Takychto legiend je viac, zalezi, kto ich prave pisal, ci Greci alebo Rimania. Dalsia zastavka bola archeologicky park Kourion. Zase dalsi obrovsky komplex vykopavok mesta, ktoreho zaciatky sa datuju az do 4500 az 5000 rokov pred Kristom. Zila tu nejaka starocyperska kultura, o ktorej sa uz nezachovalo skoro nic. Potom to tu prestavovali do stylov, ktore boli v tych dobach moderne, az zostali viditelne tie zname pozostatky ako rimske kupele, alebo korintsky sloh. Kazdych 100 rokov zemestrasenie a vsetko zostalo rozvalane po zemi. Stravili sme tu poriadne dve hodiny a ked uz sme citili, ze nas do tvare chytilo slnko, pokracovali sme do Limassolu. Dalsou zaujimavostou je, ze tu dost velky kus juznej zeme patri Anglicku. Maju to obrovske vojenske zakladne, letiska a radary. Zakladnu tu maju aj ich zname Royal Air Force. Vsade bolo prisne zakazane fotit, tak sme sa nechceli nechat zatknut a nefotili sme.Read more

Den10

December 30, 2018 in Cyprus ⋅ ⛅ 15 °C

Slnko hned z rana pecie. Nasa prva zastavka su Hrobky kralov. Je to cintorin plny rucne vytesanych hrobov do kamena, ale paradoxne nie pre kralo, ale pre bohatych mestanov a uradnikov. Pochovavalo sa tu takto dlhe storocia za Grekov, Rimanov, Rannych krestanov. Je to otvoreny areal pri pobrezi bez pristreskov, v lete tu musia turisti odpadavat od tepla. Cestou naspat do mesta sa D rozhodla, ze bude soferovat. 3min na parkovisku natrenovala automaticku prevodovku a vyrazili sme do ulic. Paradne dosoferovala az do hotela a uznala, ze toto soferovanie v lavo je len pre blaznov.
    PS.: prednost z lava stale nevieme, ci sa tu uznava!
    Na hoteli sme este vyuzili silne slnecne luce pri bazene.

Den9

December 29, 2018 in Cyprus ⋅ ⛅ 15 °C

Hned po ranajkach nasadame do auta a vyrazame smer ako vcera, ale pod zapadny cip do kanonu Avakas Gorge. Cim sa blizime cesta sa zhorsuje, az stracame asfalt a prichadza kamen a hlina. Uz, uz sme tam a pred koncom nas zaskoci brod cez rieku. Dumkame, sme rohodnuti nechat auto pred brodom, ale zrazu ide domaca pani na Hyundai Atos, ktora prejde cez 25cm prud vody, ako keby bola na 4WD. Nenechal som za zahanbit a rozbieham Mazdu 2. Voda spliachala stranami. A som na druhom brehu. Dominika to nestihla ani zdokumentovat. Vystartovali sme do kanonu proti prudu. Zase skaceme z jedneho kamena na druhy a z jednaj strany potoka na druhu. Topanky zamocene len troska, lutujeme nepripravenych turistov v teniskoch a slapkoch. Krasne to tu je, skoro ako v kanone Antelope v rezervacii Navaho. Ale tam sme este neboli 😉.Read more

Den8

December 28, 2018 in Cyprus ⋅ ⛅ 15 °C

Hned z rana rychla ranajka a utekame k autu a vyrazamme k poloostrovu Akamas - nazapadnejsi cip. Cestou sme isli dlhou dolinou, ktoru lemovali pomarancovniky, mandarinovniky a pomelovniky. Nedalo nam a zastavili sme pri jednom pomarancovom sade. Od domacej si pytame dzus. S usmevom nam kazdemu natlaci 0,5l cerstvej stavy za drobne. Pokracujeme dalej. Je tu narodny park, nedotknuta priroda, cesty len pre terenne auta a podla legiend tu zila Afrodita. Ako prvu zastavku zvolime prirodny vodopad v ktorom sa udajne kupala Afrodita a nasledujeme legendu s tym, ze po kazdom kupleli isla hore na kopec pod velky dub, kde oddychovala. Prisaham, ze ked tuto turu davala zakazdym, tak lytka musela mat ako Herkules. Ked sme dorazili k naozaj staremu dubu ako z Games of Thrones, zistili sme, ze sa tunak stretavala s Adonisom. Ts ts, taketo veci. Krasne to vyhlady, boli sme az 300mnm doslova a pozorovali ludi, ako sa kupu na plazach pod nami. Slnko pieklo a my sme sa uz tesili, ako si dame cestou domov cerstve pomarance.Read more

Never miss updates of mnsk with our app: