• Sigthseeing i Berlin dag 2

    October 19, 2024 in Germany ⋅ ⛅ 14 °C

    Vi havde ikke tilkøbt morgenmad på hotellet. Det er ofte rasende dyrt. Vi spiste lidt kmækbrød med usaltet tysk smør i stedet. Pludselig fandt rejselederen ud af, at vi alligevel havde morgenmad med i prisen, så vi måtte indtage flere helt unødvendige kalorier.
    Vi gik alle fire på det lokale marked, og købte lakridser for 150 kr. Derefter tog vi til Tempelhof, hvor vi havde håbet på at se bygningen indefra. Vi måtte desværre nøjes med et kort indtryk at det store område, som nu er lavet til en folkepark.
    Vi hvilede en times tid, inden M&B tog os på tur til en hemmelig destination. Undervejs var de meget hemmelighedsfulde, til stor frustration og bekymring for mig. Det endte dog godt, og vi ankom lettede til en Western Saloon med fin stemning og live røvballe country musik.
    Hjemturen med Uber blev klaret i ny europæisk rekordtid. Den Toyota Prius fik virkelig prygl.
    Tak til M&B for en dejlig aften.
    Read more