• Med tog fra Picton til Christchurch

    January 31 in New Zealand ⋅ ☁️ 21 °C

    Fredag blev ét af mine store ønsker opfyldt - for jeg er åbenbart kommet i den alder, hvor man synes, at togrejser er det vildeste 🤪 Derfor havde jeg overtalt flokken til, at vi skulle med Great Journeys NZ’s “Coastal Pacific”-tog fra Picton til Christchurch. Og uden at skulle sammenligne alt for meget, så er turen efter min mening helt oppe på niveau med den episke togtur fra Kandy til Ella i Sri Lanka, som er kåret til en af verdens smukkeste. Det var en ABSURD flot tur! Og at toget så var super behageligt, havde panoramavinduer (også i loftet), en café-vogn og en udendørs udkigsvogn, trak bestemt heller ikke ned 🤭

    Undervejs på den 6 timer lange tur lavede børnene - udover lidt lektier og læsning 😇 - en bingoplade, så vi kunne krydse de ting af, som vi så undervejs. Vi fik meget hurtigt pladen fuld og udover heste, grise, køer, får, geder og rådyr, så vi også en masse ørne og sæler!!! 🥹 Udsigten skiftede mellem bjerge, floder, vinmarker (bl.a. dem, der leverer Sauvignon Blanc-druerne til Cloudy Bay 😋), fåreflokke og Stillehavet så langt øjet rakte - og indimellem alt sammen på én gang 🫠 Vi kørte også forbi Lake Grassmere, hvor størstedelen af NZ’s saltproduktion foregår og hvor nogle særlige alger farver søen pink.

    Dagen startede i øvrigt med en solid gang morgenmad i form at French toast med bacon - den går vist ikke hver dag, medmindre vi skal komme hjem med overvægt 😅 Og så var skyerne lettet, så vi kunne se fine Picton og den fantastiske Marlborough Sound, inden vi steg ombord på toget.

    //Maria
    Read more