Kinkaku-ji

August 25, 2023 in Japan ⋅ ⛅ 31 °C

Odwiedzamy złotą świątynię. Wita nas wejście z wodną mgiełką 🧡

Złoty pawilon był rezydencją szoguna (choć w sumie nigdy tu nie mieszkał).
    Pokryty jest 24k złotem. Wiecie ile kg złota potrzeba by pokryć taki pawilon?

...tylko 2kg. To bardzo cienkie płatki złota położone na elewacji.

Historia związana z tym miejscem - w 1950r 17-latek ją podpalił. Stała od 500 lat i spłonęła w kilkanaście minut. Gościa aresztowano, a gdy policjant go skuwał licealista nie rozumiał o co chodzi "nie chciał Pan zobaczyć jak płonie?"

Na kolejnych zdjęciach jest źródełko dla cesarza i toaleta (to miejsce z daszkiem) - żeby było śmieszniej, nurt rzeczki leci od kibelka, do ujęcia wody 🙈

W jeziorku dookoła pałacu pływają karpie - zwykłe, ale również złote. Ile kosztuje zakup takiego złotego karpia, jeśli chcielibyście go do stawu w ogródku?

... Cena zaczyna się od 5000 dolarów. Złoty karp ma rodowód, dostaje się certyfikat. Zatem na bogato.

Będąc w temacie jeziorek, są na nich wysepki, czasem kamienne latarnie/świątynie. Wierzy się, że na wyspach jest niebo i mieszka tam budda. Zmarli przeprawiają się przez wodę, by dotrzeć do nieba, budda ich tam wita.

Widzieliśmy również pawilon herbaciany - strzecha jest zrobiona z cieniutkich patyczków pokrytych mchem - to szczyt piękna Japońskich budynków - bliskość natury.

Na koniec wylosowaliśmy wróżbę - i Maciek i ja mamy "zwykłe" szczęście (bo może być jeszcze małe szczęście albo wielkie szczęście). Jeżeli nie jest się zadowolonym z wróżby, można ją zawiązać na sznureczku koło swiątyni, na szczęście.