Satellite
  • Day 22

    Nepál - základní informace

    September 28, 2018 in India ⋅ ☀️ 26 °C

    Hlavní město: Kathmandu
    Další velká města: Pokhara
    Měna: nepálská rupie (NPR) cca 5 Kč českých
    Jazyk: nepálština
    Víza: turistická víza jsou k dispozici po příletu a cena pro nás ke 40$ na 30 dní, tzn. cca 800 Kč/osoba
    Čas: je zde 5:45 vůči ČR (v Indii je oproti ČR 5:30, tzn. rozdíl mezi těmito zeměmi je 15 minut, Nepál nemá letní čas)
    Hlavní sezona: říjen - listopad
    Telefon: Nepal Telecom či Ncell
    Počet obyvatel na km2: 30 lidí
    Náboženství: 81% hinduisté, 9%budhisté, 4% muslimové, 3% kiráti a 3% zbytek.
    Obyvatelstvo (2014): 31 mil. obyvatel a každoročně se o 1,2% zvyšuje.
    Rozloha: 147 181 km2 - vnitrozemský pruh země, 800km dlouhý, 200km široký. Nejnižší bod 70 m.n.m./ nejvyšší Everest 8850m.
    Střední déla života: 67 let
    Gramotnost dospělých: 57% (překvapilo mne, zme i starší docela dobře mluví anglicky, hlavně v turistických oblastech)
    HDP: 730 USD na hlavu
    Průměrný věk: 23 let

    Zakladatel Nepálu Prithví Nárájan Šáh popisoval Nepál jako “jam mezi dvěma balvany” - konkrétně mezi Indií a Čínou - tato metafora je platná geologicky i historicky.

    Nepálská vlajk se nepodobá žádné jiné. Tvoří ji dva překrývající se trojůhelníky na nichž se bílý měsíc a bílé slunce s dvanácti paprsky (první mytičtí králové Nepálu prý byli potomky Slunce a Měsíce).

    První auta se do údolí KTM dostala v rozebraném stavu na zádech nosičů, v té době ještě v království nebyly žádné silnice ani benzin. Jedno z prvních auto - starý hudson - je k vidění v muzeu v KTM.

    O Nepálu se říká, že svůj název odvozuje od Nepa, teda jména nevárského království v údolí KTM. Výraz Nepa je odvozen od jména mytického hinduistického mudrce jménem Ne, který kdysi v údolí žil.

    20.11.2015 byla po letech dohadování byla schválena nová ústava Nepálu, která zemi definuje jako Nepálskou Federativní demokratickou republiku.

    Po zrušení monarchie (trvala 240let) v roce 2008 byla králova tvář odstraněba z bankovek v hodnotě 10 NPR, z názvu státních aerolinií zmizelo slovo “královské”, stejně jako z názvu parků a královy narozeniny nahradil státní svátek.

    NPR bankovky mají hodnoty 1,2, 5,10,20,100,500 a 1000 rupií. Od roku 2008 je na všech bankovkách Everest.

    Namasté je v Nepálu univerzální pozdrav, doprovázený sepnutím rukou na úrovni srdce jako při motlitbě 🙏. Pro projevení větší úcty lze použít pozdrav namaskar.

    Z nepálského jména se dozvíte mnoho o jehoosobnosti, často i o jeho kastě, zaměstnání, etnické kultuře či o místě kde žije. Příjmení Kami je nepálským ekvivalentem příjmení Novák.

    Starší lidé jsou respektovanými příslušníky komunity a jejich děti se o ně starají. Staří je doba pro relaxaci, mozlitbj a meditaci. Mrtví se obvykle spalují a pozůstalí synové si oholí hlavy a po celý následující rok nosí bílý oděv.

    Nepál je převážně venkovský a chudý - 83% obyvatel žije na venkově. Farmaření je stále hlavním a významným faktorem v životě mnoha lidí jsou dluhy.

    Ženy mají v Nepálu těžký život, úmrtnost žen je vyšší než úmrtnost mužu, ženy jsou častěji negramotné a pracují déle a tvrdějo než muži. Skutečné postavení ve společnosti získávají tehdy, když svému muži dají syna. Mít dítě je tu důležité, pokud ani po 10 letech, vezme si muž druhou ženu.

    V horách dalekého západu se v průběhu let vyvinul systém polyandrie (jedna žena si vezme dva bratry) jako reakce na omezené množství půdy i kvůli každoročnímu obchodování a cestám, které vyžadují, aby muž na celé měsíce opustil rodinu. V odlehlých tibetských komunitách se tento systém pořád využívá.

    Tradiční předsudky proto dcerám se zrdcadlí i v hormkém nepálském přísloví: Vychovávat dívku je jako zalévat sousedovu zahradu.

    Asi 64% rozlohy je hornatých. Plochá krajina terají je pouhých 17% celkové rozlohy Nepálu, ale polovinu populace a 70% zemědělské půdy.

    Nepál je tak hornatá země, že nepálština má dva různé výrazy pro strmý - ukálo (strmě do kopce) a orálo (strmě z kopce).

    Nepálci dělí rok na 6 období - basant (jaro), grisma (vedro před monzunem), barkha (monzun), šarad (po monzunu), hemanta (podzim), šít (zima)
    Read more