Sicílie

letadlpem: Praha - Milan (déšť) - Cantalia
    autem: Cantalia - parkoviště nedaleko lanovky na Etnu
    pěšky: 7 km
    autem: parkoviště - Taormina

Ráno jsme vstávali ve 4.00, abychom měli dost času na odlet v 7.00 z Ruzyně. Odvezl nás Adam. Posnídali jsme v pekařství Paul. V Miláně jsme měli asi 3 h na přestup, což bylo ažaž. Z Milána jsme startovali s 1h zpožděním, a tak jsme na místo dorazili relativně pozdě na absolvování výletu. Původně jsme měli naplánovanou soutěsku Alcantara nedaleko Taorminy, ale dneska má být nejlepší počasí, tak jsme vyrazili k Etně. Auto jsme si půjčili v náhodně vybrané půjčovně, usmlouvali jsme počet najetých km v ceně, tak snad nás nenatáhnou.
    Na túru jsme vyráželi až v 16.00. Mělo to i své výhody - šli jsme úplně sami. K autu jsme se vraceli už za šera kolem 19h.
    Cestou do Taorminy jsme měli malé dobrodružství. Jeli jsme kousek po placené dálnici, ale na vjezdu do placeného prostoru byla otevřená jenom přepážka pro řidiče s ticketpassem. Jeli jsme tudíž tudy. Na sjezdu jsme to vysvětlovali chlapíkovi u kasy, řekl si o 2E a vůbec to neřešil. Jsme zvědaví, jestli nám přijde pokuta. Nemáme žádný doklad o placení.
    Taormina se vyznačuje tím, že se nesmí do města autem, zřejmě to platí jen pro nerezidenty, protože auta tu byla. Zaparkovali jsme na sběrném parkovišti a busem se dostali do centra. Ubytování jsme měli ve "fialovém" apartmánu v centru. Večeři jsme si dali v doporučené restauraci (J těstoviny s domácím mletým masem a rajčatovou omáčkou, P nějakou rybu, která se v překladu jmenovala stejně jako na lístku). Dneska jdeme brzy spát, protože jsme toho moc nenaspali. Zítřek nemáme moc naplánovaný, rozhodneme se až podle počasí.

2.den - Taormina a n.p. Nebroli

October 25, 2019 in Italy ⋅ 🌧 18 °C

V noci byla ukrutná bouřka, hrom byl tak hlasitý, že vzbudil i mě. V první chvíli jsem myslela, že vybuchla Etna.
    Dneska má celý den pršet, proto jsme upravili náš plán. Za deště jsme si prohlédli Taorminu - antické divadlo, kostel sv. Kateřiny zvenku a křivolaké uličky města. Jako suvenýr by se nám líbil keramický stromek pinie, ale nakonec jsme si ho nekoupili. Vyzvedli jsme auto na parkovišti (13E) a vyrazili k soutěsce Alcantara.
    Za 6E jsme koupili vstupenku k vodě. Procházkový okruh jsme vynechali, protože stále pršelo. V soutěsce jsme byli úplně sami, sundali jsme si boty, vyhrnuli nohavice a šli kousek dovnitř. Normálně se platí extra za průchod soutěsky, ale dneska tam nepouštěli. Nám to stačilo. S mokrými kalhotami jsme pokračovali autem do Nebroli. Zaparkovalo jsme v lese a šli k jezeru. Takový normální les to byl, normální jezero, takže žádný extra zážitek. Vrátili jsme se k autu a už za tmy dorazili do Cefalu, kde máme nocleh. Přes zákazy vjezdu jsme projížděli centrem strašně úzkými uličkami, navigace nás posílala i do jednosměrky :-) Nakonec jsme našli vhodné parkoviště.
    Ubytovali jsme se v minimalistickém apartmánu a šli na večeři do pizzérie. Pizza výborná, sicilské víno taky.

3. den - Cefalú a n.p. Madonie

October 26, 2019 in Italy ⋅ ⛅ 15 °C

Ráno jsme se šli nasnídat do městečka. Na náměstí před klášterem jsme si dali kávu, čaj a každý 2 koláčky. Pak jsme šli na vyhlídku nad město a záliv. Pak jsme se vrátili do apartmánu, uvařili si čaj a poseděli na terase s výhledem na moře. Z Cefalu jsme se přesunuli autem do sedla cca 1500m. Po cestě bylo docela pěkně, polojasno. Těšili jsme se na výlet. V sedle na parkovišti začalo pršet. Chvíli jsme váhali, jestli to nevzdáme. Nakonec jsme vyrazili v mlze a lehkém deštíku. Občas se nad námi slunce slitovalo a ukázalo se. Kromě pár koz jsme cestou nikoho nepotkali. Cesta vedla krásnou náhorní plošinou plnou kamení, suťoviska a keříků. Posouvali jsme se strašně pomalu, protože kamenitá cesta nám nedovolila jít rychleji. Cesta nebyla dost dobře značená, tak se stalo, že jsme zabloudili. Čas běžel, a tak jsme nemohli naplánovaný výlet dokončit a museli jsme se vrátit k autu, abychom nepřijeli moc pozdě do ubytování v městečku Enna. Cestou bylo docela pěkně, občas vykouklo sluníčko a byly pěkné výhledy. Jakmile jsme ale dorazili do Enny, zatáhlo se, padla mlha a bylo hnusně. Bydleli jsme kousek od hradu, který nebylo vidět, ani když jsme byli u hradeb.
    Na večeři bylo brzy, procházeli jsme se v mlze městem a zavítali do "herny" na víno. Bylo to takové bistro, sázková kancelář a prodejna zároveň.
    Na večeři jsme šli na 20.00 do dopouručené restaurace. Dali jsme si pizzu a víno, opět vše výborné.

4. den - Enna a Sirakusa

October 27, 2019 in Italy ⋅ ⛅ 20 °C

Ranní prohlídka hradu, vyhlídka na záliv v Enně za mlhy. Snídaně v baru ( čaj jsem si musela dokoupit, v ceně bylo jen kapučíno). Ráno jsme si zkomplikovali odjezd, protože jsem zapomněla mobil v apartmánu, už jsme neměli klíče a panu domácímu se nešlo dovolat. Přejeli jsme do Syrakus. Prohlédli jsme si řecké divadlo a římskou arénu. To dokonce svítilo sluníčko. Pak jsme se ubytovali. Zajímavé bylo, že jsme byli ubytovaní v bytě, kde naši ubytovatelé bydleli. Hned jsme vyrazili pěšky do centra. Začalo pršet. Město se nám zdálo špinavé, ale asi to bylo tím počasím. Poseděli jsme u moře v kavárničce, vypili každý 3 sklenky vína a zažili pěkný západ slunce. Ochutnali jsme arančini. Ještě před večeří jsme se stavili ve vinárně na dalším víně. Na večeři jsme si vybrali jednu z mnoha restaurací, Pavlík si dal nějakou mořskou potvoru a já ?, na závěr panáčky.
    Cestou domů jsme si koupili na památku mističku a klukům pistáciové pesto.
    Šli jsme brzo spát, protože nás čekala cesta na letiště. Odlet byl už v 7.00.

5. den - cesta zpět

October 28, 2019 in Italy ⋅ ⛅ 14 °C

Siracusa - Catania - Roma - Praha

Vstávali jsme ve 3.45, abychom v klidu dotankovali, našli parkoviště P3 pro vrácení auta, odbavili zavazadla a stihli let.
    Paní domácí nám připravila snídani i v tuto nekřesťanskou hodinu. Čaj byl sice nic moc, ale lepší než nic.
    Natankovat se nám podařilo napoprvé (včera byl problém s placením, většina pump je v samoobslužném režimu).
    V letadle jsme chtěli místa co nejblíž k východu kvůli krátkému času na přestup. To se nepovedlo, ale aspoň nám dali priority pass a z Říma první třídu.
    Domů jsme dorazili lehce po 12.00