• Barberen i Sevilla

    June 11, 2024 in Spain ⋅ ⛅ 26 °C

    Vi tog bussen ind til byen og gik gennem den smukke by. Bygningerne er meget detaljerede, smykket med keramik og store spir. Der er mange små og store torve med smukke belægninger, springvand og igen masser af keramik.
    Søren trængte til at blive klippet og har længe lavet sjov med at han skulle til en barber i Sevilla. Det kom han... dog ikke til den store barbering.
    Midt i byen står der et fantastisk vartegn. Det snor sig i bløde former, højt hævet over hovedet på os. Vartegnet hedder: Setas de Sevilla. Det er bygget over nogle arkæologiske fund. Der er fundet fundamenter, mure, søjler og mosaik gulve, fra en svunden tid. Hele bygninger rummer de arkæologiske udstillinger, museum, markedsplads og så den her kæmpe bølge. Man kan komme op og gå ovenpå, så der er 360gr udsigt over byen. Der er lysshow om aftenen. Samtidig er der et smukt samlingspunkt med bænke. Det var øsende regn, lyn og torden, så vi gik ikke op på toppen. Det ville ellers ha været spændene.
    Read more