Muzej

October 6, 2023 in Lithuania ⋅ ⛅ 9 °C

A zakaj sem šel v muzej litovske žalosti? Ker me zanima najbolj sveža zgodovina naroda in države, kjer potujem.

Muzej genocida, kot mu tudi pravijo, je postavljen v zloglasno policijsko stavbo v središču mesta, ki so jo Rusi zgradili nekje okrog 1930 in je takrat veljal za najbolj "modernega" na celotnem ruskem teritoriju.

V njem so torej opravljali svoje posle najprej Rusi, potem Gestapo in na koncu še KGB.

Muzej predstavlja štiri poglavja:

1. Partizanski upor proti Rusom, ki je trajal od 1944 do 1953! Rusi so namreč re-okupirali celoten Baltik, ko so pregnali Nemce v 2. sv. vojni.

2. Nasilno deportacijo litvancev v ruske gulage in delovna taborišča vse tam nekje do 1955 leta.

3. KGB zapore v kleti.

4. Proteste in končno osamosvojitev Litve proti koncu prejšnjega tisočletja.

Vse se prepleta in ne veš, kaj je bolj pretresljivo. ☹️

Ena od ganljivih protestov proti ruski okupaciji je Baltska pot (ali tudi Baltska veriga), ko je kakih dva milijona ljudi avgusta 1989 sestavilo verigo ljudi po celem Baltiku, od Estonije na severu, preko Latvije do skrajnega juga Litve... Več na https://en.m.wikipedia.org/wiki/Baltic_Way