- Show trip
- Add to bucket listRemove from bucket list
- Share
- Day 12
- Sunday, September 18, 2022 at 12:00 AM
- ☁️ 20 °C
- Altitude: 8 m
EnglandSouthwark51°30’4” N 0°4’48” W
Allmänt om London

London London London, det var roligt!
Till London kommer vi komma tillbaka till, de var roligt, så mycket att göra och så många olika områden att utforska! Tänk på att London är en väldigt stor stad (Flera stycken Paris får plats i London). Så vårt första tips är att pinna ut saker man vill se när man är där och planera utifrån områdena så man betar av sakerna som ligger på samma plats samtidigt.
I London är det smart att använda appen Citymapper för att sig runt med Metro och buss. Det är supersvåra annars att ta sig runt för att det finns så otroligt många olika metros så man blir lätt förvirrad om man inte har hjälp på något sätt. Appen är enkel att följa och väljer bästa sätt. Biljetter får man dock köpa på stationen beroende på hur länge man ska stanna, MEN, ska du bara stanna över en weekend eller några dagar är det billigaste alternativet att bara blippa sitt kort direkt i genomfarterna man går igenom. Alltså inte köpa biljetter på maskinen och sedan dra dem igenom biljettmaskinen för att komma in på metron utan att bara lägga kortet på den istället. Man blippar både man man går in i metron och när man går ut, så pengarna dras beroende på hur långt du åkt i zoner osv. Om man är där en månad finns det andra alternativ som är billigare.
Smart mattips om man är en liten budget: I deras affär som heter Tesco Express finns det något som heter meal deal vilket är arr du väljer i butiken (utifrån vad de bestämt ska ingå) ett snack, en main och en dricka. Snack kan vara en banan eller en bar, main är en pasta eller macka, alltså mer matigt, och sedan är dricka exempelvis en läsk, iskaffe eller smoothie osv. Allt detta för ca 35 kr. Vi använde detta mycket eftersom det i London är väldigt prisvärt. Ofta åt man inte upp alla tre utan kunde spara något till lite mellis senare dessutom.
I London bodde vi på två olika ställen för att vi bytte i mitten då Nellan och Asse kom, med dem bodde vi på ett väldigt bra ställe värt att rekommendera. Vi bodde på Safestay i Holland Park som ligger en liten bit förbi Hyde Park. Ett bra läge, fräscht och rent, säkert!
Tips på ställen att utforska :
Hyde park - Parken som många pratar om när det kommer till London, den är mysig och stor, absolut något som är värt ett besök att sätta sig och äta sin lunch eller picknicka!
Regent’s Park - Ännu en av alla parker som finns runt London, den är väldigt fin och mysig tyckte vi, stor också! Ett tips att hänga där om man har en lite längre tid i London och bara vill strosa runt och vila lite.
Bit Ben & London Eye - Dessa ligger väldigt nära varandra. Det är häftiga och sånadär typiska monument man bara ska ha sett när man väl är där. Big Ben är jättehäftig, och hela byggnaden som den tillhör är riktigt maffig.
Tower bridge - Jättecool bro som också är en sådär grej man gärna vill se och som man bör gå över. Men om man har knappt om tid och det inte finns mycket i närheten man vill se kan man faktiskt skippa att ta sig vägen hit om man inte verkligen vill.
Musikal - Ett MÅSTE om man pratar med mig (Frida) hehe. Vi var och kollade på två musikaler när vi var i stan. Wicked och Dear Evan Hansen, två otroligt bra och väldigt olik musikaler. Jag som älskar musikaler var helt mållös efteråt och efter DEH höll jag på att börja gråta hela tiden, det är verkligen en musikal som pratar om viktiga ämnen i vårt samhälle och visar på hur galet saker kan gå om man inte får den hjälp man behöver. Viktigt och så galet bra framfört!!!
Leicester Square- Vid detta torg kan man köpa biljetter till musikalerna. Många bokar på internet innan de kommer till London och då kostar de ganska mycket. Men om man köper biljetterna här samma dag eller någon dag innan bara får man de för bättre pris. Man kanske inte får parkettbiljetter men i detta teatrar ser man bra nästan överallt. Så det är verkligen ett tips att kolla upp.
Notting hill - Notting hill är väldigt mysigt att gå igenom och kolla på alla hus och de mysiga gatorna. Här finns ju också den välkända dörren från filmen Notting Hill, MEN tyvärr är det en besvikelse. Dörren är ganska klottrad och inte alls så fin och mysig som i filmen, tråkigt :(
Buckingham Palace - Ett väldigt maffigt palats som är värt ett besök, med den legendariska långa vägen in till palatset. Parken som den omringas av är också väldigt mysig att gå igenom.
Piccadilly Circus - Ja, en shoppinggata, egentligen inget märkvärdigt enligt oss hehe, var inte helt överrumplad.
Oxford St - Detta är också en såndär typisk shoppinggata som är najs att gå igenom om man är på det humöret.
Historic Seven Dials - Mysig rondell (bara för gång) med 7 utgångar med allt möjligt mysigt i dem. Det är restauranger, affärer osv osv. Mysigt ställe faktiskt !!
Seven Dials Market - Detta ligger i en av de 7 gångarna ut från rondellen, här är ett stort utrymme inomhus med många olika restauranger från olika delar av världen. Mysigt ställe för en lunch eller kvällsmat om man vill sitta inomhus.
Camden Market - Ett område lite längre utanför ’stan’ där det finns allt möjligt i marknadsvärde. Det är affärer längs gatorna, mattorg, musikanter osv osv. Mysigt om man har tid för det att strosa runt lite.Read more