EGG 2016, Gruzie

• 8,5ккилометров
  • День 3

Pondělí, večer, muzeum

25 июля 2016 г., Грузия ⋅ 🌙 22 °C

Na večer byla naplánovaná krátká procházka do muzea věnovanému Lagodekhi Protected Areas, které představuje faunu a flóru zdejší chráněné oblasti. Ten park je mimochodem nejstarší chráněné území v Gruzii. Moc si toho nepamatuju (a mnohým názvům jsem v angličtině ani nerozuměla), ale mají tu vlky, medvědy, divočáky, jeleny, rysy, chřástaly, spoustu obojživelníků a motýlů a v řekách žijou třeba pstruzi. Vlků je tu třeba ale jen zhruba 6-8.

Cesta do muzea zahrnovala nějaké to skákání přes potoky, případně jejich brodění a Dejv sehnal od místních gruzínský rum (mělo by se to jmenovat arak, ale oni to vyslovovali jako /arachi/).

Po návštěvě muzea jsem se vydala ještě se skupinkou dalších na procházku lesem. Seznámila jsem se (mimojiné) s Michaelem z Dánska nebo se třema Mariam z Gruzie :). Jedna z Mariam by strašně ráda šla studovat počítačovou lingvistiku do Prahy. Ke konci cesty si takhle jdu a s někým si celá zabraná povídám, když mě najednou Mariam chytá za ruku a táhne pryč - obrátila tak všechny. Prý tam byl vlk. Jestli to byl vlk to nevím (Anton tvrdí, že ne), neviděla jsem dost daleko. Ale viděla jsem, jak se tam nějaké zvíře minimálně podobné psu živí něčím na zemi. Vlk zní sice nepravděpodobně, ale rozhodla jsem se věřit, že to byl on, Gruzínky přece ví, o čem mluví!

Po cestě nazpátek jsme se my Češi hádali o to, jestli může podmět být v něčem jiném než v nominativu ❤.

Zašli jsme si na večeři, měla jsem pivo a khinkali a pokecala jsem si víc s Mankou, Michaelem a se Stevenem, který je z Californie. Měli jsme společné mj. téma knížek, od Stevena mám doporučení na nějakou postmodernu a Michaela jsem si přidala na Goodreads 😊. Steven, který je v Gruzii kvůli nějakému výzkumu na delší dobu, nás naučil, že na khinkali je dobrý pepř a po nakousnutí si tam můžeme nalít trochu octa - hrozně mi to tak chutnalo.

Večer se pak ještě sedělo venku a pilo se. Už si ani nepamatuju s kým vším jsem se seznámila, s těmi jmény je to tu hrůza, je tu fakt strašně moc lidí. Ale určitě jsem nějakou dobu seděla a kecala třeba s Johannou z Německa, Louis z Francie nebo dvěma Mohammedy z Jordánska (jeden mi doporučoval nějakou letní školu v Americe, musím mrknout na granty).

Úterý, dopoledne

26 июля 2016 г., Грузия ⋅ ☀️ 21 °C

V úterý jsem se celá akční vrhla na ranní běh a asi to nebyl nejlepší nápad. Možná to bylo ještě pořád nedostatkem spánku, možná tím, že jsem za poslední tři dny moc nejedla (cestování, plus jsem ještě v Lagodekhi moc nevěděla, kde co je a kde co koupit), ale i když byl ten běh samotný hrozně příjemný a užila jsem si ho (obzvlášť krásný výhled při běhu nazpátek do kopce), tak mě to hrozně zmohlo a celé dopoledne jsem pak byla docela nepoužitelná a třeba z Robertiny hodiny jsem si moc neodnesla, nebyla jsem schopná ji sledovat. Místo oběda jsem se trochu vyspala a zbytek dne jsem se dopovala kafem.

Taky jsem se při běhu po Lagodekhi cítila, že na mě všichni domácí (a že jich na ulici bylo) divně koukají, asi jim tu moc holek neběhá. Ale stejně bych ráda vyrazila znovu, to okolí je pro běh jako stvořené.

Úterý, odpoledne

26 июля 2016 г., Грузия ⋅ ⛅ 29 °C

Před intrem do syntaxe jsme s Mankou a Dejvem vyrazili k řece a okoupali se. O nějakém plávání se moc nedá mluvit (i když se o to oba vehementně snažili), voda je tu všude max. po kolena, ale stejně to bylo příjemné osvěžení v parném dni a byla sranda přelézat šutry a snažit se jít proti proudu (místy je fakt silný), hledat nejlepší masážní spot, posílat si po proudu dřívka nebo házet žabky. Hrozně mě potěšilo, že oba jsou stejně hraví jako já 💕.Читать далее

Úterý, podvečer

26 июля 2016 г., Грузия ⋅ ⛅ 30 °C

Po přednáškách jsme se s Mankou, Dejvem, Maki a Eliškou vydali najíst a podařilo se nám (po značném úsilí) najít jednu restauraci na druhé straně Lagodekhi, než kam jsme chodili doteď. Vyzkoušela jsem nové jídlo, a to shashliky, což jsou v podstatě špízy. Dali mi je s cibulkou, nějakou šťávou a s puri (zdejší slané pečivo). Chuťově to bylo hrozně dobré, ale to maso bylo strašně žvýkavé a občas ani nešlo přeříznout.

Mimochodem, VŠUDE tu na ulici leží karty, je jich tu ještě víc než psů 😁.

Úterý, večer, Georgian Culture Night

26 июля 2016 г., Грузия ⋅ ⛅ 25 °C

Na večer byl naplánovaný kulturní program - místní si připravili různá vystoupení, aby nám předvedli zdejší kulturu. Nemám z toho žádné fotky (Dejv jich má naštěstí hromadu, včetně několika videí), což je škoda - zrovna k tomuhle příspěvku by se fakt obrazový materiál hodil. Viděli jsme svatební i jiné tance v tradičních oděvech, dívčí hudební vystoupení, chlapský sbor, hru na nejrůznější nástroje (bubny, harmonika, flétna, něco strunného, co vypadalo trochu jako loutna...), no, prostě všechno možné. Byl to úžasný zážitek, který slova fakt nedokážou popsat.

Děkuje se každému za cokoliv, ideálně každému zvlášť a takové poděkování se občas natáhne i na několik minut.

Strašně nadšená jsem byla z pozorování toho, jak si spolu hrají gruzínské děti. Objímaly se, lechtaly, dělaly takové to, jak druhému zaťukáte na rameno, které je od vás dál, aby se otočil na druhou stranu a byl zmatený, co se děje... Jedna holčička držela ten strunný nástroj a měla ho opřený o rameno a nějaký chlapeček jí ho nenápadně za zády rozlaďoval. Bylo to rozkošné. Stejně tak jsem pozorovala, jak se k sobě chovají i starší Gruzínci (třeba chlapi a ženské) a bylo to fakt dobré vidět. Jsou úplně normální, stejní jako my. Ne, že by se to nedalo čekat, ale jak člověk slyší a čte všechno možné, tak je z toho takový nervózní, no.

Zajímavé byly ty národní tance, byla v nich ukrytá určitá symbolika, řekla bych. Kluci se dělali co největší, zatímco holky se usmívaly a jejich pohyby byly mnohem jemnější. Kluci okolo holek neustále poskakovali a snažili se k nim přiblížit, zatímco holky od kluků vždy odvracely hlavy a poodbíhaly. Zároveň ale bylo poznat, že je k sobě lákají. A kluk a holka se nikdy nedotkli. (O dva večery později mi Mariam moje teze potvrdila a vysvětlovala mi, že dívky se snaží být svůdné, ale zároveň se nenechat dobýt lehce a musí se pořád usmívat a že je to celé o napětí.)

Ne všechna vystoupení ale byla tradiční. Nejvíc mě dostalo, když na pódium naklusal takový mladý boyband (3 kluci ve věku asi 13 let) a zatímco jsem čekala nějaké Luneticy, střihli si tam Franka Sinatru, Strangers in the Night ☺.

Na vystoupení jsem se seznámila se dvěma holkama z Polska, které letěly zároveň se mnou z Varšavy (aniž bych o tom věděla). Jedna je Ola (Alexandra) a druhá Pauline. Ola mi strašně vzhledem i chováním připomíná Gabču Láz. a okamžitě mi byla (možná i kvůli tomu) hrozně sympatická.

Středa, dopoledne

27 июля 2016 г., Грузия ⋅ ⛅ 23 °C

Ve středu ráno jsem se chtěla proběhnout dolů do obchodu a koupit si snídani, ale Eliška a Maki se rozhodly se ke mně přidat, tak jsme šly (chůzí) ve třech. A půl. Od vchodu do hotelu nás doprovázel taky EGG dog, takový prťavý, tulivý chlupáč, kterému jeden z kluků ve městě včera koupil párek a psík nás od té doby následoval. Byl strašně rozkošný, pořád pobíhal sem a tam, před náma, za náma a vypadal, že nás hlídá 💓. Čekal na nás pak i před obchody, ale nakonec se někde ztratil 😢.

Ve městě jsme konečně mj. zašly na venkovní market, kolem kterého jsme denně procházeli už od neděle. Je to takový malý dvorek nacpaný stánky a ty jsou zaskládané hromadami ovoce a zeleniny. Mají tam třeba broskve, melouny, švestky, rajčata, česnek, lilek, okurky, ale taky sýr, nějaké zavařeniny, nápoje a tak. Já jsem si tam koupila broskve (stejně jako rajčata jsou tu olbřímí) a holky si vzaly kus sýra, který se dává na khachapuri. Ten sýr mi hrozně chutná, je to něco jako náš balkán, ale lepší.

V hodině s Robertou nám jedna Gruzínka řekla, že pokud se v gruzínštině líbáte vášnivě, používá se jiný pád (ergativ), než pokud se líbáte normálně (nominativ) 😃.

Středa, odpoledne

27 июля 2016 г., Грузия ⋅ ☀️ 25 °C

Po obědě jsme se s Dejvem, Mankou a Maki vydali vykoupat a u řeky se k nám přidala ještě Marina z Ruska. Chvilku jsme se jen tak váleli ve vodě, ale potom jsme šli prozkoumat ještě jiné 'ramínko' řeky o kousek dál (je tak malé, že se mu 'rameno' fakt říct nedá) a skončili jsme vylepšováním hráze z kamenů, kterou tam včera někdo postavil, protože Dejva napadlo, že když ji trochu zvýšíme a líp uzavřeme, tak bychom mohli zvednout hladinu vody a třeba by se tam pak dalo i trochu plavat. Naprosto jsme se všichni ponořili do našeho stavitelského úsilí a byla to hrozná zábava. Naštěstí se tam menší i větší šutry válí všude okolo, takže nebyl problém najít jakýkoliv podle našeho gusta. Doopravdy se nám podařilo hladinu zvednout a tak jsme si nakonec i trochu zaplavali. Taky jsme si s Mankou uplácaly sněhuláka z jílu 💕.

Protože jsme toho ale neměli dost, tak jsme s Mankou, Dejvem a Marinou šli do vody i po odpoledních přednáškách a pustili jsme se do úprav jiné hráze - té, co byla v místě, kam jsme se chodili koupat normálně. A co se nestalo - z ničeho nic, naprosto beze slova, se k nám přidala i gruzínská mládež (tak ve věku od 6 do 16). Většina z nich ani neuměla anglicky, ze začátku se nás vlastně ani nedívali, prostě jsme jen pracovali na společném díle 😊. Pak jsme se s nimi i trochu dali do kontaktu. Třeba když jsem nesla jeden fakt těžký šutr, tak mi jeden kluk naznačil, že mi pomůže a nakonec ho odnesl za mě. Dva z těch kluků (Luka a Nik) uměli anglicky a dali se se mnou a s Mankou do řeči. Trochu jsme je vyděsily naším věkem. Řekli nám, že je jim 16, načež Manka prozradila svých 23. Byli v šoku chudáčci. Pak se ptali mě, mysleli si, že jsem mladší než M., tak jsem jim řekla těch 26. Mrzí mě, že nemám zaznamenané audio zvuku, co následně vydali 😂. Podařilo se mi navázat ještě jeden milý kontakt. Všimla jsem si, že tam po mě občas pokukuje jedna tak 8letá holčička a když jsem začala házet žabky, tak to začala zkoušet taky, ale nešlo jí to. Neuměla anglicky, tak jsem jí to vysvětlovala vyloženě pohybově, beze slov a normálně se jí to pak po pár minutách fakt dařilo! Měla jsem z toho hroznou radost a je to jeden ze zatím nejlepších zážitků odtud ☺.

Od vody jsem odešla dřív než ostatní a vydala se s Christiane trochu prozkoumat uličky Lagodekhi. Kousek od hotelu jsme objevily a zrovna i vyzkoušely pekařské okýnko, kde prodávají puri. Za 6 korun tam člověk koupí fakt velké puri, hurá, neumřu hlady! V obchodech tu totiž prodávají spíš sladké pečivo a na to moc nejsem. Při procházce s Ch. jsem navíc zjistila, že na to, jak ošuntěle a zapadle to tu působí, tak je tu obrovské množství různých obchodů a podniků.

Středa, večer, wine tasting

27 июля 2016 г., Грузия ⋅ ⛅ 23 °C

Další večer, další akce. Jsou tu fakt šíleně akční organizátoři a pořád se něco děje. Dnes to byla ochutnávka vína. Dole v jídelně byly nachystané stoly plné zdejšího vína (bílé, červené, suché, polosladké i sladké), k tomu puri, ten slaný sýr, plátky melounu a broskví. Nejdřív byla nějaká přednáška o vinařství v Lagodekhi/Kakheti, ze které ale moc nemám, protože je v jídelně špatná akustika. No a pak se pilo. Každý si mohl sám nalít kolik čeho chtěl. U toho se lidi procházeli, povídali si... Myslím, že je to přesně můj typ akce 😁. Seznámila jsem se s dalšíma (pro mě) novýma lidma, třeba s Tomkem z Polska, Maxem a jeho přítelkyní (oba z U.S., zjistila jsem, že on tu učí fonetiku) nebo s Lukou z Bosny (který mi slíbil, že ho můžu kontaktovat ohledně vokativu!). Konečně jsem si taky troufla jít za Tobiasem, který tu učí a já slíbila Karlíkovi, že ho budu pozdravovat, protože jsou kamarádi. Zapletli jsme se do debaty ohledně jeho templátové teorie pro češtinu, ale stejně nejsem úplně přesvědčená, že to je... elegantní teorie 😞.

Nejvíc jsem si ten večer pokecala s holkama z Polska, se kterýma jsem se včera náhodou seznámila, a s Andrejem z Běloruska. Sedí mi jejich smysl pro humor. Až se většina vína dopila a většina lidí šla pokračovat v zábavě před hotel, my 4 jsme tam ještě zůstali a přidružili jsme se ke skupince místních, většinou postarších lidí. Jedna paní mi vysvětlila, jak je to se zdejšími přípitky. Nejdřív se připíjí na Boha, pak na svobodu, pak na rodiče, no a pak to už záleží na vlastní kreativitě, přičemž poslední přípitek bývá ten nejkreativnější 😆. Mají taky víc obdob pro 'cheers', my s místními jsme ten večer používali takovou, kdy hostitel zavolá 'gamar-" a ostatni doplní "-jus" /džus/, a celý proces se zopakuje tak třikrát za sebou. K červenému se jí ten sýr s puri. Mají taky bílé stolní víno a říkají mu European style, ačkoliv nevím proč nebo v čem je rozdíl.

Po skončení akce jsem nevěděla, co dělat, jestli už jít spát nebo co... Šla jsem se do kuchyně napít a objevila jsem tam sešlost Gruzínek (EGGerských i z hotelu), které v kuchyni zpívaly národní písně a tančily. Znělo a vypadalo to úžasně, že to ani nedokážu popsat. Lead dělala Mariam a pamatuju si třeba písničku o tom, jak je kluk nešťastně zamilovaný do holky, která ho nechce, a i když je smutný, tak je zároveň rád, že našel takový cit. Jmenuje se to, myslím, Nauč mě, jak být smutný. Vůbec zpívaly hodně takových temnějších balad. S Mankou (kterou jsem tam zavolala, protože jsem věděla, že ji ta sešlost nadchne) jsme si pak střihly Holku modrookou a Mezi horami. Z té druhé písničky byla pobaveně zděšená Ola (která se tam taky objevila), jelikož umí dost dobře česky a rozuměla, o čem to je. Mezi horami se taky líbilo Gruzínkám, je to dost podobné jejich písním. Jednu písničku zazpíval i Jeff (učí, myslím, sémantiku?). Holky nás učily nějaké gruzínské tance, ale moc nám to nešlo, asi nejsme dost elegantní. Na dobrou noc jsme si dali Rock You a Drunken Sailor.

• День 6

Razítko v pasu!

28 июля 2016 г., Грузия ⋅ ☁️ 20 °C

Zjistila jsem, že jsem na pasové kontrole po příletu do Tbilisi dostala razítko do pasu! Ani jsem si toho předtím nevšimla, dokud mě na to Maki neupozornila! Juu!

• День 6

Čtvrtek, odpoledne a večer

28 июля 2016 г., Грузия ⋅ ⛅ 21 °C

Po čtvrtečních odpoledních přednáškách jsem měla strašnou chuť se hýbat, protože jsem byla strašně utahaná ze vší té mentální práce 😅... Manka se rozhodla vyrazit na procházku se mnou. Rozumně jsem se převlekla ze sukně do kraťas, protože už Manku trochu znám a měla jsem jisté tušení, jak ta procházka může vypadat, i když jsme si žádnou trasu ani cíl nedohodly. Samozřejmě byl můj odhad správný. Přebrodily jsme potok a pak jsme se nějakou dobu škrábaly cestou necestou (spíš necestou, i když dřív se asi používala) do kopce, přes ostružiny, napadané větve a listí a přes šutry do dost strmého kopce. Btw. Manka to zvládla i v sukni a bez bot. Podařilo se nám objevit nějaký polorozbořený kostelík plný ikon a křížků, porostlý mechem, některé stěny držely jen tak, tak... Po cestě nazpátek přes potok jsem se 'malinko' namočila - ten proud byl fakt dost silný a musela jsem, i v oblečení, lézt prakticky po čtyřech, abych se udržela. Skvělá vycházka, úplně mě to dobilo energií 😊!

Po návratu jsem se vydala s Maki, Eliškou a Christiane do města na večeři. Zamířily jsme do jedné turecké restaurace na náměstí vedle kostela, kterou nám doporučovali jiní EGGeři. Nejdřív byl trochu problém se domluvit, protože tam mluvili jen turecko-gruzínsko-rusky a my neměly s sebou Dejva, který nám obvykle vše domluví rusky, ale částečně nám pomohli jiní hosti, co tam byli a uměli anglicky, a navíc nás paní majitelka (?) vzala do kuchyně a prostě nadzvedla pokličky, aby ukázala, co mají ☺. Objednaly jsme si pivo (vyjma Elišky, která alko nepije a měla angreštovou limonádu), dvakrát khachapuri a dvakrát ostri (kořeněné maso v rajčatové omáčce) a podělily jsme se o to společně. Ostri bylo TAK výborné, že si Christiane pak objednala ještě další várku. Paní z kuchyně, která nás zároveň obsluhovala, vypadala moc potěšeně 😊. Jídla to byla ale hromada, byly jsme nacpané k prasknutí!

Po cestě nazpátek jsme na ulici našly prťavé, tříbarevné koťátko, kterému nemohly být víc než dva týdny. Mňoukalo u silnice, chuďátko malé. Já i Maki jsme byly úplně heart-broken, když jsme ho tam musely nechat a jít dál. Snad mělo maminku někde poblíž 😢. Po cestě taky začalo pršet. Já jsem si to - najezená, vyvenčená a spokojená - velice užívala, ale zdá se, že zbytek mé družiny můj entusiasmus nesdílel, ačkoliv nechápu, jak je to možné 😁. Obzvlášť Ch. měla značnou averzi. Prý to nedokáže vysvětlit, ale odjakživa nesnáší zmoknout. Pobíhala od stromu ke stromu a vydávala nejrůznější skřeky. Byla fakt legrační 😃.

V hotelu jsme měli přednášku o historii Lagodekhi, resp. Kakheti regionu, ale moc jsem si z toho neodnesla. Tentokrát jsem šla do pokoje už kolem desáté, byla jsem příliš unavená na nějakou socializaci.